25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SÝRIE: Západ je spoluviníkem

Se smutkem v srdci hledím symbolicky směrem k severní Sýrii a myslím na osud tamních Kurdů po svévolné Erdoganově agresi. Zase jeden národ, který byl Západem v kritické chvíli opuštěn.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Harabaska 14.10.2019 11:59

... a také žádnou pořádnou a bojeschopnou armádu. Expediční sbory mohou předvádět ramena tan nanejvýš v hornatém Afghánistánu.

T. Hraj 14.10.2019 12:05

Já vím, že se s Tureckou armádou nemůžeme měřit. Ale tak s tím něco dělejme!!! Jinak jsme ti čuníci.

V. Klepetko 14.10.2019 12:22

To bude ale trvat minimálně 10 let, I když začneme hned zítra... Momentálně se můžeme jen bezmocně dívat, nebo stmelit militantní Turky kolem Erdogana, když nasadíme nějaké ty reálné ekonomické sankce. Nehledě na to, že na ekonomické sankce by Erdogan mohl reagovat i čisté vojensky. Opravdu chcete rozpoutat v Evropě horkou válku?

T. Hraj 14.10.2019 12:36

Souhlasím, že momentálně nemáme řešení (svojí chybou). Ale principiálně domnívám, že členství Turecka v NATO je špatné (a dobré důvody, proč bylo tehdy přijato již neplatí).

Sankce nic by nic neřešily, ale že by kvůli nim oTurecko otevřelo horkou válku v Evropě si opravdu nemyslím. (USA by se v takovém případě asi opravdu nedívaly z povzdálí).

V. Klepetko 14.10.2019 12:50

Maďarsko které ho se to týká naprosto vitálně, Erdogana nekritizuje, asi ví proč...

A co vy bránilo Erdoganovi, aby třeba vojensky obsadil Vídeň? Má snad Rakousko s někým momentálně podepsanou nějakou spojeneckou smlouvu?

V. Církva 14.10.2019 13:04

No tak na obsazení Evropy Turecko nemá. Podstatné je ale něco jiného. Turecko bylo do nedávna sekulární stát a na Západě silně proevropský. Řešením teda je se spojit s demokraticky smýšlejícími Turky na Západě a vrátit Turecko zpět do civilizace, kde už skoro bylo a ještě snad je. Jestli je to ještě možné nevím, ale Ergodan může brzy padnout a pak se bude hrát o to zda chtějí jít se Západem a nebo ne. Takže bych hledal styčné body místo rozbrojů.

Ono, já se s Turky bavil o Kurdech a jejich povstáních na východě Turecka a oni Kurdové jsou taky dost agresivní a zfanatizovaní. A Turci se občas snažili s nimi dohodnout.

Pravda, teď to zdá se Turci přehnali. A podezřelá je i úloha turecké vlády v podpoře ISIL. Myslím že Turecko bez Ergodana by nemuselo být zatraceníhodné.

V. Klepetko 14.10.2019 13:39

Souhlasím se vším, jen ta první věta je trochu příliš optimistická... Třeba kdyby s tichým souhlasem Putina obsadil například ukrajinskou Oděsu, tak myslíte že by kvůli tomu byl větší křik než kvůli těm Kurdům?

Spojenectví z Tureckem je by bylo opravdu dobré zachovat pro leší časy! Ten Fethulah Gulen mi opravdu byl vždy velmi sympatický, dětem jsem dal odkaz na Khanovu akademii jako vyborný zdroj vědeckých informací na netu pro středoškoláka. I já věřím, chci věřit v budoucí sekulární charakter kemalistického Turecka!

V. Klepetko 14.10.2019 12:18

Byl jste na vojně? Narukujete abyste se zbraní v ruce bránil Řeky nebo Kypr proti novému nepříteli - Turecku? A státy EU (mimo Francii) tvoří snad bez GB nějakou reálnou sílu?

Buď budeme brát NATO vážně jako účelové vojenské uskupení, které je momentálně jediným garantem naší bezpečnosti, nebo se to NATO jednoduše rozpadne. To chcete? Eskalaci s Řeckem a Kyprem? A současně chcete plivat na Trumpa? Nejste náhodou agent Putina? :-)

Jinak, když byl Hitler povzbuzován tím appeasmsntem, tak GB, Francie I ČR měly REÁLNOU VOJENSKOU SÍLU, kterou bylo možné proti Říši nasadit. A co asi tak máme proti Erdoganovi dnes? Dva a půl tankum čtyři vrtulníky, žádné pozemní jednotky a jaderné zbraně, ty francouzské...

Navrhujete snad zastavit Erdogana za cenu nasazení proti němu jaderných zbraní? Na řeči a sankce tento náš lidožroutský, ale důležitý spojenec totiž moc nedá...

T. Hraj 14.10.2019 12:51

Na vojně jsem pravda nebyl (byla to čerstvě postkomunistická organizace, které jsem se rád vyhnul). Za krátkou, intenzívní a povinnou bych dnes byl a rád se jí účastnil. A ano, i naši vojáci by v rámci NATO měli bojovat například za takové Řecko (to se mi to mluví).

Co se Erdogana týče, jsou jiné možnosti, než přímý střet. Stačilo například, aby se evropské země dohodly s USA na výměně jejich (stahovaných) vojáků v Sýrii za evropské. Důvody by se našly. Kontrola nad členy IS s EU pasy atp. To by ale musely evropské státy mít vůli a rozhodnost.

V. Klepetko 14.10.2019 13:18

Kdo bude zajišťovat leteckou podporu těchto evropských jednotek? :-)

S tím přímým střetem - hlavně aby to ten Erdogan viděl stejně jako Vy.... A hlavně, proč by Evropa měla nasazovat své vojáky za nezávislý Kurdistán na území státu, který by s by s tím nejspíše nesouhlasil a bez mandátu OSN?

J. Kanioková 14.10.2019 15:01

Syrská vojska míří na sever země, chtějí čelit ‚turecké agresi‘. Místní vláda jednala i kurdskými představiteli

https://www.lidovky.cz/svet/syrska-vladni-vojska-miri-na-sever-zeme-chteji-celit-turecke-agresi.A191013_194752_ln_zahranici_ele

Podle lok info jsou na plochách obsazených SAA pozorovány letadla RuAF a SyAf

V. Klepetko 14.10.2019 18:11

Ale to je logické! Myslím, že Putin se již dávno dohodnul s Erdoganem, že ten má volnou ruku pro vytvoření nějakého štíhlého sanitárního kordonu podél hranice, a zbytek Kurdů si vezme pod svá křídla Asad, dá jim nějakou velkorysou autonomii a znemožní jim vznik nějaké nezávislé Rojavy.

Kdyby Kurdové souhlasili s tímto postavením již v roce 2016 a nevsadili vše na americkou kartu tak by k této dohodě vůbec nedošlo, Asad by Kurdy efektivně ochránil za cenu jejich "poslušnosti", a Putin by musel Erdoganovi ustoupit někde jinde, v něčem jiném, a bylo by to pro něj mnohem bolestnější...

P. Grigar 14.10.2019 22:06

.. Kurdové zřejmě nečetli Clausewitze, jinak by věděli, že každého je třeba hodnotit podle jeho možností, nikoli záměrů. Teď se budou muset spokojit s velmi málem.

J. Lukavsky 14.10.2019 17:29

"Měli jsme na vybranou, hanbu nebo válku. Vybrali jsme si hanbu - a válce jsme se nevyhnuli"! W.Churchill. J.L. end

V. Klepetko 14.10.2019 19:23

Tenkrát se dal Hitler válkou efektivně zastavit.

A víte, jak vypadala tenkrát Armáda naší Republiky? Dnes jsme pod "pláštíkem NATO", což je vlastně bez Britů, kteří opouští EU, takřka z 95% USA + Turecko.

Opravdu chcete kvůli zajištění bezpečnosti státu Izrael a americké demokratické kampaně proti Trumpovi obětovat tuto ochranu a zůstat bez vojenské ochrany?

J. Dvořák 14.10.2019 11:59

Zájem Izraele je naším zájmem. Turecko je třeba vyčlenit z NATO. Perspektivou by mělo být vytvoření Kurdistánu (jako spojence Izraele, USA a EU).

T. Hraj 14.10.2019 12:08

Ano, a mělo se to udělat koncem druhé války v Iráku nebo koncem války s IS v Sýrii. Mělo by to logiku, která by tento nový stát možná udržela dost dlouho, aby se z něj stal status quo (jakkoli nenáviděný ze všech možných stran).

V. Klepetko 14.10.2019 12:34

Zájem Izraele není naším, ale Vaším zájmem.

Izrael si zaslouží náš obdiv a podporu v celé řadě věcí, ale zde prostě je český a evropský zájem úplně jiný: potřebujeme mít zajištěné hranice na Balkáně a klid kolem Kypru, a hlavně občanská válka v Německu by nám asi moc nepomohla! Ani osa Bagdád-Teherán-Istanbul by pro nás dobrá nebyla, už s ohledem na Rusko. Tuto cenu v zájmu Izraele platit nechci!

J. Jurax 14.10.2019 18:47

Mohli jsme volit mezi bezectností a válkou. Zvolili jsme bezectnost a budeme mít válku.

© Winston Churchill, znáte?

V. Klepetko 14.10.2019 19:25

Churchill měl srovnatelné z Hitlerem vojenské kapacity.

My (Evropa) máme bohužel prd. Jen tu semknutost...

M. Prokop 14.10.2019 15:42

Proč by USA chtěly destabilizovat IR8n si sice dovedu představit, proč ale i Sýrii, to už je na mně moc.

Kurdové USA spíš pomohli stabilizovat to málo, co v oblasti stabilizovat jde.

G. Novotný 14.10.2019 16:27

Zamrazilo mě prohlášení Trumpa o tom, že Kurdové USA nepomohli v Normandii, tak nejsou jim nic dlužní. Jak vysoké musí být IQ nejmocnějšího muže světa, který vymyslel tento argument. Ale ani Češi nepomohli USA ve Vietnamu či Korei. Důvěryhodnost vůdce NATO je jinde, než jsem se domníval. Pro nás, Evropany, jasný závěr. Musíme spoléhat jen na sebe a vybudovat společnou akceschopnou armádu. To bude jediná cesta, jak reagovat na měnící se svět. To by ale vyžadovalo nadhled a vizi, toho se ale těžko nadějeme.

P. Grigar 14.10.2019 22:10

.. ve Vietnamu i v Koreji bojovali Češi na straně Američanů. A jiní zase na straně protější.. posichrováno z obou stran. ;-)

J. Jurax 14.10.2019 18:35

Z Erdogana už otevřeného nepřítele máme. Akorát věrchušce EU to ještě nedošlo ...

Jako kdysi to nedošlo některým v Mnichově ...

V. Klepetko 14.10.2019 19:36

Kdy a kde se stala podle Vás (na naší straně chyba)?

M. Krátký 14.10.2019 10:15

nevyužité skladová zásoby našich samopalů SA 58 + miliony střeliva do nich bychom Kurdům měli znovu poslat jako před cca 2-3 roky - to by ale náš "ministr" zahraničí - Petříček nesměl být poseja - i kdy už mu prý rostou fousy !!!

M. Prokop 14.10.2019 10:49

Nejsem proti, ale na válku s Turky by to nestačilo. To je kompletně vyzbrojená armáda a letectvo, proti nim je třeba totéž. A to Kurdové těžko budou mít. Na partyzánskou válku není tamní krajina moc vhodná.

P. Harabaska 14.10.2019 12:00

Zapomněl jste na ty rakety, které nedávno dodal Turkům zlosyn Putin.

P. Dvořák 14.10.2019 11:09

V dnešní době je osmapadesátka sice stále výborná zbraň, ala tak pro vyřizování účtů mezi městskými gangy. Zkrátka vlítnout do hospody a rozstřílet to tam na cucky.

Proti pravidelné armádě vyzbrojené jako ta turecká, nevím, nevím.

M. Krátký 14.10.2019 14:09

samozřejmě, že jsem to celé myslel jen symbolicky - na víc nemáme !