27.5.2022 | Svátek má Valdemar


UKRAJINA: Rusko verbuje zahraniční žoldáky

21.3.2022

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý pátek řekl, že se Moskvě přihlásilo „přes 16 000 dobrovolníků z Blízkého východu“, kteří chtějí bojovat proti Ukrajině. Jeho tvrzení přišlo po prohlášení Kyjeva, že v Mezinárodní legii územní obrany Ukrajiny už válčí na 20 000 dobrovolníků z 52 zemí, většinou západních. Není známo, do jaké míry je ruské tvrzení jen propagandistickým strašením, ale přibývá zpráv, že Moskva nábor bojovníků skutečně provádí nejen na Blízkém východě, ale i v Africe.

Syrský aktivista Umar Abú Lajlá, jenž stojí v čele skupiny DeirEzzor 24, která monitoruje válku v Sýrii, řekl tento týden panarabskému serveru The Arab Weekly, že v provincii Dejr az-Zaur už několik dní verbuje ruská žoldácká Wagnerova skupina. Za takzvanou „bojovou roli na Ukrajině“ nabízí zájemcům až 3000 dolarů měsíčně podle toho, jak jsou zkušení – zhruba padesátkrát víc, než představuje žold syrského vojáka. Tentýž aktivista potvrdil Hlasu Ameriky, že jedna syrská proruská polovojenská skupina už Moskvě sehnala 4000 dobrovolníků. Podle britského Guardianu zveřejnily náborovou výzvu i elitní Čtvrtá a 25. divize zvláštních sil syrské armády Bašára Asada. A aktivista syrské opozice Ahmad al-Ahmad deníku řekl, že vojenští velitelé mají na příkaz Rusů verbovat na Ukrajinu jen mladé muže zběhlé v boji ve městě.

Podle ukrajinské zpravodajské služby Moskva v Sýrii otevřela náborová střediska na 14 místech, například v Damašku, Aleppu nebo Hamá, a dobrovolníci už podstupují výcvik. Ukrajinští zpravodajci však uvádějí o hodně nižší žold, který Rusové bojovníkům nabízejí – nanejvýš 600 dolarů měsíčně. Dva Iráčané zase řekli asijskému serveru Nikkei Asia, že dostali ruskou nabídku bojovat na Ukrajině za 400 dolarů měsíčně.

Exilová Syrská observatoř pro lidská práva sdělila agentuře AFP, že Moskva má už 40 000 registrovaných dobrovolníků s bojovými zkušenostmi nebo ruským výcvikem, kteří budou mít plat 1100 dolarů měsíčně a nárok na finanční odškodnění za případné zranění. Podle observatoře má o boj proti Ukrajině zájem i 18 000 členů syrské vládní strany Baas a palestinských Jeruzalémských brigád, které působí v Sýrii. Hospodářská situace v zemi je špatná, lidé žijí v chudobě a zdroj obživy poskytuje i žoldáctví. Syřané už za Rusko bojovali v Náhorním Karabachu a dodnes bojují v Libyi.

Ty libyjské chce teď Rusko podle ukrajinské rozvědky stáhnout na Ukrajinu a přivézt i žoldáky ze Srbska, jež je jedinou zemí v Evropě, která ruskou invazi na Ukrajinu neodsoudila a odmítá se připojit k evropským protiruským sankcím. Srbsko sice zapojení svých občanů do bojů na Ukrajině kategoricky popřelo, ale podle serveru Balkan Insight je známo, že už před čtyřmi lety bojovalo sedm Srbů na straně donbaských separatistů.

Podle Ruska mají o boj proti Ukrajině zájem nejen žoldáci z Libye, ale i z dalších afrických zemí. Státní agentura Ria Novosti odvysílala videonahrávky, na nichž to potvrzují vojáci z Konga nebo Kamerunu, ale možná jde jen o ruskou propagandu. Moskva však v Africe dlouhodobě posiluje přítomnost a navazuje strategická spojenectví s tamějšími autokraty, strůjci převratů nebo vládci, kteří marně usilují o přízeň Spojených států či Evropy. Kreml už utužil vztahy se Súdánem, Mali, Středoafrickou republikou, Egyptem, Eritreou, Madagaskarem nebo Mosambikem.

Putin africkým vládcům a pučistům dodává na ochranu žoldáky z Wagnerovy skupiny a získává za to suroviny, vliv, peníze a základny, ale i podporu na mezinárodní scéně, jako třeba při nedávném hlasování o rezoluci OSN odsuzující ruskou agresi. Těsně před ruskou invazí na Ukrajinu navštívil Moskvu strůjce puče v Súdánu generál Dagolo a slíbil Putinovi, že si může vybudovat strategicky velmi významnou námořní základnu v Port Súdánu v Rudém moři.

Rusko přítomnost Wagnerových žoldáků v Africe prudce zvýšilo; podle agentury AP jen v letech 2015 až 2021 sedminásobně. Pentagon jejich počet v Africe odhaduje až na 5000. Wagnerovi muži tam vraždí, znásilňují, mučí a hromadně popravují místní obyvatele a plení přírodní bohatství.

Operují i na Ukrajině, a podle ukrajinských zpráv se dokonce pokusili o neúspěšný atentát na prezidenta Volodymyra Zelenského. BBC nedávno odhadla, že jich v zemi působí až 400, a jeden nejmenovaný člen skupiny stanici řekl, že tam dostávají 2100 dolarů měsíčně.

Na Ukrajině jsou i vojáci proruského čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova, který teď navíc podle ruských médií slíbil, že tam vyšle dalších tisíc mužů. Naopak na stranu Kyjeva se chce údajně postavit řada členů syrské opozice, čečenských odpůrců Kadyrova bojujících v Sýrii nebo ozbrojenců džihádistických skupin, kteří Rusy nenávidí za to, jakou v Sýrii nadělali spoušť.

Američtí představitelé i Syrská observatoř potvrzují, že Rusko zatím na Ukrajině žádné zahraniční žoldáky nenasadilo, a není ani jisté, zda to vůbec udělá. Pokud by k tomu však došlo, stal by se z ruské agrese chaotický konflikt, který by šlo velmi obtížně uhasit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusHledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...