29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

UKRAJINA: Je co slavit?

21. listopad byl nedávno ukrajinským parlamentem vyhlášen Dnem důstojnosti a svobody. Toto datum bylo stanoveno státním svátkem spojeným se dnem volna – tedy alespoň v té západní části Ukrajiny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 29.11.2014 17:42

Nevídaná velkorysost RF

srdečný pozdrav k jeho cancům o neúčinnosti sankcí a lezení ke křížku: http://www.lidovky.cz/zpatecka-moskvy-stopnete-sankce-ztraty-jdou-do-miliard-prosi-eu-px0-/zpravy-svet.aspx?c=A141129_133640_ln_zahranici_hm

J. Podešva 28.11.2014 8:52

autor - Institut Václava Klause

Co dodat ..... Ruská hlásná trouba.

J. Černý 27.11.2014 18:29

Neobjektivní

a zavádějící článek zamlžující a nebo vůbec nezmiňující některá fakta. Ivoši, už to děláte s Klausem a Zemanem moc okatě.

Je pravda, že Ukrajina v devadesátých letech promarnila příležitost vybudovat fungující demokratický stát, taková šance se samozřejmě v historii jen tak neopakuje. Nedivím se ale části obyvatel dnešní Ukrajiny, hlavně těch žijících na západě země - ještě před 2. válkou součástí Polska a Československa, že mají snahu něco změnit, vidí marasmus, nefungující stát a tam kam vyjíždějí za hranice za prací to také není ideální ale lepší to je.

A k tomu současnému ruskému carovi? Přečti si Obrazy z Rus a některé epigramy od K.H.Borovského po návratu z Ruska, není co dodat.

P. Mach 27.11.2014 18:26

Takovou snůšku z prstu vycucaných hovadin

by měli problém vyprodukovat i v kremlu.

J. Kanioková 27.11.2014 18:13

Docent Robejšek:

My, Západ, nemáme sílu ani hodnoty ke spasení světa. Tak se nevyvyšujme nad druhé. Nevěřte, že Zeman ničí naši pověst

(Vidíte někde v Evropě podobně výrazné tendence jako vidíme u prezidenta Zemana, tedy umenšovat roli amerického pojetí lidských práv v diplomatických jednáních?)

Záleží na tom, jaké měřítko použijeme. Hlavní a smysluplnou úlohou špičkových politiků jakékoli země je, aby se starali o ekon. spolupráci a výhody PRO SVOU vlastní zemi. Je jen na nich, čím takovou spolupráci „vykoupí“, čím se snaží hostitelům zalíbit. O Číňanech víme, že neradi slyší o LP a potěší je, když někdo pochválí jejich politiku. Má druhá specializace je ekonomie, a proto musím podotknout, že když se věci nerýmují ekonomicky, rétorika nepomůže. Úplně nejpodstatnější je, aby si státy mohly něco ekonomicky dát s perspektivou do budoucnosti.

(Evr. politici se ale setkávají také s představiteli velmi krutých režimů kvůli byznysu. Není to trochu pokrytectví?) Má to dva rozměry. O prvním jsme už hovořili, a sice, že první povinností státníka je postarat se o bezpečnost a blahobyt svého národa, a co tomu slouží, by mělo mít prioritu, samozřejmě asi ne za každou cenu a asi ne za jakýchkoli podmínek. Principiálně bych tomu ale přikládal VŽDY NEJVĚTŠÍ význam. Naše evropské představy o tom, co je správné, co je civilizace, jaké hodnoty jsou důležité, jsou jen naše evropské představy. Přetrvává v nás pocit z minulosti, kdy Evropa byl svět, který globálně dominoval a cítili jsme, jako bychom vlastnili kámen mudrců. Tento pocit už ale není oprávněný a minimálně v posledních dvou dekádách se reviduje. Naše způsoby např. ekonomického uspořádání, zacházení s blahobytem, přemýšlení o tom, co je správné, jsou často chybné a mnohdy dokonce velmi nepříjemně chybné.

Náš nárok na to, očekávat, že se na nás ostatní budou dívat jako na svatý obrázek a řídit se podle toho, co jim řekneme, je přehnaný. Z toho plyne, že bychom měli respektovat, že existují i jiné hodnotové systémy.

