25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UKRAJINA: Zmatení jazyků

Nedlouho před ukrajinskými parlamentními volbami vyšlo v západoukrajinském Lvově již třetí vydání knihy Antisuržyk, jež má Ukrajincům napomoci ke správnému užívání jejich jazyka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 24.7.2019 21:40

Re: Skoro tridsať rokov po...

Neobanderovci kontra ruští neobolševíci?

M. Prokop 24.7.2019 21:39

Re: Skoro tridsať rokov po...

A Rusové se vši silou snaží to sjednotit.

M. Prokop 24.7.2019 21:34

Re: No, to nepoznáte Poôiakov...

Poláky znám dost dobře, mnohé osobně.

Problém Těšínska není zdaleka tak jednoduchý, jak si představujete.

Slovensko si s Maďary nedělili, uznávali ho za součást Maďarska.

Ono to fakt není TAK jednoduché.

M. Prokop 24.7.2019 21:31

Re: Pšt! O čem se nepíše, to neexistuje.

A Rusko tahle demokratická možnost teprve čeká.

M. Prokop 24.7.2019 21:30

Re: Někde jsem četl,

Vás něco udivuje na demokracii?

M. Prokop 24.7.2019 21:29

Re: Pšt! O čem se nepíše, to neexistuje.

Tak je ten ukrajinský národ a Ukrajina, nebo není? Nějak tvrdíte podle potřeby že je i že není.

Dtto Bělorusko.

V. Loula 24.7.2019 21:28

Někde jsem četl,

že Savčenková, nejdříve vězenkyně Putina, potom hrdinka Ukrajiny, poslankyně, kandidátka na prezidenta Ukrajiny, nositelka ceny Václava Havla, ozdobné dýky od Kalouska a řady dalších ocenění, poté obviněná ukrajinskou policií z přípravy minometného a kulometného předadu ukrajinského parlamentu, tak ta ve volbách do parlamentu získala osm hlasů. Osm, ne osm procent.

V. Novák 24.7.2019 20:45

Re: Skoro tridsať rokov po...

Levobřežní a pravobřežní Ukrajina - to je záležitost 17. století.

Od té doby, co Potěmkin zorganizoval Novorossiju na pravém i levém břehu Dněpru, je dělení jiné - Novorossija (ruská), Halič (polská, od konce 18. století rakouská), Zakarpatí (taky - ovšem v uherské části, zatímco Halič spravovali z Vídně), Bukovina (původně podobně jako Zakarpatí, od vyrovnání uherská, od 1918 rumunská). Krym samozřejmě ruský.

Tyhle oblasti byly vidět na každé mapě volebních výsledků od vzniku "Nezaležné".

V. Novák 24.7.2019 20:38

Re: Skoro tridsať rokov po...

Ukrajina je umělý Stalinův slepenec oblastí s různou kulturou, historií, jazykem (proto se snaží neobanderovci vnutit ukrajinštinu všem) a náboženstvím (proto usiloval Porošenko o vznik rozkolnické ukrajinské pravoslavné církve, která se mu pár měsíců po "sjednocení" zase rozkolila).

Ve švech vnucených Stalinem Ukrajina nikdy nesrostla a v současnosti v nich praská. Baví mě snaha neobaderovské věrchušky o "dekomunizaci Ukrajiny", protože kdyby měla být důsledná, musela by se Ukrajina zbavit ne pomníků a jmen ulic a měst, ale především teritorií, přidělených jí bolševiky a komunisty. Tedy v první řadě samozřejmě Krymu, ale taky celé Novorossije od Oděsy po Charkov, Lvovské oblasti, Zakarpatí a Severní Bukoviny. Dekomunizovný zbyteček by snad už mohla i EU ukočírovat.

V. Novák 24.7.2019 20:28

Re: Pšt! O čem se nepíše, to neexistuje.

Zelenského vítězství je výraz zoufalství běžného Ukrajince, který se nadchl pro majdan - a zjistil, že junta, kterou dostal k moci, na něj prdí úplně stejně, jako předchozí věrchuška.

S tím rozdílem, že má plnou hubu Národa a obléká se do Vyšivalek - a ničí ukrajinské hospodářstí mnohem rychleji než ta předchozí a navíc zamotala Ukrajinu do občanské války. Proto všichni "hrdinové majdanu" propadli a Savčenková dostala ve "svém" obvodě 8 (slovy osm) hlasů.

V. Novák 24.7.2019 20:21

Re: Pšt! O čem se nepíše, to neexistuje.

Leda prd "potlačovali"!

Bolševici ukrajinský národ uchránili před odnárodněním, jemuž byli Ukrajinci podrobeni v Polsku. Resp. na územích Poláky dobytých - a to zdaleka nejen ve 20. století. Poláci odnárodňovali i od 16. století, kdy si podrobili Okrajinu po 18. století, kdy byli ochotní povstat i proti svému zvolenému králi jen proto, že chtěl maloruské a běloruské cholopy zrovnoprávnit s polskými chlopy.

Jen v SSSR, v UkrSSR, byla ukrajinština úředním jazykem rovnoprávným s ruštinou.

V. Novák 24.7.2019 20:14

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

Žádná genocida se nekonala.

Důsledkem a taky důkazem toho je existence národních republik v rámci RF, které jsou skutečně národní, tedy eponymní národnost v nich tvoří bud většinu nebo aspoň podstatnou - v desítkách % - část obyvatelstva.

Na rozdíl od USA, kde můžpu mít i Indiannu, ale původního obyvatelstva je tam minimálně. A tím, že to bylo úmyslné, se v USA té doby ani netajili. Ostatně neměli ani důvod, když pro většinu bílé populace nebyli "indiáni" stejní lidé, pocházející z téhož Adama a Evy, nebyli výsledkem stejného aktu stvoření. Takže vlastně je bylo možno exterminovat stejně jako blechy nebo bizony.

Rusové si nikdy nehráli na nadřazené rasisty a přijímali do svého etnosu nejen Malorusy a Bělorusy, ale i Tatary, pokud k nim přišli z Hordy, ba i Puškina, který by v USA měl ještě v 60. letech 20. století mnohde problém jako manžel bílé ženy. Nebo i jen kdyby vstoupil na "bílý" záchod nebo do "bílé" části autobusu.

V. Liptovský 24.7.2019 19:25

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

Tak, nebol to Anderson, ale Anders... No, dobre, pamäť... Jeho armáda vznikla z poľských zajatcov na území ZSSR, vrátane značného počtu dôstojníkov z Katyni... Na to sa akosi zabúda, že každý z nich si mohol vybrať - pridá sa k novoformovanej armáde, alebo nie... Koľko odmietlo? Nevieme...

V. Liptovský 24.7.2019 19:00

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

Ste si istý, že viete všetko o Katyni? Ja nie... Prinajmenšom - sú čísla pravdivé? A druhá otázka - z čoho vznikla na území ZSSR poľská armáda (Zabudol som meno veliteľa - Anderson? To vyzerá na Poliaka hlúpo.), ktorá následne odmietla bojovať proti Nemcom a bola presťahovaná (cez Irán?) na Západ? Priznám sa - neviem, poznám len informácie, ktoré mám k dispozícii.

V. Liptovský 24.7.2019 18:51

No, to nepoznáte Poôiakov...

...zabudli ste na rozpad Československa koncom tridsiatych? Poliaci boli prví, čo obsadili značnú časť Moravy a dve (síce malé) oblasti Slovenska? Kto vlastne začal vtedy vojnu? Neboli to spolu s Hitlerom páve oni (historici nech si hovoria, čo chcú o 1. septembri 1939). "Pša krev"... A urobili by to kedykoľvek opäť. Skrátka - história - to bolo Poľsko, to nebolo Poľsko, to bolo Poľsko, to nebolo Poľsko... Majú to v krvi... Vždy ich niekto musel umravniť. Pre Slovensko zvlášť poučné - vždy sa spájali s Maďarmi s nádejou, že si rozdelia Slovensko, Ďakujem, nechcem... Poliaci, keby mohli, by zožrali aj Ameriku. Lebo mali pápeža. (-:

M. Prokop 24.7.2019 18:39

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

"Dnešní ruskí historici tzv. hladomor na Ukrajine do veľkej miery popierajú ..."

Popírání je jedna z věcí, kterou Rusové umí nejlépe na světě. Stačí vzpomenout na Katyň.

M. Prokop 24.7.2019 18:36

Re: Skoro tridsať rokov po...

Poláci se dost drží zpátky, asi vědí, co by si "obstarali".

S tou dobrovolností - to už nikdo nezjistí, po všech ruských snahách to rozvrtat.

M. Prokop 24.7.2019 18:35

Re: Pšt! O čem se nepíše, to neexistuje.

On je ten ukrajinský nacionalismus a benderismus převážně ruským klackem na Ukrajinu.

Car i sověti tak dlouho národnost potlačovali, až to teď zákonitě vybunzírovalo. V Rusku také.

F. Navrátil 24.7.2019 18:32

Pšt! O čem se nepíše, to neexistuje.

Mlejnek si stále pohrává s národnostní otázkou. Jak prezidentské, tak i parlamentní volby ukázaly, že ukrajinský nacionalismus a benderismus prohrál na celé čáře. Prezidentem se stal Zelenskij, národností Žid, patřící k ruskojazyčné komunitě. Zajímavé ovšem je, jak málo informací o výsledcích ukrajinských voleb přinášejí české sdělovací prostředky, zejména Česká televize. Některé doslova drží bobříka mlčení. Slyšet není ani nadšence, kteří se jezdili na majdan objímat s hrdiny politického převratu.

V. Liptovský 24.7.2019 17:57

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

No - čomu veriť? Ukrajinským, alebo dnešným ruským historikom... Chruščovovi a Solženicinovi, alebo dnešným ruským historikom, ktorí majú prístup do archívov? Samozrejme, istý počet obetí bol - v krajine, kde existuje opozícia (tá bola, aj vo "verchuške"), sa rúbalo hlava nehlava. Ale - nemožno nekriticky brať "argumenty" jednej strany. Dnešní ruskí historici tzv. hladomor na Ukrajine do veľkej miery popierajú - najviac ľudí zomieralo v lete, keď potravín bolo dosť - vraj epidémia (nie som odborník - ale epidémia istého druhu malárie ?)... No, neviem... V každom prípade jedna strana počty neuveriteľne zveličuje, druhá sa ich snaží dať na "reálnu" mieru. Ale je pravdou, že na reálnom demografickom vývoji sa to až tak tragicky neodrazilo. Naopak... Takže - už ide len o presvedčenie - a vzniká problém: som presvedčený, alebo presvedčil som sa?

V. Liptovský 24.7.2019 17:41

Re: Skoro tridsať rokov po...

Už Brzezinski v deväťdesiatych rokoch prorokoval rozpad Ukrajiny na ľavobrežnú a pravobrežnú časť (rieka Dnepr, no, s malými odvhylkami)... Asi vedel (ako Poliak) o čom hovorí. Čo by asi chceli zožrať Poliaci? A nech sa rozhodnú Ukrajinci. Nepochybujem, že ak to pôjde takto ďalej, "ľavobrežná" by sa pripojila k Rusku - dokonca dobrovoľne...

M. Prokop 24.7.2019 17:22

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

Na Kavkaze byla ruská genocida úmyslná, na Sibiři spíš neúmyslná.

S tím SSSR, to si děláte srandu? Co hladomor na Ukrajině, s miliony obětí?

Fakt je, že Rusové nedělali moc velký rozdíl mezi národy, za SSSR vraždili Rusy i jiné. No a ty jiné taky občas stěhovali, se značnými obětmi - krymští Tataři, Čečeni ...

M. Prokop 24.7.2019 17:16

Re: Skoro tridsať rokov po...

Pokud se Ukrajina rozpadne, Rusové ji sežerou po kouscích.

V. Liptovský 24.7.2019 16:52

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

No, buďme spravodlivý - "ruský cár" (najmä za ZSSR) na dobytých územiach nerobil genocídu (to je rozdiel od osídlovania USA), naopak, prijal ich ako svojich občanov a snažil sa im dávať aj vzdelanie, aj aj možnosti rozvoja (jazyk, písmo atď...). Keby to nerobil, bol by dnes pokoj... Hm... Ako v USA...

V. Liptovský 24.7.2019 16:22

Re: Velkostáty

Čo platí dnes, nemusí platiť zajtra... Ak USA neudržia svoju globálnu prevahu, všetko by bolo inak. No, amíci, držte sa...

J. Ptáček 24.7.2019 16:14

Re: Velkostáty

No jo, mohl byste mít pravdu. Ale do USA se státy tlačí. Co to dalo úsilí takové Aljašce, aby vpluly do USA. Trvalo to zhruba devadesát let. Až kolem roku 1958 se jim to oficiálně podařilo. Stejně tak Havaj. A takové Portoriko nebo Jamajka marně čekají dosud. Jestli někdo čeká na vstup do Ruska nevím, o nikom jsem neslyšel.

V. Liptovský 24.7.2019 16:00

Skoro tridsať rokov po...

...rozpade ZSSR - a Ukrajina je tam, kde je. To niečo naznačuje. Množstvo protichodných politických a národnostných síl, protichodných záujmov... Neuveriteľná korupcia politikov v spolupráci s oligarchami. Obávam sa, že práve Ukrajina by sa mala rozpadnúť na teritóriá aspoň s približnými záujmami - a nech si hospodária po svojom. Takto sa nikam nedopracujú... Takto to vyzerá na ďalšie desaťročia stagnácie. Európa ich výrobky nechce - chce len trh pre svoje výrobky. A - de facto - nepotrebuje ani ich potraviny, ani ich suroviny. Takže - z čoho má Ukrajina prosperovať? Napokon - aj Rusi sa prispôsobili. Niet perspektívy. Dúfam, že sa mýlim.

V. Liptovský 24.7.2019 15:45

Re: Velkostáty

Nehovoríme o 19. storočí. Ale o veľkoštátoch v súčasnosti. Napokon - hypoteticky.

M. Prokop 24.7.2019 15:39

Re: Velkostáty

V současnosti?

M. Prokop 24.7.2019 15:38

Re: Ukrajina je velice poučný stát.

Udržování násilím je místní tradice carského Ruska, Sovětského svazu i států na jeho území vzniklých.