TURECKO: Obtížná mise Merkelové
Německá kancléřka v Istanbulu slíbila, že Unie zrychlí v uvolňování víz. Taková slova turecká vláda dva týdny před volbami vítá.
Angela Merkelová absolvovala návštěvu, již by za normálních okolností německý lídr nikdy neuskutečnil. Jednoduše, leč výstižně popsal politický komentátor deníku Die Welt nedělní cestu německé kancléřky do Istanbulu. A patrně se příliš nepletl.
Merkelová jela „utužit vztahy“ Evropské unie (a hlavně Německa) s tureckým vedením. Osobně pohovořit o „akčním plánu“, jehož konečnou podobu v příštích dnech doladí evropští a turečtí úředníci. Co je jeho cílem? Zabránit mohutnému přílivu běženců z Blízkého východu dál do Evropy. Naprostá většina z nich totiž přichází přes Turecko, kde jsou přes dva miliony lidí. A osmadvacítka by byla ráda, kdyby v někdejší osmanské říši i zůstaly.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vláda tohle unijní přání dobře znají. A také vědí, že v tureckou „brzdu“ nejvíc doufá sama Merkelová, která je kvůli své „otevřené náruči syrským uprchlíkům mnohými včetně stranických kolegů z CDU kritizována. Německo, jež se brání přitvrzování kontrol na svých hranicích, očekává, že v letošním roce do země přijde nejméně 800 tisíc až milion běženců.
„Sama se vmanévrovala do situace, kterou nemůže vyhrát,“ řekla poslankyně Ekin Deligözová z německé strany Zelených. „A v takové chvíli přichází s nabídkou přátelství! Erdogan to ví a využije toho,“ dodala politička tureckého původu.
V Německu žijí přes 3,5 milionu lidí, jejichž kořeny sahají do někdejší osmanské říše. I proto se až dosud Berlín bránil výraznější podpoře uvolnění vízové povinnosti pro Turky či zrychlení rozhovorů o přístupu země do Unie.
„Německo je připraveno pomoci Turecku urychlit (vyjednávací) proces pro vstup do Evropské unie,“ prohlásila v neděli Merkelová po schůzce s Erdoganem a premiérem Ahmetem Davutogluem a na tiskové konferenci se rovnou řečnicky ptala, jak „ten proces posunout dynamicky kupředu“.
Taková slova z úst německé kancléřky zněla pouhé dva týdny před parlamentními volbami v Turecku politikům vládní strany AKP jistě libě. Ukončení vízové povinnosti a obnova přístupových rozhovorů s Unií si přeje mnoho Turků, takže s touto perličkou v závěru kampaně AKP může počítat s nějakými hlasy navíc. I když na kýženou většinu v parlamentu Erdogan podle některých odborníků zřejmě opět nedosáhne.
Přesto, upřesňující otázka – jak rychle Turecko vstoupí do EU – nebyla na pořadu dne. Merkelová i Erdogan tuší, že to nebude v nejbližší době, uvedla agentura Reuters. Kancléřka ale potřebuje dohodu s Ankarou o uprchlících, aby uklidnila okolí i tenze ve vlastní straně. Erdogan by si nemohl přát lepší kampaň.
Co se týče rušení víz, turecká vláda by chtěla, aby tato povinnost skončila v polovině příštího roku. Datum, o němž informoval turecký list Hürriyet, představil premiér Davutoglu. Oficiální termín, kdy by Turci mohli začít cestovat do Unie bez víz, je však až říjen 2017. Stanovila ho dohoda podepsaná před dvěma lety. Ankara by si mimo jiné přála i zařazení na seznam tzv. bezpečných zemí, vůči čemuž byl Berlín donedávna skeptický. Německá vláda opakovaně zmiňovala obavy o osud kurdské menšiny v Turecku. Merkelová ale včera o Kurdech při své návštěvě také mluvila. Uvedla, že po nadcházejících tureckých volbách doufá v usmíření se separatistickou kurdskou menšinou, s níž místní armáda obnovila ozbrojený konflikt.
Jiné sporné body Erdoganovy vlády, například omezování svobody slova a médií, však v rozhovoru nezazněly.
LN, 19.10.2015