22.3.2023 | Svátek má Leona


THAJSKO: Nejdéle vládnoucí monarcha světa

10.1.2008

Sotva jsem přistál na letišti v Bangkoku a uviděl náruživé vojáky při kontrole zavazadel, vzpomněl jsem si na jiné dobrodruhy, kteří, aniž by cokoli tušili, měli ve svých zavazadlech Thajsko 2pár kilo heroinu, což je v konečném efektu stálo krk nebo nebetyčné tresty vězení.

V hlavě jsem si přehrával události posledních hodin a snažil si vybavit, jestli se někdo nepovolaný podezřele neochomejtal kolem mých kufrů. Než jsem stačil přijít na něco kloudného, byl jsem na řadě a vojáci thajské junty si nebrali servítek při svém kutání v mé bagáži. Dopadlo to výborně, nikdo mi do kufru nepropašoval ani džointa marihuany, byl jsem jen trochu v šoku, než to spravil náprstek valašské slivovice...

Žlutá a růžová jsou prakticky jediné barvy, které lze spatřit v ulicích Bangkoku. Desetitisíce Thajců totiž slaví osmdesáté narozeniny svého krále Pchúmipchona Adundéta a celá země se obléká do dvojice barev, spojovaných s panovníkem z dynastie Čakri - Ramou IX. Žlutá barva symbolizuje pondělí, den, v němž se král narodil.

"Musíme zůstat jednotní, vojáci i civilisté. Jen tak se dokážeme udržet na nohou, bez jednoty hrozí naší zemi katastrofa," řekl Pchúmipchon v krátkém projevu na balkoně královského paláce.

Thajsko čelí politické nestabilitě od nedávného nekrvavého převratu, jímž byl svrženThajsko 1 premiér Tchaksin Šinavatra. Prozatímní kabinet vojenské junty sestavil armádní generál Surayud Chulanont, který svému předchůdci vyčítal podporu korupce. Není mu to však už nic platné, jelikož ářčáářŠinavatrova Strana lidové moci (PPP) získala v prosincových volbách 232 míst ve 480členném parlamentu. Její největší rival, Demokratická strana (DP), může jen truchlit nad svými 165 mandáty a hned uraženě vyloučila svůj podíl na vytvo ření jakékoli koalice.

Předseda PPP Samak Suntcharavedž již před volbami prohlásil, že v případě svého vítězství umožní Tchaksinu Šinavatrovi a jeho spolupracovníkům návrat do Thajska a zruší pětiletý zákaz politické činnosti, který na ně uvalila junta. Někdejší ministerský předseda se ze svého londýnského exilu už přesunul do Hongkongu a oznámil, že se chce v únoru 2008 vrátit do vlasti.

V této situaci ještě více vyniká popularita, hodná kultu osobnosti, osmdesátiletého Thajsko 3Pchúmipchona a jeho manželky Sirikit. Monarcha sice nedisponuje reálným politickým vlivem, pro většinu Thajců ale představuje žijící symbol jejich země a její stabilitu. Spíše než politice se v posledních letech věnuje sociálním projektům a ochraně životního prostředí. Vládne od roku 1946, za tuto dobu, která je svými dvaašedesáti roky nejdelší dobou vládnutí jednoho panovníka na světě, se mu podařilo uklidnit několik krvavých povstání, přežil vojenské převraty a četné demokratické i diktátorské vlády.

Rama IX. se narodil 5. prosince 1927 v nemocnici v Mount Auburn v americkém státě Massachusetts, vystudoval ve Švýcarsku politologii, stačil se těžce zranit při autohavárii a vzít si za manželku dceru thajského velvyslance v zemi Helvétského kříže Sirikit Kittijakarou, s níž má dnes tři princezny - Ubol Ratanu, Sirindhorn, Čulabhorn a prince Vadžiralong-korna.

Země v rámci oslav viděla ohňostroje a přehlídku královské kolony. V listopadu 2007 strávil král tři týdny v nemocnici s cévními problémy a na veřejnosti se proto ukazuje jen příležitostně. Je známý svými četnými zálibami. Patří mezi ně fotografování a s ním spojená věta: Nemám rád, když někdo mou ženu fotografuje. Nejraději ji fotografuji sám.

Rama IX. se veřejnosti představil prostřednictvím četných výstav nejen svých Thajsko 4fotografií, ale také obrazů. Rád a dobře maluje. Hlavním oborem, v němž však vyniká, je hudba. Věnuje se hře na klarinet a saxofon. Koncertoval dokonce s Beny Goodmanem, Luis Armstrongem či Duke Elingtonem a natočil se svým královským orchestrem dvě gramofonové desky. Vynikl i jako skladatel a řada z jeho několika desítek skladeb byla hrána rovněž na Broadwayi. Byl jmenován čestným členem Institutu hudby a umění ve Vídni. Proslavil se i ve sportu, když v roce 1967 zvítězil na IV. hrách jihovýchodní Asie v jedné z kategorií jachtingu.

O otázce nástupnictví se veřejně příliš nemluví, hodnocení či dokonce kritiku královské rodiny zakazují přísné zákony. Pětapadesátiletý korunní princ Macha Vadžiralong-korn nicméně zdaleka nedosahuje popularity svého otce. Přesto ani při jeho vládnutí nebude zřejmě zrušen ceremoniál, při němž se každé ráno a večer ozve z rozhlasu a veřejných amplionů thajská hymna a všichni Thajci se zastaví, aby vzdali úctu svému vládci.

Jsou alergičtí na jakoukoli kritiku jeho osoby. Nezbylo mi, než se držet zpátky. Od alkoholu i siláckých proslovů. Měl jsem na paměti, jak na své velikášství doplatil švýcarský občan ářčáářOliver Jufer, který v opilosti postříkal sprayem panovníkům obraz, za což byl zatčen a hrozilo mu až 75 roků vězení. Naštěstí dostal jen 20 roků žaláře, za dobré chování zkrácených na polovinu. Rama IX. mu však udělil milost a nechal ho pouze deportovat do Curychu.

Na thajského krále si nemohli stěžovat ani dva čeští pašeráci drog Hanykovics s Novotným, jimž hrozil dokonce trest smrti. Nakonec byli odsouzení k 50 letům v Thajsko 7místním nápravném zařízení, ale zásluhou milostí Ramy IX. se jim tyto tresty snížily a mohli si jejich zbytky odpykat v českých vězeňských podmínkách.

Vydáte-li se na sever od Bangkoku po řece Chao Phraya, dostanete se až k honosné rezidenci thajské rodiny Bang Pa-in z první poloviny 17. století, kdy ji král Prasat Thong nechal na malém ostrůvku vystavět. Ve vnitřních prostorách paláce se mohli pohybovat jen král, členové jeho rodiny a služebnictvo.

Pokud byste chtěli zvládnout zeměpisné názvy Thajska, asi byste se nejvíc zapotili při vyslovení jména Města andělů - Bangkoku. Má zřejmě nejdelší název ze všech jmen metropolí na světě - Krungthep Mahanakhon Bovorn Ratanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokpop Noparatratchathani Burirom Udomratchanivetmahasathan Amornpiman Avatarnsathit Sakkathattiyavisnukarmprasit.

Volně přeloženo toto jméno zní: Velké město andělů, věčné a nádherné místo hinduistického boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahých kamenů - diamant, rubín, smaragd, žluý safír, granát, modrý safír, měsíční kámen, zirkon, kočicí oko - královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, v němž sídlí bohové a mají svůj domov hinduistický bůh Krišna, město stvořené bohem Višnou...

Dobré nervy při studiu thajské historie. Já svůj marný boj skončil u posledních slabik znějících dosti trefně: prasit...

Foto:
1) Na vodním tržišti...
2) Nakupujte ovoce, vitamíny...
3) Ranní koupel
4) Zítra se bude tančit všude...
5) Královské paláce
6) Troška osvěžení neuškodí...
7) Přetahovaná se slonem
Snímky autor

Převzato s laskavým svolením autora z Bretislav-Olser.enface.cz