23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

UKRAJINA: Případ pro týmy psychiatrů

Jestli se někdo domnívá, že současné kyjevské bouře, demonstrace, kterým Ukrajinci říkají Michomajdan, přinesou něco pozitivního, nějakou změnu k lepšímu a něco, co Ukrajinu posune k demokracii a pomůže ukončit krvavou válku, velmi se mýlí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Portwyn 27.10.2017 10:24

Re: Studia, nestudia,

Já jsem se kdysi bavil s jedním kanadským biochemikem, který se podivoval, že nemluvím dobře anglicky (domluvím se, ale jak píšete Vy, v dospělosti je už trochu pozdě na výuku AJ, takže přízvuk hrozný). Že prý má v laboratoři mladého Rusa, který mluví líp. Nedokázal jsem mu vysvětlit, že v době, kdy se Rus učil anglicky, já se učil rusky...

Ano, je potřeba, aby se některý germánský jazyk učily děti co nejdříve. Podle mne řeč souvisí se způsobem myšlení, germáni řadí pojmy jiným způsobem. IMHO u anglických mluvících dodává keltský živel pružnost, invenci, humor, a germánský živel dává systém.

Ideální by z hlediska jazykové výuky bylo každé dítě v šesti letech poslat na rok dva do Británie, ale nejsem si jist, zda by to prošlo u rodičů :)

P. Sulc 27.10.2017 23:00

Re: Studia, nestudia,

S tou Anglii mate pravdu, bylo by to idealni. Jednou, pred 20 lety, jsem mluvil s nekym na Gun Show a chlap vedle zacal na mne perfektne cesky, poznal muj accent.Ptam se: vy jste z Prahy. Ale ne, ja jsem Srb, z Belehradu. A jak to, ze umote perfektne cesky? Studoval jsem v Praze 4 roky na Technice. Ale mluvil k nerozeznani . Pred valkou, jeden znamy ceky herec, Zvonimir Rogoz, Chorvat, se naucil perfektne cesky za dva roky. Po valce jej komunisti vyhnaly zpet do Zabrehu. Dozil se, tusim stovky a syna udelal kdyz mu bylo pres devadesat.

P. Sulc 27.10.2017 2:07

Re: Studia, nestudia,

Ucitel Ma-Fy Tak to byste mel ze me radost, na to jsem mel talent, zato, bohuzel vubec zadny vytvarny a ani reci mi moc nesly, byt za skoro 50 let v Americe jsem tu i tamhle nejake to slovicko pochytil. A jak jinak, pres 30 let me tu zivila elektronika, hlavne okolo videa a audia, to bylo moje hobby uz od 10 let. Bohuzel, ted uz je to predmet dosti nepotrebny. U studiovych video zarizeni nehledate blbej integtovanej obvod za $ 1.20, ani jej vlastne nemuzete vyletovat jak je prtavej, to vyhodite celou desku za nekoli set dollaru ci i tisicu. Domaci TV ci DVD player v pripade poruchy proste vyhodite. Skoda, elektronika bylo fantasticke hobby.

P. Sulc 27.10.2017 1:56

Re: Studia, nestudia,

K tem dejinam: jiste, Hitler zacal WWII. Ale proc? Veskera snaha Francie na Versailleske konferenci byla pomoci reparaci Nemcko kompletne vyzrat, vydojit a take ponizit. Nikdo jiny, ani Anglie nebyla tak nenazrana. A to jeste Amerika tu Francii trochu brzdila. Po prvni valce byla ve Vymarske republice nezamestnanost, bida a udesna inflace. A to vse porodilo NSDAP. Nebyt francouzske nenazranosti, mozna by vse slo jinak. A po druhe valce uz spojenci byli pouceni, Francie , ktera nakonec prohrala, uz nemela rozhodujici slovo. A vyvoj Nemecka sel jinym smerem. Cele rozbite na cimpr campr a vysledek? Slovansti vitezove jej ne a ne dohonit. A ani to Rakousko ne.

P. Portwyn 27.10.2017 10:13

Re: Studia, nestudia,

O té francouzské potřebě Němce ponížit psal i Churchill v 1. díle svých pamětí. Ano, hospodářská deprese katapultovala Hitlera k moci. Hyperinflací ožebračená střední třída jej volila ze zoufalství. Na druhou stranu Adolf padl na velmi úrodnou půdu :-)

Francouzi pak udělali druhou chybu, že se rozhodli, že když to teda s Němci v 1940 projeli, radši jim dají všechno dobrovolně a podřídí se jim. Ale to už je jiná věc...

