Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UDÁLOSTI: Trump ante portas

diskuse (33)

Je zvláštní, jaký znamenala volba Donalda Trumpa pro mnoho lidí tady i ve světě šok. Nebyla vůbec nepravděpodobná, náskok paní Clintonové byl malý, v posledních dnech se ztenčoval. Kandidát, na kterém je tak zjevné, že představuje jen menší zlo, nemá navíc velkou šanci (v trochu podobné situaci byl u nás při poslední volbě Karel Schwarzenberg; vím, že mu trochu křivdím, ale podstatné je, že hodně lidí ho tak bralo, a jen část z nich ho proto přišla volit – ostatní zůstali sedět doma). Kromě toho mám dojem, že v Americe jsou citliví na to, aby prezidentský úřad postupně zaujímaly „osoby blízké“; stalo se to, pokud se pamatuji, jen dvakrát - pokaždé otec a syn).

Po hysterických reakcích následovalo zklidnění a řada komentářů poukazujících na to, že a proč to nebude tak strašné. Střízlivá nota je vždycky namístě, jen by neměla přecházet do „nechumelismu“, u nás tak oblíbeného. Nejsem odborník na poměry v USA a věc mne zajímá jen z hlediska dopadu volby na situaci v Evropě a v ČR. A nemohu se zbavit jistých obav.

Stejně jako jeho předchůdce přichází dnešní prezident jako Posel velké změny, jen tentokrát v obráceném gardu: yes, we can! Barack Obama byl zvolen v hysterické atmosféře, ale ukázalo se, že politický systém v USA má (v dobrém slova smyslu) takovou váhu a setrvačnost, že znemožňuje jedincům v nejvyšší funkci uskutečňovat své nejvýstřednější nápady. A tak se Obama rychle změnil a stal se poměrně nevýrazným (a řekl bych, že taky nepříliš úspěšným) prezidentem. Donald Trump se předvedl ve volební kampani způsobem, který, řekl bych, překonal vše, čeho jsem až dosud mohl být vzdáleným svědkem. Stane se s ním nakonec totéž, co s Obamou?

Za znepokojující signál považuji, kdo všechno ve světě i u nás se k němu hlásí: počínaje Vladimirem Putinem, přes paní Le Penovou, Geerta Wilderse, Nigela Farageho, Norberta Hofera až po naše domácí obdoby - prezidenta Zemana, Václava Klause, Andreje Babiše a Tomia Okamuru. Jistě, Donald Trump za to bezprostředně nemůže, ale tihle lidé našli v jeho image skulinu, kam by mohli umístit své problematické naděje.

Jistě, je možné, že stejně jako v případě Baracka Obamy (který ovšem při vší problematičnosti neznamenal tak obrovský příliv buranismu do veřejného vystupování, možná jsem přecitlivělý poté, co se něco podobného u nás stalo skoro normou) se nakonec ostré hrany obrousí a že ostuda, kterou ve své funkci nadělá, bude podstatně menší, než jak to do nynějška vypadalo. Je tu však hned několik problémů:

Za prvé, pokud bude rozestup mezi divokým vystupováním a divokými projekty v předvolební kampani a politikou po volbách příliš veliký (nějaký rozestup je vždycky a všude), dojdou voliči (veřejnost) k závěru, že byli podvedeni, a ztratí důvěru v politiku jako takovou.

A za druhé: je pravda, že např. vhodní poradci mohou přispět ke zlepšení a kultivaci prezidenta. Jenže jen vhodní poradci k vhodnému prezidentovi. Prezidenta, který je supeprsamorost, neuhlídá ani regiment poradců, a ani ti nejinteigentnější poradci nebudou k ničemu prezidentovi, který je hlupák. Netvrdím, že je to tento případ, jen upozorňuji, že síly „establishmentu“ jsou – v tomto případě bohužel – limitovány.

Jediné, co si troufnu v této situaci říci, je, že Donald Trump bude znamenat pro americký politický systém jistou zátěž, problém, který ho zaměstná a spotřebuje spoustu jeho sil, času a energie, jež by jinak bylo možné využít racionálněji. Role USA ve světě bude znovu do jisté míry oslabena (byla ostatně oslabena už za Baracka Obamy) a malé země, odkázané ve vyšší míře na pomoc spojenců, na tom budou zase o něco hůře než dříve. Vzhledem k naši nynější vnitropolitické situaci i k celoevropské migrační krizi je to dost nepříjemné.

Jistě, není to nic nutně smrtícího. Nakonec platí jako vždy: člověče, pomož si a Pán Bůh ti pomůže. Jen by demokraté v ČR měli být na tu situaci připraveni.

*****************************

Klub na obranu demokracie
pořádá spolu se spolkem TOPAZ diskusní večer na téma
ODKAZ 17. LISTOPADU 1989 A DNEŠEK
Koná se ve středu 16. listopadu v 18.00 v Michnově paláci, Újezd 450/40, Praha 1 – Malá Strana (vchod ze Všehrdovy ulice).
V panelu diskuse vystoupí publicisté Adam Drda, Jiří Pehe, Jan Urban a Bohumil Doležal.
Pozvánka je ke stažení zde.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli v úterý několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Ve věku 69 let zemřel bývalý hráč NBA Joe Bryant, otec zesnulé basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta....

Pavel Kortus
16. 7. 2024

Rychlá akce končí zdárně. Vladimíra Koubka nahradí na pozici majitele SK Dynamo České Budějovice...

min Miloslav Novák
16. 7. 2024

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z...

ČTK, kh Kateřina Havlická
16. 7. 2024

Spojené státy získaly v uplynulých týdnech informace o íránském plánu zabít exprezidenta Donalda...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz