23.2.2020 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

TURECKO: Proč Erdoğan válčí s Kurdy v Sýrii

Turecký prezident tvrdí, že válčí za mír. Kurdům v Sýrii už nekryjí záda Američané a na napadeném území jim chybí i tradiční a jediný spolehlivý spojenec: hory. Erdogan tedy vyhraje. Může to ale být Pyrrhovo vítězství, na které doplatí celý region. Co vlastně Turecku na Kurdech v Sýrii tak vadí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 21.10.2019 19:01

O tom všem i dalších věcech bude naše reportáž dnes večer v Reportéři ČT. Jmenuje se Zrazení.

J. Kanioková 21.10.2019 19:00

Marketa Kutilova je v Sýrii.

Za posledních 5 let jsme s Lenkou Klicperovou podnikly 10 cest do Sýrie. Za tu dobu jsme zažily, viděly, slyšely, pochopily strašně moc. Byly jsme na asadovských územích i kurdských, u křesťanů, jezídů i Arabů. Jediný, kdo nám nikdy nepovolil vstup na svoje území byli islamistické skupiny v Idlíbu, odmítly nás i Bílé helmy. Mluvily jsme s lidmi bez rukou, nohou, dětmi co nemají nohy, vdovami, vojáky atp....

Teď jsme se vrátily z naší poslední cesty. Byla strašná, nejhorší. Byla nejvíc plná emocí a čirého lidského utrpení a zoufalství. Za celou dobu války jsme větší hrůzu neviděly. Snad o to hůř, že tentokrát je pachatelem Turecko, což by měl být spojenec... a přesto žijeme ve světě, kdy Turecko už de facto oficiálně spolupracuje s džihádisty a umožňuje fungování těchto teroristů... už se taky veřejně mluví o spolupráci Turecka a ISIS....Turecka a Kataru v rámci podpory Muslimského bratrstva...atd. To vše, co teď sledujeme v Sýrii je jen začátek strašnýho průseru, který bude mít vážné dopady na bezpečnost nás všech.... nehledě na to, že ze svých domovů teď bylo vyhnáno čtvrt milionu lidí, aby tam údajně přesunuli Syřany, kteří tam nechtějí.... Sociální inženýrství Erdogana na území jiného státu s podporou USA.....a tichým souhlasem Ruska.

Neuvěřitelný! Ale zrazení Kurdové opustili věznice bojovníků ISIS a ti jsou teď vesele na útěku. Thank u Mr Trump.

O tom všem i dalších věcech bude naše reportáž dnes večer v Reportéři ČT. Jmenuje se Zrazení. Reportéři začínají v 21 30. Děkujeme Marek Wollner, že nám dává jako jeden z mála prostor. I když přiznávám, že jsme u výroby téhle repo obě s Lenkou želvily...Velké díky našemu střihačovi Jirkovi Vaňkovi.

Děkujeme i vám všem, kdo nám denně píšete desítky zpráv a zajímáte se o dění kolem nás a o souvislosti.

A pokud chcete víc, tak v našich knihách Islámskému státu na dostřel I a II a Ve válce.

M. Krátký 21.10.2019 15:07

opakuji - Turek není blbej a tak si s bezzubou Evropou i bezzubým NATO vytírá zadek a USA už nebudou blbí aby NATO financovali téměř sami - a tak se Turek roztahuje jak chce - kontrolní otázka : kdo mu v tom zabrání - odpověď - NIKDO - hezký den

P. Zinga 21.10.2019 12:52

V zásadě by Kurdové měli mít nárok na vlastní stát i podle formulí OSN, tak jako Židé, ale na rozdíl od Židů nemají tolik vlivu v mocnostech a nebylo jich evropskými národy pobito 6 milionů.

Co se "miláčka" týká, byl jím pro evropské lepšoidy i Erdogan, při potláčení vlivu (sekulární) armády a "demokratizaci" země.

K. Wágner 21.10.2019 12:51

Dobrý článek. Další dobrý článek vyšel i na iDNESu:

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/komentar-kurdove-turci-syrie.A191018_212557_zahranicni_mah

P. Zinga 21.10.2019 12:47

" krok „v rozporu s mezinárodním právem“."

To je ale i přítomnost vojáků USA a jejich spojenců na území doposud nezávislého Syrského státu.

J. Roškota 21.10.2019 11:31

Řekl bych že jde o stále stejnou písničku. Vůdce potřebuje zvýšit popularitu. Vytvoří tedy, nebo využije stávajícího, nepřítele. Vystupňuje konflikt a národ se za zpěvu vlasteneckých písní sjednotí pod jeho osvíceným vedením.

Erdogan významně ztratil v posledních volbách, hospodářsky se dvakrát nedaří. Podobně tak v Rusku po znovuuvedení Putina do prezidentského úřadu v roce 2008. Bohužel i u nás máme politiky, kteří neváhají uvedené schema využít.

Vůbec nejde o mír ani o zájmy lidí. Doufám že se každý politik, který využije rozdmýchávání nacionalistických vášní k upevnění moci , bude jednou smažit v pekle.

M. Prokop 21.10.2019 12:42

Ano.

F. Navrátil 21.10.2019 9:28

Proč Erdogan válčí s Kurdy v Sýrii? Protože může! USA Kurdy pouze využilo jako krátkodobé spojence, syrská vláda považuje Kurdy za separatisty, Irán a Irán mají své vlastní nepohodlné Kurdy a Rusko je Turecký spojenec. A EU se klasicky projevuje jako klub neschopných žvanilů. Tak proč by si Erdogan nezaútočil a nezvýšil si tak svoji vnitrostátní popularitu?

P. Lenc 21.10.2019 8:48

Nojo, když ale ti marxističtí Kurdi jsou blízcí srdíčkům všem "pokrokově" smýšlejícím Evropanům. A ten superzlouš Trump si dovolí něco tak pokrokového zradit.I když o stažení amerických vojáků z těchto regionů mluvil už při volební kampani a on se snaží své sliby plnit, tak "zrada" něčeho tak pokrokového jako je PKK a spol. je přece neodpustitelná.On to Donald vysvětlil naprosto přesně, když řekl, že ti Kurdové nejsou žádní dobráci.A že celá slavná EU naservírovala svou naprostou pasivitou a neschopností Erdoganovi prostor k zásahu na stříbrném talíři a nyní kdáká i když o zásahu mluvil Erdogan tři týdny dopředu, tak to už je pouze k pláči.

P. Hlosta 21.10.2019 9:02

EU v první řadě zastavila jednání o možnosti vstupu Turecka do EU a to vytáhlo Erdoǧana k moci. Německo a Francie bezbřeze vyzbrojovalo Turecko prodáváním svých zbraní a stvořili tak nejsilnější armádu v NATO po USA. Turecko se vymanilo z vlivu NATO, necítí se vázáno ohledy na ostatní v paktu. Toto vše má daleko delší historii, než si hodlá kdo v EU připustit. Počátky lze najít už časech před první světovou válkou. Podpora Osmanů Německem.

P. Lenc 21.10.2019 9:17

Takřka ve všem máte pravdu až na ty Osmany a Němce.Právě toto spojenectví zlámalo Osmanům v Turecku krk.

V. Kolman 21.10.2019 6:18

Děkuji za článek o (pro mě dosud nepochopitelné) nevraživosti mezi tureckým presidentem a Kurdy.

Mám představu (nejspíš naivní), že míru mezi Kurdy a Turky by bylo dosaženo, kdyby Kurdové měli vlastní stát. Ale kde vzít ÚZEMÍ pro tento stát a nekrást?

Snad v některé obyvatelné části Afriky? Ale jak by se tato myšlenka líbila samotným Kurdům? Jak tam žijícím Afričanům?

Vzdáleně mi to připomíná situaci Izraelitů. Ti teď po druhé světové válce konečně mají vlastní (prosperující!) stát, ale Palestinci jim stále vyčítají, že jim ukradli(?) palestinské(?) území a chtějí Izraelce zničit a zahnat do moře.

Z toho všeho plyne nepopiratelný fakt, že živočišný druh "člověk moudrý" je katastrofálně přemnožen (od dob Ježíše Krista cca 25x!!!) a jednotlivé "kmeny" spolu bojují o aspoň trochu obyvatelné území.

P. Harabaska 21.10.2019 13:38

Mezi současnými izraelskými Židy a Kurdy je ovšem jeden neopomenutelný rozdíl. Zatímco počet Židů v Palestině, v zemi jejich praotců, na počátku 20. století byl sice nikoli zanedbatelný, nicméně oproti arabské populaci ve značném nepoměru, takže přistěhovaní Židé především z Evropy museli tam žijící Araby vytlačit a zmocnit se jejich sídelního území, Kurdové obývají od dávnověku rozsáhlá území souvislým osídlením ve všech těch pěti zemích (Sýrie, Turecko, Irák, Irán, Zakavkazí), kde příslušníci jiných etnik jsou neorganickou příměsí:

Irák: 6,2–6,5 milionů,

Turecko: 11–15 milionů, 15,7–25%

Sýrie: 2,2–3 miliony, 9–15%

Írán: 6,5–7,9 milionů, 7–10%

Nemusí se tedy pro Kurdy hledat žádné území na úkor jiného národa. Mají svá sídelní území již od věků. Stačilo by tedy vést hranici po zřetelné jazykové národní hranici Kurdy většinově obývaného území.

M. Prokop 21.10.2019 17:22

Ta hranice není nikde zřetelná a národy se dost prolínají, navíc jsou časté snahy všech zúčastněných stran to prolínání upravit.

F. Žůrek 21.10.2019 4:07

Asi ano: "odpověď na kurdskou otázku není", když nikdo nechce ustoupit