25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UKRAJINA: Referendum a jeho úskalí

Byla to Potěmkinova vesnice, která má doma lépe prodat historku, že okupovaná území touží po ruské správě a jejich osvobození je ve skutečnosti útok na ruské území.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 30.9.2022 12:44

Muselo by se o tom jednat, stejně, jako se jednalo o odtržení Slovenska. Jistě, odtrhne-li se něco, co už je zorganizováno jako stát, je to snazší. Ale ten princip, jednání, je stejný.

M. Vaněk 30.9.2022 10:07

Tak místní pablbové, pro vás zajímavá informace: Proč Ukrajina nepřestala nakupovat ruský plyn jako my, kolonie EU a USA?

https://www.youtube.com/watch?v=8q9NQRC03rY

J. Kindl 2.10.2022 12:19

Evropa plyn nakupujeme stále z Ruska pokud je neuzavírá z důvodu údajných oprav a zase pouští. Plyn LGN nakupuje Evropa z Nigerie, Alžíru, Kypru, Kataru z Norska . USA. Pak nechápu proč jsme kolonií USA. Já raději budu v kolonii EU na Ruskal Protože se v tak zvané kolonii EU necítím jako v kolonii. Evropa bude dál nakupovat plyn z Ruska. Pouze jde o to, aby Rusko v dodávkách plynu nemělo dominantní postavení a nemohlo si určovat ceny. Bude jej nakupovat za tržní ceny.

M. Vaněk 3.10.2022 20:27

Vy jste blázen? Rusko nám prodávalo laciný plyn selou dobu, dokonce ho prodává i Ukrajině, a vy melete něco o dominanci, a voláte po tržních cenách? To myslíte vážně? Takže když vám soused nabídne levnou el. energii ze svých panelů, raději ji budete nakupovat od veksláků z Lipské burzy jen prot, že bude "tržní", byť desetinásobně tak drahá? Tomu mám uvěřit? 8-o

J. Rejzek 30.9.2022 9:23

Při referendu o připojení k říši, by v Sudetech pochopitelně hlasovalo 99,3% procent obyvatelstva pro připojení. No a co! Nebyla to jejich volba žít v pro ně cizím státě, který vznikl na základě Masarykových lží o Československém národu. Masaryk pomohl rozbít Rak. U., ten žalář národů, aby vytvořil nový žalář národů, kde nebyli spokojeni ani Němci, ani Poláci a Maďaři a nakonec ani Slováci. Tak vypadal ten "ostrov demokracie uprostřed Evropy" Kolik měli Sudet. Němci ministrů, nebo dokonce předsedů vlád? Vždyť jich byly 3mil. a měli právo rozhodovat o svém osudu. Před staletími začali tito lidé osidlovat pustá pohraniční území na pozvání jejich majitelů. Po staletí kultivovali zemi a pracovali v Rak U. , kde byli spokojeni. Vznikem Čes. republiky se stali občany druhé kategorie. Po rozpadu Československa se ukázalo na jakých základech tento stát stál. Nevíme, jak to dopadne s Maďary na Slovensku a s Poláky v Česku. Svoje Němce jsme si vyřešili tím nejhanebnější způsobem a není to návod pro podobná další řešení. Lidé-národy mají prostě právo žít podle svého uvážení a je jedno zda se jedná o Irsko, Skotsko, Španělsko, Sev Itálii, Kosovo, nebo Ukrajinu. Prsíme se tím, jak jsme zvládli rozdělení Československé republiky. Chtěl bych vědět jak by to dopadlo, kdyby se Slovácko chtělo připojit ke Slovensku a Ružomberok byl Český. Mydlili bychom se stejně jako ostatní.

P. Nešvara 30.9.2022 9:31

To s těmi Sudety píšete hezky, a co kdybychom chtěli teď Slezsko, které bylo zcela nelegálně ukradeno Pruskem v 18tém století? A to ve Slezsku ani nebylo referendum.

J. Rejzek 30.9.2022 9:40

Pokud by v ukradeném Slezku žili Češi a chtěli se připojit k Česku bylo by naší povinností je v jejich snažení podporovat.

L. Vrána 30.9.2022 12:32

Já bych to zkusil i s Horní a Dolní Lužicí. Ty nám pouze před časem prošustrovali Habsburgové. To, že byl rakouský císař garantem katolické víry v obou Lužicích až do r. 1918, by nám třeba i teď pomohlo.

K. Křivan 30.9.2022 9:41

Máte bohužel pravdu. Jen si říkám, proč nechtěly némecky mluvící švýcarské kantony připojit k Říši ? Kde udělali naši předkové chybu ?

Napadá mě jen, že by říští Němci jejich němčině nerozuměli.

V. Pavelka 30.9.2022 10:18

To naše rozděléní mělo urychlovač jménem vraždící Jugoslávie ? V podvědomí byl strach, aby jsme náhodou? "paličatostí nedosáhli"? Něčeho podobného ? Nehledě na to že Nostalgie za společným státem , byla většinově Česká ? Jezdil jsem léta na slovensko pracovat ve třech branžích a jistota že většina Slováků Chtěla svůj stát byl nespochybnitelný ? Hádanice Pithartů , nejlíp usekl herec Marian Labuda " Boha jeho, tak snad si ty země neodtáhnem každý někam pryč" ?! A Stalo se ![>-]

P. Diviš 30.9.2022 10:40

Rakousko se rozpadlo, nechtěl ho nikdo, nejen Masaryk.

Nespokojené menšiny byly taky všude, nejen v Československu. Vůle dohodnout se s Němci většinou byla, ale málokdy i u Němců.

Lidé-národy mají prostě právo žít podle svého uvážení , problém je, že málokdy je to uvážení na celém území jednotné.

Co by, kdyby ... Rozdělení proběhlo civilizovaně a nemydlili jsme se.

Z. Lapil 30.9.2022 11:11

Jestli se nepletu, tak Sudetoněmecká strana byl druhou nejsilnější stranou v parlamentu. Rozhodně měla 15% (44 poslanců a 23 senátory) - viz wiki.

Němci v RU nebyli zrovna spokojeni - už v r. 1848 se konal celoněmecký Frankfurtský sněm, který "připravoval volby do parlamentu zastupujícího všechna německá území." Viz https://www.koniggratz1866.eu/h-10/Rust-nemeckeho-nacionalismu-frankfurtsky-snem.html.

Těmi národy, kteří májí právo žít podle svého uvážení, míníte uebermenschen neo untermenschen? Protože nezapomínejte, že koncepce vůdčího národa nevznikla až během války.

K. Křivan 30.9.2022 11:25

Nepletete se ! R^

J. Rejzek 30.9.2022 19:27

Již z bible víme, že Němci nejsou jediný národ, který se považuje za vyvolený vládnout. S tím nic neuděláme a sami jako Češi se také povyšujeme nad některé jiné národy. Kecičky o tom, jak jsme si svorně s Němci na Českém území žili až do doby nežli je poblouznil Hitler jsou liché. Na konci předminulého století vyšel Řivnáčův průvodce Šumavou. Obsahuje veliké množství informací o turistických trasách, kde je možno najmout povoz, kde se najíst, kde přespat. Je tam však také rada. Je lépe tyto služby objednat v němčině, neb mnohý hospodský raději tržbu oželí, než-li by Čecha obsloužil. Tak takto jsme si s Němci žili za Rak.U. Tito Němci nemohli vznik nového státu přijmout s radostí.

Z. Lapil 30.9.2022 19:54

Bez námitek. Je známá věc, že se v hospodě poperou horňáci s dolňákama, zatímco v dešťném pralese si padnou do náručí i s tím pověstný sudeťákem, protože to, že jsme si vzájemně zabili dědečky znamená, že jsme vlastně sousedi setkavší se v daleké cizině.

P. Nešvara 30.9.2022 8:51

Jednou za čas se prostě zachřestí kostkama a přepisují se hranice. Často nespravedlivě. Typické příklady - Trianonská dohoda v podstatě okradla o velkou část území Maďary - celé dnešní Jižní Slovensko bylo etnicky v podstatě maďarské. Totéž části Rumunska. Turecko bylo po první světové válce rovněž na straně poražených - výsledkem je, že ostrovy v Egejském moři, (byť na dohození kamenem z Turecka a stovky kilometrů od Řecka) jsou dnes Řecko. Turecko to pociťuje jako nespravedlnost. Po druhé světové válce Stalin překresloval hranice Polska a Německa. Takový Lvov je Polsko a Polsko pořád přičlenění této oblasti k Ukrajině pociťuje jako nespravedlnost. V roce 1947 odcházeli Britové z Indie a rozdělili ji na 3 státy - Indii, Pákistán a Bangladéš (bývalý východní Pákistán). Indové jsou dodnes nepříčetní a řvou, že Indie je jedna.

Právo v těchto věcech je nedůležité, v právu je prostě ten silnější. Jeho právníci legalitu okupace zdůvodní vždycky. Takže otázkou je nikoli to, zda jsou referenda v Chersonu a Donbasu legální, ale to, zda má Rusko sílu je dlouhodobě udržet proti nepřátelské alianci vedené USA.

Okupovaná území se se stavem smíří až po nějakých sto letech. Nespravedlnosti po druhé světové válce jsou pořád živé, ale už by asi nikoho nenapadlo žádat zpět pro Čechy Slezsko, které je okupované Prusy a později Poláky od 18tého století. Řecko nebude chtít zpět Konstantinopol a Malou Asii, protože ty okupuje Turkický národ už přes 500 let. A lidé, kteří zde žijí se považují za Turky. A tak by se dalo pokračovat.

F. Navrátil 30.9.2022 9:19

Západní pobřeží dnešního Turecka (Iónie) bylo až do konce 1. světové války obýváno Řeky. Byli dílem vyhnáni a dílem vyvražděni Turky za blahovolného přihlížení Velké Británie a Francie, které si od Turecka odtrhly své pašalíky- Sýrii, Libanon, Palestinu, Irák a Jordánsko. Stejně tak to dopadlo s oblastí Karsu a Hopy, části severovýchodního Turecka, obývanou tehdy Armény.

P. Nešvara 30.9.2022 9:28

Bylo to složitější, třeba na konci první světové války Řekové okupovali starověkou Smyrnu (dnešní Izmir) a když měli na základě mírové smlouvy odjet, tak ji totálně vypálili. Naprosto šílené barbarství, tentokrát na straně Řeků.

Jenomže dnes se Turecko cítí silné, tak sahá po Severním Kypru a po těchto Iónských ostrovech. Jk jsem psal výše - pokud je někdo dostatečně silný na okupaci, tak si vždy najde právníky, kteří zdůvodní, že je to vlastně legální. Ať už se jedná o Rusko nebo Turecko.

Když je někdo slabý, tak o území přijde. Zřejmě to čeká Velkou Británii, která pravděpodobně přijde o Skotsko a Severní Irsko. Ale zde bude EU a USA na odtržení tleskat. Dvojí metr se používá pořád. Když se někdo chce odtrhnout od Ukrajiny nebo Gruzie a připojit se k Rusku je to zločinec a nelegální čin, pokud se někdo bude chtít odtrhnout od UK a připojit se k EU, tak to bude zcela legální a správná věc..

F. Navrátil 30.9.2022 13:58

Pane Nešvara, Iónie byla obývána Řeky s vysokou antickou kulturou už době, kdy seldžučtí Turci pásli velbloudy někde na Altaji. Po 1. světové válce, kdy Řecko bojovalo na straně Dohody a Turecko po boku vilémovského Německa, měly být předány Řecku oblasti Izmiru a Drinopolu. Bohužel velmoci v následující válce podpořili Turecko, které se mělo stát hrází proti bolševickému Sovětskému svazu. Z tohoto území Turci vyhnali 2 milióny Řeků!

