Neviditelný pes

UKRAJINA: OSN není neschopná

28.4.2022

Ona je jen stejná jako svět sám

Tomáš Zdechovský napsal další kritickou poznámku k fungování OSN. Má v podstatě krutou pravdu, nicméně existuje i ono pověstné “ale”.

Poznámka Tomáše Zdechovského opět uhodila hřebíček na hlavičku. Selhání OSN byla celá řada, kromě zmiňovaných případů Rwandy a Jugoslávie bychom ale také mohli připomenout Vietnam a Afghánistán (nejprve sovětská a pak americká intervence). Co se Ukrajiny týče, je “selhání” OSN dáno přímo statusem a pravidly OSN.

Ruská intervence byla zahájena v čase, kdy Rusko předsedalo Radě bezpečnosti. Nicméně, a o tom se zmíním dále, fungování Rady bezpečnosti je známo desetiletí všem stálým členům RB, a tak by také stálí členové této rady měli být schopni předvídat, co se bude dít.

Navíc, k údajnému překvapení Západu, se do Moskvy vydal generální tajemník OSN António Guterres. Byl přijat ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a naše média o této návštěvě referují jako o divadlu zrežírovaném Ruskem.
V čem je jádro pudla? Když ten stejný Guterres vyzývá světové lídry k zásadní akci na záchranu klimatu a tvrdí, že má lidstvo posledních “tisíc dní”, žádné naše informační médium ČT počínaje a novinky.cz konče tuto informaci nejen že nerozporuje, ale dokonce s ní vřele souhlasí. A toto proběhlo již v průběhu ruské invaze, která “vyřídila” informace o covidu a poslala je na vedlejší kolej.

Nikdy jsem ze “standardních” médií neslyšel ani vážnou kritiku rozhodnutí Valného shromáždění OSN o tom, že migrace je základní právo člověka, i když náš zástupce v OSN hlasoval proti a s ním i někteří další zástupci zemí EU.

Že OSN válku na Ukrajině nevyřeší, bylo jasné každému, kdo se o světovou politiku jen trochu zajímá. USA dnes financují ukrajinskou armádu a Ukrajina žádá údajně 2 miliardy dolarů měsíčně, aby vůbec byla schopna fungování. Podle USA má válka na Ukrajině oslabit Rusko tak aby nebylo schopné dalších výbojů. Už i USA připouštějí, že délka konfliktu na Ukrajině může být vyjádřena v letech. Západ tak plánuje “oslabit” Rusko za cenu zdecimování Ukrajiny - tak to totiž ve finále dopadne.

OSN tak v případě Ukrajiny odvádí ten samý výkon jako v jiných mezinárodních konfliktech. Svět, za jejíhož vyslance se Guterres sám označil, ale nic lepšího nevynalezl. Zástupná válka s Ruskem prostřednictvím Ukrajiny tak skutečně může trvat dlouho se všemi negativními dopady jak na Ukrajinu, tak na Evropu a celý svět. Proto tvrdím, že jedinou alternativou současné situace bylo jednání s Ruskem ještě před vypuknutím konfliktu. K jednání sice došlo, ale ničemu nepomohlo, protože by Západ musel souhlasit s ústupky Rusku například ve statusu Krymu. K tomu ale nebyl ochoten. Proto se dnes vytváří plán na dlouhou válku s Ruskem s tím, že Ukrajina bude místem soupeření s Ruskem. Zejména pro Ukrajinu je ale tato politika katastrofou.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek