Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ÚMLUVY: Válka mimo zákon už 95 let

Pruský generál a významný válečný stratég a teoretik Carl Philipp Gottlieb von Clausewitz je autorem dobře známého a často citovaného výroku „Válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky“.

Tento svým způsobem obecně přijímaný názor změnila prakticky až první světová válka, která odstartovala vznik a působení mnoha mírových a protiválečných hnutí.

27.srpna 1928 byl podepsán Briandův–Kelloggův pakt (také Pařížský pakt) – svého druhu přelomová mezinárodní smlouva, zásadně vylučující válku jako prostředek řešení mezinárodních sporů, vyjma případu sebeobrany.

Dohoda byla pojmenována po svých autorech – Aristide Briandovi, francouzském ministru zahraničí, a Franku B. Kelloggovi, ministru zahraničí USA.

„Veškeré změny ve vzájemných vztazích národů mají se dít jen pokojnými prostředky a uskutečňovat v pořádku a míru,“ psalo se v dokumentu, jehož původních signatářů bylo patnáct, mezi nimi i Československo; postupně ho signovalo a přijalo 62 států.

Smlouva prohlašovala válku za nelegální prostředek mezinárodních vztahů a měla významný vliv na další rozvoj mezinárodního práva, i když zůstala jen deklarací, protože nedisponovala mechanismy, které by jí byly schopny v praxi prosadit (chyběla zkrátka možnost její vynutitelnosti), posloužila jako fundamentální právní základ pro vznik pojmu zločin proti míru, na základě kterého bylo mnoho osob souzeno za rozpoutání druhé světové války v legendárním Norimberském procesu. Zákaz útočné války byl následně potvrzen a rozšířen v Chartě OSN.

Lidé, stojící proti válce, neměli v dějinách a nemají ani dnes právě lehkou úlohu.

A příznačné je, že, když se hovoří o pacifistech, mnoho „správných chlapů“ má pro tyto jedince jen slova pohrdání. A přitom nejde o žádné zbabělce, ale v drtivé většině případů o lidi vzdělané a nadprůměrně inteligentní, jež si dobře uvědomují, že každá akce plodí reakci a že počet let, kdy se na tomto světě za posledních dejme tomu 3 tisíce let válčilo, jednoznačně dominuje nad vzácnými etapami všeobecného míru – stejně jako fakt, že lidský život je tou nejvyšší a ničím nenahraditelnou hodnotou. Pohled do historie je jedním velkým argumentem proti nesmyslnosti válek.

Jak říká doktor Gallén v Čapkově Bílé nemoci : Kdyby nás někdo napadl, já bych se také bránil a také bych střílel, ale proč nemohou být zakázány útočné zbraně?

Gallen je v podstatě prototyp typického pošetilého, pacifistického snílka, pro někoho neskonale naivní figura, pro druhé ikonický symbol věčného boje proti věčnému boji - boje proti válce a zabíjení.

Současný trend je přitom zcela opačný. Zbrojní průmysl jede na plné obrátky a jednotlivé státy nejenom, že financují či samy posílají už hotové zbraně a munici na ukrajinskou frontu, ale zároveň dodatečně vyzbrojují a doplňují své vlastní zásoby.

Válka na Ukrajině navíc zcela neomylně spěje k dlouhodobému opotřebovávacímu konfliktu, jenž dostatečně docení právě dodavatelé zbraní, po kterých je zajištěna permanentní poptávka – ať už je ve finále zaplatí kdokoliv.

Svět se zkrátka po ruském vpádu na Ukrajinu války zalekl a své nepřipravenosti na ní ještě víc; začal tedy sám zbrojit, což restartovalo ku příkladu činnost Severoatlantické aliance (NATO), která se už nacházela v předsmrtné agónii - a takřka přes noc se z ní stala klíčová vojenská síla Západu.

Válka, tedy ta útočná stojí už bezmála století mimo zákon, přesto se znovu ocitáme v situaci, kdy nejsme schopni ji čelit u zeleného stolu s tužkou v ruce.

Jen těžko lze vynutit na jakémkoliv státu či národu zastavení zbrojení a závazný slib míru.

Pravdou ovšem je, že bychom rozhodně neměli být odkázáni na soucit, porozumění a soudnost politických vůdců jako je Vladimír Putin.

Ani v 21. století nejsme tedy v boji proti válce o mnoho dále než před 95 lety.

A k tomu je zde problém, o kterém se příliš nehovoří – a to mezinárodní právo, které podle mínění mnoha odborníků stojí na velmi vratkých základech.

Neexistují zde žádné závazné a bezpodmínečně uznávané dohody od Vestfálského míru až po momentálně dysfunčkní dohodu START o odzbrojování USA a Ruska a likvidaci jaderných zbraní.

Panuje tu jakýsi permanentní ne-řád velmocí – a všechny malé a menší státy, včetně toho našeho, mohou na tuhle hru těžce doplatit.

Zatímco Západ trvale argumentuje reglementem tzv. Budapešťského míru, který v roce 1994 definoval, jak má být území Ruska a Ukrajiny uspořádáno (byť i v něm jsou body hodné odborného přepracování), prezident Putin se odvolává na geopolitické uspořádání sfér vlivu, které vzešlo z konferencí čtyř vítězných mocností (USA, Velká Británie, Francie a SSSR), konaných během a těsně po druhé světové válce. Rusko totiž nás a další země Východní a Střední Evropy v čele s Polskem stále vidí jako oblast své sféry vlivu, která mu vlastně historicky po právu náleží, což je sice absurdní, ale i na základě dobře cílené propagandy tomu většina Rusů skutečně věří.

Tak o co se lze v takovémto případě opřít, jestliže ne o sílu? Zdá se, že některé státy bohužel rozumí jedině jí.

Dalibor Matušinský
19. 9. 2024

Účelem Sikelova úřadu není rozsévání dobra mezi černoušky, ale zajištění ekonomických zájmů EU.

Lubomír Stejskal
19. 9. 2024

V úterý 17. září přerušila zpravodajský proud týkající se probíhající vodní pohromy zásadní...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

Ondřej Neff
19. 9. 2024

Osud to zařídil, že jsem vždycky bydlel daleko od vody, po většinu života dokonce na kopci.

Tomáš Břicháček
19. 9. 2024

EU se ke konkurenceschopnosti ani neproreguluje, ani neprodotuje, nekoupí si ji na dluh, ani ji...

Aston Ondřej Neff
18. 9. 2024

Bude to energetika… bude to obchod… Nakonec to pro Jozefa Síkelu je komisariát pro partnerství a...

Aston Ondřej Neff
17. 9. 2024

Ani velká voda nemůže zastavit přípravu voleb do krajů a třetiny senátu. Byly takové nápady,...

Aston Ondřej Neff
16. 9. 2024

Povodně přicházejí a odcházejí. Pokaždé zasáhnou jinde a jinak, tam kde zasáhnou, nechávají za...

Jan Kovanic
18. 9. 2024

Dánové (a Uršula) chtějí zachránit planetu elektromobily, které mají „nulové emise“. Čím je budou...

Aston Ondřej Neff
19. 9. 2024

Voda na mnoha místech stoupá, jinde opadá a odhaluje ohromující rozsah škod. Zabránit přírodním...

jla Jiří Lacina
19. 9. 2024

Americký výrobce letadel Boeing ve Spojených státech dočasně propustí řadu zaměstnanců, pro které...

ČTK, kh Kateřina Havlická
19. 9. 2024

Několik bývalých zaměstnankyň obchodního domu Harrods v Londýně tvrdí, že je znásilnil či sexuálně...

Tomáš Vlach
19. 9. 2024

I přes veškerý rozsah tragédie ukázaly povodně i pozitivní věci – je to míra lidské solidarity, kdy...

ČTK, Lidovky.cz
19. 9. 2024

Výbuchy tisíců komunikátorů v úterý a ve středu v Libanonu byly bezprecedentní ranou pro hnutí...

Lidovky.cz, jip Jiří Punčochář, ČTK
19. 9. 2024

Policejní potápěči ze Svratky v Brně vytáhli mrtvého muže. Potápěči tělo muže středního věku z řeky...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz