4.12.2023 | Svátek má Barbora


TURECKO: Největší proces jako velkolepé divadlo

4.8.2017

V úterý 1. srpna 2017 začal v Turecku největší proces s údajnými bývalými pučisty z 15. července 2016. Před soudem stojí 500 obžalovaných kromě sedmi, kteří jsou na útěku, a do sálu ve věznici nedaleko Ankary se vejde 1560 lidí, ale z toho je prý 1130 policistů. Mezi obžalovanými je i duchovní Gülen, kterého Ankara považuje za hlavního organizátora puče. Ten ale žije ve Spojených státech. Všichni jsou obžalováni z porušení ústavy, pokusu o vraždu prezidenta, svržení vlády atd. a předpokládá se, že dostanou doživotí. Celkem již bylo odsouzeno 550 lidí a další procesy se chystají. Jen tento týden bylo zatčeno dalších 1098 Turků. Útoky se ale týkají i lidí v zahraničí.

Před několika dny Die Zeit zveřejnil informaci, že Turecko podezírá něco přes 60 německých firem a osob z podpory tureckých teroristů. O pár dní později Der Spiegel poukázal na to, že u číslovky chybí nula: těch firem je totiž 681. Jenže tentýž den ráno zavolal německému ministru vnitra de Maiziérovi jeho turecký protějšek Süleyman Soylu a snažil se konflikt zaretušovat slovy, že jde o omyl. Ten seznam ale dostal již v květnu Interpol a na něm byly i velké koncerny BASF či Daimler, které údajně podporují tureckého duchovního Gülena. Prý ale došlo k záměně: Turci podezírají 140 tureckých podnikatelů z podpory terorismu a zmíněné německé firmy prý mají s nimi obchodní kontakty, ale nebyly proti nim učiněny žádné právní kroky a nebudou kvůli tomu vyšetřovány, tvrdí turecká strana.

Jenže takový ústupek německé straně nestačí, jak vzápětí oznámil německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. „Pokud budou v Turecku vězněni němečtí občané, nedojde k normalizaci vzájemných vztahů a my budeme muset naopak tyto vztahy přehodnotit,“ dodal. Na slova německého ministra zahraničí reagoval turecký prezident Erdogan slovy: „Z takových německých výhružek nemáme strach,“ a řekl, že turecká justice je ostatně nezávislejší než ta německá, a obvinil Německo z toho, že poskytuje ochranu teroristům.

Konflikt mezi Německem a Tureckem se vyostřil poté, co byl v Turecku uvězněn německý bojovník za lidská práva Peter Steudtner a německo-turecký novinář Deniz Yücel.

Přesto v úterý 25. července 2017 došlo v Bruselu na žádost Turecka k oživení rozhovorů o negociačních kapitolách. Turci mimo jiné žádají, aby EU napravila chybu, kterou prý udělala tím, že přijala řecké Kypřany za své členy. Ti totiž jednání vstupu Turecka do EU blokují.

Absurdní je i to, že na minulé pondělí připadlo výročí zrušení cenzury v osmanské říši v roce 1908. Tento svátek se však v Turecku už neslaví léta a letos právě v tento den poprvé po 276 dnech vězení začal soudní proces s jedenácti členy redakce deníku Cumhuriyet. Jde o jasný vzkaz veřejnosti, že dochází k zásadní změně.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel