25.4.2024 | Svátek má Marek


UKRAJINA: Podněstří

4.5.2022

O Podněstří jste u mě už četli. V díle 6 (z 3.3.2022) jsme si řekli, co to je a že se k němu Rusové snaží dostat přes Cherson a Mikolaiv, v dílu 23 (ze dne 6.4.2022) zase to, že když se jim to nepodařilo, hrozí útok z Podněstří. To neříkám proto, abych zdůraznil, že jsem o tom psal o hodně dřív, než to začalo být populární, ale proto, že se Podněstří v posledních několika dnech objevilo v souvislosti s možným útokem jako rejdiště různých zvláštních operací a informací. Tak se pojďme podívat, co z toho může plynout. Spoiler alert – je to jedna z nejzajímavějších mezinárodních situací v okolí.

Co je Podněstří

Jak jsme psali v díle 6, Podněsterská moldavská republika. To je taková zvláštní autonomní oblast, která právně patří Moldavsku, ale fakticky si dělá, co chce. Jako stát ji uznaly jen Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie, což není žádná velká výhra. Ale přesto má ta oblast jednoho velkého sponzora už od devadesátých let – Rusko.

Podněstří patří formálně k Moldavsku. To je kousek země, který si svobody a samostatnosti moc neužil, naposledy území, které Rumunsku zabral Stalin v době, kdy byl ještě kamarád s Hitlerem a společně si dělili Evropu. V té zemi obyvatelstvo mluvilo především rumunsky a nebyl pranic nadšené z likvidace tamních elit, deportací a gulagů, nakonec ani ze samotného přičlenění k SSSR. V roce 1991 se osamostatnilo a odmítlo se připojit zpátky k Rumunsku (a Rumunsko jakožto civilizovaní země nezkusilo zvrátit výsledky referenda puškami a bodáky).

Podněstří tam ale tak trochu nepatří. Historicky patřilo polsko-litevské unii a pak od 18. století celé Rusku (to obsadilo kde co, včetně části Ukrajiny a Polska; to zdůrazňuji, než někdo řekne, že Podněstří je odjakživa Ruské). Za SSSR bylo přifařeno k Moldavsku (SSSR rád nechával ruské menšiny v odštěpených zemích, byla to taková investice do budoucna, investice do destabilizace satelitů, které pak můžete nechat, ať se starají o sebe, dokud hrají podle vašich not). De iure je součástí Moldavska, de facto je to území, kde jeho svrchovanost neplatí, je to samostatné území. Když se o konsolidaci v roce 1992 Moldavsko pokusilo (rozuměj vojensky obsadit), použilo Rusko svou oblíbenou taktiku, podpořilo vojensky menšinu v bývalé svazové zemi, a tuto oblast pomohlo osamostatnit a region poněkud destabilizovat (dle svých slov chrání zájmy etnických Rusů). Rusko pak Podněstří nadále podporuje a na jeho území má vojáky, zanechalo tam taky spoustu zbraní. Moldavsko nebylo schopno Podněstří porazit. Jedním z důvodů je i samotný fakt, že Moldavsko od Podněstří odděluje řeka Dněstr, která je třeba v Tiraspolu široká kolem 100m, což se bez mostu překonává obtížně.

Jaké jednotky jsou v Podněstří

To nevíme jistě. Zcela jistě tam jsou místní jednotky a ruské jednotky. Vít Solnař prošel proruský web, kde se píše asi toto (cituji z jeho profilu): „V současné době je v Podněsterské moldavské republice 2 500–3 000 ruských vojáků. Jedná se o 82. a 113. samostatný gardový motorizovaný pěší prapor a 540. samostatný kontrolní prapor.

Celkový počet podněsterských ozbrojených sil je 15 000. Podněsterské ozbrojené síly mají 4 motorizované pěší brigády umístěné ve městech Tiraspol, Bender, Dubossary a Rybnitsa, z nichž jedna je gardová (se sídlem ve městě Tiraspol). Čtyři speciální prapory. Mobilizační rezerva je až 80 000 lidí.

Kromě toho existují informace, že existuje oddíl vrtulníků a dva prapory v / h № 13962, které střeží jeden z největších skladů zbraní a střeliva v Evropě.

· 100 tanků

· Až 200 obrněných transportérů a bojových vozidel pěchoty

· 35 000 vozů

· Bojová vozidla s ATGM

· BDRM

· 500 jednotek vojenského ženijního vybavení

· 200 SAM

· MLRS „Grad“

· Dělostřelecká děla a minomety

Zdroj: Hrdinové operace Z (proruský)“

Podle výsledků Ruska na Ukrajině to budou ryze papírové stavy a ještě nadsazené (vždyť by měli na každého vojáka 2 vozidla!). Předpokládám, že počet ruských vojáků bude okolo 1500-2500, technika v seznamu bude brutálně nadsazená. Není to žádné velké množství schopné vedení opotřebovávací války, ale mohli by vést nějaké menší operace nebo provést nějaký překvapivý útok ve vhodnou chvíli, případně vázat síly Ukrajiny.

Informační válka

1) už před několika dny vypustilo Rusko zprávu, že se do Moldavska stahují jednotky Rumunské armády. Rumunsko má docela velkou armádu na standardech NATO, plně profesionální a se zkušenostmi z misí v Afghánistánu. Není v rozporu s mezinárodním právem pozvat na své území cizí armádu (i když je to někdy v rozporu se zdravým rozumem) a Rumunsko by si s Podněstřím poradilo hravě. Zatím nemám žádný důkaz, že by toto ruské tvrzení odpovídalo realitě, takže je to spíše nepravděpodobné, ale teoreticky je to možné.

2) Ukrajinci nabídli Moldavsku totéž. Oni se totiž obávají nějakých akcí z Podněstří, staví zátarasy na přechodech, mají tam vázané vojenské jednotky, takže by bylo asi jednodušší to území obsadit. Ukrajinci ale nechtějí vstupovat na území cizího státu jen proto, že se jim to hodí, takže uvidíme, jak se k tomu Moldavsko postaví. Asi zatím nijak.

3) Někdo v Podněstří vyhodil do vzduchu dva proruské vysílače. Spekuluje se, kdo to byl – Rusové obviňují Ukrajince, spekuluje se také o Moladavanech, Rusech samotných atd.

4) Stejně tak se objevují zprávy o údajném dělostřeleckém útoku z Ukrajiny na území Podněstří. To považuji za klasickou ruskou propagandu, kterou slyšíme denně. Proč si to myslím? Za prvé, izolovaný dělostřelecký útok na vojensky nevýznamný cíl na území cizího státu, po kterém nezačne nijaká operace, je z vojenského hlediska úplný iracionální nesmysl, z mezinárodního hlediska významná chyba. Navíc je to těžko prokazatelné a obdobnou propagandu už Rusko několikrát použilo. Taková propaganda ale nemá ošálit lidi vně Ruska, ale uvnitř Ruska – když ti zlí Ukrajinci zase střílejí na Rusy, tak to je přece musíme zachránit že ano (je to taková definice kruhem – Ukrajinci jsou zlí, protože střílejí na Rusy, a že to stříleli Ukrajinci dá rozum, když jsou ti zlí, že ano). Na Západě tomu samozřejmě věří jen Putinovi věrní (a možná ani ti ne), ale zmínit se to musí. Aby bylo jasno – Ukrajinci by mohli střílet na území Podněstří, kdyby se tam například šikovala ruská vojska k útoku na území Ukrajiny, ale to Ruská propaganda neříká (kdyby řekli, že to tak bylo, věřil bych tomu – ale byl by to zároveň důvod pro útok na území Podněstří).

5) Obyvatelům Moldavska chodí mobilní zprávy o tom, že Ukrajina plánuje útok na Moldávii (což je už z vojenského hlediska naprostý nesmysl, protože by tím dělila síly a ztrácela legitimitu).

Je tedy zřejmé, že se v oblasti vede hybridní válka, která má zřejmě za úkol narušit pověst Ukrajiny a diskreditovat ji, případně vtáhnout do boje jednotky v Podněstří a boj rozšířit.

Co by mohla Ukrajina udělat

Základním kamenem mezinárodní politiky je stát, suverénní stát. To je Ukrajina (i když si to Putin nemyslí), to je Moldavsko (i když si nedokáže udělat pořádek v Podněstří). Podněstří to de iure není, de facto je.

Pokud nahlížíme na Podněstří jako na součást Moldavska, pak Moldavsko může požádat Ukrajinu o vojenskou pomoc a Ukrajina nemá mezi sebou a Podněstřím řeku. V nejužším místě je k řece nějaký 5-10 kilometrů, takže Ukrajinská armáda by mohla Podněstří rozkouskovat a pokud by obsadila nějaký most, tak umožnit moldavské armádě, aby si přešla na druhý břeh. Pocitově mi to nepřijde jako optimální řešení, protože by to otevřelo další frontu, dalo argument Putinovi o útočných ambicích Ukrajiny a v takové válce by jistě došlo k civilním obětem (navíc Ruským), které by byly využity propagandisticky.

Ukrajina má velkou hranici přímo s Moldavskem. Mohla by moldavské armádě dovolit vstoupit na své území a obsadit území Podněstří z východu. Problém je, že by se i tak rozhořel další konflikt, což přináší chaos a rizika v oblasti. Druhý problém je, že Moldavsko nezvládne zřejmě ani to (viz dále). Třetí problém je z hlediska PR (byla by to speciální operace? Demilitarizace Podněstří? I kdyby byla v souladu s mezinárodním právem, slyšíte tu podobnost s tím, co hlásá Rusko, že ano?)

Dle mého názoru je nerozumné jakkoliv vojensky zakročit vůči Podněstří, bez ohledu na hybridní válku, leda by skutečně z Podněstří začala otevřená vojenská akce.

Diplomatické řešení se naopak nabízí – pohrozit Podněstří, že taková dohoda zde je, a pokud se Podněstří jakkoliv zapojí do aktivit proti Ukrajině, je připraven plán spolupráce s Moldavskem. To by mohlo udržet Podněstří na uzdě – rozumějte, vládnou tam mafiáni a oligarchové, kteří chtějí, aby se jim nikdo nedíval pod prsty, ale nechtějí být nahrazeni jakýmkoliv moldavským nebo ukrajinským establishmentem (ať již vládním nebo zločinným). A vlastně ani nechtějí být připojeni k Rusku (vzpomeňte na Donbas, kde místní oligarchové nechtěli kontrolu ze strany Ukrajiny, tak kolaborovali s Ruskem tak dlouho, až se jim to vymklo kontrole a teď tam Rusy mají a nadšení nejsou, protože jim převzali zdroje a vliv). Samozřejmě se to jednou vyřešit musí, území, které kolaboruje s Ruskem a ve velkém se věnuje pašování zbraní a podobným činnostem, je velmi destabilizační faktor.

Toto diplomatické řešení však bude mít jen omezenou účinnost, neboť podle dostupných informací uvnitř Podněstří probíhá konflikt mezi uvedenými místními oligarchy (nechtějí válku, protože na ní jen prodělají) a těmi, co válku chtějí. Pokud převáží ti první, Podněstří se bude tvářit, že tady vůbec není, pokud ti druzí, nastanou problémy.

Co by mohlo udělat Moldavsko

Aktuálně jeho premiérka řekla, že Moldavsko má asi 6000 vojáků a 60.000 špatně vycvičených rezervistů (což je na třímilionovou zemi s Podněstřím na hranicích dost zoufalé). Taková armáda si s Podněstřím neporadí (i když začali cvičit další). Pokud je v Podněstří slušná síla vojsk, mohli by se Rusové a jejich souputníci odtamtud pokusit napadnout Moldavsko (před tím varuje Ukrajina). Takový scénář však nepovažuji za rozumný (neříkám nemožný), protože si ani neporadili s Ukrajinou a už napadat jinou zemi? Navíc ten přechod přes řeku je obtížný oboustranně.

Moldavsko by se mohlo pod tlakem okolností jako poslední možnost připojit k Rumunsku. Rumunsko o to většinově stojí, Moldavsko zatím ne – to by se pod tlakem okolností mohlo změnit. Taková situace by všechno zamíchala naprosto a dokonale (co s NATO? Co s EU? Jak do toho zapadne Podněstří, v podstatě ruská exkláva? A další otázky.) Zmiňuji to jen pro pořádek jako jednu z možností, která se začala po dlouhé době zase skloňovat.

Závěrem – Podněstří je momentálně výbušný region, který hrozí rozšířením konfliktu. Je třeba to sledovat.

K dalšímu průběhu - jako vždy jednotlivé boje popisují jiní. Obecně vzato je zde pár mých stručných poznámek:

1) Ukrajinské letectvo stále létá a podle některých zdrojů má dokonce i místy převahu.

2) V Rusku hoří a vybuchují různé budovy v neobvyklém množství, a to nejen blízko Ukrajiny, ale i třeba na Sachalinu. Že by mělo Rusko ještě jiný problém?

3) Putin je zřejmě nemocný a prý potřebuje na operaci. Diktátor ale nechce do narkózy (to by se taky nemusel probudit), navíc to po něm někdo vezme a kdo ví, co provede (nejhorší by bylo, kdyby něco vyhrál a získal přízeň lidu).

4) 9 května budou oslavy. Tam se Putin bude muset nějak vyjádřit, prezentovat nějaké vítězství (tlak na Donbase poroste), možná vyhlásí mobilizaci a „válku proti nacismu“ atd.

5) Ukrajinci se dobře poučili od teoretiků NATO a vedou válku podle parametrů, které si NATO připravilo pro tyto případy. Stručně by zněla asi takhle: „zničte jim náklaďáky“. Což dělají, zrovna dnes jich měli zničit stovky. Když k tomu připočteme několik zničených mostů, tak i kdyby mělo Rusko nejmodernější tanky a nejlepší vojáky, bez paliva, jídla a munice jsou jim k ničemu.

6) Rusko podle všeho dál nezvládá svou logistiku a velení (které navíc umírá v neobvyklém poměru).

Kdysi jsem říkal, že válka proti celému území Ukrajiny skončí ještě na jaře, což se stalo, a začal se naplňovat scénář války lokálně omezené Donbasem. I tam však přes dílčí ruské úspěchy se jedná o válku opotřebovávací, kterou si Rusko může dovolit v menším rozsahu, než Ukrajina (zejména dokud ji podporuje Západ). Zamíchat kartami by mohla sice mobilizace, ale bez ohledu na množství vojáků je postup omezen možnostmi techniky, velení a logistiky – a to Rusko nedokáže zlepšit za týden ani měsíc.

Poznámka na závěr – předpokládám, že 9. května přijme Rusko nebývalá bezpečnostní opatření na oslavách konce druhé světové. Napjatě čekám, jestli se objeví nějaký projev občanské neposlušnosti nebo něco podobného.

 

******

Převzato se svolením autora z jeho Facebooku, kde publikuje zcela neformálně pro své přátele a jejich přátele na Facebooku, takže to je co nejvíc srozumitelné, krátké a většinou bez zdrojů, které se ale dají snadno dohledat a doplnit.