P. Nešvara 30.9.2022 14:29

Turci se s tím nemazali, to je fakt. Arménům také prováděli zajímavé věci. V roce 1098 či 1099, kdy první křížová výprava dobývala Blízký východ, tak jako snad první dobyli hrabství Edessa. A to byla Arménská komunita na JV dnešního Turecka a v dnešním Iráku.

Staroturecké národy vyrážely z oblasti dnešního Turkmenistánu a pořád se jim říká "turkické národy", Turecko jako takové je z nich dnes nejmocnější (i když není tak mocné, jako bylo za Osmanů).

Ale tak to tenkrát bylo - v podstatě jenom pár století před tím přitáhly Slovanské kmeny do Čech v rámci pohybů pro vyplnění vakua po pádu západořímské říše.

Řekové byli kdysi námořní národ, takže obývali pobřeží moří a zakládali antická města. Nejenom v dnešním Turecku, ale i na pobřeží Černého moře a Itálie, také v Africe (Kyrenaika). Turci byli (alespoň zpočátku) kontinentální národ, takže obývali ohraničené území. Tam ke střetu dojít muselo.

Tureckou expanzi se Evropa snaží krotit už tisíc let a měli bychom v tom pokračovat, jinak se dožijeme nemilých překvapení. Třeba co asi dokáže Turecká pátá kolona v Německu, když dojde na lámání chleba? S kým je jejich loajalita? Myslím, že s Německem to nebude.

I. Veselý 30.9.2022 8:41

Co kdyby sibiřské (asijské) národy uspořádali referendum o připojení jejích autonomních republik k Číně nebo Mongolsku? Taky by báťuška Vladimír jásal?;-D

P. Nešvara 30.9.2022 8:52

Vůbec bych si nevsadil na to, že v USA už dávno nepřipravují barevné revoluce právě za tímto účelem.

P. Diviš 30.9.2022 12:42

Barevná revoluce je místní záležitostí. Jen komouši to ze zvyku hází na USA.

M. Hoblík 30.9.2022 8:34

Má pravdu arabka Pekarová, volby a referenda jsou zbytečná zátěž demokracie! Vládnoucí elita ví nejlíp, jestli ještě máme žízeň! Sláma u krajnice!

F. Navrátil 30.9.2022 8:31

Kde nefungují volby a referendum, tam nastupuje svévole.

K. Křivan 30.9.2022 10:48

Přesně tak !

J. Farda 30.9.2022 8:23

Rusští biatlonisté byli do konečného vítězství specvojoper vyloučeni z mezinárodních závodů, pročež jim Pútin moudře, aby do konečného vítězství nrvyěli z formy, zařídil skvělé treninkové možnosti na frontě v Donbasu. ;-)R^

https://biatlonmag.cz/rusti-biatloniste-zacinaji-dostavat-povolavaci-rozkazy-borti-se-i-jejich-svetovy-pohar

P.S. Vzkaz pro M. Vaňka - jsem možná blbec, ale ne kolaborantskorusácké prase Vaněk. tečka! Rv

K. Křivan 30.9.2022 11:23

Možná ? Určitě !

J. Farda 30.9.2022 13:46

Platí-li Křivane za a) určitě, pak bezesporu platí za b) prorusácké kolaborantské prase i pro Vás, bo jen potrefená/ý se vždy ozve! Přeji Vám příjemný kolaborantský víkend uspokojený vítězným průběhem slavného velkorusáckého Heim ins Reich ercwarlorda, multilháře, arcivraha, ergo bolševické zrůdy Pútina ... ;-)

P. Kubáč 30.9.2022 8:09

Jednohlasnost referend svědčí proti jejich férovému průběhu. Asi by bylo pochopitelné, že pro připojení se vyslovili v Luhanské a Doněcké republice ( i když ani tam neměli etničtí Rusové při posledním sčítání lidu v roce 2010 většinu) ale v Chersonu ?

Když odjíždíte z Krymu poslední ruské město je Armjanskoje - a pak už to jsou samí Ukrajinci ?!?