Neviditelný pes

UKRAJINA: Je Zelenskyj ukrajinský Macron?

30.4.2019

Vítěz ukrajinských prezidentských voleb Volodymyr Zelenskyj je přirovnáván ke kdekomu.

Třeba k americkému prezidentu Ronaldu Reaganovi, původní profesí též herci. Nicméně Reagan, jenž hrál v hollywoodských kovbojkách, si vydobyl politické ostruhy prací v hereckých odborech a posléze se stal guvernérem státu Kalifornie. Až odtud se vyhoupl do sedla nejvyššího v Bílém domě.

Někteří Zelenského označují za ukrajinského Donalda Trumpa, jenž před nástupem do politiky rovněž vystupoval v různých televizních show. Avšak Trump je přece jen bohatší než Zelenskyj.

Ten si sice dovedl v ukrajinském šoubyznysu vydělat pěkný balík, ale přece jen, bez podpory miliardáře a oligarchy Ihora Kolomojského a jeho mediálního impéria by se prezidentem asi nestal.

Z Ameriky se pak nabízí srovnání i s Arnoldem Schwarzeneggerem, původně rakouským kulturistou, jenž to v zemi neomezených možností dotáhl na hvězdu hollywoodských akčních filmů. A, podobě jako Reagan, na guvernéra Kalifornie, čímž si vysloužil přezdívku Guvernátor, odvozenou od asi nejúspěšnější Schwarzeneggerovy role, Terminátora. Leč i zde paralela trochu kulhá, jelikož Zelenskyj, při vší úctě, nemá tak vypracovanou postavu.

Postavou, vizáží, i věkem se však hodně podobá francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi. A také stylem politické komunikace a schopností využívat informační technologie a sociální sítě.

Macron je sice profesí bankéř a před kandidaturou na prezidenta se už stačil stát ministrem hospodářství a průmyslu – přesto byl v prezidentském souboji vnímán jako poměrně nezkušený. Dokázal ale ve Francouzích vyvolat velké naděje na změnu k lepšímu, jež se nyní rozplývají v moři žlutých vest.

Francie je mateřskou zemí poloprezidentského systému, který si osvojila i Ukrajina. A zejména proto dává komparace Zelenského a Macrona smysl. Ve Francii mají volby načasované tím způsobem, že parlamentní probíhají nedlouho, asi měsíc po prezidentských.

To aby měl čerstvě zvolený prezident ty nejlepší předpoklady k zisku parlamentní většiny, poněvadž bez ní se i v poloprezidentském systému vládne dost obtížně. Premiérem se pak totiž zpravidla stává někdo z tábora prezidentových oponentů.

Emmanuel Macron si založil vlastní hnutí – docela amorfní, ale pod křiklavým názvem Vpřed!, posléze změněném na Republiko vpřed!, s nímž dosáhl parlamentní většiny. Volodymr Zelenskyj založil stranu Služebník lidu, dle úspěšného seriálu, kde hrál prostého učitele dějepisu, jenž se shodou okolností stane prezidentem a začne Ukrajinu zbavovat všech neduhů.

I proto ho z domácích poměrů zoufalí Ukrajinci volili, leč bez většiny v parlamentu s ničím nehne. V průzkumu zveřejněném nedlouho před druhým kolem prezidentských voleb měla strana Služebník lidu zhruba 25 procent. Tak jako tak, pro Zelenského další osud budou klíčové parlamentní volby, jež jsou zatím plánovány na konec října.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek