TURECKO: Armáda hájí demokracii, EU se to nelíbí
Pravomoci tureckého prezidenta jsou spíše reprezentativního charakteru, může však vetovat jakýkoli zákon a jmenuje kandidáty do značného množství funkcí. Volen je nepřímo parlamentem. Volba probíhá maximálně ve třech kolech. V prvních dvou kolech musí kandidát ke zvolení získat dvoutřetinovou většinu z 550 křesel, ve třetím kole mu stačí většina nadpoloviční. Vládní AKP disponuje v parlamentu 352 křesly, může tedy sama svého kandidáta zvolit až ve třetím kole. Nicméně opozice se rozhodla volby bojkotovat a tvrdí, že jsou neplatné, pokud se jich zúčastní méně než dvě třetiny poslanců. Za pravdu by jí mohl dát Ústavní soud, v němž mají stoupenci opozice většinu, přestože turecká ústava žádné takové ustanovení neobsahuje. První kolo opozicí bojkotované volby se již uskutečnilo. Opozice požádala Ústavní soud, aby je prohlásil za neplatné. V tom případě by musel premiér Erdogan vypsat předčasné parlamentní volby a o nové hlavě státu by rozhodovali nově zvolení poslanci. Nicméně předčasné volby by nejspíše žádné změny nepřinesly, volby v řádném termínu se mají konat v říjnu tohoto roku a průzkumy veřejného mínění žádnou velkou změnu podpory jednotlivých stran neukazují. V případě, že výhrady opozice nebudou vyslyšeny, by se mohl stát po třetím kole volby plánované na 9. května Abdullah Gül prezidentem. Pokud nezasáhne armáda.
V turecké společnosti má armáda, jež se považuje za ochránce sekularizace, již od dob zakladatele tureckého státu Atatürka tradičně silnou roli. Její představitelé sedí ve správních radách podniků a univerzit, silný vliv mají v soudnictví a v médiích. Tureckou politiku donedávna ovlivňovala Národní bezpečnostní rada. Byla složena z vojáků i civilistů, v jejím čele stál náčelník generálního štábu turecké armády a mohla vetovat jakákoli rozhodnutí vlády. Nicméně v roce 2003 v souvislosti s reformami, které po Turecku požaduje Evropská unie, se Národní bezpečnostní rada stala pouhým poradním orgánem a v jejím čele stanul civilista. Tlak EU tak přišel AKP velmi vhod. To, že je skutečně pojistkou sekulárního a republikánského charakteru země, prokázala armáda množstvím pučů a hrozeb, že je uskuteční. Právě ustanovení Národní bezpečnostní rady bylo výsledkem puče v roce 1960 a puč v roce 1980 značně rozšířil její pravomoci. „Sametový puč“ v roce 1997 vedl k pádu vlády premiéra Erkabana, jehož Strana blahobytu je přímou předchůdkyní AKP.
Prohlášení armády jsou tedy v Turecku nuceni brát vážně. Ozvala se i nyní a varovala vládu, že příští prezident musí respektovat základní principy státu a „v případě potřeby bude armáda demonstrovat své postoje“. Prohlášení armády bylo podpořeno také masovými demonstracemi, jichž se v ulicích Istanbulu zúčastnilo až milion Turků obávajících se o sekulární charakter země. Proti zásahu armády však hovoří to, že neexistuje žádná civilní alternativa současné vládě a armáda se vždy snažila po puči co nejdříve předat moc do rukou civilistů. Abdullah Gül se však kandidatury vzdát odmítl. Výroky armádních špiček důrazně odmítla vláda a označila je za v demokratickém státě nepřípustné vměšování do politiky. Podobně reagoval i evropský komisař pro rozšíření Oli Rehn. Současnou situaci označil za zkoušku toho, zda armáda věří v demokratické principy.
Současná politika EU vůči Turecku je velmi nezodpovědná a kontraproduktivní. EU nutí Turecko provádět reformy s cílem oslabení armády, která však představuje hráz nástupu islamistů k moci. Tyto reformy mají za cíl posílit demokracii, Turecko však není standardní evropskou demokratickou zemí. Zdá se, že si evropští politici rizika tohoto přístupu vůbec neuvědomují. EU přitom nejspíše o přijetí Turecka vůbec neuvažuje. Něco jiného jsou prohlášení představitelů unie, něco jiného názory politiků členských zemí a hlavně občanů unie, kteří většinou členství Turecka odmítají. S Tureckem je hrána hra, jejímž výsledkem bude islamistické Turecko mimo EU.
Aktualizováno: Ústavní soud vyhověl námitkám opozice a prohlásil první kolo prezidentských voleb za neplatné. Opakované první kolo, které dopadne úplně stejně, se uskuteční v neděli. 22. července se budou konat předčasné parlamentní volby. Řešení krize se tak odsouvá.