Neviditelný pes

UKRAJINA: Nebezpečný krymský precedens

19.3.2014

Ukrajinský Krym si v referendu s téměř stoprocentním výsledkem potvrdil rozhodnutí svého parlamentu vyhlásit nezávislost na Ukrajině a okamžitě požádal o začlenění do Ruské federace.

Kdo chce kam, pomozme mu tam, říká jedno staré přísloví, jenže ono není vše tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Ukrajinská ústava se nezměnila, jen padla vláda a prezident byl po útěku ze země svobodně zvoleným ukrajinským parlamentem zbaven funkce. Byl jmenován dočasný prezident do doby, než proběhnou předčasné prezidentské volby, které jsou naplánovány na sklonek května.

Tato ústava umožňuje Krymu jako autonomní oblasti větší samosprávná práva. K nim bezpochyby patří i vypsání referenda, ale pouze otázek týkajících se místních záležitostí. Zastánci ruského postupu určitě budou argumentovat tím, že právě toto referendum bylo o místních záležitostech, jenže podle ukrajinské ústavy není možné dělat referenda či jiná závažná rozhodnutí celorepublikového významu bez souhlasu centra.

Vzhledem k tomu, že šlo o územní celistvost, pak se taková otázka opravdu nedá řešit jen místním referendem, navíc za okolností, jaké byly právě v tomto případě. K zodpovězení takové otázky by bylo nutné vyhlásit celostátní referendum a pochybuji o tom, že by si Ukrajinci v celé zemi přáli připojení části svého území k jiné zemi. Přejděme ale k poněkud závažnější otázce, než je nelegitimní a neústavní referendum krymské autonomní oblasti.

Na Krymu došlo k anexi území státu cizími vojsky nebo, jak Vladimir Putin komicky argumentuje, místní "domobranou". Po krymském poloostrově se pohybuje až třicet tisíc neoznačených, po zuby ozbrojených vojáků přepravujících se vojenskými vozidly s ruskými poznávacími značkami. Těsně před tím, začalo Rusko ve zvýšené míře rozdávat na počkání obyvatelům Krymu ruské pasy, čímž si vytvořilo občany, které je nutno chránit před "zdivočelými fašisty ovládajících Ukrajinu".

Vznikly provizorně hranice střežené ozbrojenci. Jednotky ukrajinské armády byly obklíčeny v kasárnách a vyzvány k odevzdání zbraní. Krymský parlament připravuje zákon o znárodnění ukrajinských státních podniků, včetně zabavení vojenské techniky. De facto se dá mluvit o sprosté krádeži. Na území Krymu nebyli vpuštěni ani pozorovatelé OBSE, obyvatelstvo bylo masírováno propagandou strašící proměnou Krymu v zadrátovaný lágr. Každý na světě ví, že neoznačení ozbrojenci patří Rusku.

V této situaci krymský parlament nejprve vyhlásil protiústavně nezávislost. Referendum pak už bylo jen formalitou, navíc když na výběr byly v přeneseném slova smyslu jen dvě varianty, jedna Ano, chci k Rusku hned a druhá Ano, chci k Rusku, ale až zítra. Obyvatelstvo bylo odstřiženo od ukrajinského zpravodajství a před referendem ani neproběhla žádná diskuse, natož aby byli do takové diskuse pozváni zástupci Kyjeva. Není divu, ukázalo by se, že Kyjev není v rukou nějakých černokošiláčů (fašistů).

Je s podivem, jak ruská propaganda jede na plné obrátky a neustále zaměňuje fašismus za nacismus. V rámci propagandy jsou použity hákové kříže, symbol německého národního socialismu, přičemž fašisté měli ve znaku fasces, svazek prutů se sekerou, symbol římské moci a práva za dob tisícileté říše. Propagandou a sliby zpracovaní obyvatelé Krymu byli povzbuzeni v separatistické náladě.

Zároveň zvěsti o div ne pogromech, o desetitisících uprchlíků z Ukrajiny do Ruska prchajících před hrůznými banderovci, kteří mají na Ukrajině podporu stěží jednoho procenta voličů, to vše vytvořilo stav, který je nyní, stav, který je nebezpečným precedentem. Rusko se netají tím, že "ochraňuje" své občany před zvůlí v jiných státech. Měli bychom se ptát, jakým represím byli vystaveni ruskojazyční obyvatelé Krymu ze strany Ukrajiny.

Vladimir Putin jako novodobý imperialista nejprve rozdá ruské pasy, následně prohlásí, že jsou občané Ruska v jiném státu v nebezpečí a potřebují ochranu, kterou rád poskytne. Poté přijde na řadu posílení separatistických tendencí a zabrání území buď přímým konfliktem (Gruzie), nebo v dalším levelu náhle vzniknuvší "domobranou" (Ukrajina). Nyní má ruský parlament schválit zákon, který umožní jakoukoli část jiného státu připojit k Rusku, když si to tamní obyvatelstvo přeje.

Putin se netají tím, že takovým způsobem chce zabrat s klidem i další území jiných států. Ukrajina a Rusko má od roku 1994 uzavřenou smlouvu, ve které se výměnou za ukrajinské vzdání jaderných zbraní Rusko zavazuje k nedotknutelnosti ukrajinských hranic a respektování ukrajinské celistvosti. V uplynulých dnech přišel V. V. Putin s vysvětlením, že smlouva neplatí, protože se změnila ukrajinská vláda.

Takový postup nejenže odporuje mezinárodnímu právu a je pošlapáním smluv mezi Ukrajinou a Ruskem, ale zároveň ukazuje, že ruská dobyvačnost neztratila na chuti a s Putinem u kormidla opět nabyla na síle. Dovedeno ad absurdum by mohli Rusové v Karlových Varech žádat Putina o pomoc a ochranu, protože jim naše úřady nepovolují stavět si vše, co se jim zlíbí, a Putin by vyslal domobranu na ochranu ruských občanů před zlými nacistickými Čechy.

Pokud krymské tažení Putinově Rusku projde bez následků, jen Putina povzbudí v dalším zabírání jiných území. Mimochodem, když se Putin tak dovolává svobodné volby krymských Rusů, proč měří jinak těm národům, které by chtěly nezávislost na Rusku, například Čečensko nebo Dagestán? Tam by šlo o separatismus, ale v případě Krymu, máme věřit, nejde?

S trochou nadsázky bychom mohli přepsat všeobecné údaje o Rusku s tím, že rozloha státu stále ještě není uzavřenou záležitostí stejně jako počet obyvatel a že hlavním vývozním artiklem Ruska jsou zemní plyn, ropa a domobrana. Najde se vůbec nějaká příležitost Putina zastavit? Bude to obtížné, protože lidí fascinovaných jeho kroky je velké množství, například moderátor a šéf RT Kiseljov, na post dosazený právě Putinem, jej srovnává s "velkým Stalinem" a vyhrožuje, že Rusko promění USA v jaderný popel. Nastává nová éra (zatím) studené války.

Psáno pro: http://cz.opinionspost.com

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora



zpět na článek