24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

UKRAJINA: Volby 2019

Krátká charakteristika současné situace: Ukrajina je velmi bohatá země, ale ukrajinský stát je velmi chudý. A bohatství Ukrajiny je velmi nerovnoměrně rozdělené.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 7.4.2019 13:37

Není důvod k hysterii

Ve slavných dnech majdanu navrhoval Lavrov, aby proběhly nové parlamentní a prezidentské volby, aby se Ukrajina změnila na spolkový stát, kde by jednotlivé oblasti měly rozsáhlé pravomoci a aby Krymu byl vrácen zvláštní statut, který mu zajišťovala ústava poté, co Ukrajina získala samostatnost. Tento statut byl později Krymu svévolně odebrán. Tento návrh je logickým řešením i v současnosti. Pravomoce oblastem by vyřešily konflikty v ruskojazyčných regionech a o postavení Krymu by se mohlo jednat bez emocí. Proč by Krym v budoucnu nemohl dostat podobný statut jako má např. Hongkong v Číně?

M. Prokop 7.4.2019 16:37

Re: Není důvod k hysterii

Proč? Protože co Rusko schvátí, to bez prohry ve válce nebo vnitřního rozpadu nevrátí.

Naštěstí se vnitřně rozpadá docela často, tak sežrané součásti mají občas naději vyváznout.

Lavrov by se měl starat raději o Rusko.

M. Prokop 7.4.2019 16:37

Re: Není důvod k hysterii

Proč? Protože co Rusko schvátí, to bez prohry ve válce nebo vnitřního rozpadu nevrátí.

Naštěstí se vnitřně rozpadá docela často, tak sežrané součásti mají občas naději vyváznout.

Lavrov by se měl raději starat o Rusko.

V. Novák 7.4.2019 17:05

Re: Není důvod k hysterii

Krym by podobný status mohl získat jedině v důsledku referenda - a Krymčané měli po krk Ukrajiny předmajdanské i těsně pomajdanské a současná Ukrajina jim ukazuje dnes a denně, že tehdejší rozhodnutí bylo velmi rozumné.

Proč by se měli jakkoli spojovat s bankrotující a je vydírající Ukrajinou?

J. Chaloupka 7.4.2019 10:28

Loni jsme navštívili Wroclav, nebo Vratislav, jak chcete.

Byla asi 500 let naše, pak 250 let německá a teď je polská. Za II. světové války chtěli z ní Němci mít "Festung Breslau". Takže byla asi ze 3/4 rozbitá. Dnes je rekonstruovaná, ale rekonstrukce byla u památek německá, protože většinu kostelů a ostatního postavili Němci. Prostě historii diktuje vítěz. I tu izraelskou.

V. Liptovský 6.4.2019 22:18

Ó, božská naivita....

...bol som malý, keď cez našu dedinu bežne prechádzali banderovci... Ako deti sme nesmeli ďalej od domu. Museli sme byť na dohľad. Banderovci však obyčajne prichádzali až po zotmení, v skupinkách po dvoch-troch, chceli slaninu, klobásu, chlieb, alebo nejaké kusy oblečenia. Ak im povedali, že nemajú pre nich nič, často vytiahli zbraň... Pravda, boli aj slušnejší, čo poďakovali. Z dnešného pohľadu usudzujem, že veľmi nemali záujem na nejakom konflikte, aby na seba nepritiahli pozornosť polície, či vojska... Tie väčšie zoskupenia, ktorých potom likvidovala armáda, sa u nás nezastavili... Ale vraj boli aj nejaké obete v susedných dedinách... No, bol som malý. Ale myslím si, že ten konflikt môže ukončiť len uplatnenie práva na sebaurčenie na jednotlivých územiach.

V. Církva 6.4.2019 18:14

Pomoc Ukrajině

Ukrajina musí vytvořit nebo alespoň podpořit stabilitu a právo. Ukrajinci mají pravdu, konflikt na východě ukončit i za cenu územních ztrát. Pokud chtějí ruští občané Rusko, sochy Lenina, nechal bych východ Rusku. A Rusové kteří nechtějí být Ukrajinci ty bych tam pak poslal. Bez toho stabilita nebude nikdy. Je to něco jiného než ČR za Mnichova. Pro ČR to bylo historické území (v době kdy Rusko a Ukrajina byli jedna Kyjevská Rus), bez pohraničí neskutečně malé, bezbrané a Němci přišli kdysi dávno na pozvání a nechovali se dle toho a prohráli válku.

Evropa pak může pomoc jediným. Otevřít Ukrajině evropský trh, bezcelně, bez kvót, a posílit spolupráci ve vzdělání. Ono by se to EU vyplatilo, v bezpečnosti a snížil by se dovoz z Číny.

P. Harabaska 6.4.2019 13:47

Proč bychom realistický přístup k stavbě

"německého" plynovodu měli považovat za české pokrytectví. Ideály byly vysoké, realita je ale krutá. Principy jsou krásná věc, ale nedají se bohužel jíst. Tato slova zazněla v německém Bundestagu z úst významného obhájce Nordsteamu II: Prinzipien sind so schön, leider kann man sie aber nicht essen. A tak to prostě je. A za svůj příspěvek ke stavbě plynovodů pod Baltským mořem mohou Ukrajinci sami. Kdo odčerpával (kradl) z plynovodu nezanedbatelné objemy plynu, které pak chyběly těm, jimž byl plyn z Ruska zasílán? Kdo neplatil řádně za odebraný plyn? Vždyť i Ukrajina přistoupila na ekonomický systém založený na zbožně-peněžních vztazích, tj. za dodané zboží je třeba zaplatit. Takže pokrytectví hledejme spíše v Kyjevě, jehož vládci mluví o demokracii a mávají přitom prapory s barvami brutálního nacionalisty a teroristy Bandery.

J. Kanioková 7.4.2019 17:20

Naprostý souhlas,

a za to, co se děje na východě Ukrajiny, za to může taky Kyjev. Nepřistoupil na požadavek určité autonomie tamních oblastí, aby si mohli tamní lidi volit sami své zastupující politiky apod.

Vraždila bych ty blbce ze západu, co tam jezdili na Majdan s lživými sliby a "úžasnou" podporou. Bylo to pokrytectví nejvyšší.. Odporné, hyenistické ! Ukrajinských normálních lidí je mi moc a moc líto.

V. Novák 7.4.2019 17:37

Re: Naprostý souhlas,

Ano - původně nebyli na Donbase žádní separatisté, ale autonomisté. Separatisty si z nich vyrobila kyjevská věrchuška vysláním vrahounských trestných batalionů.

BTW - o McCaina se už postaral "kádrovák nejspravedlivější" ((C) J.Škvorecký).

K. Janyška 6.4.2019 9:35

Ti tam v SSSR to mají za trest za SSSR.

Nic dalšího k tomu nemám... Dzp.

Š. Hašek 6.4.2019 8:31

Když nic jiného,

tak Ukrajina (také Štětiny a Schwarzenberga) ukazuje, jak se to dělat nemá.

Spoléhat se na Obamu, zákony o nezákonnosti ruštiny a banderovce ........ jaksi málo, a hloupé. Ukrajinci prchají do Ruska, naopak nikoliv!!!

Pan Jirsa to nezachrání mudrováním. Slyšel jsem několikrát, opakovaně, od Ukrajinců, že jsou tři Ukrajiny. Východní - ti by chtěli do Ruska. Západní, Zakarpatí - ti by brali Evropu, kdokoliv lepší než Kyjev. A ten prostředek - ten ať si nějak udržuje bláznivý Kyjev s místními gaunery. Po banderovsku. V kombinaci s komandováním a prodáváním se (za jidášský groš) štrasbrusel gaunerům. A Krym - ten byl ruský, lepší Rusům, než Amerikánům.

Tak mluví Ukrajinci, když vědí sichr, že je neudám gaunerům z bandy Azov!!!

Zkráceno.

M. Prokop 6.4.2019 9:12

Re: Když nic jiného,

Ukrajinci se trochu snaží změnit dříve ruské, potom sovětské poměry. Mají to těžké, když demokracii nikdy nezažili. Nicméně, snaží se.

Rusko a Rusové už to skoro vzdali.

L. Severa 6.4.2019 10:48

Re: Když nic jiného,

Souhlas, Ukrajinci jsou totiž trochu jiní. Poznali jsme to v roce 45., kdy ukrajinští vojáci byli o poznání kultivovanější.

Š. Hašek 6.4.2019 13:02

Re: Když nic jiného,

Pane Prokope,

proč by Rusové měli měnit Rusko???????? Demokracií začíná být více.

Podle koho? Podle brusele? Podle Obamy? Podle Číny? Podle pátečních studentů? Podle těch, kteří zakážou slova samec a samice? Podle hlupačky Langšádlové?

I my máme měnit naši vlast?????? Jak?

Zas tam pojedu, Rus je Rus, Slovan. Zas se budou divit, jak blbne brusele pod kuratelou bezdětné Anděly Šílené. Za jediného partnera v diskusi už totiž považují jen Čínu, v rozumné diskusi, ostatní jsou hlupáci. Zkráceno. Přeberte si to jak chcete.

B. Rybák 6.4.2019 15:26

Re: Když nic jiného,

Souhlasím s Vámi pane Hašku!

M. Prokop 6.4.2019 21:15

Re: Když nic jiného,

Píšete o něčem jiném než já, takže straw man.

A nemohu za to, že znáte jen Rusko a Soudruhy z Brusele.

Přeberte si to jak chcete.

V. Novák 7.4.2019 17:38

Re: Když nic jiného,

Kteří Ukrajinci ze které části stalinského slepence?

J. Kanioková 7.4.2019 17:22

Souhlas

K. Salajka 6.4.2019 8:23

To Chamberlain

si taky myslel, že přivezl mír, když vydal české pohraničí bez boje cizí mocnosti. Vaše řešení není možné. Legalizací záboru částí Ukrajiny by to neskončilo. Putin už vymýšlí záminku jak pokročit dál. Může to být konflikt ve Venezuele, Lybii, na Kypru, legalizace, zábor Golanských výšin, nebo něco jiného.

Ve skutečnosti nemá moc času, protože jestliže se píše o nespravedlivém rozdělení bohatství Ukrajiny, znamená to snad že Rusko hospodaří spravedlivě ? Skomírající ekonomiku udrží při životě jen dohoda s Německem o dodávkách plynu, za předpokladu, že ceny neohrozí dovoz plynu z USA.

Je-li Porošenko oligarcha, tak Putin je nezištný hospodář ?

P. Harabaska 6.4.2019 13:37

Re: To Chamberlain

Proč by ceny plynu měl ohrozit dovoz plynu z USA? Cena amerického plynu je tak vysoká, že jsou ji díky své morbidní rusofobii ochotni akceptovat snad jen Poláci, kteří by tak rádi americkou vojenskou základnu, kterou tam Donald z finančních (a možná i jiných důvodů) nechce postavit.

K. Salajka 6.4.2019 15:29

Re: To Chamberlain

Katyně, ztráta 77 000 km2 po válce /tedy vlastně téměř rozloha soudobého Česka/, cca 300 tis. uprchlých z území které si CCCP odebralo a 700 tis. vyhnaných. Říkejte tomu morbidní rusofobie, já jsem spíš pro to, neztrácet paměť.

P. Harabaska 6.4.2019 18:12

Re: To Chamberlain

Ztráta bažin na východě byla nahrazena městy, průmyslem a uhelnými zásobami v končinách zkultivovaných Němci ve Slezsku. Neztrácet paměť.

K. Salajka 6.4.2019 19:27

Re: To Chamberlain

Nevím jak Vám, ale mně by Česko chybělo. Hlavně že dávali Rusové ze svého.

J. Jurax 6.4.2019 20:36

Ono to s tím územím bylo složitější. To na východě bylo polské jen krátce a bylo a je etnicky ukrajinské.

M. Prokop 6.4.2019 21:16

Re:

Smíšené. Města polská, venkov spíš ukrajinský.

A polské to bylo v historii dost dlouho.

V. Novák 7.4.2019 17:19

Re:

Města byla polsko-německo-židovsko-maloruská, protože Poláci Ukrajince neuznávali.

Halič včetně Lvova byla RAKOUSKÁ od dělení Polska za Josefa II. a o nějaké polské sounáležitosti se nedalo mluvit - když v r. 1844 haličští (polští) šlachtici a krakovští (polští) měšťané povstali, haličští (polští) chlopi vzali do rukou kosy a vidle, asi 1000 "panů" pobili a dovezli je do Tarnowa na targ, aby ukázali císařpánu, jak jsou loajální.

Nebylo divu, když pro polské pany byli polští chlopi míň než dobytek - ten měl hodnotu, chlopi a jejich rodiny ne...

V. Novák 7.4.2019 17:33

Re: To Chamberlain

Nějak jste si nevšiml, že ten NS2 si "skomírající" ruská ekonomika platí sama, stejně jako výstavbu terminálů v Usť Luze, na Jamalu a blízko Nachodky, stejně tak si platí stavbu flotily ledoborných tankerů pro Sevmorpuť, už skoro dobudovala (a plně zaplatila) dvojmost na Krym (suverénně nejdelší most v Evropě), energomost VVN a plynovod tamtéž, udělala plně nezávislou na tranzitu Kaliningradskou oblast, je už čtvrtým rokem hlavním hráčem na trhu pšenicí, vyvinula, zafinancovala a postavila prototyp plovoucí jaderné elektrárny, atd. atp...

A to pod sankcemi a přitom má státní dluh kolem 10% HDP, o čemž si jiné, zajisté "neskomírající" ekonomiky můžou nechat zdát ve velmi divokých snech maxipsa Fíka.

Bohatství žádné země není rozdělováno "spravedlivě", pokud tím myslíte rovnoměrně. Ale Rusové dostávají z bohatství své země rozhodně větší podíl než Ukrajinci.

Porošenko JE oligarcha a Putin JE hospodář - přinejmenším natolik rozumný, že nenutí občany své země žít v bídě a bez perspektiv.

B. Baron 6.4.2019 4:17

Politická situace na Ukrajině je výsledkem tzv "Arabského" jara v bleděmodrém na východě Evropy. Neboli pokusu o vyvoz revoluce. Výsledek je o něco lepší, ale podobný jako třeba v Libii. Destabilizace celého regionu, válečný konflikt a stovky mrtvých.

M. Prokop 6.4.2019 21:17

Re:

"Vývoz revoluce" jsou převážně kecy těch, kdo se revoluce důvodně obávají.