9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Diskuse k článku

TURECKO: Vzdělávací systém

Sekulární Turci byli šokováni, když v roce 2013 Binali Yıldırım, tehdejší ministr dopravy, vysvětlil tazateli, proč si nakonec v mládí vybral jinou univerzitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Spálený 21.1.2019 23:59

Článek má dva zjevné problémy.

Zaprvé, Turecko mělo mizerné školství vždycky. Přechodem přes hranici do Řecka nebo Bulharska se výkon vzdělávacího systému zvyšuje čtyřnásobně. Přitom se obyvatelstvo nijak zvlášť neliší původem a historií, jde čistě o míru konfliktu místní kultury s aktuální vědeckou realitou.

A zadruhé, žebříčky univerzit zvýhodňují školy, které neučí místní studenty. Nejsou čistě o kvalitě vzdělání a výzkumu. Turkům těžko pomůže, kdy vezmou na univezity více Somálců. Nadaní Číňani a Němci půjdou dál na Harvard, kde získají angličtinu a kontakty na bohaté Američany. Turecko rádi minou.

J. Sedlář 21.1.2019 12:44

Výtečně in-formovaná SN

Hola osobo, Vás potkat, to je vzácnost. Už jste se informovaala proč BfV nemůže hlídat ústavu ?

J. Sedlář 21.1.2019 17:24

Re: Výtečně in-formovaná SN

Ups, patřilo to pod Nesser. Achjoo to psani z telefonu..

Š. Hašek 21.1.2019 10:47

Gatestone .....

není institut (dnes se institutem nazývá i kurs vaření špaget), je to neziskovka.

Těším se, až půjdou kontrolovat mojí ženu při mytí nádobí, že jako jí to moc mydlinkuje a ona zabíjí oceány. Určitě i přírodu sledují ..... doufám, že ale i názorovou nezávislost hospodyň a lidská práva při mytí nádobí.

Š. Hašek 21.1.2019 10:35

Turek je Turek.

U nás zas Super Státně Zpravodajsko Špionská Služba řeší Přemyslovce.

Já tedy bych Turka nechal být Turkem. Jejich školní lavice jsou jejich jejich.

U nás bych Přemyslovce zas vrátil fousatým profesorům a obsah písemek kantorům. Ale tak mě napadlo, v turecké škole třeba po sobě žáčkové neházejí Petflašky při diktátě, možná i rákoska leží na stole. No nic. Všady je něco.

P. Lenc 21.1.2019 10:48

Re: Turek je Turek.

Já tak vstřícný nejsem.Těch Erdoganem "napravených" Turků občanů máme za humny pěknou grupu.Nakonec kravály ve Vídni a nejen tam by mělo být varováním.

J. Kanioková 21.1.2019 17:22

Přesně

Mě Turecko děsí

J. Kanioková 21.1.2019 17:47

Turecko deformuje NATO

zajímavá část textu - http://www.danielpipes.org/18316/nato-turkey-challenge

R. Langer 21.1.2019 10:51

Re: Turek je Turek.

Jó, kdyby byl Turek jenom v Turecku...

P. Lenc 21.1.2019 11:04

Re: Turek je Turek.

Jo, to si myslím i já.

Š. Hašek 21.1.2019 11:20

Re: Turek je Turek.

Samozřejmě.

Myslím, že Turek v Německu je jiná parketa, bohužel. Kdys/nedávno byli až u Bosporu, uklizeni do bezpečné vzdálenosti.

Já jen, že nějací Klinikáři-Gatestone si hrají na vrcholového arbitra Země.

J. Kanioková 21.1.2019 18:01

Bohužel, Turek v Německu není jiná parketa,

imámové v mešitách to jistí..

P. Kubáč 21.1.2019 9:58

Každý je si svého štěstí strůjcem

Zdá se že Atatürkovští příznivci sekularismu jsou v Turecku menšínou - tedy vývoj je jasný : Od státu, který se téměř dotýkal západních standardů zpět do prašného orientu s oslem, turbanem a modlitebním kobercem.

R. Langer 21.1.2019 10:31

Re: Každý je si svého štěstí strůjcem

Demokracie se do Turecka už nikdy nevrátí, je konec. Čeká ho návrat do středověku, včetně postupné devastace vzdělanosti, průmyslu, a následně ekonomiky. Vinni za to ovšem budou všichni ostatní - EU, USA a hlavně Izrael, kteří budou pochopitelně "chudákům Turkům" házet klacky pod nohy. :-/

J. Kanioková 21.1.2019 17:31

Ano, a snaží se o určitý kus Sýrie.

Asad má právo vládnout Sýrii, varuje Putin. Turecko to vidí jinak - https://globe24.cz/svet/61558-asad-ma-pravo-vladnout-syrii-varuje-putin-turecko-to-vidi-jinak

"Turecko vybudovalo v Idlíbu dvanáct pozorovacích stanovišť. Zpočátku šlo opravdu o malá stanoviště, ale postupně se z nich staly opevněné základny s obrněnými vozidly a těžkými zbraněmi uvnitř," uvádí Charles Lister.

K. Janyška 21.1.2019 9:25

CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Vzděláním je to, co se dostane do hlav dětí, studentů a ostatních lidí, z platných informací o světě, přičemž je úplně jedno odkud. Není nic tragičtějšího, než tzv. vzdělání informacemi irelevantními.

Z hlediska oborových znalostí a rozšiřovaných technických informací není problém tak velký. Všichni souhlasí s tím, že jedna a jedna jsou dvě a suma dalších takových a daleko složitějších vědomostí je přijímaná všemi jako samozřejmost a je to tak logické a v pořádku, pokud tedy nemluvíme o technice a strategii vyučování. Jsou to vědecky podložené a šířené poznatky a zkouší se z nich.

Avšak z hlediska předání informací vyššího řádu, tedy vědění o lidském světě a principech, na kterých vyrostl a stojí je situce tristní a právě obrácená, než by měla být.

Žákům, studentům a ostatním je vtloukáno do hlav, že lidský svět je organizací ovládanou lidmi a veškeré školní snažení je směrováno k tomu, aby do takového světa byli připraveni vstoupit a uměli se v něm pohybovat. Jenže takový svět neexistuje.

K. Janyška 21.1.2019 9:25

Re: CO JE TO VZDĚLÁNÍ ?

Věc se má úplně obráceně. Lidský svět je totiž spontánním řádem lidské interakce, tedy je řízený spontánními silami a to je jedinou možností přežití lidstva. A to je tak neuvěřitelné a složité, že to lidi nejsou schopni vůbec bez předpřípravy pochopit. A na školách neprobíhá ani ta. Nejsou učitelé a dokonce ani učitelé učitelů, tedy profesoři vysokých škol, kteří by takovému paradoxu rozuměli.

Celou velmi složitou problematiku však popisuje na vědecké, a jen na vědecké, bázi tzv. kompozitivní teorie, tedy suma informací, navzájem provázaných a neodporujících si, získaná vědeckou kompozitivní, tedy skladnou, metodou společenských věd. Viz slavná kniha Kontrarevoluce vědy myslitele myslitelů, nositele Nobelovy ceny. A.F Hayeka. Dzp.

S. Netzer 21.1.2019 8:49

Pan překladatel

by udělal dobře, kdyby se informoval co jsou Ivy league university, a proč nemohou být v Turecku. :-(

J. Lepka 21.1.2019 8:10

Mustafa Kemal

musí rotovat v hrobě jako vysokorychlostní dynamo.

Š. Hašek 21.1.2019 10:43

Re: Mustafa Kemal

Zajisté víte/zjistil jste si, že Gatestone Institut je neziskovka, která si periodicky něco umane a napíše to. Musí vykazovat činnost.

A dokonce ti zoufalci mládežničtí si myslí, že Turek se rozklepe strachy.

Faktem je, že kdyby ta neziskovka vlítla k Drahošům na chalupu, tak by je možná paní Drahošová vypakovala sofort na autobus. S panem Drahošem si nejsem jist, možná by malinko pobledl, ohlédl by se po manželce.

Závěrečná otázka: Souhlasíte s tím, aby vrcholně kontrolní a hodnotící funci měly neziskovky??? Od školství až po tsunami u jaderných elektráren? Tak co?

V. Petr 21.1.2019 11:12

Naskýtá se jediná otázka, JE TO PRAVDA?

Pokud je "zbožnost" hodnota, pak jsme ve stalinismu!

J. Lepka 21.1.2019 17:37

Re: Mustafa Kemal

Zajisté víte, že jsem se vyjadřoval pouze a jen k odkazu Mustafy Kemala řečeného Atatürk, váš pokus o převedení zájmu na Gatestone Institut, neřkuli na vaši osobní obsesi, je mi zcela u (_!_).

J. Kanioková 21.1.2019 18:02

Ano

B. Michal 21.1.2019 6:41

Procentu věřících a modlících se...

se nijak nedivím. Kdo by před rokem 89 na takové pozici přiznal, že mu je třeba "budování rozvinuté socialistické společnosti" lhostejné?

M. Maradová 21.1.2019 1:40

Ivy League

Ivy League je skupina osmi elitních vysokých škol v USA. Žádná turecká škola mezi ně patřit nemůže.

V originálu se píše toto: It is no wonder why Turkey does not have a single Ivy League-level university.

Není se co divit, že Turecko nemá ani jednu univerzitu, která by se úrovní vyrovnala univerzitám z Ivy League.

L. Popovský 21.1.2019 8:48

Re: Ivy League

Odpovím Vám z titulu toho, že jsem ten překlad kontroloval.

Děkuji Vám za upozornění na chybu. Co je to Ivy League jsem si při kontrole překladu našel, takže to vím. Chybu jsem udělal já při finální úpravě textu. Jak se to stalo, je v tuto chvíli vedlejší.

A. Hrbek 21.1.2019 11:31

Re: Ivy League

Hlavně že překládáte, jako obvykle, něco, čemu věcně nerozumíte.

J. Vintr 21.1.2019 1:06

Turecko nemá naftu

jako "zbožné" arabské muslimské státy. Islamizace vzdělávání sice možná vychová Erdoganovi poslušné muslimské vymaštěnce, ale Turecko půjde ekonomicky do háje.

I. Dekyský 21.1.2019 2:20

Re: Turecko nemá naftu

I jiní už tam jdou, fanatismus má mnoho podob, ten levičácký / zelenorudý / liberálně demokratický si s islámem v ničem nezadá. Pomatení blbci na amerických univerzitách bojují proti matematice jakožto rasistické vědě, pseudopřírodovědci plní zelenorudá zadání v rozporu s přírodními zákony a připosraní technici i průmyslníci se přizpůsobují - vše mohutně přiživováno chamtivostí všech zúčastněných. EU se jako jediná dodnes nevzpamatovala z krize 2008, ale do háje půjde (jen) Turecko...

V. Petr 21.1.2019 12:36

Do háje půjde nejen Evropa...

Ostatně soudím, že EU musí být zničena!