12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

SVĚT: Zbrojní závody bez Ruska?

Tak nám Washington a Moskva pohřbily smlouvu, která stanoví, že v Evropě nesmí být rakety s atomovými hlavicemi, INF pro znalce. Nebyla to dokonalá pojistka proti nukleárnímu Armageddonu, ale rozhodně jsme se s ní cítili bezpečněji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 2.9.2019 9:46

Hmmm,

"V rozvoji hypersonických letadel, jaderných torpéd nebo nízkoletících střel poháněných atomem jsou Rusové první na světě."

A to máte z kterých ověřených zdrojů, mohu-li se zeptat? Podle toho posledního experimentu totiž evidentně mnoho nepokročili... :-D

B. Rameš 2.9.2019 9:40

Článek je plný

A)nesprávných tvrzení (smlouva nebyla o tom " že v Evropě nesmí být rakety s atomovými hlavicemi" - zakazovala vývoj a rozmístění raket středního doletu. Samozřejmě byla ve své době prospěšná, těch pět až sedm minut možné reakce bylo zatraceně o kejhák.

B) propagandistických lží ("V rozvoji hypersonických letadel, jaderných torpéd nebo nízkoletících střel poháněných atomem jsou Rusové první na světě", to ani nemá smysl komentovat).

C) nepochopení smyslu dějin - nejde o Rusko, ale o Čínu. USA i Rusko jsou si vědomy, že Čína se hlásí o svou pozici supervelmoci, de facto na místo bývalého SSSR. Rusko je ohroženo přímo, geograficky s Čínou sousedí, USA ekonomicky a, řekněme, prestižně. Příslušným generálům musí být jasné, že ty desítky milionů potenciálních čínských vojáků jinak, než použitím taktických ZHN (pro nebrance: zbraně hromadného ničení), nezastaví. Takže bych se vůbec nedivil, kdyby se Strejček Sam s Medvědem Míšou předem domluvili.

J. Krynický 2.9.2019 11:52

Re: Článek je plný

Tak on jak strýček Sam, tak Medvěd Míša tu smlouvu už nějakou dobu obcházeli a porušovali, takže šlo jen o to, kdo bude kuře a dřív prohlásí, že od ní odstupuje.

B. Rameš 2.9.2019 22:44

Re: Článek je plný

Anebo kdo komu podrbe záda. V dané konstelaci jsou patrně zájmy společné.

K. Janyška 2.9.2019 9:32

Autore, a co je to kompozitivní teorie,

víte ? Dzp.

A. Alda 2.9.2019 9:28

Na tuto smlouvu mám ryze osobní zážitek.

Za komančů jsme museli při pravidelných pracovních poradách zařadit také politickou aktualitu a bylo stanoveno, že se všichni budou střídat. Byl to děs, všichni to nenáviděli, protože museli ukázat, že sledují "politické dění", které v normalisačním bezčasí vlastně ani nebylo. Nechutná a nežádoucí povinnost. Když jednou zase přišla řada na mne, bylo to právě při uzavírání této smlouvy. Tak jsem o ní pohovořil. A když šéf poradu rozpustil, obvinil mne mezi čtyřma očima, že poslouchám západní rozhlas, protože jsem použil argumenty z Deutsche Welle a z Hlasu Ameriky. A že si mám dávat pozor na to, co veřejně říkám. Měl samozřejmě pravdu - v Rudém právu jsem politické informace nehledal. Dost mne tehdy vyděsil. Avšak řekl mi to k mé ochraně, měl pro mne slabost (a byl to fakt dobrý šéf, stále na něj v dobrém vzpomínám).

P. Aron 2.9.2019 11:22

Re: Na tuto smlouvu mám ryze osobní zážitek.

Já jsem taky nenapravitelný. Za komančů štvavé imperialistické vysílačky a dnes desinformační weby :-)))

V. Novák 2.9.2019 12:48

Re: Na tuto smlouvu mám ryze osobní zážitek.

A poslouchal taky Deutsche Welle a Hlas Ameriky - jak by jinak věděl, odkud ty informace máte?

A. Alda 2.9.2019 13:36

O tom jsem přemýšlel až později.

Možná to poslouchal a možná ne. Oni mívali všelijaká politická školení a tam jim to mohli povídat a vysvětlovat. Fakt nevím.

o mne to tehdy byla pecka. Jen si to představte - bylo mi asi 28 a něco povídám ve prospěch Sovětského svazu a šéf mi řekne: to máte ze zahraničního rozhlasu. Fakt pecka.V té době opravdový důvod ke zděšení.

Z. Lapil 2.9.2019 8:50

JIž nikdy na naší půdě?

Ne že bych se divil komukoliv, kdo chce přenést boj na území nepřítele, ale mně to vážně zní jako analogie rčení "Nejlepší obrana je útok".

P. Portwyn 2.9.2019 12:23

Re: JIž nikdy na naší půdě?

Dovoluji si skromně připomenouti, že je i třetí alternativa - potenciálního útočníka odstrašiti a válce zabrániti.

J. Krynický 2.9.2019 14:31

Re: JIž nikdy na naší půdě?

To ovšem nejde faktickou likvidací vlastní obranyschopnosti a zpěvem Kumbájá.

P. Portwyn 3.9.2019 16:25

Re: JIž nikdy na naší půdě?

Však my taky nechceme odstrašovat, nýbrž vítat... samozřejmě ty, co nás obohatí.

Z. Lapil 2.9.2019 14:32

Re: JIž nikdy na naší půdě?

Je to tak. Díky.

J. Ganaur 2.9.2019 13:11

Re: JIž nikdy na naší půdě?

To Vám zní správně.Nejlepší obrana uloupeného Krymu se provádí na Donbasu.

I. Schlägel 2.9.2019 8:40

Rusko se zbrojních závodů

nezúčastní pouze za předpokladu, že na to nebude mít dostatek "zlatých rublů". Obranu svého území by posílit měli. Hlavně na hranicích s čínskými soudruhy. Američané mají ruské území u zadele, stejně jako kterékoliv jiné, leda že by si ho mohli koupit.

P. Kmoníček 2.9.2019 8:14

Rudý Vítku,

máte pravdu v tom, že Rusko nyní nemá vazaly. A to je ten malér pro civilizovaný svět. Ono je totiž chce mít.

J. Krynický 2.9.2019 11:53

Re: Rudý Vítku,

Jako ostatně každý stát.

J. Pokoutný 2.9.2019 8:04

Opravduu si myslíte, pane Němče,

že celá ta velká část souše a moře a od Kamčatky po Ural a východní Finsko od svého vytvoření geologickými silami čekala na to, až přijde ten dobyvačný národ, který si bude říkat Rusové? Který vytvoří největší ještě dnes trvající suchozemskou koloniální říši, ač po 100 let pokrytecky tvrdil, že kolonialismus je ohavnost a je třeba ho potírat? Hezký den!

J. Jurax 2.9.2019 13:11

Ale kuš ... a což celá ta velká část souše mezi Atlantikem a Tichým oceánem?

Víte, ideologicky Váš argument je jistě správný přinejmenším v tom bodě časoprostoru, v němž byl napsán, ale jinak je po mém soudu pošetilý až pitomý.

J. Pokoutný 2.9.2019 16:06

Re:

Opravdu máte pocit, že se Čukčům vede lépe, než třeba Navahům?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Native_American_politicians

V USA už měli za presidenta alespoň míšence, sověti se zmohli leda tak na Gruzína, ale o žádném obyvateli Východní Sibiře ve vyšší funkci jsem nic nečetl. Stejně tak o Výchdním Finovi, což je kolonie jak vyšitá a získaná (po dočasném osvobození po pádu carismu) v době, kdy se jiné koloniální velmoci spíše už stahovaly. Nebo máte máte pocit, že kolonie mohou být jen zámořské?

J. Jurax 2.9.2019 18:32

No, hodnocení prezidentů podle rasy či jejich etnicity je poněkud rasistické, nemyslíte?

A ten americký míšenec s nobelovkou obdrženou jenom za to, že nebyl bílý, po mém soudu vskutku nebyl pro USA žádnou výhrou. Spíš naopak. A to ne proto, že byl černý, resp. míšenec, ale kvůli tomu, že nebýt nebílý by se prezidentem nestal, kvůli svému černému rasismu a samozřejmě taky kvůli své politice obecně.

V. Němec 2.9.2019 7:39

Ano, ano,

ta obrovská země ze svým bohatstvím, nad tím jim kapou sliny jako kdysi Mongolům, Napoleonovi, Hitlerovi.

J. Elias 2.9.2019 6:31

„Už nikdy se nesmí a nebude bojovat na naší půdě.“ Když ona je ta jejich půda tak nespravedlivě veliká a bohatá a úrodná.

I. Schlägel 2.9.2019 8:43

Re:

Viďte, až se jeden diví, jak s těmi výdobytky ruští soudruzi neumějí hospodařit a třou bídu s nouzí. Až na některé oligarchické výjimky, jak jinak.

J. Krynický 2.9.2019 11:54

Re:

Váš popis ovšem ještě podstatně lépe sedí na Ukrajinu.