4.3.2021 | Svátek má Stela


UKRAJINA: Separatisté

6.8.2014

O válce Ruska s Ukrajinou jsem tu už psal. Připomínám jen, že začala březnovou okupací Krymu; ta, pokud si dobře pamatuji, nevyvolala žádný zvláštní ohlas či odpor ve světě, signál o agresivitě Ruska to ovšem byl.

Rusko tedy ve skutečnosti vede válku s Ukrajinou již téměř půl roku a ještě déle se na ni asi připravovalo. Proti pevninské Ukrajině změnilo strategii. Místo své regulární armády použilo tzv. separatisty.

Válka ovšem narazila na velký odpor, zejména v západním světě, a to zvláště poté, co ukrajinští separatisté sestřelili malajsijský letoun MH17.

K sestřelení malajsijského letounu MH17 nad východní Ukrajinou vypukla ve světě neutuchající diskuse a mediální kampaň. Také u nás.

Pokud jsem něco nepřehlédl, nikdo z diskutujících nepopírá, že v tragedii letounu MH17 jde o zločin. Ve čtvrtek 17. července letadlo nespadlo samo od sebe, jak se někdy, velice zřídka stává v důsledku selhání techniky nebo pilotů na palubě.

Někdo to letadlo sestřelil a zavraždil 298 lidí, diskutuje se o tom, kdo.

Z této diskuse si dovoluji citovat dva autory z těch, kdo Rusko podporují systematicky a vyjádřili se v poslední době i k aktuální situaci na Ukrajině. Pánové Tomáš Haas a Jiří Weigl byli a jsou stoupenci a spolupracovníci Václava Klause i jeho pojetí pravicové politiky.

Pan Haas je pravicově orientovaná osobnost s bohatou minulostí. Dosáhl vzdělání na universitách v USA. Seriózně sloužil v obnoveném demokratickém prostředí České republiky jako poradce u prezidenta Václava Klause a v dalších českých vládních úřadech.

Na Neviditelném psu 25. července zveřejnil ironicky laděný článek UKRAJINA: Neuvěřitelná shoda okolností, v němž označuje za původce tragedie MH17 údajného agenta ukrajinské tajné služby Alexandra Chodakovského. Mimo jiné píše:

„Přišel k povstalcům z jarního Kyjeva a byl před tím pracovníkem kyjevské Státní bezpečnosti (SBU) a hlavou její jednotky „Alfa“. Na jaře 2014 „dezertoval“ a připojil se k rebelům.“

Pan Weigl je výkonným ředitelem Institutu Václava Klause. I on se podílel na Klausově práci při budování nového českého státu a ve svém institutu se věnuje české vnitřní i zahraniční politice. Rovněž na Neviditelném psu zveřejnil 16. července článek s názvem UKRAJINA: Mezi Evropou a Ruskem. V něm nereflektuje bezprostředně tragedii letounu, ale i tak zapadá do kontextu debaty o ní. Charakterizuje Ukrajinu jako nový evropský stát a píše, že se přehlíží podstata konfliktu na Ukrajině: Je jí „vnitřní politická, společenská i ekonomická krize dlouhodobě nestabilního postsovětského státu složitě hledajícího svou identitu a mezinárodní zakotvení… Celých uplynulých více než dvacet let slouží Ukrajina jako varovný příklad nezvládnuté transformace a korupčního prostředí – jako příklad neúspěšné země ovládané oligarchy.“

Zdá se, že oba pánové považují společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem Ukrajinu za jakéhosi bastarda, ruskou okupaci Krymu i ruskou mnohostrannou podporu a vyzbrojování ukrajinských separatistů i jejich boj za odtržení a připojení dalších částí Ukrajiny k Rusku chápou a mají jej za správný.

Měli by si ovšem dělat starosti aspoň s vyzbrojením separatistů. Separatisté jsou všelijaká čeládka a jistě je mezi nimi také spousta dobrodruhů, kteří mnoho rozumu ani vzdělání nepobrali, jen si rádi zaválčí. Takových se najde poměrně dost po celém světě. A zaválčí si s jakoukoliv zbraní, která se jim dostane do rukou. Těm ukrajinským se mimo jiné dostal do rukou sofistikovaný protiletadlový raketový systém BUK, tak si z něj vystřelili. Docela si umím představit, že letoun MH17 sestřelili omylem. Odpovědnost to z nich nesnímá, ale větší odpovědnost nese ten, kdo jim BUK dal do rukou. Při stávající Ruské okupaci Krymu a jeho mnohostranné podpoře separatistů na východě i jihu Ukrajiny je celkem přirozeně Rusko a jeho prezident hlavním podezřelým.

Autor je bývalý velvyslanec ČR na UkrajiněTaké lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.