5.4.2020 | Svátek má MiroslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


UKRAJINA: Diletantství EU a USAŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 30, poslední: 5.3.2014 11:15, přehled diskusí

Ukrajinské "jaro":
Autor: B. Rybák Datum: 5.3.2014 11:15

Tomu, že by v politicky a kulturně v poměru cca 1:1 rozdělené Ukrajině mohlo projít násilné uchopení moci jednou stranou nemohli věřit ani ti nejhloupější EU-politici. Ekonomicky silnější východ Ukrajiny by si to pochopitelně nenechal líbit, ani kdyby neměl podporu cílevědomého V. Putina.

Pouze působením Putina lze vysvětlit, proč východ Ukrajiny neodpověděl občanskou válkou, o niž Rusko nestojí, protože by vytvořila nepřekročitelné příkopy a Rusko má ve střednědobé perspektivě hospodářský i politický zápas o Ukrajinu vyhraný.

To, že nikoho neposlouchající s banderovským neonacismem otevřeně "koketující" "lůza" vyhnala z parlamentu opoziční poslance a přijala zákon diskriminující rusky mluvící občany (jichž je cca 32%) je politická idiocie, podobná té, jež kýmsi navedenou Gruzii vedla k vojenskému útoku na autonomní, zcela proruskou Abcházii a jižní Osetii.

Gruzie o ně přirozeně zcela přišla a Ukrajina zatím ztratila pouze Krym, který vždy patřil k Rusku. Hloupost je v politice zločinem a za zločiny se platí! Můžeme se jenom "modlit", aby se neplatilo (i naší) "krví".

Dvě námitky.:
Autor: V. Novák Datum: 3.3.2014 13:57

1) Ukrajina v zimě 2009 měla plynu dost - plynem určeným pro Evropu, který "odebrala bez vědomí majitele" měla natlakované zásobníky. Přidala i technologický plyn, který odčerpala z plynovodů a požadovala po Rusku, aby ho nahradil za své. Šlo o to, že situace začala být neudržitelná pro Evropu a Ukrajina, kde Juščenko nejspíš spoléhal, že bude vydíranou Evropou podržen, byla objevena co hlavní troublemaker.

Šlo o nové kontrakty - kde Ukrajina jako profláknutý neplatič, dlužník a zloděj zjevně tahala krátkou slámku.

2) Janukovyč podepsal dohodu, kterou zprostředkovala a garantovala EU prostřednictvím polského a francouzského ministra zahraničních věcí, jenže dohoda přestala platit okamžitě, jakmile Janukovyč splnil svou část a odvolal silové složky. Pak udělal dobře, že prchl - ovšem EU se ukázala jako diplomat na klíček. Hledáme-li paralely, jak je zvykem - tak od Mnichova do 15.března uplynul půlrok a mnichované se aspoň zmohli na nějaký formální protest. Byť byl k ničemu. Diplomacie EU se ukázala být bezzubější, než tehdejší anglo-francouzská a navíc se oba diplomati předvedli jako nedůvěryhodní šašci. Ani nemektli na protest.

To by byl šlágr !:
Autor: J. Dvořák 188 Datum: 3.3.2014 13:10

A bryndzové halušky čo povietě, to by bolo !

Výborný a podnětný článek:
Autor: V. Venc Datum: 3.3.2014 12:27

Hlavním sdělením článku je asi věta: “Kdyby si Evropská unie nehrála na mocnost a nechtěla za každou cenu rozšiřovat sféru svého vlivu (ono nestačí jedno Řecko?), mohlo být všechno v pořádku.“ Zde ovšem nejde jenom o EU, ale také o hodně agilní USA.

Na rozdíl od autora se nedomnívám, že by washingtonští diplomaté moc chybovali. USA přece vždy prospěje, když dojde k oslabení nejenom Ruska, ale i EU (která přece chce USA dohnat a předehnat).

Autor se snaží o objektivitu,:
Autor: D. Polanský Datum: 3.3.2014 12:20

což je v téhle revoluční době na pováženou, cože si to tento chlápek dovoluje. Leč s ním souhlasím.

Kolik je:
Autor: J. Kraus Datum: 3.3.2014 12:01

v ukrajinské armádě etnických Rusů? Kolik Poláků zbylo na územích odjakživa polských, která si po válce vzal SSSR, nyní Ukrajina? Totéž bývalá území Rumunska a Maďarska. Opravdu z Ukrajiny utíkají Rusové před masakry po desetitisících? Proč se nějaký Karas nepostaví na pár hodin na hraniční přechod a nezjistí situaci? Na Majdanu bojovaly na straně oposice vojensky vycvičení muži, oni to vlastně rozhodli – byli tam sami za sebe nebo byli vysláni? Ukrajina byla začátkem druhé války z dobrých důvodů proněmecká a banderovská. Najednou se smí říkat nahlas, že Bandera je národní hrdina, i našim Ukrajincům pří jeho jméně září oči – jaký je vlastně jeho odkaz? Je kromě banderovců jiná ozbrojená síla, schopná vyplnit a ovládnout uvolněný prostor?

Méněcenní západní politici a jejich zpitomělý lid jsou jen clona, za níž lze tušit jakousi vysokou inteligenci, všechno světové dění do sebe dobře zapadá. Rusko, Čína i jiné země nejsou zřejmě zapojeny. Jaké budou asi její další kroky, řekněme to jinak, co by teď udělal ten, který byl kdysi svržen s výšin a jemuž byla dána moc nad těmi, kteří se zprotivili Řádu a jimž se utrpení jimi způsobené vrátí odraženo zpět s drtivou silou?

Kolik je v Rusku lidí, kteří Rusy:
Autor: P. Vaňura Datum: 3.3.2014 15:27

nenávidí, toť otázka. A kolik takových lidí přibyde na Ukrajině.

"Ukrajina bez Moskalů, Poláků a Židů" - to je Banderův:
Autor: V. Novák Datum: 3.3.2014 16:04

odkaz. Kdyby se majdanci vyjádřili tak, jak běžně křičeli na majdanu, u nás, zavřel by je první policajt.

Za pokřiku těchže, kteří je hlasitě podporovali, že zasáhl pozdě...

Nevím jak Bandera, ale jeho spolupracovník Šuchevič, také vyznamenaný Hrdina Ukrajiny, má své místo v Jad Vašem - a mezi "spravedlivými mezi národy" to věru není...

Každý slušný člověk musí být pobouřen:
Autor: M. Hoblík Datum: 3.3.2014 10:10

tím, že USA dávno neumístily na Ukrajině své vojenské základny! Ukrajina byla vždy americká a tak to mělo zůstat! Nicht wahr?

Re: Každý slušný člověk musí být pobouřen:
Autor: V. Kain Datum: 3.3.2014 12:12

Neopakuj se demente a neopakuj stále" není liž pravda" v němčině.

Lvov byl vždycky POLSKÝ,:
Autor: P. Vaňura Datum: 3.3.2014 15:26

Užhorod československý, např. Podstatné je to, že žádné z těchto měst nebylo NIKDY, až do r. 1945, součástí Ruska! Halič byla rakousko-uherská, jinými slovy. naše!

Přehledné,:
Autor: P. Khail Datum: 3.3.2014 10:06

srozumitelné, skvěle napsáno.

:-P:
Autor: M. Prokop Datum: 3.3.2014 9:56

Pan Provazník vyslovuje nějakou tezi, ovšem zcela bez nástinu jak ji učunit skutkem.

Zřejmě má představu, že každá situace má dobré řešení. Tak teď (a totéž v případě arabského jara, které zmiňuje také) narazil na takovou, která nemá.

Re: :-P:
Autor: R. Gramblička Datum: 3.3.2014 12:41

učunit, to mě pobavilo. Nové sloveso? :-)))

Blbost !:
Autor: V. Petrová Datum: 3.3.2014 9:38

Autor si přeje, aby to bylo takto a k tomu směřuje argumenty. Putin Ukrajinu potřebuje, ale Ukrajina nepotřebuje Putin a teď už ani Rusko ne. Putinovi sice zůstane za nehty Krym ( je dost pitomý na to, aby si ho za nehty nechal a ne ho velkoryse předal Ukrajině za nějaké šílené podmínky ) a tím to skončí. Vpadnout vojensky na východní Ukrajinu si netroufne. A bude-li mít EU, NATO a OSN rozum ( v což nedoufám), tak vyšle nejpozději včera vojenské hlídky, aby dohlédly na bezpečnost Rusů na Ukrajině. A Putin má vymalováno a může jít se svou Euroasijskou unií někam.

Re: Blbost !:
Autor: J. Boleslav Datum: 3.3.2014 9:54

Obávám se, že Ukrajina potřebuje Rusko víc než naopak. Mimo jiné kvůli ropě a plynu. Bohužel.

Souhlas:
Autor: J. Bidzilia Datum: 3.3.2014 9:24

Není co dodat......

Myslím, že většina občanů ČR a Evropy má rozum:
Autor: J. Chaloupka Datum: 3.3.2014 9:22

a časem bude Krym opět ruský. Ostatně těch pár set protestantů získáte vždy a pro cokoliv. Většina obyvatel je klidná, ani zásoby netvoří. A to, že máme v čele Evropy diletanty, no to je přece známo už delší dobu. Je otázka, co s tím? Protože v budoucnosti nás čekají opravdu velké krize a v tom případě, by se pár rozumných a chytrých vůdců hodilo.

povedený článek:
Autor: R. Gramblička Datum: 3.3.2014 9:02

...

Diletantství EU a USA:
Autor: T. Kočí Datum: 3.3.2014 7:46

Víceméně souhlas. U nás jen o trochu lepší.

..takto nezatočili s Havlem..:
Autor: J. Mrázek Datum: 3.3.2014 5:58

Máte chybu ve jméně, jinak souhlas....

Velmi špatná analýza:
Autor: P. Maleček Datum: 3.3.2014 5:47

Motorem opakujících se zvratů na Ukrajině není snaha vymanit se z područí Ruska - každý ví že to nejde. Ale to, že zatím každý, kdo v Ukrajině uchopil moc, začal ze státního krást jak urvaný ze řetězu. Či dle Kalouska, že ani poledne nedrželi. Tedy začali dělat to, co ruská nátura považuje za normální.

Zatímco v méně ruské části to přeci jen vzbudilo odpor, v té více ruské se divili proč se takové samozřejmosti někdo vzpírá. No a to protřelý KBG Putin nemohl nevyužít. A tak podpořil arcizloděje Janukovyče. A tím hloupě vytočený Kijev, skočil Putinovi na špek a k jeho radosti zrušil ruštinu jako druhý úřední jazyk.

No a teď už to jede podle obehraného ruského scénáře. Holt agresivně expanzní geny vikingského kmene Rusů (pro které byli Slované jen zdrojem levné práce a výnosy na trhu s otroky) později říznuté středoasijskými nájezdníky se nezapřou.

Re: Velmi špatná analýza:
Autor: I. Gellner Datum: 3.3.2014 5:55

Agresívní?

Počet obětí toho tažení = 0. (slovy : nula).

Re: Velmi špatná analýza:
Autor: R. Gramblička Datum: 3.3.2014 9:00

teze, že si politici kradou ze státního je sice pravdivá, ale považovat to za hlavní spouštěč krize může jen hodně naivní člověk s jednoduchým myšlením.

Zato když krást chtěli vám nebe,:
Autor: P. Vaňura Datum: 3.3.2014 15:22

že jste jim kývali, Bože, tak trapně...

Tady nikdo nechápe, že Janukovič, svým zrušením smlouvy k EU a příklonem k Rusku, zničil milionům Ukrajinců jejich SEN. Sice nereálný, ale tak krásný. Proto ti demonstranti na Majdanu! Musí mít pocit jako my v srpnu 1968 s tím rozdílem, že u nás nebyl žádná ruská menšina, o kterou by se agresor mohl opřít.

Pokud jim Janukovyč zničil sen, měli by se už konečně:
Autor: V. Novák Datum: 3.3.2014 16:10

probudit. Protože ten jejich sen je velice drahý, nikdo jim ho nezaplatí - a oni sami na něj nemají ani náhodou. Leda by si našli nějaký Matrix, který je nechá snít - a přitom vycucá.

Majdanci si udělali co se jim líbilo - můžou snít dál. Jsou na Ukrajině i jiní - a nejsou to všechno Rusové - kteří jejich sběbí sanovali svou prací. A Majdanci najednou zjistili., že bez Jihovýchodní Ukrajiny, která nechce mít s jejich "mrijou" nic společného, mají dvakrát holou pr.el. Protože ti přízemní nemajdanci je celou dobu živili. A už je to moc nebaví...

Ze zavražděného snu se ještě nikdy nikdo neprobudil:
Autor: P. Vaňura Datum: 3.3.2014 21:26

a nějak analyzovat ho začne nejdříve další generace. Ale ve skutečnosti se takové činy tradují celá staletí.

Uvedu příklad. Angličané na začátku stoleté války obsadili přístav Calais. Ač jej původně chtěli vydrancovat, na přímluvu královny bylo obyvatelům dovoleno město opustit se vším co pobrali kromě zlata a šperků. Francouzi dobyli město zpět po 210 letech!!!, to je 8 generací. Angličané mohli z města odejít za stejných podmínek, jako kdysi Francouzi.

Veľmi dobrá analýza:
Autor: J. Kostelanský Datum: 3.3.2014 0:19

USA aj EÚ vôbec nepoužívajú rozum, len ideológiu.

Okrem tej asociačnej dohody by som videl ešte jeden záujem - a to záujem USA odstrihnúť Rusko od námornej základne na Kryme a nahradiť ju vlastnou - americkou.

Podľa mňa to je to, "oč tu kráčí" a prečo Rusko reaguje tak ako reaguje... Predvídavosť ukrajinskej politiky sa totiž po udalostiach na Majdane rovná nule.

Re: Veľmi dobrá analýza:
Autor: M. Stuchlik Datum: 3.3.2014 1:12

Logicky, socialisti nic jiného než ideologii neměli a nemají. O tom zájmu USA o Krym pochybuji. Jeden přístav nic neřeší.

Rusko reaguje tak agresivně protože považovalo Ukrajinu za politicky dobytou a najednou se jim to vymklo z rukou. Ale vzhledem k neskutečné blbosti politiků EU, USA a  nevyzrálosti ukrajinských politiků mám obavy, že se to zas rychle otočí.

Re: Veľmi dobrá analýza:
Autor: P. Lenc Datum: 3.3.2014 7:46

Nevím kde jsem to slyšel, ale Rusko bez Ukrajiny je medvědem bez drápů.Váš příspěvek to vystihuje.