26.9.2023 | Svátek má Andrea


UKRAJINA: V Doněcku operují militanti z Ruska?

29.5.2014

Ano. Přiznal to veřejně Igor Strelkov, jejich velitel. Nijak se s tím netají a podle vlastních slov je na to hrdý. Další střípek do mozaiky, která dotváří obraz východní Ukrajiny jako hračky Velkoruska.

"Je to již více než měsíc, kdy jsme my, malá skupina dobrovolníků z Ruska a Ukrajiny, přijeli kvůli volání o pomoc vámi zvolených vůdců protestů, abychom čelili celé ukrajinské armádě a najatým žoldákům." To jsou jeho vlastní slova (viz, video zde).

A také dodává: "Vyslyšeli jsme toto volání a získali zbraně. Získali jsme je ze skladů, vzali jsme je ukrajinské armádě a milicím, koupili je od překupníků za nepředstavitelné peníze. A tak nyní zbraně máme." Dále si ovšem stěžuje, že na něj a jeho kamarády lidé z Doněcku a Slovjansku kašlou. Nějak se jim bojovat nechce. Někteří i přijdou, ale pak utečou. Tolik k masovému povstání proti Kyjevu.

Od vzniku nejdřív protestů a pak násilných ozbrojených akcí na jihovýchodě se objevují zprávy o ruských občanech, kteří zde operují. Moskva popírá, její přítel Vyvadil taktéž, místní ukrajinští Rusové stejně tak. A pak si přijde nějaký "plukovník" a práskne to. Tedy, takhle narušit tok propagandy z Kremlu a Lubjanky, to se nedělá. Pán asi pochválen nebude. Mimochodem, tu hodnostu získal kde a jak? Podle jedné informace (neověřené, jak taky) je Strelkov důstojníkem ruské GRU. Inu, ve světle současného dění uvěřitelné.

Musím se pozastavit u pokrytectví obhájců Moskvy (nyní nazývaných ironicky Kremrole, což považuji za zdařilé a úsměvu hodné). Mohutně vykřikují o tom, že v Kyjevě na Majdanu operovali protivládní ozbrojenci. Ale nikdy nezpochybní fakt, že tito radikálové byli ozbrojeni z almar vytaženými loveckými zbraněmi a podomácku vyrobenými Molotovovými koktejly. V Doněcku a Slovjansku mají odpůrci Kyjeva útočné i odstřelovací pušky, granáty, kulomety, obrněná vozidla a dokonce protiletadlové či protitankové rakety. Rozdíl je zřejmý.

Zde Slovjansk:

slavjansk

A zde Majdan:

majdan

A to jsem pominul odmítnutí prezidentských voleb v této oblasti. Kremrole říkají – jihovýchod volby bojkotoval. Fakta hovoří jasně – militanti volby terorizovali. Násilně zavřeli volební místnosti, zbraněmi neumožnili občanům volit. Je mi skutečně líto tamních ruských obyvatel, kteří, věrni své národnosti, bez zaváhání ruskou propagandu přijímají a věří jí.

Stejně tak mne fascinuje, že se takřka nikdo nepozastavuje nad slovy Putina o nutné ochraně ruských občanů na Ukrajině. Jsou snad ukrajinští Rusové občany Ruské federace? Pokud ano, jak k tomu došlo? Snad ne podobně jako v Abcházii a Jižní Osetii, kde agenti SVR masově udělovali místním občanství, aby pak Moskva mohla poukázat na to, že její lidé jsou v ohrožení? Nebo snad jako v roce 1938 v ČSR, kdy Hitler rovnou prohlásil Čechy německé národnosti za Reichsdeutsche?

Nicméně věřím, že i přes hromadu důkazů se bude dál používat hromada nesmyslů o banderovské vládě, teroristech z Majdanu a mírumilovných Rusech, kteří se jen brání. Je to smutné, ale je to tak.

Jakubroth.blog.idnes.cz