Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

UKRAJINA: Majdan byl o střetu zájmů, ne o demokracii

Ruský toxický imperialismus snažící se obnovit staré satelity bývalého východního bloku - to je současný mediální mainstreamový popis dnešního geopolitického problému na Ukrajině, kde již téměř rok zuří válečné boje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JU

J44a56n 61U80r54b60a13n

16. 2. 2023 8:48

Takze co je spatne? Ze Ukrajina chtela do EU a pryc od ruSSaku? A ze ji v tom Zapada podporoval? Aha.

0 0
možnosti
VP

Do EU může chtít jen hlupák, i my bychom měli z toho rudozeleného spolku co nejrychleji vystoupit.

Já bych se vrátil do let 1991-1992. To byl Petr Pithart na Ukrajině a byl překvapen naivitou tehdejších ukrajinských představitelů, kteří si mysleli, že když se zbaví Rusů, čeká je nebývalý ekonomický rozvoj. Teď si totéž slibují od vstupu do EU, aniž tuší, jaké škody jim napáchá grýndýl.

Rozdím ve životní úrovni mezi námi a Německem je stejný, jako byl roku 1989.

0 0
možnosti
JR

Tohle je pro mě nepochopitelné. Rusko se snaží obsadit Ukrajinu, doprovází to rétorikou o obnově impéria a pan autor hledá způsob jak do konfliktu namočit Západ a tím nějak Rusáky omluvit.

Otázka nespokojenosti Ukrajinců s ekonomickou situací, která vedla k Majdanu je pochopitelná. Dvacet let vlády proruských satrapů vytvořilo z Ukrajiny nevýkonný byrokraticko oligarchický stát. Přitom porovnáme-li Ukrajinu s Polskem není možné nevidět rozdíly v rozvoji společnosti pokud se jedna upnula k Rusku a druhá k Západu. A je zajímavé, že ten bordel, který je na Ukrajině Rusku nijak zvláště nevadil, dokud se neobjevily snahy s ním něco udělat.

Nehledejme za současnou Ukrajinskou válkou žádná spiknutí iluminátů, Sorose, CIA ani celosvětového židovstva. Je to jen a pouze Putinova touha o obnovení ruského impéria. Poslouchejme co ruští vůdci říkají. Věřme jim. Je to jako s Mein Kampfem. Tehdy také nikdo nevěřil, že to ten šarmantní pan Hitler myslí vážně.

0 0
možnosti
JU

J86a15n 73U89r67b42a24n

16. 2. 2023 8:52

Jiste. A snaha o obnovu SSSR nezacala ani v 2022, ani v 2014. Uz predtim Cecna, Gruzie...jenze tehdy Zapad Putinovi rikal "eto vase delo" - cimz si ho "vychoval". A proto potom Krym, a dale Luhansk, Doneck ..a v predstavach nemocneho moci posedleho silence nasleduje po Ukrajine i Pobalti, Polsko, Ceskoslovensko... a autor tu vede tyhle pindy!!

0 0
možnosti
Foto

Tohle se ví, ale prý je to dezinformace, tedy podle Západu. Jenom se neřeklo, co je pravda pravdoucí.

0 0
možnosti
FDW

Majdan. V únoru 2014 vyvrcholily protesty obyvatel Kyjeva proti vládě a prezidentu Viktoru Janukovičovi. Jejich příčinu zde nebudu uvádět, bylo by to na déle. Zprostředkovat přišli ministři zahraničních věcí Polska, Německa a Francie, Radoslaw Sikorski, Frank-Walter Steinmeier, Eric Fournier. Demonstranti, z nichž pochází nynější moc v Kyjevě a kyjevská vláda a prezident Janukovič podepsali dohodu 21. února. Podle dohody vláda stáhne policii Berkut před parlamentu a vládních budov, na podzim 2014 budou na Ukrajině nové prezidentské volby, do té doby přestanou protivládní demonstrace. Ministři tří zemí EU podepsali dohodu jako garanti. Vláda stáhla Berkut před parlamentu, ale demonstranti okamžitě vtrhli do parlamentu. Televize vysílala záběry, jak demonstranti chodili po parlamentu s kalašnikovy. Na poslance prováděli otevřený nátlak. Parlament schválil jako jeden z prvních zákonů, zákon prakticky o zákazu používání ruštiny v úředním styku, omezil vyučování ruštiny ve školách. Prezident Janukovič musel ujet z Kyjeva nejprve na východ Ukrajiny, jinak by ho byli povstalci zabili. Ruští výsadkáři mu nakonec pomohli ujet do Ruska. Západní garanti nenašli v sobě politickou a morální sílu, aby přiznali, že kyjevští demonstranti, z nichž pochází současná moc v Kyjevě, porušili dohodu, kterou oni garantovali. Majdan byl porušením ukrajinské ústavy - svržení platně zvoleného prezidenta, ozbrojený nátlak na parlament. Americká diplomatka Victoria Nuland později přiznala v americkém Kongresu, že USA vynaložily 5 miliard dolarů, „aby si ukrajinský lid svobodně mohl zvolit své vedení“. Mezi demonstranty se nejviditelněji předváděl před kamerami s kalašnikovem v parlamentu Andrij Bilyj. Ani později se nevešel do kůže, až ho jeho vlastní dali zastřelit. Protiústavní převrat pod názvem Majdan spustil řetěz událostí, vedoucích až k současné krizi.

0 0
možnosti
FDW

Snajpeři na Majdanu. 20. a 21. února 2014 ze tří okolních budov na Majdanu snipeři stříleli do lidí na Majdanu, do demonstrantů i policistů. Zastřelili 102 osob. Stříleli z budov, které měli pod kontrolou demonstranti. Později západní novináři odhalili snipery. Pocházeli z Gruzie. V západních televizích běžel dokumentární film o střelbě na Majdanu i s výpověďmi některých sniperů do kamery. Z výpovědí sniperů vyplývá, že je objednal člověk z vedoucích kruhů Majdanu, směřuje to na Turčinova, později předsedu ukrajinského parlamentu. Kyjevská moc nepříliš přesvědčivě tvrdí, že snipery objednal Janukovič. Vyšetřování střelby na Majdanu neproběhlo.

Korsuňský pogrom. V noci z 20. na 21. února 2014 se autobusy vraceli z Kyjeva na Krym demonstranti ve prospěch Janukoviče. U města Korsuň autobusy zastavili aktivisté Majdanu. Přinutili cestující vystoupit výstřely do vzduchu. Několik zmlátili, poranili. Tři autobusy polily benzínem a zapálily. Benzínem polili i některé cestující a vyhrožovali jim, že je zapálí. V autobusech původně cestovalo asi 300 cestujících. 30 zůstalo pohřešovaných, 7 osob mělo být zabito. Nikdo nebyl za incident souzen. O události natočili dokumentární film „Korsuňský pogrom“. Událost velmi přispěla k rozhodnutí Krymu odtrhnout se od Ukrajiny.

Teror v Odesse. 2. května 2014 v Odesse demonstrovali lidé proti bezpráví, které zavládlo na Ukrajině. Přívrženci kyjevské moci na ně zaútočili a zahnali je do budovy Dům odborů. Policie jen přihlížela. Demonstranti se v Domě odborů zabarikádovali. Přívrženci moci Dům odborů zapálili a demonstranty, kteří z budovy vyběhli nebo vyskočili z oken, holemi dobili k smrti. Zavraždili 48 lidí. Všechno snímala televize. Pachatelé jsou identifikovatelní na video záběrech. Nikdo nebyl stíhán.

0 0
možnosti
ZL

Dejme tomu, že fajn. Ale povězte mi - jaký byl tedy důvod k napadení Ukrajiny Ruskem? To, že se Rusové cítí ukrivdeni, že má "Západ " radši Ukrajince? To opravdu neberu.

0 0
možnosti
JK

Článek je takový "politicky korektní", aby se moc neublížilo ani jedné, ani druhé straně. Já bych uvedl můj pohled na tento konflikt, jen ve značně širších souvislostech. Můj komentář bych zařadil k těm "o zlatou mříž". Pokud v tom ale bude někdo vidět ruskou propagandu, je to jeho problém, ne můj.

Třeba začít tím, co Západu - včetně USA - schází ze všeho nejvíc. Suroviny. Suroviny všeho druhu. Ropa, uhlí, železo, hliník, platina, dřevná hmota, atd. atd. Západ je vyspělý, hodně toho vyrábí, spotřebuje a taky vyváží, tak těch surovin potřebuje skutečně hodně, a stále víc a víc.

Něco se nachází v té části světa, něco na druhém konci zeměkoule, někde je toho málo, jinde hodně. Existuje však jedna výjimka, kde je vše. A všeho více než dost. Nadmíru dost. Tím státem je Rusko. Jenže ouha, Rusko odmítá být pod vlivem Západu. Rovněž odmítá, aby z těžby suroviny profitovaly západní firmy, a dokonce je tak drzé, že všechen zisk chce jen pro sebe a ruské firmy.

Zpočátku to v 90.letech vypadlo velice nadějně. Ožrala Jelcin byl miláčkem Západu, protože ochotně uděloval licence na těžbu západním firmám. Ale pak nastal zlom a přišel Putin. Ten si dovolil něco nevídaného a neslýchaného - zatrhl převod největší ruské firmy Yukos, kterou vlastnil Chodorkovskij, do rukou americké firmy. Také zařídil, aby těžbu surovin v Rusku měly pod kontrolou ruské subjekty. Takové věci se ale Západu nedělají a nesmí dělat. V takových případech velice rychle následuje většinou státní převrat nebo invaze západních zemí. V případě Ruska coby jaderné mocnosti tohle v úvahu ovšem nepřicházelo.

Proto Západ, zejména USA začal aplikovat tu nejstarší strategii, jak oslabit konkurenty: rozděluj a panuj. Což v případě Ruska znamenalo podporu kohokoli, u koho byly separatistické a obecně protiruské nálady. Např. Čečna nebo Gruzie. Není ovšem lepšího příkladu než ty tupé holky z Pu..y Riot, které proti Putinovi "bojovaly" sexem a masturbováním na veřejných místech. Na Západě by je za jejich chování okamžitě strčily do chládku, ale protože to dělali jako protest proti Putinovi, tak na Západě

0 0
možnosti
JK

... na Západě byly za hrdinky.

Tím se dostáváme k základnímu principu, jaký Západ užívá na ovlivňování dění v "nepohodlných" státech: pečlivě se vybere ta nejhorší spodina společnosti, se kterou by na Západě udělali "rýchly proces", a ta použije a podporuje jako kladivo nebo spíš beranidlo na nepohodlný režim. Když se taková spodina, chátra a lůza nenajde uvnitř státu, tak se importuje odkudkoli - viď případ Sýrie. Nebo gruzínských odstřelovačů, co zabili na Majdanu desítky lidí.

Kterýsi německý generál ještě ve ́19. století řekl, že Rusko lze dobýt jedině tak, že se nejdřív získá Ukrajina. A slovanské Rusko mohou dobýt jen jiní Slované. Spojené státy dlouhodobě, pomalu, ale zato vytrvale tuto vizi realizují. Její "ovoce" je dnes krásně vidět - největšími rusobijci ze všech zemí Evropské unie jsou ty slovanské. Oheň třeba živit, aby nezhasl, a tak jsou tyto země Američany vyzdvihovány jako ty "statečné". Cílem ovšem není nic jiného než aby se slovanské země porvaly mezi sebou na život a na smrt, a tím co nejvíce oslabit Rusko. Že přitom přijdou o život statisíce Slovanů? Zajímá to někoho? Vždyť v Iráku zemřelo milion lidí, v Sýrii alespoň 400 tisíc, v Afghánistánu to byly taký obrovské množství, v Jižním Jemenu se počet obětí také blíží k milionu. Jestli bude Slovanů o milion nebo 5 milionů více nebo méně, nehrá žádnou roli, pokud se Západu podaří ovládnout Rusku. Nemusí to být vojensky, stačí, že aby v Rusku byla stejně povolná "demokratická" loutková vláda jaká je od roku 2014 na Ukrajině. Mimochodem Ukrajinci pronajaly Západu a Číně desítky procent své úrodné půdy na celá desetiletí.

V Evropě byl příliš dlho klid a to do takové míry, že Evropa začal silně konkurovat Spojeným státům. Ba co víc, hrozilo ještě podstatně větší nebezpečí - spojení takřka nevyčerpatelného surovinového potenciálu Ruska a západoevropské schopnosti inovace a vysoké produktivity práce. Navíc umocněno spoluprací s Čínou. Hrozilo vytvoření obrovského hospodářského prostoru, který čítá více než 2 miliardy lidí. V USA ž

0 0
možnosti
FN

Svět je černobílý jen v laciných kovbojkách. Podle mého názoru bylo hlavním cílem majdanu zabránit spojení západních technologií a ruského surovinového bohatství, aby nevznikl pro USA ekonomický a mocenský konkurent v prostoru od Lisabonu k Vladivostoku. Tento cíl byl už splněn a pozornost USA se bude muset přesouvat na Čínu, která se stala skutečným vítězem konfliktu USA a Ruska na území Ukrajiny.

0 0
možnosti
RV

Opravdu je to slátanina. Ukrajinci léta pomáhají Západu exportem své levné pracovní síly, obilí, uhlí a oceli. Majdan byl o potlačení normálních demonstrací násilím a následná reakce střílených. Hlavní problém v Majdanu způsobili Rusové - chtěli Krym, takže rozdmýchávali vášně propagandou a když to nestačilo, unesli Ukrajinského prezidenta. Parlament pak nemohl reagovat jinaknež ho odvolat - byl pod ruskou mocí. Rusové vyslali zelené mužíčky na Krym a rozpoutali válku na Donbase - porušili smlouvy léta uzavřené s Ukrajinou. Sestřelili MH17 a zabití 298 nevinných dodnes odmítají uznat. Ukrajina se pak léta potýkala s korupcí a oligarchy, jenže potom zvítězil Zelenskij - rusky mluvící Ukrajinec - a situace se pomalu začala měnit - Ukrajina se pomalu sjednocovala. Definitivně Ukrajinu sjednotila brutální ruská agrese. Naše pomoc Ukrajině je nutná, každé poslané euro, každý poslaný náboj se nám vyplatí.

0 0
možnosti
JK

Cui bono?

Přečetl jsem si článek, kde jsem každý odstavec cítil zcela jinak než autor. Ční z toho snaha neříci naplno dezinformaci, pouze vyložit informace "alternativním" způsobem.

Protože jsem prožil šedesátý osmý, dívám se zde uváděný výklad "faktů" poněkud jinak. Jaro 68 bylo úžasné, srpen ponížení, které mě poznamenalo na celý život.

Článek prostě bagatelizuje věci, pro mě zásadní ( zejména demokracie), naopak relativizuje věci, které je třeba zásadně odsoudit a upozorňuje na "národní zájmy Ruska", kterým já říkám imperialismus v tom nejhorším pojetí Zlaté hordy.

Majdan byl obrovské vzepjetí Ukrajinců a mají proto můj obdiv. A autor zapomněl vzpomenout příznačně na ruské odstřelovače, ukrajinské kolaboranty, prošpikování státní správy agenty KGB (teď se to jmenuje jinak) a naopak věští chmurnou budoucnost Ukrajiny po vstupu de EU. Cha chá.

Když si položíme otázku v nadpisu, už se účel článku vyjasňuje. Napsal ho trol.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz