16.5.2022 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

TURECKO: Tato země už není spojenec

Prezident Recep Tayyip Erdogan má nyní v Turecku po neúspěšném pokusu části armády o převrat 15. července loňského roku absolutní moc. Na tomto stavu nic nemění ani úspěch jeho referenda: po schválení jím navržených ústavních změn nebude jeho moc větší ani menší, než je teď – tedy absolutní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 20.4.2017 20:16

Re: Turecko NIKDY nebylo náš spojenec.

Tak!

J. Vintr 20.4.2017 19:51

Re: Co z toho pro nás plyne?

Obavám se, že toho pro nás plyne hodně a není to vůbec nic pěkného. Erdogan už se do Evropy montoval předtím a určitě s tím nepřestane. Turecko má vůči Evropě velký vyděračský potenciál a není vyloučené i přímé vměšování.

Z. Koutecký 20.4.2017 19:06

Re: Ale pane autore,

Pane Prokope, já s nimi samozřejmě nekamarádil, na to máme politiky:

Kaddáfí: V roce 2004 prezident George W. Bush hospodářské sankce vůči Libyi ukončil a současně s ní navázal mezinárodní styky. V lednu 2004 se konala první oficiální návštěva Libye, a to delegace amerického Kongresu. Jedním z důsledků oteplení vztahů mezi Libyí a evropskými státy byl obnovený export zbraní do Libye z Evropské unie.

Husajn: Spojené státy americké na začátku 80. let stály v konfliktu s Íránem na straně Iráku, což stvrdil vyslanec a pozdější ministr obrany Donald Rumsfeld devadesátiminutovou návštěvou Bagdádu, kde se se Saddámem osobně setkal a diskutoval o diplomatickém i obchodním utužení vztahů mezi oběma zeměmi. Americký vyjednavač a tzv. „ekonomický hitman“ John Perkins tvrdil, že se Saddámem lidi jako on v průběhu 80. a 90. let, kdy Irák čelil velkým ekonomickým sankcím, vyjednávali o přijetí velkých a výhodných půjček od mezinárodních finančních institucí, ale Hussajn vždy odmítl.

Mursí: Ke shlédnutí ve Wikipedii je snímek prvního demokraticky zvoleného prezidenta v egyptských dějinách Muhammada Mursího s Johnem Kerrym v přátelském rozhovoru dne 25. května 2013. Obamova administrativa odsoudila násilné svržení prezidenta Mursího a bezohledný postup proti Muslimskému bratrstvu a jeho stoupencům, zrušila naplánovaná společná vojenská cvičení a zastavila dodávky stíhaček F-16 a útočných vrtulníků AH-64 Apache egyptským ozbrojeným silám. Sympatie sekulárních Egypťanů vůči USA poklesly v důsledku konspiračních teorií, podle nichž USA pomáhaly tehdy Muslimskému bratrstvu při dosahování moci.

P. Han 20.4.2017 17:24

Re: Proč by nebylo spojenec ?

Škoda, že stejně jako někteří jiní čtete pouze nadpis. Jinak byste snad i vy pochopil, jaký je prezidentský systém v USA a Francii a jak se od nich liší ten turecký.

K. Loskot 20.4.2017 15:57

Re: Ale pane autore,

Nedodáme my, dodá jiný.

K. Loskot 20.4.2017 15:54

Proč by nebylo spojenec ?

Na vnitřní poměry se nikdy neohlížíme, hlavně, když nějaká země šlape v našem zájmu.Třeba Saudská Arábie. A v samotném Turecku celkem nedávno vládly vojenské diktatury a nikomu z NATO to nevadilo.

Tak budou mít prezidentský systém. Má ho USA, Francie...

M. Prokop 20.4.2017 15:36

Re: Ale pane autore,

Vy tedy máte kamarádšoft .... dodával jste taky kamošům Semtex?

A. Alda 20.4.2017 12:22

Turecko NIKDY nebylo náš spojenec.

De iure možná ano od našeho vstupu do NATO, ale de facto jím nebylo nikdy. Turecko je již po staletí naším nepřítelem. V bojím s Tureckem prolili naši předkové hektolitry české, moravské, slezské i slovenské krve.

J. Vintr 20.4.2017 11:19

Re: Ale pane autore,

Turecko je především nástupním prostorem pro lidi z přelidněných muslimských zemí v Ázii ...

J. Řezák 20.4.2017 10:40

Co z toho pro nás plyne?

Tureckou kávu už nepijeme, přešli jsme na presso. Turecký med stejně tahá blomby. Turecké hajzly - není, o co stát. A turecké hospodářství tady máme už dlouho. Fezy se vyrábějí (nebo vyráběly) ve Strakonicích. A ten jejich sultán solímán erdůgán, slunce jejich jasné, toho ať si namažou na chleba. Akorát ta Šeherezáda, ta bude chybět, byla to milá holka, jak by řekl Jakeš.

Z. Koutecký 20.4.2017 10:32

Re: Ale pane autore,

Přesně tak, pane Tricku. Naším nespojencem, případně až nepřítelem a vrahem svého lidu se stane teprve v okamžiku, kdy by si začal příliš notovat s Putinem. Jenže na to on je příliš mazaný, nehodlá skončit jako jiní naši bývalí přátelé, např. Kadáfí, Husajn, Mursí aj. Ovšem taky zná svoji cenu a Turci jsou zdatní kšeftaři. Na druhé straně, my zase máme v záloze Kurdy, tak jako jsme měli třeba v Egyptě Mursího a jeho Muslimské bratrstvo. Každopádně to budou zajímavé mocenské šachy a zažijeme asi všelijaké převlékání kabátů.

J. Karlík 20.4.2017 10:26

Re: Co je sekulární a navíc ještě multikulturní stojí za prd

Když tak vidí ten morální rozklad, tak co sem pořád lezou? Ať si zůstanou v té jejich duchovně vyspělé společnosti plné chodících mumii.

A. Trick 20.4.2017 10:05

Re: Ale pane autore,

Ano a stále. Už od doby kdy Rusko vzniklo.

S. Netzer 20.4.2017 10:00

Re: Ale pane autore,

On někdo řeší nějakou "ruskou otázku", rusofile?

A. Trick 20.4.2017 9:54

Ale pane autore,

Turecko jako stát NATO je výborným nástupním prostorem ke "konečnému řešení ruské otázky". Tak proč se znepokojovat jeho vnitřními poměry?

M. Valenta 20.4.2017 9:17

Re: A co je?

Nebezpečný a nespolehlivý nespojenec.

D. Polanský 20.4.2017 8:39

Vymírání?

Zatím nikdo nic takového nevidím. Vy ano? Podívejte se na statistiky porodnosti.

D. Polanský 20.4.2017 8:37

A co je?

Když není spojenec?

M. Drašner 20.4.2017 8:10

Re: Co je sekulární a navíc ještě multikulturní stojí za prd

Vzhůru do theokracie, tam se žije! A doma zdrávi?

A. Reček 20.4.2017 7:33

Co je sekulární a navíc ještě multikulturní stojí za prd

Toho jsou si obzvlášť vědomí Turci žijící v západní části Evropy a samozřejmě je si toho vědoma i Erdoganova strana. Výsledem "pokrokového" vývoje je duchovní vyprázdněnost tamní Evropy, rozklad mravních hodnot a rodin, což už dovedlo ty země k vymírání. Turci výsledky toho vidí v těch zemích okolo sebe a nemají zájem, aby i jejich rodiny tak dopadly. Proto podpořili většinově Erdogana, což zvláště multikulturní média přivedlo k šoku. A také k šoku zatím vládnoucí věrchušku EU v Bruselu. Proto lze konstatovat, že referendum dopadlo dobře. Nakonec i u nás se prosazuje neblahý multikulturní vliv a také už vymíráme. Aspoň začátkem příštího století našinci v této zemi nebudou překážet nové kultuře jenž zde bude zavedena. Budou totiž ve značné menšině.

P. Maleček 20.4.2017 7:25

Skuste tohle Jochu přednést v Bruselu či Berlíně

Násilný transport zpět do Česka by bylo to nejmenší co by vás tam postihlo. Spíš byste neprodleně skončil za mřížemi za šíření náboženské netolerance, populismu, nacionalismu, xenofobie či rasismu.

A to je větší problém než islámský pošuk Erdogan, který je stejně jen produktem pomateného EU sociál-liberalismu, ve skutečnosti totalitního socialismu.

J. Fridrich 20.4.2017 6:35

Přepočítávat hlasy v referendu se nebude, s

Přepočítávat hlasy v referendu se nebude, s Erdoganem na trůnu asi ne - ale MĚLI BY.. Víte tato zpráva je znepokojivá, ale pro nás-některé očekávaná :

" Výhrady k výsledku má ovšem část opozice, která upozorňuje na to, že volební komise povolila sčítat i hlasy na lístcích bez razítka." - je dost znepokojivá. Pokud tam přisypali statisíce neevidovaných " mrtvých duší " jak dělávali např. v Rusku a jinde v podobných " asijských " systémech, tak by bylo přepočítání zcela na místě a v pořádku. No, že Ali Paša nevyhrál ve velkých městech s přece jen civilizovanějším obyvatelstvem je charakteristické. Na ty co nehodili do uren ANO bude to druhé referendum - aby šli na šibenici.

Ataturk se obrací v hrobě - ten je na několik desítek let vedl k civilizaci, Erdogan je vrací do STŘEDOVĚKU..

M. Krátký 20.4.2017 2:37

Dobrý rozbor situace

to vše je jen důkazem o tom, že islám je pro nás v Evropě žijící národy prostě nepřijatelný v jakékoliv podobě ( a překrývaný všemi možnými přívlastky jako "UMÍRNĚNÝ" a podobné bláboly )

J. Kanioková 20.4.2017 1:29

Politický systém v Turecku po referendu

https://twitter.com/wszewko/status/854011303198937093