25.9.2022 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

UKRAJINA: Tato válka je jiná. Proč?

Říkává se, že generálové se obvykle připravují na minulou válku. Prostě si neumějí představit, jak bude vypadat ta příští. Je to vlastně logické, protože realita obvykle předběhne naši představivost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 9.4.2022 9:16

Rusko je mafiánský stát, ale Ukrajina také, takže to vypadá jako boj dvou mafií, ovšem ta druhá je řízena někým jiným. Já bych se to takových zkratek nepouštěl pane Církvo, ono to totiž nemá žádný smysl, tedy pro nás Čechy, si myslím já. Ale vnímání problému je každého věc, tak nic ve zlém.

J. Brei 9.4.2022 9:22

Ano, Evropa se nechala zatáhnout do konfliktu psychopata a komika. Výsledkem je klasická lose-lose situace pro všechny tři protagonisty.

R. Polášek 9.4.2022 11:41

Nemyslím, že to je lose -lose situace.

Lose situace to je pro Rusko, protože aby vyhrálo, muselo by dobýt celou Ukrajinu a celou ji takzvaně "denacifikovat" neboli ukrajince zlomit . A to se Rusům nikdy nepodaří.

Win situace to bude pro tu část Ukrajiny nebo celou Ukrajinu, které po válce bude směřovat směrem k EU. Pokud to tam zásadně nezkazí, během 10 - 20 let si výrazně zvýší svou životní úroveň a přiblíží se životní úrovni bohatých států EU.

A win situace to bude i pro EU, protože do takových 10 let stávající chudé země EU s levnou prací, Rumunsko a Bulharsko zvýší tamější mzdy a práce tam přestane být levná. Přestanou být výhodné pro produkci levných komponent, na kterých vydělávají německé a další západoevropské firmy. A jejich roli producenta levných komponent převezme Ukrajina. ( a zřejmě i producenta levných potravin, oceli, cementu atd...)

P. Diviš 9.4.2022 17:22

Možná že je Ukrajina také mafiánský stát, ale nenapadla žádného souseda.

P. Brecík 9.4.2022 18:46

https://www.facebook.com/petr.salt.77/videos/691711215593287

F. Kusák 9.4.2022 7:46

Že se válka vede na tiché elektronické frontě, je jistě nepopiratelná pravda, ovšem je zřejmé, že ji nevede Ukrajina, ale USA a mocné koncerny jako Google a Facebook aj. Ovšem s tím musel Putin počítat, rozhodl-li se k nejhloupějšímu kroku ve své politické kariéře. Na druhé straně zuří konflikt typicky východní, odpovídající povaze tamnějším poměrům. Krutý a zákeřný. Tomu nemůže zhýčkaný Západ nikdy rozumět. Je tu snad naděje, že jak rychle to vraždění a ničení začalo, tak rychle skončí. Jen do toho západní politici nesmí štourat. Už k vůli takovému charakteru tzv. války říkat, že je to válka naše nebo podobné zkratky určitě nejsou namístě, tedy pokud nemáme na mysli nějakou poziční hru a přeskupování sil.

J. Stehlik 9.4.2022 8:33

Bohužel . Já nepočítám s krátkou válkou . Američané teď schválili zákon o pujčce a pronájmu zbraní . Tudíž teď se tam budou valit zbraně ve velkým . Rusové nemají kam couvnout . O toto uzemí bojují s turky staletí . Tudíž vedou to jako obranou válku před roztahováním západu . Nejhorší scénář vidím ten , že tam hodí atomovku s logikou , že tam NATO už pak desetiletí nebudea bude z toho prázdné pásmo jako u černobylu.

M. Drašner 9.4.2022 8:59

O tato území bojovala ovšem s Turky Polsko-litevská unie, nikoli moskevské carství. K tomu došlo až po tzv. Trojím dělení Polska na konci 18. stol. Do té doby se Moskva snažila leda tak probojovat k Černému moři v oblasti Azova.

F. Kusák 9.4.2022 9:10

Ty historické konotace mají jednu vadu, každý si je vykládá po svém. A je to pochopitelné, dějiny samozřejmě nemají jeden rozměr, tudíž ani jediného vítěze. Dějiny jsou chaos, determinovaný trendem, který je ovšem patrný až po nějakém čase. Já být Vámi, tak bych se do takových historických zkratek ani nepouštěl, natož z toho vyvozoval nějaké závěry.

V. Církva 9.4.2022 9:25

Tak je jasné že jih Ukrajiny vybojovalo především, ale nejen etnikum tam dnes usazené. Dalo by se mluvit o právu na sebeurčení. Nicméně to se tlačilo především před 100 lety. Právě kvůli krvavé 2.světové válce, krvavé Jugoslávii nechce nikdo měnit hranice v době globalismu, kdy ekonomika čím dál víc přesahuje hranice. Jen u zaostalých diktatur má větší vliv uzavřená ekonomika. A Ukrajinci chtěli nastoupit pokrokovější cestu, než tu Ruskou.

A. Gamrot 9.4.2022 22:28

Takhle, velkou šanci měli po roce 2012, kdy proběhlo tehda mistroství Evropy ve fotbale, lde hostiteli šampionátu byla Ukrajina a Polsko. V tomtéž roce byla potvrzena nově nalezená ložiska plynu v Černém moři a podepsané smlouvy s Exxonem a společností Shell. Podělalo se to v rocer 2013, kdy námluvy mezi Ukrajinou a EU nabraly na obrátkách. Janukovyč se snažil o naivní ideu jakéhosi mostu mezi západema východem. Měl k tomu opravdu dobře nakročeno. Ovšem ze strany EU v podstatě dostal nůž na krk s výběrem - buď EU, nebo Rusko s tím, že nabídnuté podmínky byly pro UA (v podstatě jednosměrný tok zboží na UA, atd.) nepřijatelné, Janukovyč to označil za ekonomickou sebevraždu. Ve hře byla také varianta, že by Ukrajina měla výhodné smlouvy s Ruskem i Evropskou unií, což neprošlo. Putin kontroval tím, že nabídnul/přeplatil EU lepšími podmínkami, načež Janukovyč přístupové rozhovory s EU odložil na neurčito. Načež na sklonku roku 2013 vypuknul majdan, kde se vystřídala celá plejáda evropských sluníček, aniž by to někdo považoval za vměšování.

A. Gamrot 9.4.2022 22:49

Dění na UA eskalovalo až do nepokojů, kde Janukovyč s opozicí sepsal dohodu, ovšem tato měla cenu cáru papíru, neboť černá labuť Parasjuk vyzval na náměstí k otevřenému povstání. Jakukovyč potupně utekl do Ruska a ... od té doby s UA to jde v podstatě z kopce. Mimochodem byly pouhé dva měsíce k regulérním volbám. Ono hrozilo, že Janukovyč znova vyhraje. Nejdříve pitomý jazykový zákon, pak troufalá anexe Krymu ze strany Ruska, načež vyhlášení "republik", kde opravdu Kyjev na tohle reagoval hrubou sílou. Ano, Rusove tohle podporovali, ovšem vojenskou operaci ze strany Ukrajiny určitě ne. Debalcevský kotel atd... Zvěrstva na obou stranách, naprosto zbytečná válka, kde místní začali považovat Ukrajince za okupanty (zdroj aktualne.cz) Zamrzlý konflikt, kde byly nakonec podepsány Minské dohody, ovšem jejich dodržování ... bylo jaxi diskutabilní. Exxon a Shell odstoupily od již sepsaných smluv. Mezitím HDP této nešťastné země zažil obrovský propad, země se držela nad vodou a stále drží díky půjčkám ze západu. Proč asi tempo migrace odtamtuď se zrychlilo na statisíce lidí/rok? I nyní dostává peníze od EU třeba na .. boj s Covidem, ovšem ty pak musí do posledního centu vrátit s tím, že i ve válečném stavu nesmí tyto prostředy použít na nic jiné. A Debt must be paid. Ať už Rusové tam zůstanou nebo ne, tak ve výsledku z Ukrajiny bude země na prodej. Aspoň z toho kousku, který nebude okupován. :-/;-(

A. Gamrot 9.4.2022 23:03

Jsem přesvědčen, kdyby byla umožněna jakási autonomie dle Minských dohod, jakési vyrovnání stran Krymu, k tomuhle zvěrstvu, co je teď by nedošlo. Nedělám si iluze o Putinovi, po invazi na UA už vůbec ne, přesto výše napsané považuji za nanejvýš pravděpodobné.. Před Putinovou invazí bylo toto: https://liveuamap.com/en/2022/20-february-joint-forces-operation-136-ceasefire-violations

F. Kusák 9.4.2022 9:04

Vždy jsem byl té zásady, že musím sebe vidět očima těch druhých, že nesmím podceňovat soupeře. Pořád se snažím nalézt nějakou logiku v tom, jak a proč tak Putin rozhodl (tu bych možná našel) a dlouhodobé důsledky takového konfliktu. Pořád mně to nedává smysl. Asi máte pravdu v tom, že Rusové mají evidentně strach z rozpadu ruské státnosti, z rozložení státu ve prospěch Západu a Číny, nekonečného krvavého chaosu. A tak to bylo rozhodnutí mezi zlem a ještě větším zlem. Jako kdyby chtěli urychlit běh dějin. A pak, myslím, že se dopouštíme velké chyby už tím, že Rusy vidíme jako monolit. Rusové na východě Ruska jsou úplně jiní než v Moskvě nebo v ukrajinsko ruském pomezí. A protože jsem praktický člověk, tak se neustále ptám, co z toho mám vyvodit pro sebe, pro svou rodinu a českou společnost. Čechům vždy svědčilo pragmatické chování, i když se to části intelektuální a přemoralizované společnosti nelíbilo. Měli bychom se toho ale držet.

V. Církva 9.4.2022 9:16

Nešťourat znamená, že rusák skončí až v Praze vážený. Neprovokovat ano. Nelíbí se mi velkohubá prohlášení že jsme ve válce a je to naše válka. Už vůbec jsem nepodporoval protiruské provokace ala Novotný.

Ve skutečnosti jsme ale příliš blízko ruské bestie abychom mohli nekonat, že se nás to prý netýká.

Co se týká brzkého konce, dal bych rusákům zrádce z Donbasu a Krym a sežerte se. Ale je jen na Ukrajincích co všechno se rozhodnou vydržet. A víme že když prohrají, půjdou rusové dál.

Rusové Ukrajině moc možností na výběr nedávají. Protektorát s ruským smradem, vražděním nepohodlných osob, devastací ekonomiky, nebo devastace válkou. Rusko má i v 21 století hranice tam kde dostanou na hubu.

Psychologové vám potvrdí, že masové vrahy neukecáte. Když jim věci projdou, provokuje je to k horšímu. Rusové ani sankce nepochopili. Mám mezi rusy přátele. I když jinak fajn lidé, jsou ignoranti, co neznají sebekritiku. Nezamyslí se nad tím, proč je svět proti nim, proč je nechtějí na sportovních utkáních, berou vše jen jako křivdu od druhých.

Je to ruská mentalita. Za vše může NATO, Západ, USA, Češi (můžou za to, že jim vadí vyhození Vrbětic do vzduchu). I bordel v 90 tých letech v Rusku zavinila především ruská mentalita. Kdo zná tehdejší poměry ví, že se tam bez mafií korupce a úplatků nedalo podnikat!

J. Brei 9.4.2022 9:26

Ruský psychopat je odhodlaný ke všemu, pane Církvo. Takže co navrhujete. Preventivní jaderný úder?

F. Kusák 9.4.2022 9:36

Já si tady nehraji na nějakého znalce ruských poměrů, nemám navíc jediný důvod Sovětský svaz milovat, kam samozřejmě patřila i Ukrajina a Bělorusko. Toho sovětského myšlení se hned tak nezbaví. Obávám se toho, že kdyby byla Ukrajina třikrát větší než Rusko, zaútočila by také. Ale nechci nic relativizovat, stav je takový jaký je a nechci míchat oběť s útočníkem. Nějaké Rusy znám také a souhlasím s Vámi. Pouze nechci věci zjednodušovat a přemýšlím, jaká politická strana asi nejlépe odpovídá mému vidění a hlavně je schopna vyvést Čechy z krize, která u nás bezpochyby je, hluboká a s mnoha rozměry. To je totiž pro mě důležitější než plané úvahy o tom, kdo je víc vinen.

H. Kotaz 9.4.2022 6:50

Dá se říci že i proto, že jí občas máme téměř v přímém přenosu.

Bohužel však jenom s z jedné strany.

V. Kain 9.4.2022 8:51

Vysíláno pro ČRo Plus.Stejné jako Seznam a Novinky.Jedna větší lež stíhá druhou.Oni asi fakt věří tomu,že jim to jejich neustálé lhaní věříme.

P. Pepax 9.4.2022 10:33

R^ trefné.

B. Rudolf 9.4.2022 4:42

Velmi dobré postřehy.

S. Kubů 9.4.2022 1:25

Není náhodou "neformální uskupení Anonymous" krycí organizací pro nějakou tajnou službu ?

H. Kotaz 9.4.2022 6:13

:-)

L. Kuča 9.4.2022 11:19

Nebo nadnárodní korporaci? Konspirační mocenský spolek? Mimozemskou civilizaci?

Takovýmto nahlížením světa bych mohl vidět základnu tajné služby i v místním hračkářství.

S. Kubů 9.4.2022 14:34

Z toho, co píšete, rozhodně neplyne, že odpověď, na moji otázku, je záporná.

Na druhou stranu, nikdo myslím zatím neprokázal (a asi se o to ani nesnažil), že by některý z těch zablokovaných webů bral od někoho nekalého nějaké peníze.

Na rozdíl od bojovníků proti jádru a uhlí (a za ruský plyn) v čele s bývalým spolkovým kancléřem a předsedou SPD

Gerhardem Schröderem.

L. Kuča 9.4.2022 15:13

No právě, nic z toho se nedá nijak doložit, pak je to jen na úrovni spekulace, jakých si ke každé události můžeme vymyslet 10. Ovšem, jak správně uvádíte, vyloženě škodlivá německá politika byla často vedena osobními zájmy. Zmiňovaný Gerhard Schröder vpodstatě prodal energetickou bezpečnost celé svojí země za 30 stříbrných od Putlera. A Merkelbába v tom zdatně pokračovala. To jsou záležitosti, které jsou naprosto zjevné a neutajitelné. Tolik vzývaná “kultivace obchodem” s Ruskem a Čínou žalostně selhala. Teď je vidět, že jsme od nich měli raději všichni držet odstup. Pokud chceme obchodovat s Asií, tak třeba Jižní Korea je vhodnější partner a další se nejspíš objeví. A v energetice masivně vsadit na jádro.

F. Brabec 9.4.2022 0:57

Existují nějaké známky toho, že ti co rabovali nebo vraždili civilisty byli vlastní stranou nějak potrestání?

J. Jurax 9.4.2022 3:29

Ne.

Rabují a civilisty vraždí vždy ti druzí.

P. Pepax 9.4.2022 10:34

R^ asi tak.