28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

TURECKO: Konce blízkovýchodních partií

Ambice tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana nemají zřejmě břehy. Občas se zdá, že by byl nejraději sultánem, ne “pouze” autoritativním prezidentem osmdesátimilionové země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Šír 3.3.2020 16:55

Nojo, ten "stále nacionalističtější Izrael"... V jehož parlamentu mají Arabové 15 %... A také na USA je nutno snaživě plivnout, jako že chrání ropná pole před Islámským státem, jehož ekonomika na něm byla závislá, a řezníku Asadovi stačily síly tak na masakrování vlastního obyvatelstva, na boj s Islamisty už ne.

P. Lenc 2.3.2020 10:40

Problém je Turecko stále ještě v NATO.Otázka je, jak dlouho.To, že Evropa konečně začíná být k Turecku vlažná je sice reakce na "otevření hranice" pro migranty, ale i nechuť se jakkoliv angažovat v Sýrii pod hlavičkou NATO jak by Erdogan chtěl je také vypovídající.

F. De Winter 2.3.2020 6:56

Byl to Západ, který podporoval svržení vojenské vlády v Turecku, která k nám byla, když ne přátelská, tak alespoň neutrální. Tak tu máme Erdogana. Byl to západ, kdo podporoval Arabské jaro a svržení k nám přátelské vojenské vlády v Egyptě. Byl to západ, který rozmlátil Libyi. Turecko, sunitské arabské státy a Západ od samého začátku podporovali Islámský stát. Ještě to není to tak dávno, co hlásná trouba bruselsko-německých mocipánů v naší provincii, fake news ČT, o bojovnících Islámského státu mluvila jako o "demokratické opozici". Postupně však prosakovaly zprávy o zvěrstvech, kterých se "demokratická opozice" v Sýrii dopouštěla a tak se postupně změnila v Islámský stát a nepřítele. Přesto ještě několik let americká armáda předstírala boj proti IS. Házeli bomby do písku, zatímco do Turecka směřovali konvoje cisteren se syrskou ropou. Pak přišli Rusové, nasadili 20 letadel, dodali Syrské armádě několik desítek tanků T90 odolných proti americkým pěchotním protitankovým zabraním, které používá IS a situace se obrátila. A buďme za to vděční a nechme Rusi a Syrskou armádu dodělat jejich práci. Ti nebudou islámské bojovníky převychovávat jako ve Švédsku. Je to v našem zájmu. A buďme vděčni za to, že ve 100 milionovém Egyptě, po Arabském jaru a krátké vládě Muslimského bratrstva, znovu převzala moc armáda. Je to v našem zájmu. Stejně jako je v našem zájmu, aby Libyi ovládli Rusové a jejich spojenci a ne Turci.

P. Staronový 2.3.2020 9:17

Koukám, že ve vašich úvahách (není-li to někde opsáno, ale to by v tom asi nebylo tolik hrubek) není místo pro místní talenty, všechno ten zlý Západ. :-P

Rusové a Turci jednají tu ve shodě, tu proti sobě. Těžko z toho usuzovat, kdo z nich je škodlivější.

Každopádně - Afghanistán - původci průseru Rusové. Libye, Kaddáfí, zase Rusové. Irák - kupodivu, ... Rusové. Sýrie, kdo jiný, než ... Rusové, občas ještě pod firmou sověti.

J. Schwarz 2.3.2020 12:14

Máte nejspíš slabou paměť. EU stabilně kritizovala "nedostatek demokracie" a zásahy armády v Turecku v případě posilování islamistů. Až se dočkala Erdogana. To samé v Egyptě, kde jak EU, tak Obamovské Spojené státy podpořily "demokracii" ve formě vítězství Muslimského bratrstva. A toto "Bratrstvo" západ podpořil a odsoudil "puč" generála Sísího. Stejně jako SSSR rozvracel cizí země prostřednictvím podpory "národně osvobozeneckých hnutí", tak západ rozvrací jiné země prostřednictvím exportu údajné "demokracie".

P. Staronový 2.3.2020 12:43

Paměť mám dost dobrou, stále. V Turecku skutečně byla (a bohužel stále je) demokracie na dost nízké úrovni a Erdogan to zpočátku vylepšoval, než se dal na klasickou místní cestu. Mimo jiné jednal s Kurdy a poněkud uvolnil značnou perzekuci.

Nic jiného, než podporu pokusů o demokracii nelze od Západu čekat, neprošlo by to přes tamní voliče.

J. Krynický 2.3.2020 15:11

Ale prd vylepšoval. Erdolf už dávno prohlašoval, že demokracie je vlak, ze kterého vystoupí, až ho doveze, kam chce jet.

P. Staronový 2.3.2020 17:52

Tu represi Kurdů zpočátku skutečně zmenšil.

J. Krynický 2.3.2020 19:27

Měl dost starostí jinde.

P. Pavel 2.3.2020 11:42

A to sis vycucal z kterýho prstu? Jak mohl západ cokoliv podporovat, když se jednalo o fingovaný puč? Nemluvě o blábolech na téma Libye, kterou rozesraI jen a pouze kaddáfí, nebo IS, kterému se nejvíc vyhýbali rusáci a masový vrah asad. Nebýt USA a kurdů tak is sýrii sedí dodnes.

J. Krynický 2.3.2020 15:16

Libye byla za pozdější vlády Kadáfího stabilizovaná. Nijak zvlášt skvěle fungující, ale o rozesrání se nedá mluvit. Rozesral ji západ jeho likvidací.

A ten vás masový vrah Asad to už je vůbec kravina na entou.

P. Pavel 2.3.2020 15:36

"Stabilizovaná"..a zřejmě proto v Libyi skoro rok před zásahem zuřila občanská válka a počty uprchlíků narůstaly, ty kravino na entou. Pro info, většina z cca 400 000 syrských mrtvých zahynula před rokem 2013, tedy před tím, než se v Sýrii objevila IS a jde tedy na konto masového vraha asada.

J. Jurax 2.3.2020 17:00

Většina z těch 400 000 mrtvých zahnula do roku 2013 ... odkud máte tuto informaci?

Podle Wiki "Konflikt v Sýrii si do konce roku 2013 vyžádal již přes 130 tisíc obětí, z nichž více než třetina jsou civilisté".

Ovšem jiné zdroje to zajisté mohou vidět jinak, resp. jinak počítat.

P. Pavel 2.3.2020 20:49

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/syrian-government-forces-responsible-for-more-civilian-deaths-than-isis-human-rights-group-claims-a6673956.html

J. Pokoutný 2.3.2020 16:43

Myslíte tu konsolidovanou Libyii, která:

1977 - útok na Egypt (Libyjci ztratili 400 mužů, 60 tanků, 40 obrněných vozidel a 21 letadel

1978-1979: Uganda; 2 500 mužů s technikou včetně tanků

1973-1994: Čad (ztráty 7 500 mužů, 800 tanků a obrněných vozidel a desítek letadel)

J. Krynický 2.3.2020 19:31

Kaddáfího sejmuli v roce 2011, tedy 17, slovy SEDMNÁCT, let po UKONČENÍ té akce v Čadu. Ukončení!

P. Pavel 2.3.2020 20:35

17 let po ukončení kaddáfího rozesírání Čadu, nebyla Libye schopna splatit dluhy vůči ČR, Bulharsku nebo Rusku za zbrojní dodávky z dob existence východního bloku (kaddáfí to řešil podvody a únosy nevinných lidí), 17 let po ukončení kaddáfího rozesírání Čadu v Libyi nebylo možno nic koupit díky hyperinflaci a masové nezaměstnanosti, 17 let po ukončení kaddáfího rozesírání Čadu už skoro rok v Libyi zuřila občanská válka.

J. Krynický 2.3.2020 21:46

Takové dluhy nesplatila spousta států, s tou hyperinflací kecáte (https://tradingeconomics.com/libya/inflation-cpi) a s tou masovou nezaměstnaností to také není tak horké (https://tradingeconomics.com/libya/unemployment-rate, doporučil bych vaší ctěné pozornosti například srovnání se Španělskem: https://tradingeconomics.com/spain/unemployment-rate)

Tu válku mu tam kdosi podporoval. Bez podpory zvenčí by rozhodně "už rok nezuřila" a bůh ví, jestli by vůbec začala.

P. Pavel 2.3.2020 22:31

Konkrétně, jinak žvaníte z cesty. Libye dluhy nejen že nesplatila ale dokonce se jich snažila zbavit se podvodem (vůči ČR) a únosem zdravotních sester a vydíráním (vůči Bulharsku). Takhle se chová země v totálním rozkladu. Jestli chcete argumentovat odkazy, tak je musí za prvé fungovat. Za druhé ve Španělsku nechcípají nezaměstnaní hladem, jak se to dnes děje ve Venezuele. Libye nultého desetiletí se podobá Venezuele a nikoli Španělsku. Kdyby Maduro vládl dobře vyzbrojeným tuaregům jako kaddáfí, tak se dnes už taky houpe na větvi. Z prstu vycucané bláboly o jakési "podpoře" jsou leda pro smích.

P. Staronový 2.3.2020 17:53

Byla tak "stabilizovaná", že tam vypuklo povstání. Teprve POTOM to povstání Západ podpořil. Kdyby to neudělal, vypadalo by to tam jako v Sýrii, kde nepodpořil.

Čili, z bláta do louže.

J. Krynický 2.3.2020 19:34

Vy píšete z alternativní reality?

P. Pavel 2.3.2020 20:16

Fakta ti nejdou pod čumák.

J. Jurax 2.3.2020 15:26

USA a Kurdů? Kolik US vojáků bojovalo a bojuje proti IS? USA tak leda demonstrativně bombardovaly Asáda, jenž ale proti IS opravdu válčí.

A ano, těch Kurdů, co s IS opravdu bojovali a které USA jako již tradičně zradily a nechaly na pospas Turkům, co s IS nebojují, spíš naopak.

IS je zplozenec podpory "demokratické" opozice v Sýrii. A Turecko za blahovolného nezájmu USA s ním čile kšeftovalo.

A teď, když hrozí, že IS bude v Idlíbu definitivně poražen - Asádem za podpory Rusů - hrozí Turecko Evropě vypuštěním běženců, za jejichž zadržování EU Turecku platí, aby se situace zašmodrchala a aby se EU a tzv. Západ ozval proti ofenzívě hrozící IS v Idlíbu zničit. Neboť boje plodí vlny uprchlíků, že.

P. Pavel 2.3.2020 15:51

Otázka zní kolik rusáků bojovalo proti IS, když nepočítáme ty co se snažili "osvobozovat" osvobozené ropné instalace a ty kteří bombardovali všude kolem jen ne IS a kolik asadovců, když nepočítáme ty co hned vzali nohy na ramena. Uchycení IS v sýrii je důsledkem rozvrácení sýrie, což proběhlo zcela v režii masového vraha asada a dávno před objevením is v sýrii.

J. Jurax 2.3.2020 16:13

No, rozvrácení Sýrie je důsledkem podpory tzv. "demokratické" opozice tzv. Západem (ne proto, že Asád je nějaký diktátor, nýbrž proto, že Asád je proruský diktátor).

Podpora opozice slovem, politicky, materiálně i zbraněmi a vojáky či dobrovolníky, potažmo žoldnéři, dovoli-li to situace, je standardním způsobem boje za ty které zájmy. A dlužno říci, že na rozvratu či oslabení Sýrie má v regionu zájem kdekdo a vojska či ozbrojence tam má taky kdekdo.

Jenže ze syrské "demokratické" opozice se vyklubali vesměs islámští fundamentalisté a posléze IS. A tzv. Západ z podpory oné opozice poněkud, ne úplně, vycouval a proti IS dokonce začal bojovat. I když Asád proti IS též bojující, hlavním padouchem být nepřestal,jak ostatně dosvědčuje i Vaše expresivní rétorika.

P. Staronový 2.3.2020 17:56

Rozvrácení Sýrie je důsledek Asadovské diktatury, která vyvolala povstání. Až potom se tam do toho zamíchal kdekdo z okolí, Irán, Rusáci.

Západ se zpočátku angažoval málo, až skoro vůbec.

J. Krynický 2.3.2020 19:33

Ale prdlačku. Kdyby do toho sunnitské diktatury v čele s SA údy nehrabaly a nesponzorovali tam flanďáky, tak k žádnému povstání nedošlo. Na tamní poměry byl Asad velice umírnění a velice pokrokový. Taky mu nic jiného nezbývalo, když sám patří k náboženské menšině.

P. Pavel 2.3.2020 20:47

A odkud máte tu tzv. informaci o tzv. podpoře Západu? Dlužno říct, že jediný kdo se v Sýrii od počátku angažoval bylo rusácko. Dojmy o tom jak západ odkudsi vycouval jsou ve světle reality dost srandovní. IS nemusel nikdo podporovat, těm stačila spolupráce s masovým vrahem asadem. https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/153910-islamsky-stat-spolupracuje-s-asadem-mozna-i-s-ruskem-ukazaly-tajne-dokumenty/

J. Krynický 2.3.2020 21:50

Mohl bych se zeptat, kdy byl ten váš počátek?

A asi by bylo fajn, kdybyste si přečetl o jaké dohody to šlo.

P. Pavel 2.3.2020 22:34

Jinými slovy, podle místních puťkových podržtašek masový vrah asad a rusácko s IS spolupracovat může. To už ani nevíte, kdy začal masový vrah asad střílet do demonstrantů.