Já nepopírám, že Němci umí dobře vyrábět auta apod. (taky vlastním volkswagen), že jsou lokálním hegemonem a že je užitečné němčinu umět. Ale co se týče volby cizí řeči, studenti se rozhodují podle pocitů, ne podle budoucího praktického využití.

P. Zinga 25.10.2017 4:41

Re: Studia, nestudia,

A navíc díky připojení k carskému Rusku si Finové udrželi jazyk. Pod Švédskem by jako národ zanikli. A pak jim Lenin dal samostatnost.

A Manerheim, aby Finsko zachránil, na poslední chvíli otočil opět k Rusku. Ale zdá se, že ani ve Finsku už nemají politiky s pamětí.

P. Portwyn 25.10.2017 8:14

Re: Studia, nestudia,

Stejně je to pozoruhodná osobnost. Prý jediný, kdo si dovolil před Hitlerem zapálit... Přijde mi, že Adolf i Josif měli k tomu starému generálovi docela respekt.

V. Novák 25.10.2017 9:41

Re: Studia, nestudia,

Ano, až ve Finském velkoknížectví, spojeném personální unií s Ruskem mohlo proběhnout finské národní obrození. A teprve v tomto období vznikl finský "národní" epos Kalevala, který je spíš než národním eposem "ohlasem písní finských".

Finové neměli nikdy moc proti Rusům, měli něco proti bolševikům a sovětizaci - proto se odtrhli, resp. dohodli s Leninem, že personální unie stejně skončila.

V. Novák 25.10.2017 9:36

Především je Ukrajina Stalinův slepenec

území Novorossije, Galičiny, Podkapatské Rusi a severní Bukoviny, geografických celků bez společné historie,, náboženství, kultury i jazyka. Spisovnou ukrajinštinu si vymyslela z maloruského nářečí skupina petěrburských intelektuálů, kteří se neprosadili psaním rusky (jako Gogol), tak ze sebe udělali etnické spisvatele a básníky. Na Malé Rusi ovšem nikdo ukrajinsky nepsal a nečetl, protože ti, kdo mluvili malorusky, neuměli číst a gramotní psali a četli rusky, francouzsky a německy.

Ukrajinštinu jako úřední jazyk a jazyk alfabetizačních akcí zavedli až bolševici v UkrSSR.

Není divu, že současná Ukrajina ve stalinských švech praská - nestačila srůst, na to čas od války nestačil.

P. Sulc 25.10.2017 9:56

Re: Především je Ukrajina Stalinův slepenec

Diky za info. On ten puvod slovenstiny i naroda je take trochu podivny. Co by asi bylo bez Ludovita Stura.Jak velky asi byl jazykovy rozdil pred tisici lety mezi Slovany v Cechach, na SLovensku a konec koncu i v Polsku. Moc veliky, jako je dnes, asi ne. On kazdy ten kmen, a kdovi, kolik jich bylo, mluvit trochu jinak. A i dnes je rozdil v nemcine v ruznycj castech Nemecka. U tech pra-Slovanu asi nebylo jinak.A tak je trochu absurdni mluvit v casech Boleslavu o Cesich.

A. Alda 25.10.2017 10:39

Ještě za Třicetileté války

se mluvilo v Polsku skoro stejně jako v Čechách. A na Slovensku se mluvilo stejně jako na Moravě.

V. Novák 25.10.2017 10:52

Re: Ještě za Třicetileté války

Ještě v 19. století se za spisovnou slovenštinu považovala "čeština" (tedy spíše "moravština") Bible Kralické - kraličtina.

Bibli Kralickou přeložili ve sboru v Ivančicích, takže na Moravě a další zdroj spisovné češtiny - J.A.Komenský byl taky moravák jak víno, i když sám nevěděl, jestli se narodil v Uherském Brodě, Nivnici nebo Komně... Proto je poobrozenecká spisovná čeština blíž moravským nářečím než českým a občas nám připadá, že moraváci mluví hyperkorektně.

V. Novák 25.10.2017 10:57

Re: Především je Ukrajina Stalinův slepenec

Před tisíci lety asi skoro žádný - když Cyril s Metodějem si vystačili se soluňským nářečím slovanštiny a na Moravě jim rozuměli.

Je absurdní mluvit o "národu" v současnám smyslu, který pochází z 19. století, i za časů Koniáše, natož Boleslavů. Ale má smysl mluvit o poddaných knížete/krále nějakého státu. Právě Boleslav I. udělal z těch Pragjanů, Vršovců, Zličanů, Lučanů, Důdlebů,... Čechy ve smyslu státním - protože založil český stát.