28.1.2022 | Svátek má Otýlie


UKRAJINA: Kdo jsou „protiruští aktivisté“?

4.12.2015

Události minulého týdne opět připomněly pojem Pravý sektor. Je to volné uskupení nacionalistických, částečně paravojenských organizací na Ukrajině.

Patří sem, podle údajů deníku E15, například politická strana UNA-UNSO, neonacistické hnutí Patriot Ukrajiny nebo militantní organizace Tryzub a také některé organizace fotbalových hooligans. Hnutí spojuje radikální ukrajinský nacionalismus v tradicích Stepana Bandery a Ukrajinské povstalecké armády.

Mnozí členové Pravého sektoru se netají svým odporem k Židům a homosexuálům. Jak informoval server Novinky.cz, 6. června 2015 napadli stoupenci Pravého sektoru v Kyjevě pochod homosexuálů KyjevPride, při jejich útoku bylo zraněno několik lidí.

Významným a zřejmě nejviditelnějším článkem Pravého sektoru je podle reportáže televize NBC takzvaný Azovský prapor, vytvořený hnutím Patriot Ukrajiny, spolu s dalšími dobrovolnickými prapory spadajícími pod ukrajinské ministerstvo vnitra.

Právě on se aktivně zúčastnil bojů na východní Ukrajině. Vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš odmítl v únoru 2015 druhou minskou dohodu o příměří, označil donbaské Rusy za „teroristy“ a, jak napsaly Novinky.cz, prohlásil doslova: „Jestliže Ozbrojené síly Ukrajiny dostanou rozkaz stáhnout těžkou techniku a dělostřelectvo, Pravý sektor si vyhrazuje právo pokračovat v aktivních bojových akcích podle svých operačních plánů, aby dosáhl úplného osvobození ukrajinské země od ruské okupace.“

V dubnu 2015 se Jaroš stal poradcem ukrajinského ministra obrany. A ještě jedna zajímavá podrobnost - od dubna 2015 provádí 173. výsadková brigáda americké armády výcvik Azovského praporu a dalších ukrajinských dobrovolnických jednotek.

Jak napsal deník Guardian, na bojišti v Donbasu Pravý sektor spolupracuje s čečenskými islamistickými dobrovolníky ze skupiny Šejka Mansúra. Někteří z těchto Čečenců přijeli na Ukrajinu ze Sýrie a byli v minulosti součástí skupiny, která provedla teroristický útok na beslanskou školu.

Podle údajů ukrajinských bezpečnostních složek se začátkem července 2015 v Mukačevě v Zakarpatské oblasti sešli příslušníci Pravého sektoru se zločinci, s kterými chtěli vyjednávat o „rozdělení sfér vlivu“ a vymáhání „ochranných poplatků“ ve spojení s pašováním cigaret do zemí Evropské unie.

Za onou zločinnou organizací údajně stojí poslanec ukrajinského parlamentu Mychajlo Lanjo. Podle jiné verze jsou členové Pravého sektoru přímo zapojeni do pašeráctví na ukrajinsko-slovenské hranici. Místní Pravý sektor je údajně soukromou armádou jednoho z nejvlivnějších lidí Zakarpatí Viktora Balohy. Tak jako tak, propojení organizace Pravý sektor na zločinecké kruhy potvrzují všechny relevantní zdroje.

Proč to tedy nyní připomínám? Protože právě před několika dny došlo k incidentu s odpojením poloostrova Krym od ukrajinské elektrické energie a podle zpráv České televize to měl mít na svědomí právě Pravý sektor. Stejný zdroj ale jen čtyřiadvacet hodin na to tvrdil, že jde o „protiruské aktivisty“.

To je eufemismus naprosto nemístný a slouží k zamlžení skutečnosti, která zdaleka není tak nevinná, jak jsme si ukázali. Bylo by dobré, kdyby si naše média i novináři uvědomili, že každá, i ta sebenepříjemnější pravda je lepší než jakákoli, i ta sebelépe vypadající lež.

Lež se totiž provalí, média budou mít ostudu a přijdou o důvěru svých čtenářů, diváků či posluchačů. A to je to nejhorší, co se médiím může stát: bez důvěry svého publika se totiž stanou zbytečnými.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAdvantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR - MĚLNÍK (30-35.000Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.