20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

UKRAJINA: Když úder, tak humanitárně

Na křížení ulic Plzeňská a Kartouzská v Praze 5 visí plakát s textem: „Mír Gaze - bez armád států.“ Působí anarchisticky, ale vyjadřuje dosti sdílený postoj. Je tu snad někdo, kdo by nebyl pro mír?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Šimáček 14.8.2014 23:57

tak nějak jsem si nevšiml

že by ukrajinští proruští separatisté napadli kyjev a východ ukrajiny, tak je nesrovnávejte s hammasem, seperatisté vedou obrannou válku stejně jak Izrael!

K. Vyšata 14.8.2014 15:35

Zbyňku Petráčku,

rozdíl mezi humanitárním bombardováním a humanitární pomocí je dost podstatný, bombardování zabíjí, pomoc pomáhá. Pochopíte to, "novináři"?

P. Mach 14.8.2014 17:58

Uniká ti zásadní fakt

Rusácká humanitární pomoc na východní Ukrajině stála už víc životů než humanitární bombardování Srbska vraždícího kosovské albánce.

J. Krásenský 14.8.2014 20:49

Doložte svá tvrzení hodnověrnými údaji.

Prosím.

J. Václavíková 14.8.2014 21:15

Re: Uniká ti zásadní fakt

A co teprve humanitární bombardování Grozného :-)

K. Vyšata 15.8.2014 22:06

Re: Uniká ti zásadní fakt

Co to má společného s rozporným názorem Petráčka na vnímání dvou diametrálně rozdílných výrazů? Nechcete vyjmenovat tisíce zločinů v minulosti na obranu schizofrenie autora článku?

Žádný zločin neomlouvá zvrácený názor, že humanitární bombardování se dá srovnávat s humanitární pomocí. Takové názory svědčí o těžké nemoci.

B. Hamal 14.8.2014 13:42

O Humanitárním bombardování Iráku

píše americký žurnalista a ústavní právník Glenn Greenwald, mj.:

Utrpení v Iráku je skutečné, tak jako brutalita ISIS, a touha situaci řešit je srozumitelná. Jenže životní podmínky, např. v Libyi, byly zcela ignorovány největšími advokáty intervence, jakmile Clintonová s řehotem pronesla: Přišli jsme, spatřili jsme, a bylo po něm. Je těžko věřit, že cíl rozmístění US jednotek je humanitarismus. US vláda neoponuje tyranii a násilnému útlaku na Středním východě. Naopak, US politikou je podmanění si obyvatelstva regionu brutální silou. Jak lze věřit, že vládě, jejímž cílem je "kontinuita režimu" v Saudské Arábii, a poskytuje veškerou podporu vojenské diktatuře v Egyptě, jde o humanitární misi v regionu. Humanitarismus je jen úhledný obal všech válek, dokonce i těch bezostyšně agresivních.

Několik výroků US diskutujících k tomuto textu:

Musíme se postavit proti této hrozné vládě dřív než zbytek světa půjde po nás. Myslím, že už je pozdě, jsme nejnenáviděnější zemí kromě Izraele, a my samozřejmě jsme Izrael. / Díky bohu za Glenna Greenwalda a Edwarda Snowdena. / Šampionem zla je dnes Putin. Dokonce i kdyby Saddam nebyl uspán navěky, s Putinem by ten titul prohrál. / Můj bože, násilí kam se podíváš. A my dáváme víc zbraní Kyjevu, aby mohl bombardovat své vlastní lidi? / Samozřejmě, IMF, Světová banka jsou v Kijevu a chrání Bidenova syna jako prezidenta plynárenské společnosti a Cheneyho přítelkyně, blonďatá Julie, je z vězení venku a může krást o něco víc, chce nukleárně bombardovat Rusy. / Ve světě se nachází mor, zvaný Amerika! Musí být zastaven než získá kontrolu nad světem. Díky nebesům za Rusko a Čínu. / Ty války proti Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Iráku se jeví jako neideologické. Všechny tyto země odmítjí socialismus a komunismus; tak proč s těmito zeměmi válčíme?

Více viz: U.S. “Humanitarian” Bombing of Iraq: A Redundant Presidential Ritual - Glenn Greenwald -  http://www.informationclearinghouse.info/article39371.htm

Ś. Svobodová 14.8.2014 12:29

Zlatá slova paní Merkel!

Teď už jen, aby jste si spolu s EU je zapamatovala. Žádné Bezpečnostní podpůrné mise, Bezletové zóny, Vojenské humanitární mise. Vždycky invaze.

J. Jukl 14.8.2014 11:29

Jednoduchá odpověď

Protože zatímco Kosovo je historickou součástí a centrem Srbska, kde vždy žili Srbové a mají k zemi úzký vztah )stejně jako Češi k "Sudetám").

Východní Ukrajina a Krym součástí Ukrajiny nikdy nebyly a jsou tam jen díky tomu, že komunisti namalovali jednou v Moskvě na papír hranice jak se jim zamanulo, bez ohledu na obyvatele. A ti teď chtějí pryč.

J. Kanioková 14.8.2014 13:30

Ano,

historie ukrajinského území ve dvacátém století je tak neskutečně složitá, tolik křivd a nenávisti tam pořád někde v základech doutná...

Právě proto nikdy nepochopím, že Západ tak hloupě začal s lákáním Ukrajiny do EU, když musel dobře vědět, že Ukrajina NENÍ mentálně jeden národ, že CELÁ Ukrajina to chtít nebude, že to může být rozbuškou ke starým vášním a že to neskončí dobře ! Tak citlivá oblast, a takový amatérismus Západu..

Jen geopolitické a ekonomické zájmy, ne ohled na tamní VŠECHNY lidi - CO ONI CHTĚJÍ, jaké mají preference !

Kyjev, podporován Západem, uměl nabízet východu jen kapitulaci.. Ne jednání, snahu o dohodu.. ale silové jednání, krev !

Rozeštvi a panuj !

J. Krásenský 14.8.2014 20:51

Re: Ano,

Souhlasím s Vámi.

J. Klepal 14.8.2014 10:10

proč pan Petráček lže?

Podle pana Petráčka  v případě východní Ukrajiny zatím nehrozí, že z místa bojů utíkají lidé. Ve skutečnosti tuto oblast opustily statisíce a možná i onen zmiňovaný milion uprchlíků.

Kromě toho vidím podstatný rozdíl mezi bombami shazovanými vesměs na civilní cíle, včetně vozidel s uprchlíky a budovy zahraničních misí, a kolonou automobilů naložených základními životními potřebami.

J. Schwarz 14.8.2014 11:02

Re: proč pan Petráček lže?

Možná prchají, ale ne do Evropy! To z Kosova by pravděpodobně prchali do Evropy a ta by je ve svém pseudohumanismu mohla těžko odmítnout!

J. Klepal 14.8.2014 16:58

Re: proč pan Petráček lže?

A kam asi tak prchají, když ne do Evropy? Snad do Afriky, Ameriky, Asie, Austrálie, Oceánie, Antarkidy?

J. Kanioková 14.8.2014 12:46

Re: proč pan Petráček lže?

RIA Novosti. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), řekl úterý agentuře Reuters, že od začátku roku uteklo do Ruska z Ukrajiny kvůli konfliktu na východě země 730 tisíc lidí.

http://news.mail.ru/politics/19102096/

J. Václavíková 14.8.2014 21:17

Re: proč pan Petráček lže?

Jo, RIA Novosti, to je nesmírně důvěryhodný zdroj :-))))))

V. Čermák 14.8.2014 10:09

Mezi zločinem a pochopením.

Bojovníci mají vždy pochopení pro svůj boj, boj svých odpůrců považují za zločin. Tak to vždycky bylo a je,  historie se opakuje.

M. Baloun 14.8.2014 12:24

Re: Mezi zločinem a pochopením.

neopakuje

V. Čermák 14.8.2014 14:38

Re: Mezi zločinem a pochopením.

No úplně přesně ne, dvakrát nevztoupíš do stejné řeky.

P. Švejnoch 14.8.2014 8:34

Inu, to je pan Petráček, no...

Srovnávat "humanitární bombardování" s humanitární pomocí, když jediné, co mají obě akce společného, je přídavné jméno "humanitární", to chce kus drzosti. To je přece demagogie jak vyšitá, není-liž pravda? Jistě se tu najde pár hysterických rusofobů, kteří takovou manipulaci spolknou a ještě zatleskají, ale mně je z toho spíš na zvracení.

Ale zase mě pobavila věta, že "Obama to myslí upřímně.". Jak by taky ne - socan jako socan... :-)

J. Kanioková 14.8.2014 13:35

Ano..

.

J. Vyhnalík 14.8.2014 1:17

Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

Z Gazy se střílejí na Izrael.

Z Donbasu nikdo nikam nestřílel. Naopak byla to ukrajinská armáda a zejména nelegální bojůvky Pravého sektoru a soukromé armády oligarchů, kdo začal na Donbasu střílet a vraždit civilisty. Zatímco z Donbasu snad nevyletěla jediná kulka za jeho hranice, tamní města jsou systematicky ničena palbou těžkého dělostřelectva a leteckým bombardováním. Statisíce, či spíše miliony, lidí uprchly ze svých domovů a jejich životy jsou v troskách.

Zatímco Izrael se opakovaně pokoušel jednat, ukrajinská vláda žádné jednání ani nenabídla!

P. Sulc 14.8.2014 4:23

Re: Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

Mozna ze za to mohou ty zkusenosti s Rusy. Nevim, vy to urcite, jako vzdy,  budete vedet lepe, ale v tech ukrajinskych palicich asi stale strasi ty miliony Ukrajincu, co pomreli hladem. Ale Rusove tehda nepomreli. Dejte dohromady traba Reky a Turky, vyjde to nastejno. Cesi Nemce vyhnali, nevite o tom neco?  Ukrajinci totez udelat uz nemohli, ani pobaltani ne, dnes jsme tihleti ''hmaniste'', tehda v 45 jsme sice jimi zcela jiste take byli, ale trosicku jinymi.

J. Vyhnalík 14.8.2014 6:00

Re: Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

Holodomor kosil Rusy stejně jako Ukrajince. Ten nebyl zaměřen primárně proti Ukrajincům, ale proti svobodným rolníkům, kteří tu svobodu od cara nedostávali zadarmo, ale za to, že bojovali proti Tatarům a Turkům, kteří každoročně vyráželi "sklízet stepi". Kozáci byli svobodní a ne mužici a ještě navíc měli tradici společných bojů.

Holodomor zahubil cca 3,5 milionu lidí. Na Ukrajině je ruština hlavní řečí pro cca 20 milionů. Ti rusové na východě mají často kořeny stovky let nazpět. Samozřejmě, že to byl průmyslový kraj, něco jako Ostravsko, šachty, fabriky, takže spousta přistěhovalců, ale spíš z Ukrajiny, než Ruska. Na Ukrajinu Rusové za prací nejezdí, ale v Rusku pracuje snad až 5 milionů Ukrajinců.

Srovnávat to s Řeky a Turky je nesmysl. Ruština a Ukrajinština jsou si velmi blízké a Ukrajince Rusko zachránilo právě před Turky a Tatary. Nakonec i před Poláky. Nebýt Stalina, tak by byl Lwóv dodnes polský. Všichni mluví o Katyni, ale to vraždění Poláků tam, byl jenom začátek toho, co později dělali Banderovci na západní Ukrajině.

Tu nenávist intenzivně rozdmýchávali právě Banderovští emigranti z USA. Kučmova manželka vedla náckovskou organizaci Ukrajinců v USA (existují fotky, jak na tribuně hajluje). Kučma také rehabilitoval Banderu a Šucheviče, kterým dal posmrtně nejvyšší vyznamenání.

My jsme Němce vyhnali, protože Němci rozpoutali strašlivou válku a netajili se plány na vyvraždění celých národů. Pokud by to neudělali, vyhnat bychom je nemohli a kdyby dneska chtěli připojení k Německu, nejspíš by toho dosáhli. Analogie je spíš s TGM a jeho Československým národem. Kdybychom Slovákům tvrdili v roce 1992, že se mají naučit česky, zakázat jim Slovenštinu ve školách a jejich poslance vyhnali z parlamentu, tak by se u nás taky střílelo.

J. Dona 14.8.2014 7:08

Re: Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

Skvělý příspěvek pane Vyhnalíku! Bohužel na NP s tím neuspějete. Tady platí: krátce, úderně, jedna max. dvě věty, plivnout, kopnout, urazit. O nějaký hlubší rozbor tady není zájem. Leč nepřestávejte. Protože jestli je to co provádí současná garnitura v Kijevu vydáváno za demokracii, pak pánbůh s námi.

J. Slavik 14.8.2014 8:07

Re: Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

Apropo, obdiv ke lzim tohoto pana ukazuje na uroven vasich znalosti, typuji VUML,

V. Čermák 14.8.2014 10:11

Re: Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

U mě pan Vyhnalík uspěje téměř vždy.

J. Slavik 14.8.2014 8:06

Re: Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

Udelejte si vazeny poradek ve znalostech, hladomor ve 30 letech byl ciste domenou Ukrajiny, nikoliv ostatnich sovetskych zemi, byla to Stalinova cistka v tomto uzemi, Lwov nikdy nebyl Rusky a cast Halice, kterou Rusove zabrali Polsku, take ne, ovsem tvrzeni ze vlastne vyvrazdeni polskych dustojniku bolseviky z Ruska byl predzvest cinu Bandery, to znaci skutecne notnou davku imbecilie a zaprodane demagogie. Ve svetle udalosti toho regionu ve 30 a 40 letech je odkaz Bandery pro Ukrajince soucasti vyrizovani uctu s agresory z Ruska...zpusoby pak jsou ryze vychodni, ktere my jako zcela jiny narod asi moc nechapeme...

K. Frauknecht 14.8.2014 8:40

Re: Musím se p. Vyhnalíka zastat,

to víte, pátá kolona drží při sobě :-)).

"Stalinem vyvolaný hladomor zasáhl v menší míře i další oblasti Sovětského svazu, zejména severní Kazachstán a některé regiony jižního Ruska, kde zemřelo hlady kolem milionu lidí.[6] Hladomor v jižním Rusku postihl i rodinu Michaila Gorbačova, který později napsal: "V tom strašlivém roce [1933] zemřela hlady skoro polovina obyvatel mé rodné vesnice Privolnoje, včetně dvou sester a bratra mého otce".[7]" Zdroj: wiki.

J. Kyselková 14.8.2014 13:09

Re: Rozdíl mezi Gazou a Donbasem

Skvělé, pane Vyhnalíku, díky. Jasná analogie s jazykovým zákonem. Chybí mi jen náznak prognózy - co bude dál ? Bohužel,  křišťálové koule nemáme, možná - bohudík.