21.4.2021 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

SVĚT: Zbrojní závody bez Ruska?

Tak nám Washington a Moskva pohřbily smlouvu, která stanoví, že v Evropě nesmí být rakety s atomovými hlavicemi, INF pro znalce. Nebyla to dokonalá pojistka proti nukleárnímu Armageddonu, ale rozhodně jsme se s ní cítili bezpečněji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotny 2.9.2019 17:01

Drobný problém může být v tom,

co všechno Putin považuje za "jejich" půdu.

J. Jurax 2.9.2019 13:02

No, s tím technologickým předstihem je to diskutabilní, neboť Rusko je tajnosnubnější než USA, nicméně ani ty vše do světa neroztrubují.

Pro laika byť poučeného odkázaného jen na veřejně přístupné zdroje je takměř nemožné se v tom orientovat. Parciálně nejspíš bude technologický předstih tu na jedné, tu na druhé straně, nicméně kvantifikovat tohle je velice obtížné a pro svrchuzmíněného laika nemožné.

Takže nastoupí - jak patrno z diskuze níže - diskuze o jakž takž známých detailech, historické analogie, svaté ideologicky modulované přesvědčení, spekulace o různém stupni divokosti a samozřejmě dehonestace diskutérů s nesprávným názorem.

Nicméně v každém případě je jedno jisté - ať je technologicky vyspělejší kdo chce, tak i ten technologicky vyspělý méně má potenciál zničit svět, který známe.

J. Krynický 2.9.2019 14:29

Re:

Kromě technologické úrovně záleží i na ochotě a odhodlání sílu použít a nevyděsit se, když přiletí zpět první letadla s rakvemi.

J. Lepka 2.9.2019 21:20

Re:

Poměrně přesný je odhad pomocí úspěšných pokusů. Finančně a vědecky zajištěné instituce dnes jsou schopny při pokusu ověřit již teoreticky a simulací prověřené postupy. Nedostatečně teoreticky vyfutrované pokusy obvykle končí průšvihem. Takže stačí sledovat mezinárodní média, co se komu pos_ralo a je vcelku jasno.

J. Jurax 2.9.2019 22:17

No možná. Ale musí se to do těch mezinárodních médií dostat a když se to tam dostane, musíte si toho všimnout.

J. Krynický 2.9.2019 11:30

Technologický předstih?

To myslím autor trochu ujel.

Každopádně zrušení té smlouvy s Ruskem souvisí jen tím, že jak Američané tak Rusové pochopili, že už dávno nejsou jedinými supermocnostmi a že tedy smlouva, která váže je, ale ne ostatní, je smlouva k ... no, k ničemu by bylo ještě dobré.

Ta smlouva byla pozůstatkem bipolárního světa a jako taková už se dávno přežila.

J. Jurax 2.9.2019 12:38

Přesně.

A Čína KLDR rozhodně nejevily snahu k takové smlouvě přistoupit. A ani nikdo jiný ...

P. Aron 2.9.2019 11:18

Rusko

https://www.narodninoviny.cz/bloomberg-v-konfrontaci-se-zapadem-putin-vybudoval-z-ruska-financni-pevnost/?fbclid=IwAR1pJr3TZe3_5c0n1gOobJUKR2s8ReKFgiu9PRNygB2VlerP-FFO5l3gcEQ

Americká zpravodajská agentura Bloomberg analyzovala středeční projev ruského prezidenta k Federálnímu shromáždění (viz ZDE). Podle ní Putin prostřednictvím přijetí nepopulárních opatření vybudoval z Ruska pevnost, která je schopna vzdorovat dlouholeté konfrontaci se Západem.

Rusko překonalo krizi i sankce

V. Patkoš 2.9.2019 20:54

Re: Rusko

:D jasně, narodninoviny.cz, proč ne rovnou Protiproud?

V. Novák 2.9.2019 10:36

Nedávná zkouška vypuštění americké rakety

Tomahawk s doletem zakázaným INF z pozemního univerzálního launcheru Mk 41 VLS ukázala naprosto zřetelně, kdo takové rakety a launchery (obé bylo INF zakázané) vyvíjel už před ukončením Smlouvy.

Rusko už několik let upozorňovalo na to, že Mark 41 umístěné v Rumunsku jako součást "čistě obranného" PRO lze použít i pro vypouštění čistě útočných Tomahawků a USA to popíraly. K výměně střel stačí hodiny.

Teď je aspoň jasno.

Oprava k článku - INF zakazovala rakety středního a krátkého doletu schopné nést jaderné hlavice a vypouštěné z země a infrastrukturu k nim. Tedy ne všechny rakety v Evropě.

V. Novák 2.9.2019 10:54

Re: Nedávná zkouška vypuštění americké rakety

Jeden alternatvní inteligent se neustále podivuje nad tím, že SSSR musel zničit více raket než USA. Samozřejmě při tom též lže o sovětském 4-násobku. Ve skutečnosti zničily USA do června 1991, kdy byla Smlouva prohlášena za splněnou 846 a SSSR 1,846 střel.

Důvod, proč SSSR zničil střel víc, je snadno pochopitelný - tedy kromě pro onoho alternativního inteligenta. INF se týkala pouze střel odpalovaných ze země, ne těch se startem z letadel a hladinových nebo podhladinových plavidel. Stačí se podívat na glóbus, aby myslící člověk pochopil, proč se SSSR soustřeďoval na pozemní rakety, zatímco USA pro své zásahy všude po světě potřebovaly a potřebují ty druhé, třetí a čtvrté.

J. Farda 2.9.2019 10:33

Ruský, nikoli německý

revanšismus nebo americký neoimperialismus je současné nebezpečí!

https://echo24.cz/a/SCKcS/chovani-ruska-ukazalo-ze-nejde-jen-o-polskou-hysterii

P. Zinga 2.9.2019 18:58

Re: Ruský, nikoli německý

Blbe, lepší zdroj nemáš?

V. Patkoš 2.9.2019 20:55

Re: Ruský, nikoli německý

Zingo Zingo, zase máš vycházky?

J. Lepka 2.9.2019 21:25

Re: Ruský, nikoli německý

Zase jste mi, Zingo, připomněl štěpný verš Egona Bondyho : Jen ty filmy sovětský, jsou vědecký.

I. Hendrych 2.9.2019 10:18

No comment ...

Ruský rozpočet 61 a Americký 700.

Technologická převaha Ruska je tedy skutečně logická...aneb blábolení tohoto pána je stejně tak logické.

J. Krynický 2.9.2019 11:32

Re: No comment ...

Výše rozpočtu a stav technologie spolu souvisejí jen velmi volně.

SAúdové mají vojenský rozpočet ohromný a sami by vyvinuli tak pytel na velbloudí bobky.

J. Jurax 2.9.2019 12:42

Saúdové nakupují, Rusové i Američané (některé další státy) vyvíjejí, protože nakoupit nemají kde.

J. Krynický 2.9.2019 14:27

Re:

To jistě, ale jde o to, že prostředky vynaložené na armádu ještě nezaručují jakoukoli technologickou úroveň. Mohou být vynaloženy naprosto neúčelně, platové náklady jsou nesrovnatelné, velikost armády a tedy jak počty vojáků, tak počty zbraní a množství munice se liší, ...

Pouhé srovnání nákladů nestačí.

Každopádně o technologickém náskoku bych u Ruska nehovořil. Nejsou na tom tak špatně, jak bývali, a v Sýrii prokázali, že jim zbraně fungují a že jsou ochotni poslat někam vojáky a nechat je umírat a že když někoho prohlásí za spojence, tak ho také skutečně podporují a nenechají padnout. Rusové se tam předvedli jako podstatně spolehlivější spojenec než Američané a to je hodně špatně.

Z. Velínský 2.9.2019 10:11

Zní to logicky, zní to velmi rozumně

Myslím, že každý racionální člověk, který dokáže počítat a má všech pět pohromadě, musí s Vašimi názory souhlasit.

Jenže pak je tu realita. Kdyby se Rusko nechtělo zapojovat do nových závodů v zbrojení, proč jim před 3 týdny vybuchla vyvíjená raketa s atomovým pohonem? Píšete, že prý Američané se mohou promenovat kdekoliv po světě s výjimkou výsostných území Ruska. Jenže před 5 lety Krymské pobřeží nebyly výsostné vody Ruska. Teď Rusko dělá, že to už jeho výsostné vody jsou.

Chápete? Slova a proklamace znějí bezvadně a velice rozumně. Jenže Rusům není možné nic věřit. Já jim nevěřím.

V. Novák 2.9.2019 10:41

Re: Zní to logicky, zní to velmi rozumně

1) Nikdo neví, co Rusům ve skutečnosri vybuchlo. Že to byl vyvíjený "Burevestnik" je pouze spekulace novinářů. Poměrně malý a krátkodobý nárůst radiace nesvědčí pro explozi jaderného reaktoru, nejvýš pro jeho poškození jinou explozí.

2) Rusové se stejně jako Američané také mohou promenovat všude po světě, pokud je tam místní vlády pustí nebo dokonce pozvou.

J. Krynický 2.9.2019 11:37

Re: Zní to logicky, zní to velmi rozumně

Ano. Oblast, která byla do roku 1953 součástí Ruska a do ukrajinské svazové republiky byla přesunuta čistě z administrativních důvodů V RÁMCI JEDNOHO STÁTU, nemá s Ruskem nic společného. Oblast, ve které prakticky pro všechny obyvatele představuje ruština mateřský jazyk, nemá s Ruskem nic společného. Oblast, ve které se valná většina obyvatel považuje za Rusy, nemá s Ruskem nic společného. Oblast, která protestovala už v době rozpadu SSSR proti setrvání v rámci Ukrajiny, nemá s Ruskem nic společného. Oblast, která se několikrát pokusila uspořádat referendum o odtržení od Ukrajiny, nemá s Ruskem nic společného.

J. Fridrich 2.9.2019 17:33

Re: Zní to logicky, zní to velmi rozumně

Léčíte se ? MĚL BY JSTE....

J. Krynický 2.9.2019 18:34

Re: Zní to logicky, zní to velmi rozumně

Bez obav. Oni si mě z Ministerstva Lásky najdou.

J. Lepka 2.9.2019 9:59

Autore, vy musíte být neskutečně slabomyslný,

když se domníváte, že vaše "argumenty" někoho přesvědčí. Možná vaše chlebodárce, než jim dojde, že plácáte tak enormní nesmysly, že i Pepa Goebbelsů bledne závistí.

P. Zinga 2.9.2019 18:55

Re: Autore, vy musíte být neskutečně slabomyslný,

Pane Lepko, dnes máte opravdu špatný den...

J. Lepka 2.9.2019 21:28

Re: Autore, vy musíte být neskutečně slabomyslný,

Máte stejného chlebodárce?

T. Kočí 2.9.2019 9:57

Zbrojní rozpočet USA

supluje rozpočty NATO, bundeswehru například.

J. Fridrich 2.9.2019 9:54

Dneska jste VYHRÁL pane Vítek ! Takovou pitomost už nemůže

Dneska jste VYHRÁL pane Vítek ! Takovou pitomost už nemůže nikdo překonat - i když tady máme skvělé adepty. Ale nebojte se - máte zlato za prokazatelné, krásné konstatování " Obranné systémy proti preventivním úderu dalekonosných raket s atomovými hlavicemi S 400 a S 500 předčí americké Patrioty. V rozvoji hypersonických letadel, jaderných torpéd nebo nízkoletících střel poháněných atomem jsou Rusové první na světě. Nač by jim byly nové zbrojní závody? Jim zcela postačí jen udržovat technologický předstih, což je v jejich schopnostech a finančních možnostech." -

Toto už nemůže nikdo překonat.. S. Vítek neví jak to bylo při uzavírání této smlouvy o raketách středního doletu v Evropě - tak jen pro něj -

Nyní řešená dohoda Reagan-Gorbi o likvidaci raket středního doletu v Evropě měla název " nulová varianta ". SSSR - jak proběhlo v Rudém právu musel zlikvidovat 4násobek počtu raket oproti USA. Jeden komuouš mě to sdělil s jakýmsi zadostiučiněním jak je sojuz mírumilovný - on totiž vůbec nepochopil, že jich měli Rusáci v té době v Evropě 4násobek těch Amerických.. Rusákům nelze věřit ani nyní a oni rozumí jen a jen SÍLE.. No a podobní hlupáci nás obklopují i nadále..

L. Severa 2.9.2019 9:51

Ovšem,

pokud se nebudou roztahovat po Evropě. " Rusové by měli být vyléčeni z touhy po světovládě..."