Pátek 15. května 2026, svátek má Žofie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UKRAJINA: Rýsuje se špatný konec války

diskuse (111)

Podle vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa je dohoda s Ruskem připravena a zbývá ještě uzavřít dohodu s Ukrajinou. Reakce čtenářů jsou až na vzácné výjimky nenávistné vůči Trumpovi a Putinovi.

Americký prezident Donald Trump podle agentury AFP řekl, že se domnívá, že Spojené státy mají s Ruskem dohodu o ukončení války na Ukrajině. Nyní zbývá uzavřít dohodu i s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, dodal Trump. Šéf Bílého domu také podle webu CNN uvedl, že se po své cestě na Blízký východ v polovině května nejspíše sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čtenáři jsou až na vzácné výjimky, které berou v úvahu „realitu na bojišti“ , jednoznačně proti takové dohodě a označují Donalda Trumpa i Vladimira Putina za válečné zločince.

USA vyvíjejí silný tlak na Rusko k uzavření dohody o příměří, která je velmi blízko, ale také Ukrajina musí chtít dosáhnout dohody. Ve čtvrtek to řekl americký prezident Donald Trump po schůzce s norským premiérem Jonasem Gahrem v Bílém domě. Rozhodujících bude několik příštích dní, uvedl Trump ale ons tím, že Ukrajina i Rusko si podle něj přejí mír.

Moskva už učinila „dost velký ústupek“, když nabídla, že zastaví válku na Ukrajině tím, že se přestane snažit získat kontrolu nad celou zemí, řekl Trump na dotaz novináře, jaký ústupek Moskva nabídla.

Reakce čtenářů jsou opět jednoznačně protitrumpovské. A jistá ukrajinská specialistka k tomu dodává: Podle ukrajinistky Lenky Víchové nemůže Volodymyr Zelenskyj přistoupit na mírový plán Donalda Trumpa. V Rozstřelu uvedla, že plán obsahuje pro Ukrajinu nepřijatelné požadavky, jejichž splněním by se ukrajinský prezident dopustil vlastizrady a ztratil by před svými občany legitimitu. Toto je stav k dnešnímu dni.

K tomu lze ještě dodat, že ukrajinská opozice „tlačí“ na Zelenského s tím, aby „objasnil jednání o míru s Ruskem“. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ocitl pod tlakem domácí opozice, která požaduje, aby vystoupil před parlamentem a objasnil situaci ohledně probíhajících mírových jednání a plánované dohody o nerostných surovinách se Spojenými státy. Podle mnoha poslanců Nejvyšší rady nejsou detaily těchto jednání s parlamentem sdíleny, přestože právě ten má případné dohody ratifikovat.“Frakce Evropské solidarity v Nejvyšší radě požaduje svolání zvláštní parlamentní schůze za účasti prezidenta Zelenského, na níž by měl představit plán Ukrajiny pro dosažení míru a podrobnosti vyjednávacího procesu,“ uvedla frakce vedená bývalým prezidentem Petrem Porošenkem ve středečním prohlášení.

Mimochodem, o postoji ukrajinské opozice k situaci na Ukrajině se obecně píše velmi málo, spíše nic.

Zdá se totiž, že celé jednání o případné mírové smlouvě mezi Ukrajinou a Ruskem pod patronací USA směřuje ke dvěma možným scénářům. Ukrajina buď uzná „realitu na bojišti“ anebo se USA z jednání stáhnou a dají válce na Ukrajině „volný průběh“. Toto je vlastně podstatou amerického plánu – buďte rádi, že vám ještě nějaké území zbylo a podepište. Jinak hrozí další ztráty díky pomalému ruskému postupu dál na západ a prakticky se žádná jiná než vojenská pomoc Ukrajině nebude konat. A s velkou pravděpodobností to bude pomoc z evropských států NATO než z USA.

Smlouva o nerostném bohatství mezi Ukrajinou a USA je také u ledu. Přitom je zajímavé, že s nabídkou přišel na podzim loňského roku sám Zelenskyj a to, co se z toho vyvinulo je ale naprosto jiný příběh. USA údajně nechtějí o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu výměnou za ukrajinské suroviny vůbec jednat a za „bezpečnost“ by měla být odpovědná EU, resp. evropské státy NATO. Rusko ovšem s mírovými jednotkami zemí NATO (kontingent zatím slíbila hlavně Francie a Velká Británie) absolutně nesouhlasí a i když Francie tvrdí, že jí to nezajímá, bude muset.

Konec války na Ukrajině je tak údajně blízko (podle tvrzení Trumpa), ale pokud se tento mír uzavře, bude porážkou Ukrajiny. Pokud bude válka pokračovat, hrozí další postup Ruska na západ, a právě to je ona „realita“, na kterou Rusko sází. Rýsuje se tak pro Západ špatný konec konfliktu, ať už dopadne jakkoliv.

Leoš Strnad
15. 5. 2026

Trhy na rekordu. AI euforie přehlušuje geopolitická i inflační rizika

David Floryk
15. 5. 2026

Britská vláda chce „zabránit aktivistům“ v účasti na pochodu Tommyho Robinsona

Jan Ferenc
15. 5. 2026

Vláda se snaží dosáhnout změn v pravidlech sestavování státního rozpočtu.

Tomáš Vodvářka
15. 5. 2026

S výší „historická úhrady“ nelze prakticky hnout.

Jan Bartoň
15. 5. 2026

Neúspěch americko – izraelského útoku na Írán je dnes evidentní.

Tereza Hrabinová
15. 5. 2026

Jedna z největších hudebních televizních show Eurovision Song Contest (ESC), tedy Eurovize, jde do...

Lidovky.cz, ČTK
15. 5. 2026

Americký prezident Donald Trump se v pátek v Pekingu druhým dnem setkal se svým čínským protějškem...

mul Matyáš Müller
15. 5. 2026

V pátek je na programu Poslanecké sněmovny hned několik bodů včetně kontroverzní novely...

ald Aleš Dostál, Lidovky.cz, ZS Zuzana Stiboříková
15. 5. 2026

K mistrovství světa v hokeji tradičně patří velká dávka televizních přenosů i zasvěcených diskusí...

Martin Zvěřina
15. 5. 2026

Proces výběru ombudsmana se chýlí ke konci, Sněmovna jej má na programu na konci května. Letos se...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz