11.6.2023 | Svátek má Bruno


UKRAJINA: Viník krize je znám!

7.3.2014

Ne, nebojte se, nepatřím mezi ty, ze kterých se během posledních asi dvou týdnů stali experti na Ukrajinu, protože si přečetli dvacet zpráv v novinách a před pěti lety byli na dovolené někde v Mukačevu. Na Ukrajině mám přes 16 let firmu, dost jsem ji projezdil, takže vím, jak nesmyslná je snaha popsat Ukrajinu ve třech větách, jak se o to dneska snaží kdekdo.

Co ovšem vím velmi dobře je to, kdo nese odpovědnost za dnešní stav ukrajinské společnosti. Nejsou to Rusové. Není to ani Janukovyč a "Strana regionů", není to ani Tymošenková a Jaceňuk ze strany "Vlast", nejsou to ani nacionalisti, Pravý sektor či kdo ještě bývá obviňován...

Viníkem jsou voliči

Všichni. Do jednoho. To oni vždycky na volby buďto kašlali, nebo volili "menší zlo", nebo se nechali koupit, případně uvěřili nesmyslným blábolům politiků, kteří jim slibovali, co všechno jim za jejich peníze zajistí. Neptali se, jak jim "vládci státu" zařídí to, co jim slibují, nezajímalo je, odkud na to vezmou a zda je to uskutečnitelné, nikdy nezkoumali, zda to, o kolik je "vládci" pumpnou na daních, opravdu odpovídá tomu, co od státu dostanou.

A pokud voliči nedostávali uspokojivé odpovědi, nešli a nenabídli sami sebe, svoje řešení. Nešli a nepřesvědčovali své okolí, nepsali články, blogy, nevyjadřovali se k aktuálnímu dění, nezaložili politickou stranu, která by to dělala jinak.

Jen si stěžovali. Stěžovali si, jako si stěžuje prostitutka na svého pasáka, že ji mlátí. Stěžovali si a toužili po lepším pasákovi, který by byl milejší, který by nebyl tak hrubý, dokonce to vypadá, že by i antiperspirant mohl používat.

Až na opravdové výjimky ukrajinští voliči nikdy netoužili po státu, který by je nechal na pokoji, bral by jim minimum peněz a zajišťoval jen to nejnutnější – armádu, policii, justici plus to nejnutnější pro ty, kteří by jinak umřeli hlady. Teď mají, co si zasluhují – nefunkční policii, nefunkční armádu a o justici už dávno nikdo z nich neměl žádné iluze. A mají dalšího potenciálního "vládce státu", který si brousí zoubky na možné rozšíření své firmy... vlastně státu.

Měl bych pro ukrajinské voliče takový tip

Pošlete do háje všechny ty, kteří chtějí předepisovat lidem, jakým jazykem se mají domlouvat. Pošlete tam i všechny ty, kteří vám budou slibovat, jak vám za vaše peníze zajistí blahobyt a světlé zítřky. Pošlete tam i všechny ty, kteří vám slibují ty lepší zítřky za peníze jiných. Nic vám nedají. Ke korytu se vždycky procpou prospěcháři a ne andělé, prospěcháři mají totiž větší motivaci. Ze sluhů slibujících super služby se totiž po volbách stanou vládci. Majitelé státu. Majitelé stáda ovčanů, které denně stříhají. Daně, poplatky, licence, razítka, potvrzení, úřady, dotace, výběrová řízení, projekty za miliardy... všechno samozřejmě pro dobro ovčanů. Demokraticky. Transparentně.

Volte strany, které mají v programu razantní zmenšení agendy státu. Nižší daně. Stop zadlužování příštích generací. Míň úřadů, míň úředníků, míň razítek. A pokud takové strany nejsou? Založte si svoji. Nabídněte se. Nebude to hned. Strávíte tím strašně moc času. Stokrát denně budete mít pocit, že ti ostatní za to nestojí. Ale když vytrváte, zjistíte, že se věci začínají pozvolna měnit. Že lidí, kteří chápou, že i když vyměníte kurvy, stejně budete mít zase jen a jen bordel, je postupně víc a víc. Že přibývá lidí, kteří nechtějí, aby o jejich penězích rozhodovali ti, kteří si užívají moc a z nakradených peněz se zajišťují na několik životů dopředu.

Ale je dost dobře možné, že to teď neuděláte, že potřebujete klesnout ještě hlouběji. Nevím. Možná, že je můj tip špatný. Možná se dočkáte nějakého anděla. Zatím ale nikam nepřišel.

A teď proč to píšu tady, v Česku

Nás se to přece netýká.... opravdu se nás to netýká? Opravdu nemáme nakročeno? Ubránili bychom se několika tisícům lidí se samopaly a kulomety? Opravdu naše policie dělá výrazně víc, než že loví na přehledných úsecích lidi, kteří jedou moc rychle, pokutuje za špatné parkování, resp. že se její důstojníci přetahují o funkce? Opravdu lze v našem justičním systému nalézt spravedlnost? Opravdu jsou všechna ta razítka, povolení, regulace, směrnice, dotace a další "konání dobra" smyslupné? Nevadí nám, že státu odevzdáme nebo kvůli němu utratíme asi 70 % toho, co vyděláme? A že i přes to každý rok stát zadluží každého z nás (včetně kojenců) částkou cca 10 tisíc korun, které budou splácet naše děti a vnuci?

Nemáte chuť s tím něco dělat? Jen na každém z nás záleží, zda to necháme dojít tak daleko jako na Ukrajině. A i když si to třeba neuvědomujete, našlápnuto máme solidně.

Autor je členem Strany svobodných občanů

www.liho.cz