24.4.2024 | Svátek má Jiří


SÝRIE: Americké střely TOW u Aleppa

21.10.2016

V posledních měsících se již o bojovnících Svobodné syrské armády (FSA) v našich sdělovacích prostředcích nehovoří.

O bojovnících Svobodné syrské armády (Free Syrian Army) se nejvíce mluvilo v souvislosti s kata­pultovaným pilotem ruského bombardéru Su-24, který na syrsko-turecké hranici v úterý 24. listopadu 2015 sestřelil stroj F-16 tureckého letectva. A jenž byl v době, kdy se na padáku snášel k zemi, zasažen kul­kami z útočných pušek 1. pobřežní divize Svobodné syrské armády (FSA), která následně záběry mrt­vého ruského pilota zveřejnila na internetu. Pár minut na to, co byl stíhací bombardér Suchoj Su-24 sestřelen, vzlétly z ruské základny dva vrtulníky na záchrannou misi. Je­den z vrtulníků byl pak nucen v oblasti nouzově přistát. A jak ve svém videu FSA dokládá auten­tickými záběry, jeden z jejích bojovníků zlikvidoval tento vrtulník řízenou střelou TOW.

BGM-71 TOW (en.wikipedia.org)

Řízené protitankové střely BGM-71 TOW americké výroby se prvně objevily v rukou syrských „vzbouřenců“ v jarních měsících roku 2014, kdy byly zaznamenány v držení tzv. povstaleckých skupin na syrském severu i jihu. Podle analytiků nebyl tehdejší počet TOW v Sýrii znám. Zřejmě nebyl vy­soký, ale postupně rostl, přičemž se mnohé ze střel ocitly v rukou bojovníků tzv. Islámského státu (Daiš, Daeš). Asadova pravidelná syrská armáda (SAA) poté, co se do bojů na její straně na konci loňského září svými nálety zapojilo Rusko, převzala iniciativu a v některých oblastech země začala útočit na pozice, které v minulosti ztratila. A jak 9. října loňského roku oznámil zpravodaj BBC Frank Gard­ner „nová dodávka 500 protitankových střel TOW byla doručena tento týden povstalcům ze Svo­bodné syrské armády”. K tomu pak komentátoři podotýkali, že tato zásilka zřejmě nedokáže vý­razně změnit poměr sil na syrském bojišti, ale pomůže bojovníkům FSA účinně likvidovat tanky, které proti nim v ofenzívě nasadila pravidelná syrská armáda.

Řízené střely TOW jsou do Sýrie trans­portovány v utajení, ovšem západní sdělovací prostředky už dávno mluví o tom, že zprostřed­ko­vatelem dodávek (brokering services) je americká zpravodajská služba CIA. I když pověstného Černého Petra v ruce drží opět Turecko, které tyto zbraňové systémy do Sýrie dováží, na čemž nic nemění skutečnost, že dodávky (značně drahých) moderních amerických zbraní pro sunnitské bo­jovníky často financuje Saudská Arábie. Na tomto místě je třeba podotknout, že se CIA dodávané systémy TOW údajně snaží v Sýrii kontrolovat. Bojovníci, kteří řízenými střelami disponují, by měli vykázat jejich použití, tedy zdokumentovat odpal a vrátit dodavatelům použitá raketová pouzdra, aby pak výměnou mohli obdržet nové rakety. A jak k tomu poznamenal The Washington Post, během loňského října se videozáběrů zničených vládních obrněnců u Aleppa a Hamá objevily desítky, přičemž hned první den měli povstalci svými záběry dokládat zásah 24 vozidel.

Proto také podle agentury Reuters na začátku října řada rus­kých leteckých útoků logicky směřovala do míst, kde povstalci těžkou techniku, tedy tanky a obrněné transportéry pravidelné syrské armády decimovali střelami TOW. A jak televizi CNN sdělil americký senátor John McCain, při prvních nále­tech Rusové opravdu několikrát zasáhli pozice Svobodné syrské armády (FSA). „Mohu s jistotou potvrdit, že to byly útoky proti brancům FSA, vycvičeným Ústřední zpravodajskou službou. Máme s těmi lidmi spojení,“ řekl McCain. Agentura Reuters s odvoláním na syrské aktivisty a povstalce rovněž uvedla, že ruské bomby dopadaly v oblasti Homsu na několik povstaleckých skupin, které „operují pod praporem Svobodné syrské armády“.

Západní novináři již upozorňovali na skutečnost, že americký systému BGM-71 TOW okopíroval a do výroby jako Toophan (Typhoon) roku 2000 zavedl Írán (tento systém řízených střel měl jako první ve válečném konfliktu využít Hizballáh proti izraelským tankům Merkava během Druhé liba­nonské války v létě roku 2006). Írán do bojů v Sýrii na straně vládního vojska aktivně zasahuje od roku 2011. V Sýrii má mnoho vojenských poradců a pod velením íránských revolučních gard tam dnes operují íránské milice (při bojích s Islámským státem u města Aleppo padl íránský bri­gádní generál Hosejn Hamedání). Dá se tedy předpokládat, že íránský zbrojní průmysl může vyro­bit a íránská armáda na bojiště v Sýrii dodat systémy Toophan v takovém množství, které bude přinejmenším adekvátní dodávkám amerického systému BGM-71 TOW. A to je také jeden z dů­vodů, proč Pentagon nevyšle do Sýrie žádné tanky a obrněné transportéry, které by se mohly sice účastnit pozemních bojů, ale evidentně by mohly být ohrožovány íránskými střelami Toophan, nebo džihádisty z tzv. Islámského státu (IS) vyhandlovanými či ukořistěnými střelami TOW, které jsou jednou z nejefektivnějších amerických zbraní na syrských bojištích.

Závěrem je nutno dodat, že postoje tzv. Svobodné syrské armády, zasahující do bojů v Sýrii, jsou vpravdě nečitelné a její jednání nevypočitatelné. Ostatně o tom se již přesvědčil i Pentagon. Podle listu The Wall Street Journal vyslaly letos v létě Spojené státy do Sýrie čtyři desítky specialistů, aby pomáhali zajišťovat tureckou operaci Štít Eufratu, zahájenou na konci srpna, při níž turecké jednotky po mohutné dělostřelecké přípravě pronikaly na území Sýrie. Operace nebyla vedena jen proti tzv. Islámskému státu (IS), ale měla také zastavit postupující kurdské milice YPG, které ovládly město Manbidž. A ač se o tom v našich sdělovacích prostředcích nehovořilo, s podporou tureckých tanků a letadel se bojů v rámci Štítu Eufratu účastnilo zhruba 1500 bojovníků Svobodné syrské armády (FSA).

A právě bojovníci z tohoto uskupení se nakonec poblíž městečka Ar-Raj v provincii Aleppo (Halab) osopili na americké vojáky: nadávali jim do prasat a hrozili jim, že je pobijí. Proto se také příslušníci amerických speciálních sil z místa bojů raději stáhli.

Zde ukázka činnosti systému BGM-71 TOW:

Neoficiální seznam frakcí, které střely TOW získaly, včetně jejich charakteristiky najdete zde.

Nejčastěji v zahraničním tisku zmiňované skupiny a milice: FSA = Free Syrian Army, SRF = Syria Revolutionaries Front, SMC = Supreme Military Council, ISIS = Islamic State of Iraq and al-Sham (Islamic State/Da’esh), ATGM = Anti-tank guided missile, MOC = Military Operations Command, RCC = Revolutionary Command Council.

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora