28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

TURECKO: Už hoří i Istanbul

Já vím, že je v Čechách zase povodeň, ale to neznamená, že se kvůli tomu zastaví zeměkoule. I když to tak podle našich novin a České televize vypadá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 7.6.2013 19:43

Vynikající článek

Ano. Tam se teď tvoří dějiny tohoto století (především pro střední východ). V Turecku zřejmě probíhá pokus o sekulární puč městského obyvatelstva (kdo ho asi zažehnul?). Obávám se, že nemá šanci na úspěch (hospodářsky úspěšné vlády obvykle nepadají).

P. Kolar 5.6.2013 20:23

Cesky muslim

Dneska jsem sel v Praze v Lazarske pruchodem a tam je za vitrinou nejaky plakat propagujici Islam pod heslem jsem cech a taky muslim. Potom trochu nabozenske propagandy a pod tim dva email kontakty - neco jako konvert@... a konvertova-dcera@... Tak jsem si rikal, helemese v Cesku je minimalne jeden cesky muslim (plus jeho dcera, ktere asi jako dceri muslima nic jineho nezbylo). A potom jsem si tak mudroval, proc se na to ten cech dal. Nepripada mi, ze by v teto pivni kotline nejaky cech byl osvicen Alahem. Zato byt zakladajici clen strany, pardon nabozenstvi, potom pozdeji vzdycky neslo nejake prebendy. No a kdyz tady ctu ty prispevky, tak mi prislo, ze by to mohl klidne byt ten Novak :)

Ale at je to kdokoliv, meli by si dat bacha v pripade, ze by si to nakonec rozmysleli. Hodne islamskych statu (mozna i vetsina) ma na odpadnuti od viry trest smrti. Aby takoveho odpadlika potom nejaky soudruh z mesity nenaporcoval macetou.

M. Kosejk 5.6.2013 19:10

zlé Vlkovo zdednodušení

Úvodem bych chtěl říct, že netuším, zda-li mám Erdogana obdivovat - nebo se ho bát. Fakt nevím. Jeho hospodářské úspechy jsou nezpochybnitelné a dechberoucí. Na druhou stranu je to islamista, který razí názor, že islámská morálka by se měla projevovat přímo ve státní sféře (a kam to může vést, už víme). Ovšem, když zpětně zhodnotíme jeho vládu, tak žádný diktát islámu v Turecku nenastal.

A ono je to taky tak trochu logické, že Erdogan vyhrává volby. Atatürk byl ve své podstatě tak trochu psychopat. A to, co zavedl, by v klidu šlo označit za brutální sociálně-inženýrské znásilnění společnosti. Ještě dnes je obrázek Atatürka nedílnou součástí domácností, restaurací a čajoven. A Turci k sobě cítí jakousi povinnost ho respektovat. Ovšem, když se  dostanete k hovoru na téma Atatürkových konkrétních společenských reforem, tak můžete poznat, že běžný Turek je moc neschvaluje.

A co se týká počtu těch demonstrantů, tak se taky podívejte, jak je Turecko veliké - a kolik má obyvatel. Protestuje krutá menšina. A spouštěčem demonstrací nebyl nesouhlas s islamizací Turecka, ale nesouhlas s przněním architektury.

A ještě bych chtěl říct, že pokud by se EU vzdala té integrační chiméry, tak bych rád Turecko přivítal do evropského hospodářského společenství, ve kterém vidím alternativu k dnešní prointegrační despocii Bruselu. 

M. Kosejk 5.6.2013 19:21

Re: zlé Vlkovo zdednodušení

a jinak moje záhadné slovo z titulku "zdednodušení", mělo znamenat zjednodušení :)

B. Rybák 7.6.2013 19:48

Re: zlé Vlkovo zdednodušení

Máte pravdu až na tu příčinu. Současný výskyt násilností na mnoha místech ukazuje, že jde o mnohem víc (a je to asi centrálně internetově? řízené).

V. Braun 5.6.2013 16:18

Že by prvotním impulsem byl přece jen beton?

Tak podle BBC byl prvotním impulsem protestů přece jen beton, tedy plánovaný, na místě parku - viz http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-22753752

a to i přesto, že součástí nákupního centra měla být i mešita. Nicméně byl to zřejmě jen impuls k protestům, stejně jako za komunistů byla někdy ekologie impulsem k protestům proti režimu jako takovému. Uvidíme kam se to přikloní. Shodou okolností jsem minulý týden trávil v mezinárodním týmu kde byl i jeden Turek a ten s námi v pohodě chodil na pivo. Podle něj je exemplářem "normálního Turka" tak jsem mírným optimistou.

E. Sevrát 5.6.2013 16:36

Re: Že by prvotním impulsem byl přece jen beton?

Byl jsem dvakrát v Turecku,jednou za mladších let v roce 1995 jsme s kamárády projeli opravdu velkou část Turecka,na zapůjčených motorkách-což skvěle fungovalo.Navštívili jsme vesnice v horách, kde "bílou tvář" nikdy neviděli,to je samozřejmě nadsázka.Ovšem vždy nás nechali přespat,poskytli nám prostou leč chutnou stravu zcela zdarma.Málokdy jsem se cítil tak bezpečně jako v těchto oblastech.Jistě pravda je,že Istanbul je již zcela evropský či západní a tak jde v noci o život,ale není to o nic lepší či horší než v Londýně,Paříži,Vídni atd. a samozřejmě i ve vnitřní Praze.Jak řekl nebožtík V.Havel,ale kupodivu v zájemném souhlasu i V.Klaus.Turecko patří do EU.

V. Novák 5.6.2013 16:48

Turecko 1995, Turecko 2001 a Turecko dnes -

to jsou různé státy. Snad ta pohostinnost a bezpečí zůstaly, jinak se změnilo všecko. Zajeďte si tam a uvidíte.

J. Kanioková 5.6.2013 15:41

Taky dobrý článek o islámu,

jen je třeba si odfiltrovat zaměření na extrémní polohu islámu - "džihádismus"

"Ta největší válka, která v současnosti probíhá, není boj na frontách a při teroristických akcích. Je to spíše boj o myšlení mladé muslimské generace...... na mnohých západoevropských a amerických univerzitách působí mocné intelektuální lobby podporující islamistické výklady světa. U mnohých univerzitních pracovišť a projektů, které publikují nepravdivé a zkreslené výklady problémů Středního východu a islámského světa, lze vysledovat finance typu „džihádistických petrodolarů". V praktických důsledcích se to projevuje zpochybňováním nebezpečnosti islámských radikálů, zkreslováním nehumánní podstaty islamistických režimů, podceňováním porušování lidských práv. Cílem je ukolébat západní veřejnost a učinit ji bezbrannou"

"Zatím jsme svědky spíše ­appeasementu a hypertolerance k islamistickým výstřelkům. Tak tomu bylo, když západní veřejnost téměř nereagovala na zavraždění nizozemského filmaře a politika Theo van Gogha islamistickým fanatikem. Tak tomu bylo, když islamisté rozpoutali agresivní kampaň proti dánským karikaturám Proroka. Když papež vyslovil přesvědčení, že islám od počátku šíří své náboženství mečem, měl samozřejmě svatou pravdu. Přesto byl novináři i intelektuály okřikován a vyzýván k omluvě. Západní veřejnost i masmédia široce tolerují islámský útlak žen, dokonce mlčí i na případy ukamenování žen a popravování nedospělců. Západ jakoby ztrácel hrdost. Ve vztahu k agresivním islamistům se řídí heslem „hlavně je nedráždit". "               

http://www.revuepolitika.cz/clanky/209/dzihadismus-proti-demokracii

S. Rehulka 5.6.2013 14:16

Osmanská říše, díky......

....závislosti na Islamu hnila tak, že tehdejší Turecko bylo nazýváno "nemocným mužem na Bosporu" ! Když se ještě za První světové války přidalo k císařskému Německu, byla to pro ně, rána do vazu. Turecký statečný voják a státník Kemal Ataturk (tím míněno - otec Turků), si toho všeho byl vědomý a podařilo se mu, právě s pomocí turecké armády, oddělit státní správu od zemské víry -Islamu. Víra nebyla zakázaná, jen nemohla zasahovat do zemské ekonomie a politiky, díky tomu se země začala zotavovat ! Turecká armáda od Kemala dostala za úkol, tento vývoj hlídat a kdykoliv tam islamisté začali vystrkovat rohy, armáda je profackovala ! V pozdějších časech, se Turecko, díky členství v NATO, stalo rychle se rozvíjející zemí, součástí obrany proti komunismu a také jedinou slušnou muslimskou zemí, přátelskou i státu Israel. Samozřejmě, Erdogan není hlupák, veškeré proislamské změny provádí postupně, ale cíl je jasný ! Že s touto politikou souhlasí soudruh Novák, není překvapením, cokoliv je zaměřeno proti našemu Svobodnému Světu, má jeho souhlas !

V. Novák 5.6.2013 14:25

Je_li, Rehulko, demokracie proti vašemu pojetí "Svobodného Světa",

tak si ho strčte někam.

S. Rehulka 5.6.2013 14:43

Re: Je_li, Rehulko, demokracie proti vašemu pojetí "Svobodného Světa",

Jo, bolševici se vždycky oháněli "demogracií" !

Ona ta islamská demokracie, bude podobná lidové demokracii.

R. Langer 5.6.2013 14:45

Re: Je_li, Rehulko, demokracie proti vašemu pojetí "Svobodného Světa",

Ha, teď jsem napsal níž to samé. A také to to samé je.

V. Novák 5.6.2013 15:03

Hlavně že Rehulka má patent na výklad demokracie.

Demokracie je to, co se líbí rehulkům - ostatní je podvod.

R. Langer 5.6.2013 15:33

Re: Hlavně že Rehulka má patent na výklad demokracie.

Ano, s alternativními výklady o tom, co je to demokracie mají bolševici největší zkušenost. Tak jakoupak novou teorii o ní nám předložíte, pane Nováku? :-D

V. Novák 5.6.2013 16:50

Žádnou - zkušenost mě naučila diskutovat je s někým, kdo je na příjmu.

A to vy rozhodně nyní nejste, pane Langere.

J. Jurax 5.6.2013 23:46

Re: Žádnou - zkušenost mě naučila diskutovat je s někým, kdo je na příjmu.

No, jak Vás tak čtu, tak Vy taky ne - jenom vysíláte ... a diplomaticky řečeno pošetilosti.

R. Brzák 5.6.2013 13:38

re: pan Novák - Islám není v rozporu s demokracií, stejně jako není v rozporu s demokracií křesťanství.

Vycházíme-li z toho, že Islám je založen na Koránu a jeho výkladu, pak se Vaše tvrzení o slučitelnosti Islámu a demokracie nezakládá na pravdě. A vzhledem k tomu, že muslim musí považovat vše v Koránu napsané za nevyvratitelnou pravdu, vyřčenou skrze Mohameda Alláhem, nelze vůbec o nějaké demokratizaci Islámu hovořit. Jediní lidé, kteří smí Korán vykládat, jsou náboženští vůdcové a ti jsou také jediní, kteří skutečně drží v rukou otěže moci v islámské společnosti. Demokratizace by nutně vedla k oslabení jejich moci - což nemusí a také nechtějí připustit. Stačí, aby se zaštítili základním chápáním světa skrze islám, které je založeno na polaritě dobra a zla. Dobro představuje víra v boha a život v souladu s náboženskou vírou, zlo je ztělesněno ve vyznávání více božstev, jiných bohů či odmítání existence boha a nedodržování pravidel správného života - tedy života podle jimi vykládaných pravidel. Ostatně, ukažte mi jediný příklad islámského státu, kde je podle Vašeho názoru demokracie, když pomineme Turecko, v němž bylo semínko demokratického modelu zasazeno právě tvůrci moderního Turecka a které bylo proti stálému vlivu islámu chráněno nedemokratickou pojistkou - armádou.

V. Novák 5.6.2013 14:34

Přesně totéž se dá říct o křesťanství - a přesto přišla demokracie.

Islám zvládne a zvládl leckterou formu vlády - od kmenové válečnické demokracie Muhammedovy, přes první volené chalífy, kteří byli jen první mezi rovnými, přes "neviditelné imámy" až po dědičné monarchie a socialistické pokusy BAASistů. Zrovna tak zvládne i demokracii. Koneckonců, Muhammad prohlásil "Bůh nedopustí, aby umma byla dlouho špatně vedena" - což lze vyložit jako "hlas ummy (=obce,  lidu), hlas Boží" a tedy posvěcení demokracie.

Křesťanství taky nakonec skouslo i demokracii, ač se papežům ani mnohým evangelickým malopapežíkům velmi  nepozdávala.

R. Langer 5.6.2013 14:45

Re: Přesně totéž se dá říct o křesťanství - a přesto přišla demokracie.

Víte, i když bude islamista svému způsobu vládnutí říkat "demokracie", tak bude přinejlepším stejně kvalitní, jako ta komunistická "lidová". Jednoduše nebude žádná.

V. Novák 5.6.2013 15:05

Jistě - když vojenský diktátor bude vykládat, že je demokrat,

tak to bude demokracie, byť hrom však bil a mráz nám v kosti vál!

Něco kromě svých dojmologií nemáte? A ostatně - kdo je dle vás "islamista"? "Islamista je islamista", jak jste předvedl níže?

R. Langer 5.6.2013 15:40

Re: Jistě - když vojenský diktátor bude vykládat, že je demokrat,

Že nerozumíte psanému textu, toho jsem si už všiml. Ale když tedy chcete vědět, kdo je to islamista, tak je to jedinec praktikující islám a jeho praktiky nadřazuje světskému právu. Pokud máte vládu islamistů, máte s demokracií velký problém (samozřejmě ne u nácků, bolševiků a pravých muslimů, ti táhnou s vámi za jeden provaz a lžou furt cosi o demokratickém Islámu).

D. Maňhal 5.6.2013 17:37

Re: Přesně totéž se dá říct o křesťanství - a přesto přišla demokracie.

Vy zapomínáte, že islám se od křesťanství velmi podstatně liší. Korán na rozdíl od bible nutí jeho následovníky žít přesně podle "návodu k použití", který je v něm obsažen. To není jen náboženství. Nějak si nevzpomínám, že bych v bibli zahlédl na mnoha místech zopakovaný příkaz někoho zabít.

Schválně, vnímáte ten rozdíl???

P. Čech 5.6.2013 12:09

V Turecku je demokracie?

Po přečtení níže uvedených příspěvků mne něco zarazilo. Tvrzení, že v Turecku je demokracie.Je to totéž jako že se tvrdí u nás, že demokracie je v České republice, Německu, USA, Rusku a mnohde jinde. Není tam. Ona demokracie. Po seznámení se se společenskými systémy ve většině států světa je totiž možno tvrdit, že demokracie není nikde. Mně osobně jsou známy pouze dva společenské systémy na světě, které se k demokracii blíží. Tyto systémy existují a velice efektivně fungují ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Společenské a politické systémy v ostatních státech více či méně nefungují a to zejména proto, že v těchto systémech jsou obdařeny mocí politické strany a církve. Mocí nejsou obdařeni přímo občané těchto států, což je základním kamenem demokracie.Zdá se, že mladí lidé ve většině světa toto začínají chápat a nehodlají k tomu mlčet. Bouří se v USA, Canadě, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Řecku, Maďarsku a nejnověji v Turecku.I v České republice je možno pozorovat zásadní nesouhlas zejména mladých lidí se společenským systémem, ve kterém musejí žít. Projevuje se to nikoliv demostracemi či stávkami, ale jejich neúčastí ve volbách. Ve volbách nesvobodných a nedemokratických.Oni mladí lidé nechtějí žít pod knutou politických stran, nota bene zvolených menšinovým systémem, naprostou menšinou občanů.Nechtějí moc v rokou nějakých spolků (politické strany nejsou ničím jiným), chtějí moc v rukou svých. A o tom to je.

