8.12.2022 | Svátek má Květoslava


Diskuse k článku

UKRAJINA: trocha výhledu, děla a mobilizace

Když válka trvala jen pár týdnů, předpokládal jsem, že ten Ruský útok ze všech směrů skončí ještě na jaře, protože na delší vedení útoku takového rozsahu nemá Rusko zdroje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hlad 23.9.2022 13:11

22 zář 2022, 12:37

Televize NTV odvysílala rozhovor s ukrajinským vojákem a omylem natočila tank s namalovaným hákovým křížem.

Tyto záběry německou společnost velmi rozzlobily a na sociálních sítích se začalo psát, že "teď vidíte, že na Ukrajině "žádní" nacisté nejsou". Někteří dokonce poznamenali, že "to musí být hinduisté".

Uživatelé sociálních sítí se obrátili na politiky a ptali se jich, zda "opravdu chtějí, aby tanky poskytnuté Ukrajině Německem jezdily po Ukrajině s namalovanými hákovými kříži".

"Paní Struck-Zimmermannová (SVDP), byla byste ochotna riskovat, že po Ukrajině budou brzy opět jezdit německé tanky vyzdobené jako na videu? Opravdu za to můžete nést odpovědnost?" - napsal uživatel twitteru.

"Když už ani NTV nemůže skrývat pravdu. Proč Scholz podporuje německé nacisty a fašisty na Ukrajině?" napsal další uživatel.

Původní video bylo převzato z domovské stránky NTV na Twitteru a bylo dokonce odvysíláno v televizi.

P. Brecík 23.9.2022 21:43

[UA] je čistě nacistický stát. Takových "přešlapů" je ve světě mnoho. Malé holčičky vesele pozdravují své vojáky zdviženou pravicí. To mají ze školy.;-D Realita je taková: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/11/slava-ukrajine-slava-herojam-vame-jake-ukrajine-a-jakym-herojam/

L. Kuča 24.9.2022 1:04

Mě nezajímají nějaké čmáranice, o kterých ani nemohu ověřit, že jsou pravé. A v 90. letech by se nevzdělaní troubové se svastikou nechali bez problémů nafotit i u nás. Mě zajímají politické kroky a z nich vyplývající skutky. A ty svědčí o tom, že hákové kříže by významově daleko lépe seděly jako "ozdoba" ruských tanků a transportérů. Nezaznamenal jsem žádný případ, že by se Ukrajina chtěla nakýblovat kamkoliv mimo území, které jí připadlo po rozpadu CCCP. Nebo, že by zavedla totálně vypatlanou, nebetyčně arogantní doktrínu o zasahování kdekoliv v zájmu ukrajinských občanů. Jo, Ukrajina má tisíc a jednu chybu, lidi jsou tam všelijací, nepochybuji, že se najde nějaké promile ujetých vypjatých nacionalistů, co obdivuje Banderu. Ale dělat z nich paušálně nějaké zavilé militaristy a apriorní nácky může jen čistě nacistický přispěvatel.

R. Polášek 25.9.2022 11:40

Tak ať chceme nebo nechceme, je banderovská minulost v základech samostatné Ukrajiny neodstranitelná. Stejně jako o nějakou desítku let dříve za občanské války to byla machnovská minulost Ukrajiny. To násilí tam dříve bylo běžným způsobem řešení problémů, až to byly za občanské války jednotky "baťky Machna" nebo Rudé armády, následný hladomor na Ukrajině v 30 letech,. který se mohl brát i jako pomsta Stalina, Tuchačevského a spol za Machnovu samostatnou Ukrajinu za občanské války, z toho hladomoru zas vznikl Bandera a následné vraždění mezi Ukrajinci, Polák a Rusy....

Akorát je třeba tu jejich ukrajinskou minulost držet i nadále v historii a ne ji vytahovat, a terorismus a vraždění pro svůj prospěch oživovat, jako to dělají putinovští russáci.

J. Uzel 23.9.2022 11:27

Donbabwe a Luganda;-D;-D;-D

P. Han 23.9.2022 16:09

R^

F. Zrcek 23.9.2022 11:26

Hlavní námitka, rusáci mají děsný přebytek staré techniky a munice ve skladech. Moderní technika je dílem rozkradená a prodaná, dílem nebojeschopná (nebo aspoň nevyzkoušená - viz Armata) a dílem už zničená na frontě. Něco zůstalo ve fabrice, ale rozhodně to není slavné a hlavně - nejsou západní ani jiné součástky, s kterými se počítalo a bez kterých to nejede. Ty musí rusko draze a pomalounku pašovat přes nastrčené prostředníky.

A s tou historickou výzbrojí - ví někdo, co je z té masy železa vůbec bojeschopné? Kdo sloužil za bolševika, ví že vzorně natřený tank v parku prostě nevyjede, protože chybí část motoru. Ta je už dávno zkanibalizovaná a nové staré díly už nikdo nevyrábí ani v putínii. Pokud budou chtít nasadit starou techniku, musí ty stroje odvézt do fabriky a tam z nich část repasovat a zbytek je na odpis.

Co se munice týče, v podstatě to samé. Po letech skladování část vystřelí, část selže a část přitom zničí kanón. Případně i s obsluhou.

Zajímalo by mě, jaká část atomových hlavic ještě funguje. Vzhledem k datu výroby a poločasu rozpadu. Něco fungovat určitě bude, ale putínek podle mě nemůže vědět, která část to doopravdy je. Je to spíš statistika.

Takže soudruzi klid. Nebude to tak horké. Je potřeba se míň bát a dodat dalekonosné zbraně. Můžou zásadním způsobem pomoct.

A. Teply 23.9.2022 14:00

Vzhledem k tomu, že naprostou většinu pokročilých technologií Západ dováží z Číny (Taiwanu, Indonésie, Malajsie, Koreje...), tak západní součástky zase tak moc Rusům chybět nemusí.

Např. aktuálně ruská armáda používá iránské drony - a to Irán funguje "pod sankcemi" už pěkně dlouho. Takže jak vidno - dá se zbrojit i bez "Západu".

Aktuálně má na frontě Ukrajinská armáda početní převahu v lidské síle proti Rusku cca 2:1 (cca 600 tis. vs 300 tis.). S tím muselo Rusko něco udělat - proto mobilizace. Jak předpokládá řada analytiků - asi bude mobilizovat "o trochu" víc (než 300 tis.). Je to celkem logické, optimálně potřebuje převahu 1:3 (tj. až 1,5 mil. nových vojáků). Po takovém navýšení může Rusko navíc snížit vlastní ztráty - díky početní převaze na bojišti.

M. Kanda 23.9.2022 17:18

Blbost. Alfou a omegou vyspělých technologií jsou čipy a ty Čína nevyváží. Čína jich sice dovede menší množství vyrobit (asi tak 20% vlastní spotřeby), ale v mizerné kvalitě a beznadějně zastaralé.

Stačí se podívat na TOP 15 výrobců čipů. Je tu USA (8x), jižní Korea (2x), Tchajwan, Japonsko (2x) a západní Evropa (2x). Nevidím mezi nimi nikoho ochotného dodávat čipy Rusákům.

A pokud bude Írán dodávat do Ruska, brzy o své zdroje přijde. Čína už to pochopila.

P. Brecík 23.9.2022 21:47

USA ukončili sankce proti Iránu. Už museli. Důsledek: Iránu se uvolní STOVKY miliard zablokovaných USD. Ty využijí na nákup potřebného. Iránské děti už nebudou umírat bez léků, což se tak líbilo Krvavé Madlen. HLAVNĚ ale Irán zaplatí Rusům: 1, Za spolupráci v jaderném programu. 2, Za výstavbu JE od Rosatomu. A Irán zase pomůže Rusku s výzbrojí, kdyby bylo třeba ;-D Jo, život není peříčko.

V. Pavelka 23.9.2022 21:52

Samej odborník , procházejíci se armádnímy sklady a velením ;-D;-D;-D;-D;-D[UA]

F. Sněžnický 23.9.2022 10:47

"A takových generálů mělo Rakousko hromadu!"

K. Křivan 23.9.2022 10:26

Rusko může prohrát nějakou tu bitvu, ale válku prohrát nemůže. Hitler taky vyhrával jednu bitvu za druhou a jak dopadl. A to byl už pár kilometrů od Moskvy.

P. Dvořák 23.9.2022 10:47

Protože si Hitler počínal podstatně jinak než Ukrajina. Válčil proti všem, kdežto s Ukrajinou válčí všichni proti Rusku. Vlastně způsobem vedení války je zde Putin v roli Hitlera.

Jak by asi II. sv. válka dopadla, kdyby si Hitler bral kousek po kousku: Evropu, Anglii, Afriku, Rusko (SSSR)? Jenže on najednou válčil proti půlce světa.

Jak by asi válka proti Ukrajině letos v únoru - březnu dopadla, kdyby proti Rusku nezačala válčit půlka světa?

Myslím bez ideologie, zkouším myslet amatérsky jen čistě vojensky.

R. Polášek 23.9.2022 12:42

Tak kdoví jak by Hitler dopadl, kdyby se třeba po zabrání Rakouska, Československa a Polska zastavil a rozhodl se pro mírové dohody s Anglií a Francií. A budoval válečný průmysl dál a obnovil válčení třeba až za 5 let.

P. Dvořák 23.9.2022 15:43

Když zaútočil na Anglii, měl už Evropu doslova na lopatě i s Francií. A KDYBY neblbnul a nezačal letectvo stahovat a připravovat na válku s Ruskem, zbývaly doslova dny, kdy se Británie položí.

KDYBY Japonci neprovedli hloupý a zbytečný útok na Pearl Harbour, kterým probudili spícího tygra, ale s Německem v r. 1941 zaútočili na SSSR, nezbyly by ze Stalina ani kšandy.

Pak už by si zbytek světa (komplet Pacifik, Afriku, Jižní Ameriku) rozdělily tři superříše - USA, Německo, Japonsko.

P. Hák 23.9.2022 21:04

No, to stahování nebylo za tak velké. Spíš Němci přestali věřit v úspěch. Útočili, měli citelné ztráty, a furt nic.

Kromě toho Britové měli jasnou koncepci, co chtějí. Němci ne. To, co mohlo bitvu prohrát, by bylo nahrazení Dowdinga Mallorym o dva měsíce dříve.

U Japonců šlo o vnitropolitický spor admirálů (útok na jih) proti generálům (útok na sever). Vyhráli admirálové.

J. Červený 23.9.2022 21:03

Tak ta půlka je ve skutečnosti jen 20 % světa, která stojí za Ukrajinou

F. Zrcek 23.9.2022 11:30

Putínek to říká taky. Ale ubývají ti, co tomu věří.

P. Dvořák 23.9.2022 15:45

A co na to říká Bidínek, když občas rozeznává okolí?

P. Hák 23.9.2022 20:57

Já bych ty zdrobněliny neironizoval, nebo budete mít opletačky skrz homofobii ;-)

V. Pavelka 23.9.2022 21:49

Merklová pomohla strategicky Rusku, Muslimskou migrací ! A Jestli Putin využie zimy a zastaví plyn Elektrárny A Armáda se pohne Ukrajinští uprchlíci zaplaví Východ EU a do vnitrozemí !?EUNo Nevím .

P. Brecík 23.9.2022 10:10

Autor zapomíná na 5 kolonu Ruska. Anebo "bojovníky EU" typu Anarchisté. Ti už ve Španělsku vždy hlasovali, zda jít do útoku, anebo ne. Takže: Zelení fanatici - maximální rusofobové (přejmenovávají Ruské / Ukrajinské tanečnice ) průmysloví šéfové EU/světa - běžné obyvatelstvo. TI VŠICHNI řeknou své ke konfliktu. Těžké váhy: BRICS = Čína speciálně a dalších 140 zemí světa, které mají agresivních USA už plné zuby. Takže - proti Rusku bojuje menšina a ta je ještě slabší. Polopaticky: Čína - Irán a další státy nenechají Rusko padnout. Poškodili by tím sami sebe. Přišli by na řadu jako další. PS: Proti Rusku už bojuje celé NATO + další placení "dobrovolníci" ( nacisté ) světa.

F. Zrcek 23.9.2022 11:33

Já vám rozumím. Není jednoduché žít, když na vás vytáhnou , že někdo od vás donášel a donáší KGB. To se musí člověk hodně snažit, aby se zavděčil.

A. Teply 23.9.2022 12:30

Jestli někdo dnes donáší KGB - tak už to musí být komunikace se záhrobím (FSB je myslím lepší zkratka). Nicméně pro uvedený závěr není "KGB" třeba.

Že je pro USA největším soupeřem Čína - tvrdí samotné USA. Logicky pro Čínu jsou největším soupeřem USA.

A to myslím znáte - nepřítel mého nepřítele...

L. Kuča 24.9.2022 0:42

BRICS se ze sebe snaží dělat opticky větší váhu, než doopravdy je. Ve skutečnosti to zas taková sláva není. Ovšem pokud bude deindustrializace západu - zejména Evropy, USA jsou v tom opatrnější - pokračovat v duchu ekoteroristického fanatismu bojovníků proti zločinnému kysličníku, tak by skutečně časem mohly tyto země reprezentovat větší sílu. No, vlastně by k tomu časem s jistotou došlo. Což by nebylo dobré pro nikoho.

M. Boháček 23.9.2022 9:09

Ja tej vojne nerozumiem. Prečo Rusko, keď už pol roka bojuje s Ukrajinou (a de facto i so Západom), stále posiela na Ukrajinu ropu a plyn a Ukrajina im to snáď stále platí?

To je čo za vojna?

F. Kusák 23.9.2022 10:21

No, tomu asi nerozumí nikdo. Já také ne. A pak, úvahy tohoto typu jsou tak trochu vařené z vody. Kdo má dnes konkrétní představy o kapacitě ruského vojenského průmyslu. Myslím, že je dost naddimenzovaný. A Rusové mají pro něj vše, tj. dostatek expertů, surovin i energií (tedy na rozdíl od toho západoevropského). Možná, že jim schází jen elektronika. Ale zase, ta je třeba z Číny. Těžko říct. Já se navíc domnívám, že v Rusku v podstatě o žádnou mobilizaci ani nejde. Je to pouze povolání armádních rezerv. Podobně to mají i státy NATO, zejména USA. Švýcarský systém je také známý. Ze strany Západu je to čistá propaganda, což se ani nedivím. Že Rusové sáhli k onomu opatření, tak není divu, Ukrajinci zřejmě opravdu slavili vojenské úspěchy. Takže uvidíme. Smutné je, že se válka povleče asi dost dlouho, což bude znamenat válečná utrpení lidí a strádání Evropy. Nějakou zásadní politickou změnu v Rusku nevidím.

P. Dvořák 23.9.2022 8:58

Stačilo napsat: Nedokážu odhadnout, jak dlouho to Rusko proti Evropě a USA vydrží.

Ta válka kromě krátké epizody 1941/1945, trvá už 105 let.

P. Diviš 23.9.2022 10:07

Ani před těmi 105 lety Rusko k Západu nepatřilo a střídavě ho napodobovalo a napadalo.