5.12.2022 | Svátek má Jitka


UKRAJINA: Merkelová s Hollandem „přivezli mír“

13.2.2015

Při sledování posledních pokusů Německa a Francie „přivézt mír do Evropy“ při jednání s Vladimírem Putinem je mi smutno. Všechny tzv. mírové pokusy a dohody o příměří nás totiž vedou ve skutečnosti k válce. K válce, která může opět ohrozit celou Evropu. Lidská pošetilost a hloupost je nekonečná, poučení z historie si nebere nikdo žádné a demokratičtí politici, kteří momentálně vládnou Evropské unii, jsou opětovně fascinováni nedemokratickou kreaturou se jménem Putin stejně jako myš, na kterou hledí kobra.

Vážená paní Merkelová, vážený pane Hollande, pokud máte alespoň zbytek soudnosti v těle, prosím, kupte si učebnici dějepisu některé středoevropské země a nalistujte si dění z roku 1935-1939. Zvláště pak doporučuji zaměřit se na situaci v Sudetech v bývalém Československu. Stejné modely, stejné chování, jenom jiné uniformy a jiní lidé.

Tato úvaha nemusí být extrémně dlouhá, chci jenom upozornit, protože jinou zbraň než psané slovo nemám, že jakýkoli ústupek Vladimíru Putinovi ve skutečnosti znamená daleko rozsáhlejší konflikt než ten, který by mohl být teď, kdybychom se s ním vypořádali vojensky. Vytváření demilitarizovaných zón, vytváření nárazníkových pásem, vždyť je to k smíchu. Všechno už tady bylo, všechno známe. Vede to k tomu, že agresor posílí, připraví se lépe na další útok a ten provede, až se to bude hodit jemu nejlépe. Pokolikáté se demokratický svět opět ukolébá tím, že se mu podařilo „něco vyřešit“, ale hlavně odsunout a dát pryč? Kdy se zjeví v Evropě opětovně vůdce formátu Winstona Churchilla, který nejenom že bude vidět jasně nebezpečí, ale též s ním účinně bojovat? Pokud to neudělá západní Evropa, je nezbytně nutné, aby se vypořádala s Putinem razantně Evropa střední.

Slovensko, Maďarsko, Česká republika, Polsko a pobaltské státy zřejmě nebudou moci udělat nic jiného než intervenčně vstoupit do ukrajinského konfliktu na straně ukrajinské armády. Tak Vladimír Putin pochopí, že tudy cesta nevede, a možná to povede i k jeho porážce. Není totiž schopen, jako každý diktátor, ustát extrémní prohru na domácím poli. Těm, kteří si myslí, že konflikt na Ukrajině nic neznamená a je to taková lokální válka, která Ukrajinu, resp. Evropu nemůže ohrozit, doporučuji, aby si prostudovali něco o historii konfliktů v Náhorním Karabachu, v Gruzii a obecně na Kavkazu. Jak Rusko postupuje, jak jedná a jaké výsledky to pro lokální státy má. Je nezbytně nutné zdvíhat hlas na podporu politiky jestřábí, jakou zastává kupříkladu americký senátor McCain. Na politiku strkání hlavy do písku je dost místa, jenom pokud chci být otrokem. Jinak nikoli.

Autor je advokát