J. Kanioková 27.11.2014 18:15

No tak fajn, blbne to.. nejdřív nic, pak 2x

a odkaz - http://jdem.cz/bq7yw9

J. Kanioková 27.11.2014 18:01

Docent Robejšek:

My, Západ, nemáme sílu ani hodnoty ke spasení světa. Tak se nevyvyšujme nad druhé. Nevěřte, že Zeman ničí naši pověst

(Vidíte někde v Evropě podobně výrazné tendence jako vidíme u prez. Zemana, tedy umenšovat roli amer. pojetí lidských práv v dipl. jednáních při zahraničních návštěvách a navazování ekonomicky výhodných smluv?)

Záleží na tom, jaké měřítko použijeme. Hlavní a smysluplnou úlohou špičkových politiků jakékoli země je, aby se starali o ekonomickou spolupráci a výhody PRO SVOU vlastní zemi. Je jen na nich, čím takovou spolupráci „vykoupí“, čím se snaží hostitelům zalíbit. O Číňanech víme, že neradi slyší o LP a potěší, když někdo pochválí jejich politiku. Má druhá specializace je ekonomie, a proto musím podotknout, že když se věci nerýmují ekonomicky, rétorika nepomůže. Nejpodstatnější je, aby si státy mohly něco ekonomicky dát s perspektivou do budoucnosti.

(Evr. politici se ale setkávají také s představiteli velmi krutých režimů kvůli byznysu. Není to trochu pokrytectví?) Má to 2 rozměry. O prvním jsme už hovořili, že první povinností státníka je postarat se o bezpečnost a blahobyt svého národa, a co tomu slouží, by mělo mít prioritu, samozřejmě asi ne za každou cenu a asi ne za jakýchkoli podmínek. Principiálně bych tomu ale přikládal vždy NEJVĚTŠÍ význam. Naše evr. představy o tom, co je správné, co je civilizace, jaké hodnoty jsou důležité, jsou jen naše evropské představy. Přetrvává v nás pocit z minulosti, kdy Evropa byl svět, který dominoval a cítili jsme, jako bychom vlastnili kámen mudrců. Tento pocit už ale není oprávněný a minimálně v posledních dvou dekádách se reviduje. Naše způsoby např. ekonomického uspořádání, zacházení s blahobytem, přemýšlení o tom, co je správné, jsou často chybné a mnohdy dokonce velmi nepříjemně chybné.

Náš nárok na to, očekávat, že se na nás ostatní budou dívat jako na sv. obrázek a řídit se podle toho, co jim řekneme, je přehnaný. Z toho plyne, že bychom měli respektovat, že existují i jiné hodnotové systémy.

V. Podracký 27.11.2014 16:42

Článek je dobrý

samozřejmě, že by se mohl doplnit i některými fakty z druhé strany, třeba, že ono to s tím obsazením Krymu zase nebylo tak férové. Musím potvrdit, že Majdam je obrovský průšvih, který považovali původně ti, kteří tam jezdili "promlouvat" svoje moudra, jen za nějakou legraci. Ukrajinci uvěřili v podporu Evropy a USA a pustili se do občanské války, ve které je stále Evropa utvrzovala, že dělají dobře. Výsledek tohoto nezodpovědného postoje vidíme. Teď je otázka, co s tím?

Mají být Ukrajinci obětováni, aby se Rusko oslabilo?

P. Mach 27.11.2014 18:13

Re: Článek je dobrý

Obrovský průšvih byli zkorumpovaní zločinci a moskevské loutky, které Ukrajině v posledních letech vládli, obrovský průšvih bylo vydírání Ukrajiny ruskem a zasahování do jejich vnitřních záležitostí. Majdan byl jen vyústěním těchto průšvihů. Obrovský průšvih je současná agrese ruska vůči Ukrajině a okupace části ukrajinského území.

M. Prokop 27.11.2014 16:26

:-P

"že revoluce importovaná na Ukrajinu prostřednictvím Euromajdanu nejvíce poškodila Ukrajince samotné."

Nasrání obyvatel na neschopnou a zadlužující vládu nelze imortovat.

Ruskou agresivitu také ne.

M. Prokop 27.11.2014 16:27

Re: :-P

importovat

B. Rybák 27.11.2014 15:19

Výborný a velmi potřebný článek!

K článku není třeba nic podstatného dodat. Jenom bych dho doplnil vypískáním Poroščenka (s Bidenem) na "Majdanu" (k vůli pokračující bídě a nepotrestaným zločinům)!

http://www.nwoo.org/2014/11/24/us-sance-ukrajiny-na-vitezstvi-v-konfliktu-se-neberou-vazne/

M. Salkovsky 27.11.2014 15:24

Re: Výborný a velmi potřebný článek!

Ďalší duševný, morálny a kolaborantský úbožiak s komplexom, ktorý mu nedá dýchať a prelieva to do riadkov.

O. Mayer 27.11.2014 14:39

děkuji Institutu ...

.. za brilantní analýzu. Zejména mě zaujalo s jakou lehkostí přešel fakt že "sebevědomý stát se sebevědomým presidentem" m.j. anektoval kus uzemí jiného státu, jehož celistvost se zavázal nejen respektovat, ale v podstatě i chránit.  Ale koneckonců se vlastně jednalo o fašisty, takže vo co de,žeáno.  

Se Sovětským svazem na věčné časy (a nikdy jinak)!

B. Rybák 27.11.2014 15:11

Re: děkuji Institutu ...

Zásadním předpokladem podpisu a plnění dohod ze strany Ruska byl pochopitelně neutrální statut Ukrajiny, který byl Majdanskými pučisty bez jakéhokoliv jednání zrušen! Nemluvě o tom, že Majdan okamžitě zrušil i čerstvě podepsanou dohodu svých vlastních předáků s Janukovičem (garantovanou Ruskem i EU).

Z hlediska mezinárodního práva darebácké, nelegální vládou řízené státy nemohou očekávat že ostatní státy vůči nim neučiní ochranná opatření (a nezajistí si např. nerušený chod své námořní základny, kterou mají legálně k dispozici!

M. Prokop 27.11.2014 16:23

Re: děkuji Institutu ...

To v nějakých dohodách stojí, že jsou pomíněny neutrálním statusem Ukrajiny? Nebo bylo něco takového v Budapešťském memorandu?

Legálně k dispozici k okupaci okolí?

Vy jste upadl, nebo Putin tak dobře platí?

B. Rybák 28.11.2014 12:22

Re: děkuji Institutu ...

V době, kdy byly ty dohody podepsány, tomu tak bylo (a u Finska tomu tak zůstalo). Vy si vážně myslíte, že Rusku může být jedno, že jeho regulérní základna dostane do sféry ovládané NATO a bude tím anulována? Myslíte, že by USA mlčely, kdyby se např. Panama stala součástí SNS? Myslíte si, že pro nás drtivou většinu naší pohnuté historie byla větším nebezpečím rusifikace než geramanizace? Myslíte si, že se Němci během dvou generací geneticky změnili že se zcela změnila jejich po tisíciletí pěstovaná kulturní nadřazenost? Myslíte si, že v tuto chvíli je pro nás větším nebezpečím Rusko, než hospodářskou válkou vznikající neosocialistická DEU říše, přeměňující okolní státy na německé "protektoráty"... Pokud ano, tak o tom znovu přemýšlejte. V jiných směrech nejste tak nechápavý!

V. Petrová 27.11.2014 14:18

Institut VK

je pokračování Prognostického ústavu, tedy organizace, založené Andropovem ( KGB ). Když si toto uvědomíme, pak je obsah naprosto srozumitelný a nemá smysl s ním polemizovat. Obdivuji odvahu Ivo Strejčka, že něco takového podepíše. Existují jen dvě vysvětlení: buď je tak hloupý ( podle článku ne ), nebo mu už nic jiného nezbývá, jeho zaprodanost rovná se zaprodanosti Klause a Zemana.

J. Urban 27.11.2014 14:39

Re: Institut VK

Víte, paní Petrová, on totalitní režim neklade důraz zrovna na morální vlastnosti a odbornost. Řiťolezectví je ceněno mnohem více (taky finančně, ale hlavně příslibem moci nad jinými). V každém totalitním systému se nakonec najde více než dostatečný počet řiťolezců, kteří právě za tu moc nad jinými lidmi (obvykle morálně i odborně mnohem vyspělejšími) udělají cokoliv, včetně existenční či dokonce fyzické likvidace ani ne zrovna protivníka či nepřítele, ale třeba i jen vyhlédnuté oběti jako precedensu k zastrašení. Těch mrtvých a zmizelých v Rusku už je až až, novinářů, právníků i "obyčejných" lidí. Věděli něco, co vědět neměli. Byli někde, kde být neměli. Řekli něco, co říct neměli. Přesně takhle mizeli a byli likvidování lidé v nacistickém Německu. Ale vysvětlujte to IVlajKařům.

J. Václavíková 27.11.2014 15:04

Re: Institut VK

Toto už nelze nevidět.

M. Salkovsky 27.11.2014 15:21

Re: Institut VK

A to je ešte len začiatok... ak národ nechá vyhnitie prezidenta len na prírodu, zaslúži si podobné ohavy a všetko, čo prinášajú.

J. Václavíková 27.11.2014 16:56

Re: Institut VK

Zdravím :-)

Mně by vlastně docela stačilo, kdyby zůstal na Hradě a neobtěžoval svými kváky okolí.

B. Rybák 27.11.2014 15:41

Re: Institut VK

Ten ústav byl založen W. Komárkem jako útočiště pro vzdělané reformní intelektuály. Ano, bylo to v době Andropov vytvořil svůj tým reformních politiků připravených rozpustit RVHP a liberalisovat a pak úplně skončit s bolševickou vládou v Rusku (a toho také pan Komárek využil). Vzhledem úmrtí Andropova provedl jeho záměr pouze o rok později Gorbačov a pokračuje v něm Putin)!

Zcela jistě byla KGB vytvořena a řízena iniciativa MOSTY (Kocáb, Horáček), která úspěšně "napojila" Jakeše odstavit chtějící komunisty (např. Adamce) na V. Havla (a jeho partu)!. Výsledkem byla nejprve "něžná revoluce(!!!)" a pak "nepolitická polika"(!!!) a hlavně nepotrestání komunistických vlastizrádců a i komunistických vrahů!

L. David 27.11.2014 14:14

Ztroskotancům a samozvancům z Brusele nestačilo,

že se jim jakž-takž dařilo šířit chaos v rámci Evropy. Oni museli svůj chaos rozšířit také na Ukrainu, kde pro ten účel našli velmi výživnou půdu.

A jen tak mimochodem: Kdysi jsme se v zeměpisu učili o tom, že prý Evropa končí východním směrem na Uralu. Podle zeměpisců možná ano, ale jinak jde o totální nesmysl. Zajeďte si na Ukrainu a zjistíte, že Asie začíná na východních hranicích Polska, Ukrainy, Rumunska.

J. Urban 27.11.2014 14:28

Re: Ztroskotancům a samozvancům z Brusele nestačilo,

No jistěéééé. Však ten Adolf v tom 33., ten to taky vzal pěkně do ruky, že? Chaos nahradil ordnunkem, demokracii autokracií, diskusi koncentráky, šibenicemi a plynovými komorami. Chápu, vám náckům, fašistům a bolšánům přesně takovýhle režim chybí, v něm byste se mohli patřičně realizovat.

J. Urban 27.11.2014 14:59

Re: Ztroskotancům a samozvancům z Brusele nestačilo,

Podle toho, jak píšete "Ukraina" - vy asi sedíte přímo v Korunovační, ne?

J. Urban 27.11.2014 14:00

Pokud byly příčinou ruské agresivity vůči sousedovi

vnitropolitické problémy Vladimíra Vladimíroviče, pak tyto si anexí Krymu, budováním vnějšího nepřítele a financováním hybridní války nejspíš nevyřešil, naopak k nim přidal silné problémy hospodářské.

P. Vaňura 27.11.2014 14:34

Rusko řešilo skoro vždycky své

problémy vnější agresí, např. Kateřina Veliká, ale i Nikolaj I, který Krymskou válku ovšem prohrál.

V. Novák 27.11.2014 16:09

Re: Rusko řešilo skoro vždycky své

Jo tak - takže když Britové, Francouzi a Turci (docela zajímavá sberba) napadli Krym - tak to Nikolaj I. řešil problém vnější agresí...

No, hlavně že máte jasno...

A vůbec - neměl by EU (v rámci napravování ruských křivd) vrátit Turecku Bulharsko a Rumunsko? Moldova by mohla přijít na řadu potom.

P. Vaňura 27.11.2014 20:47

Milý pane, v Dějinách SSSR, které vyšly za STALINA !!!

se bez obalu píše, že příčinou Krymské války byly snaha Ruska ovládnout úžiny (Bospor a Dardanely). Car Nikolaj se dokonce předtím pokoušel řešit záležitost "diplomaticky," chtěl se dohodnout s GB na rozdělení si Turecka....