TEROR: Proč Francouzi selhali
„Nepřítele neporazíme, nechceme-li ho ani jmenovat,“ řekl komentátor listu Haarec Ari Šavit v izraelské televizi. Evropská (a ostatně ani izraelská) levice není podle něj schopna nazvat islámský fašismus, jehož cílem je zlikvidovat liberální pořádek v Evropě, skutečně „fašismem“. To je celoevropský problém. Mají strach muslimy vypovědět za hranice a snaží se dokonce i „Islámský stát“ nedávat do souvislosti s islámem.
Neschopnost Francouzů vypořádat se v pravý čas s atentátníky uplynulých dní tkví podle izraelského velvyslance v Paříži Josiho Gala ve francouzské ústavě, která zapovídá dotazovat se na náboženskou příslušnost. Velvyslanec vyprávěl o pracovnících izraelské tajné služby, kteří svým francouzským kolegům navrhli, aby zavedli tzv. profilování [záznam a analýzu charakteristických rysů psychologie a chování jedince - pozn. překl.], což by jim umožnilo vytřídit podezřelé pomocí určitých kritérií. Izraelci (a podobně též Američané) považují například za zvlášť podezřelé mužské účastníky letecké dopravy, kteří cestují sami a jsou Arabové či muslimové nebo mají v pase razítko arabských zemí. Francouzi prý ale s Izraelci, když přišli s takovým návrhem, „vyrazili dveře“: nějaké „paušální podezření“ vůči náboženským či etnickým skupinám podle nich odporuje francouzským základním právům i pojetí svobody a lidských práv. Ve Francii je prý například „zakázáno“ mluvit o muslimech, islámu nebo islamistech. Proto nepadlo ve francouzských zprávách o událostech v redakci magazínu Charlie Hebdo o vraždě dopravní policistky nebo o útoku na velkoprodejnu Hyper Cascher ani slovo o tom, že pachateli byli islamisté. Americké zdroje poukázaly na skutečnost, že Saída Kuašího v jednom jemenském táboře al-Káida vycvičila ve zbrani a současně se o něm svět dozvěděl, že je i se svým mladším bratrem Šarífem uveden v americkém seznamu osob, jimž je zakázán přílet do USA. Jenže francouzská tajná služba prý přivřela obě oči a Saída Kuašího, který si už jednou odpykal trest vězení, po propuštění dále nesledovala.
Kazatel Islámského státu Abú Saád al-Ansarí v Mosulu řekl: „S operací ve Francii jsme začali my a přebíráme za ni zodpovědnost.“ A pokračoval: „Zítra to bude Velká Británie, USA a další.“ Takové tvrzení by mělo vyburcovat naši pozornost, zvlášť když se i jiné prameny zmiňují o souvislosti s jemenskou al-Káidou. Na tomto místě je ovšem nutno poznamenat, že v Pásmu Gazy i jinde na Blízkém východě zasypali atentátníky na novináře listu Charlie Hebdo blahopřáními. Evropané se zdráhají vidět souvislost mezi teroristy a těmi, kteří je s jásotem oslavují. Zrovna nedávno vyškrtl Evropský soud organizaci Hamás z evropského seznamu teroristů. A přitom výpovědi atentátníků i předešlé rozhovory s nimi potvrzují, že zde byla vazba na síť islamistických organizací, na IS i na al-Káidu.
Masakr v redakci satirického časopisu a vražda deseti novinářů by podle izraelských zpráv mohly Francouze konečně „probudit“. Posvátná svoboda tisku dostala podle nich ránu přímo do srdce, přičemž ovšem přepadení velkoprodejny je opět jedním z případů „normálního“ teroru importovaného z Blízkého východu, stejně jako útoky na židovské instituce, k nimž už dříve došlo v Toulouse nebo v bruselském židovském muzeu.
Velkou židovskou komunitu ve Francii obchází strach. V roce 2014 se odtamtud do Izraele vystěhovalo asi sedm tisíc Židů a letos by jich mohlo být dvakrát tolik.
Poprvé od druhé světové války zůstaly pařížské synagógy zavřeny. Zbožní Židé konali v pátek večer šabatové modlitby v soukromí svých domů. Majitele obchodů v pařížské tradiční židovské čtvrti Marais úřady vyzvaly, aby své provozovny zavřeli. Podle zprávy pařížského zpravodaje Boaze Bismuta nechali navzdory šabatu i rabíni a zbožní Židé toho pátečního večera puštěnou televizi. Teprve večer se totiž objevily zprávy o obětech při osvobozovací akci francouzských četníků v supermarketu Hyper Cacher: krom čtyř mrtvých bylo prý těžce zraněno ještě několik dalších osob a vyskytla se domněnka, že šlo o Židy. Nebylo jasné, kdy došlo k zabití obětí, zda je usmrtil dvaatřicetiletý terorista Amedy Coulibali z Mali nebo policisté. Zmíněný terorista byl blízkým přítelem bratří Kuašíů a byl s nimi podle všeho domluven. Velkoprodejnu mívali Židé ve velké oblibě, hodně zde před šabatem nakupovali. Je nepochopitelné, že u vchodu do židovského supermarketu nehlídkovala žádná policie nebo kontrola.
© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz