Neviditelný pes

SÝRIE: Západ je spoluviníkem

14.10.2019

Slovo k útoku na Kurdy

Se smutkem v srdci hledím symbolicky směrem k severní Sýrii a myslím na osud tamních Kurdů po svévolné Erdoganově agresi. Zase jeden národ, který byl Západem v kritické chvíli opuštěn.

Jako občan svobodného světa se stydím. A stydím se i jako Čech – příslušník národa, který má za sebou Mnichov 1938. Pociťuji bezmoc, zoufalství.

Potěšila mne slova podpory pro Kurdy, která přišla z Izraele. Jednak od premiéra Netanjahua, jednak od šéfky Nové pravice Ayelet Šakedové. Ta na svém Twitteru vyzvala k uznání kurdské nezávislosti. Souhlasím.

Kromě toho server Jpost.com informuje o petici záložních důstojníků izraelské armády (IDF) adresované premiéru a ministru obrany Netanjahuovi a náčelníkovi generálního štábu IDF Avivu Kochavimu. Desítky vojáků v záloze v hodnosti od kapitána po podplukovníka vyzývají k podpoře Kurdů při jejich obraně proti turecké agresi. Ve formě dodávek potravin, oblečení, léků a zpravodajské a vojenské podpory.

V textu se píše: My, Izraelci a Židé, nemůžeme stát stranou, když vidíme další národ opuštěný svými spojenci a bezbranný.

Ano, Židé si velice dobře pamatují, co to znamenalo, když je národy světa zanechaly opuštěné a na pospas krvelačnému diktátorovi.

O něco později Netanjahu turecký vpád do Sýrie odsoudil a nabídl statečnému kurdskému lidu humanitární pomoc.

Snažím se vcítit do myšlení a frustrace Kurdů – a přeji si, aby jim slova podpory z Izraele dala novou naději.

Ovšem slova nestačí. Kurdové byli zlovolně napadeni a potřebují pomoc. Bez zbraní se predátorovi (skrývajícímu se za řeči o bezpečnostním koridoru, na něž naletěl i český premiér) neubrání.

Dokáže jim Západ podat pomocnou ruku, když se k nim předtím sám Trump otočil zády?

Podivný svět, zvrácený svět. Svět, kterému s přibývajícím věkem méně a méně rozumím.

Nejhorší je bezmoc. Zase se bude v OSN řečnit – a ti, kdo dokázali zásadně přispět k porážce ďábla v podobě Islámského státu, budou, zrazeni Západem, opět umírat. Tentokrát jako cíl zbraní našeho spojence v NATO.

To není paradox. To je zločin. A Západ, který to umožnil – a Západ není jen Trump –, je spoluviníkem.

Stejskal.estranky.czzpět na článek