Neviditelný pes

TRAGÉDIE: Zemětřesení v Turecku

7.2.2023

Čísla se v pondělí ráno (6. 2) lišila, ale i to nejmenší bylo děsivé. Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii. Řádově stovky. Zatím. Šokující tragédie. Lidé v obou zemích potřebují pomoc. Rychlou pomoc.

V regionu existuje stát, který je schopen pomoci. Leží blízko, má s podobnými katastrofami zkušenosti a co je neméně důležité – je ochoten a připraven pomoc poskytnout. Asi tušíme: je to Izrael.

Jeho vysocí představitelé kromě vyjádření soustrasti dali hned v pondělí ráno na srozuměnou, že židovský stát je připraven pomoci všemi možnými způsoby. Tak se vyjádřil prezident Herzog. Ministerstvo zahraničí uspořádalo mimořádné jednání, které vedl ministr Eli Cohen a zúčastnil se generální ředitel resortu Ronen Levi.

A ministr obrany Joav Gallant nařídil armádě (IDF) a ministerstvu obrany, aby se okamžitě připravily na poskytnutí nouzové pomoci, do níž budou zapojeny izraelské záchranné složky pod koordinací velitelství Domácí fronty IDF. Gallant: „Bezpečnostní síly jsou připraveny nabídnout jakoukoli potřebnou pomoc.“

Slovo pomoc tu skloňujeme ve všech pádech.

Nabídka pomoci je jedna věc, ochota přijmout druhá. Zde vstupuje do hry politika, postižení jsou odsunuti do pozadí. Příkladů máme víc. Po výbuchu sila v Bejrútu v srpnu 2020 odmítl Libanon izraelskou pomoc, třebaže byla nejblíže. Důvod: zavilá protiizraelská nenávist čili politika. O dva měsíce později po zemětřesení na západě Turecka odmítla tato země nabízenou pomoc Jeruzaléma. Důvod byl opět politický, vztahy Turecka s Izraelem byly tehdy na bodu mrazu. Od té doby došlo ke značnému oteplení, tentokrát snad NE od Erdoganova režimu neuslyšíme.

Beznadějná je z tohoto hlediska situace v Sýrii. Představa, že by tato země přijala pomoc Izraele patří do říše snů; ledaže by nastal politický zázrak.

Na misi v Turecku se začala okamžitě připravovat dobrovolnická záchranná zdravotnická organizace United Hatzalah of Israel. Její generální ředitel Eli Pollack k tomu řekl:

Jakmile jsme se dozvěděli o rozsahu zkázy a tragédie, okamžitě jsme začali vyhodnocovat situaci a připravovat tým, který poskytne pomoc po ničivé zemětřesení, které si vyžádalo životy stovek lidí. V časných ranních hodinách jsem informoval ministra zahraničí, ministra obrany, ministra zdravotnictví a šéfa Národní bezpečnostní rady, že jsme připraveni vyslat záchrannou misi složenou z lékařů a jiných zdravotníků, záchranářů, členů jednotky pro řešení psychotraumat a krizových situací a členů pátracích záchranných jednotek se zdravotnickým materiálem a humanitární pomocí, aby mohli poskytnout pomoc tisícům lidí v nouzi v Turecku.

Přesně to oběti potřebují. Kdo rychle dává, dvakrát dává.

Zdroj: Tematické články na serveru The Times of Israel (6. 2. 2023) a webu Behold Israel (1. 11. 2020)

AKTUALIZACE I/6. 2. 2023/13:10 SEČ

Budeme svědky zázraku?
Web listu The Jerusalem Post citoval izraelského premiéra Netanjahua, který řekl, že jeho země je připravena rozšířit pomoc určenou zemětřesením postiženému Turecku také na syrské oběti.

„Nařídil jsem poslat na žádost turecké vlády záchranné týmy a lékařskou pomoc,“ uvedl Netanjahu na ceremonii v nemocnici u Tel Avivu. „Vzhledem k tomu, že jsme obdrželi žádost, abychom to udělali také pro mnoho obětí zemětřesení v Sýrii, dal jsem pokyn, abychom poskytli i tuto pomoc.“

Tak uvidíme. V zájmu syrských obětí je, aby tamní nenávistná protiizraelská politika ustoupila tváří v tvář této děsivé pohromě stranou.

AKTUALIZACE II/6. 2. 2023/15:10 SEČ

V elektronickém newsletteru izraelského ministerstva zahraničí, který jsem obdržel 6. února odpoledne, je uvedeno:

Očekává se, že první izraelská záchranná mise odletí do Turecka v pondělí 6. února 2023 večer. Větší delegace, která bude zahrnovat rozsáhlou humanitární pomoc ve spolupráci s dalšími humanitárními agenturami, má odletět 7. února ráno.zpět na článek