UKRAJINA: Bělorusko
Poznámka – tento díl jsem publikoval v širším rozsahu a smazal. Důvod je tento – doplnil jsem do něj překlad jednoho velmi kontroverzního článku. Takového, co vycházel z Lavrovovy propagandy. Samozřejmě jsem napsal, že to není můj názor, ale že je nutné ho komentovat a že přináší některé dotazy. Ostatně kontroverze, to by mi samo o sobě nevadilo, ale přes veškeré mé komentáře a edity to jako celek působilo úplně jinak, než jsem zamýšlel (ten článek totiž kromě toho, co jsem chtěl ukázat, dost nepokrytě nasazuje na Polsko, které se ale chová příkladně a hlavně o kterém tenhle můj post vůbec není). Výsledek prostě adresátům neříkal, co jsem chtěl říct. Bojím se, že obsah toho článku dokonce tou kontroverzí přebil to sdělení, které chci říct – takže jsem článek upravil. Takže znova, stručněji a lépe.
Chtěl jsem psát o protivzdušné obraně, ale okolnosti mě nutí zařadit díl, který jsem psát nechtěl a který se vám asi nebude líbit. Podle novinářů je zde reálná hrozba, že Bělorusko vyhoví Putinovu tlaku a zaútočí na Ukrajinu. Pokud to udělá, tak to zřejmě udělá někde u polských hranic, aby odřízlo zásobování Ukrajiny ze západu a aby vázalo síly, které nutně budou chybět jinde.
1) Politický dopad
Tím by se Bělorusko přiklonilo ještě více k Putinovi a dá se říci, že by bylo ještě víc na řadě s připojením do nějaké formy budoucí SSSR. Nezapomeňte – obyčejní Bělorusové do toho nemají co mluvit.
2) Proč dosud Západ neuvalil sankce na Bělorusko
Právě proto, že se vojensky nezapojuje. Ano, podporuje Rusko, dává mu k dispozici základny, nástupní prostory, letový prostor atd. Ale zase na druhou stranu obyvatelstvo si tu válku nepřeje a sem tam to dá najevo.
Kdyby uvalil stejné sankce na Bělorusko hned, co by mohlo ztratit, když se přidá k Putinovi? Vlastně bychom mu je tam sami přisunuli. Bylo dobré neuvalit sankce hned, aby si Lukašenko dobře prohlédl, co mu hrozí, když to udělá. Možná bude chtít o něčem jednat, to by od něj bylo chytré.
3) Co by měl Západ udělat
Jak jsem psal v předchozích dílech, naše zahraniční politika musí být čitelná. Bělorusko by mělo dostat pěkně podrobný seznam sankcí, které budou schváleny, jestli zaútočí na Ukrajinu. Mělo by vědět, že když Putinovi vyhoví, udělá ze své země Severní Koreu. Zde není prostor pro pochyby a tanečky – tedy musí přijít jednoznačná a rychlá tvrdá odpověď (ano, i od Německa).
Pak je otázka, co Západ skutečně udělá. Teď ale nechám Německo na pokoji a podívám se do úplně jiného státu. Proč Maďarsko blokuje sankce proti Rusku? Dokonce ani tranzit zbraní přes své území nedovolí. Jen kvůli plynu?
Teď vám řeknu jedno jméno - Iryna Vereščuková. Ukrajinská politická aktivistka, politička, v letech 2019-2021 poslankyně a od prosince 2021 vicepremiérka Ukrajiny. A co sděluje nyní? Počínání Budapešti je podle vicepremiérky nepříjemným překvapením zejména pro ukrajinské Maďary. „Nepodporuje sankce. Nejenže neposkytuje zbraně, ale ani zbraně z jiných zemí nesmí přes maďarské území. Vlastně na všechno říkají ´ne´. Ještě trochu a rétorika oficiální Budapešti bude otevřeně proruská. Co to je? Chcete levný ruský plyn? Anebo možná chcete naše Zakarpatí? Opravdu touží obyvatelé Maďarska po roli těch, kteří se nám snaží vrazit nůž do zad v těžké chvíli? Proč?“ napsala Vereščuková a varovala, že při nynějším „střetu civilizací“ je málo pravděpodobné, že by Maďarsko dokázalo přesvědčit Rusko a pomalu profitovat z problémů svého ukrajinského souseda. „Musíme stát na straně civilizovaného světa! Neopakujte chyby z druhé světové války, kdy se Maďarsko rozhodlo špatně. Ano, správná volba je vždy zpočátku těžká, ale je také správná, protože je snadná později,“ apelovala na Maďarsko (viz).
Jak říkám vždy, je spousta věcí, které nevíme, například tajné dohody a výsledky práce tajných služeb. Nicméně tato politička (a nejen ona) docházejí k závěru, že Maďarsko nejen podporuje Putina, ale že si chce (nebo chtělo) kousek Ukrajiny ukousnout, ať už fakticky nebo třeba politickým vlivem. Jejich teorie by dávala smysl, protože Maďarsko chápe Trianon dlouhodobě jako historickou křivdu a stále volá po revizi. Je to oprávněná teorie, nebo popíchnutí Maďarska, aby se názorově vyhranilo?
A teď zpátky k Bělorusku.
V nejbližší době by se měli zástupci západní diplomacie vyjádřit k možné účasti Běloruska ve válce (připomínám, že běloruští dobrovolníci už na Ukrajině bojují – na straně Ukrajiny!). Bude zajímavé sledovat, jak se některé země (ok, všichni víme, že myslím hlavně na Maďarsko a Německo) k uvedenému postaví, zejména k potenciálním sankcím vůči Bělorusku. A také jak se k tomu postaví Lukašenko, který v téhle válce rozhodně nemá podporu vlastního obyvatelstva. Jen jestli je podle něj rozumné dát Bělorusům do ruky zbraně a rozkaz umřít za slávu Putina. Aby třeba neměli jiný názor na to, kterým směrem ty zbraně zamířit a kdo by měl umřít za slávu Putina. Na druhou stranu, jestli to neudělá, může se bát nebezpečí z druhé strany (aktuální článek zde).
Pro dnešek vše. Ke stížnostem, že už podrobně nepopisuju postup válečných operací – protože to dělají jiní, nemá cenu dělat to dvakrát. Přečtěte si v češtině Tomáše Dvořáka, Víta Solnaře, Viktora Janiše, Lucii Sulovskou, každý píšeme o něčem jiném a z jiného úhlu pohledu.
Takže stručný výhled – boje o Záporoží a Charkov, snaha rozdělit Ukrajinu a odříznout její východní část, vraždění civilistů, žádný dramatický úspěch Ruska a čekání na Bělorusko.
******
Převzato se svolením autora z jeho Facebooku, kde publikuje zcela neformálně pro své přátele a jejich přátele na Facebooku, takže to je co nejvíc srozumitelné, krátké a většinou bez zdrojů, které se ale dají snadno dohledat a doplnit.