M. Prokop 5.6.2013 12:48

"Je to vo tom"

že jací občané, taková demokracie.

U nás i v Turecku a "pes jitrničku sežral".

O. Uživatel 5.6.2013 13:00

Uživatel požádal o vymazání
J. Vyhnalík 5.6.2013 17:54

Re: V Turecku je demokracie?

Demokracie není soutěž o co nejpřesnější přiblížení se jakémukoli etymologickému výkladu slova, ale systém, jak efektivně řídit společnost.

To, že něčemu věří většina a odhlasují to, neznamená, že to je pravda/správné/prospěšné.

Už jste někdy napsal nějaký zákon? Víte, kolik to zabere času? Myslíte si, že ti nespokojení občané opravdu chtějí sepisovat zákony a studovat to, co napsali druzí, aby to mohli schválit? Kdo by pak pracoval?

P. Čech 6.6.2013 7:41

Re: V Turecku je demokracie?

Pane Vyhnalíku, napsal jsem několik zákonů. Záleží na tom, jaké zákony máte na mysli.Neřekl jsem, že občané chtějí a nebo že by měli sepisovat zákony.  Stačí, aby zákonodárcům dali hranice odkud a kam mohou jít. Toto jde uskutečnit formou všeobčanského hlasování, jako to mají zavedeno ve Švýcarsku. Schválí-li něco většina občanů, všichni se tomu musí podřídit. Například zákaz stavění mešit a pod.Občané tam zákony neschvalují, schvalují je zákonodárci, kteří jsou však zástupci občanů a nikoliv politických stran. Jsou občany přímo, většinově a svobodně voleni, nikoliv tak jak je tomu u nás. Nepřímo, nesvobodně a menšinově.

J. Jurax 5.6.2013 23:59

Re: V Turecku je demokracie?

No jo, mladí lidé se bouří - z mladistvého radikalizmu a pošetilosti, a taky proto, že ještě nemají žádnou odpovědnost za rodinu, děti - a žijí za cizí peníze.

Maně mi to připomíná rebely z osmašedesátého na západě - taky revoltovali, zapalovali auta (cizí) a vznášeli požadavky vedměs levičácké, inspirované tehdy modním Maem a jeho rudými gardami. A výsledek? Největší část z nich jsou dnes taťkové a maminy důchodového věku, co houpají na kolenou vnoučata a kdyby jim někdo v rámci protestu proti establishmentu zapálil jejich auto, byli by silně rozhořčeni na tu verbež a láteřili by na nemohoucí policii. Druhá část je oporou establishmentu - kapitání průmyslu, ctihodní politici, poslanci (Cohn-Bendit třeba), vyšší střední třída. A ta třetí část, co z té rebelie zblbla natolik, že se nedokázala vrátit zpátky a zdvihla prapor boje proti kapitalismu, je dílem pod drnem, dílem v kriminálech, odkud jsou po odpykání či prominutí trestů semtam propouštěni jak neškodní staříci a stařenky.

P. Čech 6.6.2013 7:48

Re: V Turecku je demokracie?

Poněkud jste zapoměl, co a hlavně kdo nastartoval revoluci v listopadu 1989. Byli to mladí lidé, studenti. Také si vzpomeňte, pokud na to máte věk na únor 1948, konkrétně na shromáždění těch odpovědných za rodinu a děti , 25.února na Staroměstském náměstí při projevu Gottwalda. Postarali se o své rodiny a děti tak, že jim na 41 let zničili život. O tom to je pane Vyhnalíku. Člověk si musí svou svobodu vybojovat, jinak nestojí za to, aby ji měl.