UKRAJINA: Eskalace válečného konfliktu
Co je eskalace? Člověk kolikrát slyší například Putina vyhrožovat eskalací, případně obviňovat někoho z eskalace, a řekne si – jakápak eskalace může být horší než válka? Inu, i válka se dá eskalovat.
Eskalace válečného konfliktu označuje proces, při kterém dochází ke zvyšování intenzity bojů, rozšiřování válečné fronty nebo zapojování nových aktérů. Tento proces může být vědomý a záměrný s cílem získat strategickou výhodu, nebo může být důsledkem neplánovaných akcí či reakcí. Konflikty mohou eskalovat v důsledku zvyšování vojenské, ekonomické či diplomatické angažovanosti zúčastněných stran.
Důvody eskalace (podle studie RAND)
V zásadě se s touto studií shoduji, že existují tři důvody eskalace.
1) úmyslná
Ta je zřejmě nejčastější – pro získání strategické výhody zvýší nějaký prvek vedení války. Typický příklad – použití atomové bomby silami USA za druhé světové války (tedy eskalace konvenční války v jadernou). Cílem bylo zabránit obrovským ztrátám americké armády v případě dobývání japonských ostrovů. Proto byl použit dosud nevídaný technický prostředek, který měl Japonsko donutit ke kapitulaci (a zároveň varovat potenciální budoucí nepřátele USA).
2) neúmyslná
Zde jeden z aktérů učiní krok, který sám jako eskalaci nevnímá, ale jiný aktér ji takto pochopí. Příkladem budiž potopení parníku Lusitania v roce 1915. Německá ponorka ji potopila, protože ji považovala za legitimní cíl – měla vézt nějaké náboje pro Velkou Británii, s níž bylo Německo ve válce. Nicméně byla to osobní loď USA (neutrální země) a ty vzaly událost velmi nelibě, potopení Lusitanie byl jeden z klíčových momentů, který byl vnímán ve veřejné debatě pro vstup USA do války (což se v roce 1917 stalo a pomohlo to srazit Německu vaz).
3) náhodná
Zde aktér eskaluje neúmyslně. Za druhé světové války se vedla Bitva o Británii. Luftwaffe bombardovala britská letiště tak intenzivně, že by za chvíli britští stíhači neměli z čeho startovat. V tu dobu Luftwaffe díky navigační chybě bombardovala Londýn (ze strategického hlediska čirý nesmysl). Britové odpověděli úmyslným bombardováním německých měst, Němci si to nemohli nechat líbit a začali bombardovat zase ta britská. To je však stálo určitou bombardovací kapacitu, která nemohla být použita na letiště RAF, ta se vzpamatovala, letiště byla opravena a RAF mohla Bitvu o Británii vyhrát. Bylo by hrubé a nesprávné zjednodušení říct, že chyba v navigaci stála Luftwaffe prohru v bitvě a možná i válce (a rozhodně množství civilních životů na obou stranách), ale jako příklad náhodné eskalace je to vhodné.
Způsoby eskalace (podle místa, rozsahu, intenzity, použitých prostředků)
Eskalace pak může být vedena různým způsobem a nezvládnu vyjmenovat všechny; řeknu alespoň ty, které mě napadnou jako příklady a mají vliv na Válku na Ukrajině, a pokusím se být stručný.
Místo
Válka se zkrátka vede v místě, kde se předtím nevedla. Proxy konflikt ve východní části Ukrajiny Rusko rozšířilo na celou zemi. A také ukrajinský protiútok do Kurské oblasti, který přenesl válku na území protivníka – typická místní eskalace.
Cíle
Na počátku šlo o rychlé obsazení klíčových míst, posléze o vojenské dobytí země. Nyní možná o udržení obsazených území.
Vztah k mezinárodnímu právu a civilistům
Na začátku se Rusko snažilo civilisty víceméně šetřit (nakonec chtěli zemi ovládnout, nikoliv zničit), dnes se neupejpají útočit na civilní obyvatele a infrastrukturu, pranic jim nevadí ztráty na životech, utrpení lidí, ztráta pověsti, porušení mezinárodního práva.
Zapojení dalších zemí
Rusko zapojilo dodávky z Íránu, Severní Koreje, Číny, verbuje muže všude možně, Ukrajině zase dodávají zbraně a cvičí lidi státy ze Západu. Rusko se podařilo přesvědčit Finsko a Švédsko, aby vstoupilo do NATO, které Rusko vnímá jako nepřítele.
Dodávky druhů zbraní
Západ nejprve nedodával těžkou techniku nebo letadla, ale nyní už ano. Rozsah dodávek je opět eskalací konfliktu – Ukrajina může bojovat prostředky a rozsahem, který by předtím k dispozici neměla.
Mobilizace
Do určité doby vedlo Rusko válku prostřednictvím těch vojáků, co mělo k dispozici; mobilizovalo poprvé od roku 1945; konflikt je díky tomu větší a více zasahuje ukrajinské i ruské obyvatelstvo. Obdobně mobilizovalo i průmysl a přešlo na širokou válečnou výrobu.
Povolení užít určité zbraně na území Ruska
Západ z obav před eskalací nedovoloval užít některé zbraně na území Ruska, což Rusko jistě vítalo. Pak povolilo užití, ale v omezeném rozsahu ne raket jako Storm Shadow atd. To je na stole nyní.
Mezinárodní sankce
Mezinárodní sankce samozřejmě ovlivňují ruské vojenské možnosti, i když méně, než se čekalo a i když je země obcházejí (a to i Západ, který klidně nakupuje cokoliv, co má původ v ruské ropě).
Další eskalací Rusko vždy hrozí, a tou je jaderná deeskalace. O ruské doktríně jaderně deeskalace jsme si již pověděli například v dílech 2 a 24. Jak může být eskalace deeskalací? Inu, použijete jaderné zbraně (eskalace) abyste utlumili intenzitu bojů nebo protivníka od něčeho odradili (deeskalace). Zatím je to dle mého názoru nepravděpodobné – Rusko nemá cíle, které by mohlo zasáhnout a přineslo by mu to zároveň vojenskou výhodu, která by převážila diplomatickou nevýhodu takového postupu.
Další možné způsoby eskalace jsou například:
• Útok na území NATO (Suvalský koridor atd.)
• Podpora teroristických organizací nebo jiných států proti Západu (odvedení pozornosti a prostředků)
• Dodání zbraní nebo technologií nepřátelům západu (v krajním případě i jaderných)
• Podzemní nukleární test
• Užití nejaderných zbraní hromadného ničení
• Vyvolání humanitární krize v třetí zemi
Napadá vás ještě nějaký druh eskalace, který jsme v konfliktu pozorovali? Klidně ho napište do komentářů.
(napsáno 30.9.2024)
Zdroj – facebook autora