24.4.2024 | Svátek má Jiří


SÝRIE: Nová třecí plocha mezi Ruskem a USA

17.9.2015

Americký tisk si nemohl nevšimnout prudkého nárůstu ruské vojenské pomoci režimu Bašára Asada v Sýrii. Již koncem minulého týdne deník New York Times přinesl informaci o tom, že ruští vojáci budují improvizované stanové městečko poblíž letiště města Latakía. Vznikají tam ubikace zhruba pro 1000 lidí, velitelské stanoviště a dispečerská věž pro letovou kontrolu.

Americká rozvědka podle deníku nemá zdání, k čemu má zařízení sloužit, ale nevylučuje, že se jedná o přípravy k vedení vzdušné války.

Od té doby den co den přinášel tisk zprávy o hromadném přistávání ruských nákladních letadel a lodí s vojenskou technikou.

Tyto zprávy se střídaly s prohlášeními oficiálních zástupců Bílého domu a ministerstva zahraničí, kteří Kreml varovali před možným konfliktem mezi jeho ozbrojenými silami a vojenskou koalicí, která bojuje s Islámským státem. Washington je očividně zaskočen a halí svou kritiku do jemných tónů. Minulý pátek prezident Obama mírně vyčetl Moskvě kroky, které on pokládá za „chybné“.

Sdělovací prostředky ovšem kritikou nešetří a hodnotí vývoj událostí jako přímý vstup Ruska do konfliktu na straně Asadova režimu.

„Syrská noční můra pro Obamu“ – tak nazval svůj komentář blízkovýchodní expert deníku New York Times Roger Cohen. Domnívá se, že prezidentova nečinnost je vlastní příčinou katastrofy.

Roger Cohen píše: „V raných fázích konfliktu byly různé varianty aktivního zasahování, jen mít rozhodnou vůli a trochu víry v americkou moc. Bylo možné sestřelovat syrská letadla bombardující civilní obyvatelstvo nebo vytvářet bezpečné zóny pro utečence. V počátcích konfliktu včasné vyzbrojení opozice mohlo zlomit průběh války. Teď vidíme, jak syrská noční můra v různých podobách zachvacuje Západ.“

Také deník Washington Post přisuzuje Obamovi odpovědnost za dětinský a nefunkční nápad počítat s Kremlem při řešení syrského konfliktu. Putin, píše deník, si může nyní vpadnout do Sýrie jen proto, že spoléhá na bezradnost Ameriky: „Vladimir Putin nejspíše uvěřil v to, že slabost Spojených států mu dává možnost změnit vojenskou rovnováhu ve prospěch Asadova režimu.“

Americký vojenský analytik profesor Stephen Blank má za to, že zasahování Moskvy do syrského konfliktu je součástí mnohem ambicióznějších úmyslů, které má Kreml s regionem.

Islámský stát je největší hrozbou pro bezpečnost Ruska. Dokud Asad zůstává u moci, opoziční koalice se nemůže soustředit na boj proti němu a je nucena válčit na dvou frontách. To umožňuje dlouhodobě vázat síly islamistů v Sýrii a zabránit jejich expanzi do Ruska.

Moskva se snaží o slepení protiamerického šíitského bloku ve složení Írán, Sýrie a Irák. Prostředkem k tomu jsou dodávky zbraní, energetická podpora a v případě nutnosti také přímé rozmístění svých armádních sborů v regionu, domnívá se profesor a poradce Bílého domu Stephen Blank.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus