Neviditelný pes

SVĚT: Zeman a NED

3.7.2019

Proč by měl český prezident nechat posvítit na falešného hlasatele demokracie

Není tomu tak dávno, co Washington Post uveřejnil článek nadepsaný „Vzdávají se Češi morální odpovědnosti?“, který napsal Carl Gershman, prezident amerického Národního nadačního fondu pro demokracii (NED), jinak šedá eminence politických podrazů a převratů v mnoha zemích světa.

Gershman v něm bije na poplach, že český prezident Zeman se „drasticky vzdálil od dědictví zesnulého Václava Havla, „bojovníka za lidská práva“.

Jakého zločinu se Zeman dopustil, že na sebe přivolal hněv Gershmana? Měl odvahu říct veřejně, že americký favorit a Putinův odpůrce Michail Chodorkovskij je vinen, a litoval, že víc ruských kriminálních oligarchů nebylo uvězněno. Co horšího, český prezident prohlásil, že jeho země není proti zvýšení obchodních styků s Pekingem, ani je nepodmiňuje zlepšením lidských práv v Číně.

Ron Paul, dlouholetý republikánský senátor, v komentáři k článku napsal, že bývalý trockista a doživotní vůdce NED Gershman se topí v penězích a že když někdo na sebe upozorní stejným způsobem jako Zeman, má o problémy postaráno.

„Proto by měla být Česká republika na pozoru,“ varoval americký politik.

Pod Karlovým mostem uplynulo moře vody, ale varování Rona Paula neztratilo nic na své platnosti, spíš naopak, jak vyplyne z nepohodlných otázek na konci.

Levá ruka CIA

NED byl založen v 1983 po řadě skandálů způsobených tajnými operacemi CIA proti cizím vládám.

„Pro demokraticky smýšlející skupiny na celém světě by bylo osudné, kdyby se objevilo, že jsou podporovány CIA,“ řekl Carl Gershman listu New York Times v roce 1986. „Viděli jsme to v letech šedesátých, a proto jsme s tím skončili. Jinou možnost financování těchto skupin jsme neměli a to byl důvod ke vzniku NED.“

Allen Weinstein, jeden ze zakladatelů fondu, přiznal v nedávném rozhovoru s vydavatelem Washington Post Davidem Ignatiusem, že „hodně z toho, čím se dnes zabýváme, dělala před čtvrt stoletím CIA“.

Jako jeden příklad za mnohé uveďme, že v roce 2014 financoval NED převrat na Ukrajině.

Ačkoli má NED v názvu, že je nadačním fondem, dostával každoročně 180 milionů dolarů od americké vlády z řádného rozpočtu. V roce 1984 tajně financoval proamerického prezidentského kandidáta v Panamě a dal víc jak půl milionu dolarů pravicovým protivníkům Oscara Ariase, prezidenta Kostariky, protože Arias nesouhlasil s americkou protikomunistickou politikou ve Střední

Americe. O rok později podpořil 400.000 dolary opozici proti sandinistům a pak dalšími dvěma miliony v roce 1998. Ve Venezuele platil nepodařený puč proti Hugo Chavesovi v roce 2002 a dnes poskytuje peníze samozvanému prezidentovi Juanu Guidóovi.

Obecná strategie

Ve střední a východní Evropě se NED zaměřuje na podporu lidských práv, tržních reforem a proamerických politických stran. Obecnou strategií podle Ivany Howardové, která má na starosti tuto geografickou oblast, je „napomáhat myšlenkově spřízněným veřejně činným osobám založit nová politická hnutí v jejich domovských zemích a stát se vlivnými aktéry v politice.“ Neřekla proč, neboť cíl se rozumí samo sebou: aby ovlivňovali stávající režim a případně usnadnili jeho změnu.

Schopným mladým lidem NED nabízí stáže v Evropě i USA, kde je formuje ke svému obrazu. Po návratu domů se zapojují do jeho činnosti, nebo jsou vysláni do jiných neziskových organizací, aby působili na jejich program zevnitř. Všude, kde má NED pobočky, jsou neziskovky v menší či větší míře napojeny na americký penězovod. Výjimkou je nadace Otevřená společnost, kterou vydržuje finanční spekulant a miliardář George Soros. Co se světonázoru týče, Gershman a Soros jsou jednobuněčná dvojčata.

NED vyhledává citlivá místa politického života cílové země a napomáhá místním skupinám vytvářet z nich otevřené rány. Aby se nezacelily, financuje a organizuje protestní akce, kterými burcuje a buntuje obyvatelstvo proti vládě a stávajícímu politickému uspořádání.

Příkladem par excelence může být Letná, kde podle sociologa Petra Hampla rozhodně neprobíhala lidová demonstrace. “Připomínalo to spíše megakoncert organizovaný zkušenou profesionální agenturou. Tihle lidé to nepořádali ani poprvé, ani podruhé v životě,“dodal. „Byla to výpověď o penězích, které organizátoři mají.“

Gershman byl několikrát v Praze. Naposledy v říjnu loňského roku, kdy se setkal s Ivanem Havlem, jeho ženou Dagmar a s řadou figurek současného disentu. Před odletem se nechal slyšet, že jeho návštěva byla velice užitečná. „Uděláme pro Českou republiku vše, co je v našich silách,“ slíbil lidem, kteří ho doprovázeli.

Dva prezidenti proti, třetí váhá

Donald Trump během volební kampaně v roce 2016 slíbil, že jako prezident zruší NED, protože jeho činnost je kontraproduktivní, neboť Americe vytváří více nepřátel než přátel. Zatím se mu podařilo, že v letošním roce dostane ze státního rozpočtu pouze třetinu toho, co dřív. NED ale má mocné ochránce v Kongresu a štědré mecenáše ve Wall Streetu a vojensko-bezpečnostním komplexu. Stále žije a kope.

Rusko je jedinou zemí, kde si NED už neškrtne. Podle zákona o podvratných

organisacích „ohrožujících schopnost obrany země a její bezpečnost“, který přijala Duma a Putin podepsal, je od května 2015 jeho působení na území Ruské federace zakázáno.

Čínský prezident váhá, i když se mu jistě nelíbí, že NED cílevědomě a soustavně jitří nezhojené rány v Tibetu a Sin-ťiangu, kde se bouří muslimští Ujgurové. Navíc v nepokojích v Hongkongu, které ještě docela neskončily, hraje významnou finanční a organizační roli. V čínské povaze a tradici je s odvetou nespěchat, oplácet příkoří ve chvíli, kdy to protivník nejméně očekává, tvrdě a chladnokrevně.

Nepohodlné otázky

U nás je otevřenou ranou na politickém těle případ Babiš a Čapí hnízdo. Vezmeme-li v úvahu poslání a modus operandi NED, myslíte si, že stojí stranou? Že svoje zkušenosti z rozvratů a finanční prostředky nenabídl? Nebo že jeho ochota pomáhat byla odmítnuta? Jde jenom o Babiše, nebo o změnu politického směru? Přišla po Rakousku a Slovensku řada na nás? Není snad v zájmu Ameriky a jejího čoklíka z Bruselu postavit nás do latě?

Aktivity NED ve světě vzbuzují důvodné podezření z vměšování do vnitřních záležitostí států, což není lecjaká záležitost. Pomněme Russiagate.

Prezident Zeman by dobře udělal, kdyby přiměl Bezpečnostní informační službu, aby zveřejnila zevrubnou zprávu o činnosti NED u nás, abychom měli jasno, zda v našem případě je podezření namístě nebo ne. Šupito presto. Zavčas před sedmnáctým listopadem.

Protože ale zprávy ředitele BIS plukovníka Michala Koudelky slují prokázanou rigorosní nestranností a ryzí objektivitou, nelze vyloučit, že se dozvíme, že NED je skutečně tím, zač se vydává - neziskovou nadací, která se plně věnuje posílení demokratických institucí v celém světě.

  Psáno pro televizi Prima.



zpět na článek