19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

UKRAJINA: Otázka svědomí

S tím, že ruská válka proti Ukrajině buď brzy skončí, anebo bude stále hnusnější, jsme všichni tak nějak pochmurně počítali. Jenže jsme se obávali něčeho trochu jiného, než se pak stalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 7.4.2022 21:17

Až Gorby, budiž mu čest a sláva. přiznal po téměř 50ti letech stalinskoberijovské NKVDácké vraždy v Katyni - jak dlouho bude trvat přiznání vražd v Buče a jak se asi bude jmenovat ten odvážný představitel ruského státu? Rusáčtí šmejdi všech českých jmen a internacionálněrusáckého vyznání, táhněte za zpěvu "Vstavaj, strana ogromnaja, vstavaj na smertnyj boj" v Donbas geroičeski vojevať - i lučše budět pogybnuť - za Vožďa Pútina! [UA]Rv

P. Brecík 7.4.2022 21:04

Tady máte rozhovor starosty Buče 31.3. UA video. Je vysmátý a neříká NIC o mrtvých: https://disk.yandex.ru/i/rONqsTtOe1aTaQ Dále existuje video, opět UA, jak Buču osvobozují. Postupují opatrně, kontrolují vraky. Mrtvoly žádné. Další 8-o video s mrtvolami. Kamera jede v autě a kličkuje mezi mrtvými na cestě. Jen - chybička se vloudila. Mrtvola po odjetí auta vstala. Je jasně vidět ve Zpětném zrcátku. Ten vůl si lehnul do louže. No, nekupte to. POZOR: Espreso.tv je oficiální Kijevská TV https://aeronet.news/video-kyjev-najal-krizove-herce-aby-sehrali-mrtvoly-ve-meste-buca

J. Černý 7.4.2022 20:48

A když oddíly UCK vraždily Srby, tak Západ jásal a odejmuté tělesné orgány mladych Srbů k transplantacim Zapadu nevadily.

Když v okoli Srebrenice vraždily Srby muslimské Oričovi oddily, tak Zapad se koukal jinam a Holanďané je ve Srebrenici ochraňovaly.

P. Brecík 7.4.2022 21:05

Protože z toho měla naše hrdinka, Madlen procenta. Tacic ani nešel k soudu. Svědkové zahynuli při dopravních nehodách, anebo jiným spůsobem.

V. Němec 7.4.2022 17:53

Ani za komunistů jsem nepodléhal informacím tehdejší propagandy podle oficiálního podání, bez možnosti nezávislého a neutrálního pohledu a nedělám to ani teď. Je vypjatá situace, informační válka, k tomu nenávist, která zatemňuje mozek. Odmítám být objektem smršti, co se servíruje. Ve válce se ovšem z lidí na všech stranách stávají hovada, která jsou schopná všeho. Ani soud ale neodsuzuje bez řádného vyšetření a důkazů, ale tady je všem všechno a hned od první vteřiny jasné. Bohužel jsem si byl jistý, že po odchodu ruských jednotek z předtím obsazených území byla nějaká Buča jen otázkou času. Ten čas byl velmi krátký.

Dovolím si předložit varianty: 1. Zrežírované divadlo, jak prohlásil Lavrov: Nevěřím, je téměř vyloučeno, ale jen téměř; 2. Nepohřbení, nebo do společných hrobů pohřbení mrtví po bojích: Docela možné; 3. Zabití ze msty nebo z psychického rozpoložení jednotlivými ruskými vojáky (viz vliv války výše): Docela možné; 4. Dílem mrtví po bojích, dílem zásluhou režisérů masakru v zájmu získání dalšího propagandistického střeliva: 5. Bohužel, taky není vyloučeno; 6. Masakr na povel z Moskvy: Pokládám za zcela vyloučeno, aby sami dávali druhé straně argumenty proti sobě.

A to, že bylo zamítnuto rychlé projednání v OSN a prošetření případného zločinu, dokud jsou stopy horké, taky o něčem svědčí.

Dodnes u nás nikdo nezveřejnil výsledek šetření videa, kde ruským zajatcům prostřelují Ukrajinci nohy. Tam jsou jejich obličeje zřetelné a pokud by šlo o ruský podvrh, byl by už toho plný internet. A to je bohužel asi jen špička ledovce, taková zvěrstva se většinou nenatáčejí a nedávají na net.

K té válce nemělo dojít, ale dnes mi připadá, že se všichni zbláznili a místo, aby usilovali o její konec, chtějí konec světa.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=dGDDjrmUU84&feature=youtu.be&bpctr=1648465857&ab_channel=InfinityNews

P. Diviš 7.4.2022 18:05

Jak by mělo vypadat usilování o konec války? Vzdání se Ukrajinců (s následkem další ruské expanze) bez potrestání agresora? Pověšení Putina? Poraďte!

J. Černý 7.4.2022 20:50

Vraždění ruských Ukrajinců oo Majdanu se vám líbilo. Návrhoval jste pověšení Clintona,Bushe ml.

P. Diviš 7.4.2022 18:06

Projednání v OSN? I vy srandisto...neslyšel jste Rusáky, jak tam, s právem veta, vše zapírají?

V. Podracký 7.4.2022 18:33

Téměř přesné. Musíme také především uvažovat: qui bono, v čí prospěch. Putin takový příkaz nevydá. Je to opravdu buď pomsta ruských vojáků, pomsta ukrajinských vojáků kolaborantům, nebo divadlo připravené pro herce Zeleňského.

P. Brecík 7.4.2022 21:07

Tady je několik videí. Oficielní UA !! Espreso.Tv https://aeronet.news/video-kyjev-najal-krizove-herce-aby-sehrali-mrtvoly-ve-meste-buca Já sleduji = umím číst: Espreso Kiev live. Zajímavé.

J. Kostelanský 7.4.2022 16:18

S velkou dávkou cynismu (bohužel jinak to nejde) ukážu, jak to vypadá, když jsou nafilmování skutečně zabití lidé. Navíc zabiti na místě činu. Toto video je od Ukrajinců a pravost ověřili americké noviny New York Times:

Co je jiné proti těm záběrům z Buče? Kolem každého vojáka je vidět tratoliště krve, ta po krajích zasychá a místy steká dál po silnici. Vojáci jsou víceméně v podobných pozicích, a zvláštní je, že jeden z nich má svázané ruce něčím bílým, co nápadně připomíná toho svázaného z Buče.

Ještě k tomu dodám, že Ukrajinci Rusy pozabíjeli v konvoji, který se z Ukrajiny stahoval...

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-ukrajinci-vojaci-zajatci-poprava-prepadeni-valka.A220407_101840_zahranicni_jhr

P. Diviš 7.4.2022 16:40

Jestli ti Ukrajinci ke konvoji prošli Bučou, tak se jim ani nedivím.

J. Ptáček 7.4.2022 15:00

Přesnější komentář jsem už dlouho nečetl. Dokud se bude konflikt odehrávat na výsostném ukrajinském území, kde jedni jsou doma, druzí tam vtrhli jako ozbrojení lupiči, (třeba jako němečtí nacisté k nám), není o čem diskutovat. Jakmile se přesune válka na území ruské a začnou umírat obyčejní nevinní Rusové, začnu fandit Rusům, přes všechny jejich dosavadní přešlapy nebo spíš zločiny.

P. Diviš 7.4.2022 16:38

To moc nehrozí, že by Ukrajinci zahnali okupanty za hranice a ještě dál.

I když by to bylo dobré.

V. Pokorný 7.4.2022 10:37

Je autor článku blbý nebo jen navedený? Přece se ta událost vyšetřuje v RB OSN. Přesto, že Velká Británie dvakrát odmítla, jako současný předsedající, svolat RB, ač je to povinnost do 24 hodin po žádosti. Tudíž asi to zdržení mělo pro Velkou Británii a nejen pro ni, nějaký důvod. Zdůvodnění jsem ale já nezaznamenal. Tak snad někdo jiný zde. Tak neoblbujte autore.

P. Diviš 7.4.2022 16:41

Blbý jste vy. RB zasedala a jednala v úterý.

J. Vintr 7.4.2022 10:00

Velká část lidí (včetně mne) má zafixovaný negativní pohled na Rusko. Jenže tenhle obraz Ruska vznikl v době, kdy to byl ještě Sovětský svaz, jehož nedílnou (alespoň z našeho pohledu) byla i Ukrajina. Takže nikdo neví, nakolik se na tom negativním obrazu Ruska podíleli Ukrajinci. Možná že víc, než si dovedeme představit. Každopádně za druhé světové války páchali Ukrajinci na židech a příslušnících jiných národů ukrutností, před kterými bledly i zločiny německých nacistů. Nelze samozřejmě házet všechny lidi do jednoho pytle, ale tento rys krutosti nejspíš v mentalitě části Ukrajinců přežívá dodnes. Svědčí o tom i glorifikace lidí, kteří se za války dopoušteli strašných zločinů. Řekl bych, že fandíme špatné straně.

F. Kusák 7.4.2022 9:02

Ano, klasické tvrzení proti tvrzení. Jenže i v logice platí, že něco lze vytknout před závorku. Totiž, kdyby Rusové s Putinem v čele, nezvolili toto necivilizované řešení s mnoha mrtvolami na obou stranách, ničením majetku a rodin obyčejných lidí, pak by ani takové válečné peripetie nevznikaly. Když má někdo touhu být pozitivní velmocí, musí být srozumitelný a velkorysý, s respektem k pravidlům, zejména křesťanským, když se jimi Rusové tak často ohánějí.

J. Bárta 7.4.2022 8:43

Jedno video přímo z Buče https://1url.cz/PKyvF

Kauza hromadného hrobu v Buči vypukla 3.4. To video je z 12.3. , kdy o Buči neměl nikdo tušení.

R. Meišner 7.4.2022 8:31

dvě věci: 1. rusáci nemají na Ukrajině co dělat, obsadili sprostě cizí území. to podtrhuji. -- 2. v každé válce umírají civilisté- ve 2.sv. bylo téměř 60. milionů mrtvých, a ne všichni to byli vojáci, i civilisté se počítali na miliony. dnes je Německo zděšeno televizními záběry, kde leží na silnici cca 5 (slovy pět) mrtvých těl--viděli jsme to všichni. srovnejme si tato dvě čísla, než začneme hovořit o genocidě prosím.

P. Kazo 7.4.2022 9:03

Presne tak. Pamatate si este to zdesenie a nevolu, ked si nezaockovani dovolili prirovnat svoju diskriminaciu k tej nacistickej voci zidom? To bolo reci, ake to je nechutne a dehonestujuce voci skutocnym obetiam holokaustu... A teraz tie iste media poslusne a nekriticky papagajuju ukrajinsku propagandu o genocide.

J. Nevrkla 7.4.2022 8:26

Je to jinak. Rusko záda vyšetření masakru v Buce, na základě mnoha faktů je přesvědčeno, že je dílem nacistů, dokonce ve spolupráci s MI6 je připraveno propagandistické divadlo, které mělo odvrátit pozornost od videí dokládajících mučení a zabíjení ruských zajatců nacistickým Azovem. Británie vyšetřování zamítla v RB.

Pokud se pravda vyšetří, bude to velká blamáž pro západní média oblbujici lidi lžemi. Nevím, jestli se to podaří stále zametat pod koberec. Snad ne.

K. Novák 7.4.2022 9:25

Určitě západní média oblbují lidi lží?;-D;-D;-D;-D!!

J. Nevrkla 7.4.2022 9:51

Určitě.

J. Jirka 7.4.2022 11:34

Říká to přece i váš řídící důstojník a ten by nelhal, že?

J. Nevrkla 7.4.2022 11:44

Velim si zcela sám.:-) Vy musíte být veden? Když ne důstojníkem, tak propagandou? Nejste dospěly a samostatný? Pak podle sebe nesudte jiné. Mě by něco takového nenapadlo. V tom je asi ten základní rozdíl mezi svobodným člověkem a slouhou.:-)

J. Karza 7.4.2022 11:03

Určitě. Pochopitelně. Proč by tomu mělo být jinak?

V. Kain 7.4.2022 12:23

Stačí naše media.Ta nadělala v hlavách lidí takovou paseku,že jsou z toho celí tumpachoví.Na Internetu ve lživé propagandě dominují Seznam a Novinky.Ti jejich příspěvkáři to mají v hlavách už dokonale vymetené.

J. Kostelanský 7.4.2022 8:20

Hlavně, že když to Rusko chtělo dát přešetřit přes Radu bezpečnosti OSN, tak to Británie zablokovala...

Mně nejvíce na této válce fascinuje, s jakou samozřejmostí někteří lidé automaticky považují za důkaz vše, co vyprodukuje ukrajinské ministerstvo propagandy.

Přitom si stačí vzpomenout jen na několik věcí, které původně byla ruská propaganda, a pak se ukázalo, že pravdu říkali Rusové a Ukrajinci lhali jako když tiskne.

Hned na počátku "hrdinové" z Hadího nebo Zmijího ostrova. Hrdinně tam padli za jeho obranu. Přitom Rusové hned říkali, že zajali všech 82 vojáků. Před pár dny je Rusové propustili a domů se vrátili jako váleční hrdinové s nejvyšším vyznamenáními udělenými před měsícem posmrtně in memoriam. 

Další věc, která se neprokázala a s největší pravděpodobností byla vylhaná, protože se o ní přestalo mluvit. Kdyby to byla pravda, psalo by se o tom dnes a denně: Fantóm Kyjeva. První letecké eso= 5 sestřelů nepřátelských letadel 21. století. Pak dokonce své skóre zvýšil na 10. Nikdy se neukázala jeho tvář, jen ilustrační fotka pilota v helmě.

Jen před několika dny se začalo mluvit, že ukrajinské jednotky - zejména AZOV, používají lidi jako lidské štíty. To samé tvrdilo Rusko od počátku války. A nejen to. Ale že odpalují bomby v místech, kde jsou evakuováni lidé přesně v momentu, kdy kolem letí ruské letadlo. Pak se v našich novinách dočteme, že zvuk ruského letadla znamenal automaticky několik výbuchů. Přitom kde je logika, aby Rusové bombardovali Rusy na východě Ukrajiny, kterých přišli zbavit teroru od jednotek AZOV? Ničení ze strany AZOV však logiku má, a to velkou. Jednak střílí po Rusech, jednak vědí, že Rusko asi tuhle část Ukrajiny anektuje. A velice dobře vědí, že čím více mrtvých a zbořených budov za sebou nechají, tím lépe se v televizi budou ukazovat "ruské" válečné zločiny. Navíc AZOV je něco jako Cizinecká legie. Kromě ukrajinských nácků jsou v nich i hrdlořezové, pardon dobrovolníci  alias placení žoldnéři z celého světa. Kteří si na Ukrajinu přišli zastřílet

J. Kostelanský 7.4.2022 8:22

... přišli zastřílet jak na Safari. Vždyť o čem mluvili ti čeští "dobrovolníci", kteří chtěli jet na Ukrajinu? Že se těší, jak budou zabíjet Rusy. A jestli si někdo myslí, že takoví lidé rozlišují mezi vojáky a civilisty, tak je naivní jako malé dítě.

Ukrajinci ty lidské štíty zdůvodnili tím, že jinak by proti ruským jednotkám neměli šanci. A kupodivu tohle vysvětlení západním zemím zcela postačuje. Přitom používaní lidských štítů zakazuje Ženevská konvence a pravidlách vedení války a je považováno za akt válečného zločinu.

A jak v praxi ty lidské štíty fungují? Sklady zbraní se dělají ve sklepě škol, nemocnic nebo obytních budov. Palebné pozice rovněž. Obranné pozice si dělají ve volných bytech paneláků, ve kterých pořád žijí lidé.

Viděl jsem desítky hodiny autentických videí - zejména jednoho britského (jindy se uvádí, že amerického) novináře, který se v oblasti Donbasu pohybuje už 8 let. Nemá žádný štáb, snad občas kromě šoféra. Sám si vše natáčí a už mluví docela dobře rusky. Ve videích mluví medzi poničenými domy s obyvateli východní Ukrajiny - všichni bez výjimky mluví rusky. Co-to si z ruštiny ještě pamatuji, tak není žádný problém rozumět tomu, co říkají. Plus jsou ve videu anglické titulky, které ty názory obyvatel překládají velice přesně. Vždy se každého zeptá na křestní jméno, a často se ptá i na konkrétní adresu: buď, kde se právě nacházejí nebo kde ten člověk bydlí. Koukal jsem na mapy.cz, a vše sedí. Bohužel Google Streets Ukrajinu asi nemá zpracovanou pro přímé srovnání exteriérů.