18.4.2024 | Svátek má Valérie


SVĚT: Zbraně pro Ukrajinu?

7.4.2014

Mnozí američtí kongresmani vnímají reakci prezidenta Obamy na ruské počínání vůči Ukrajině jako hrubě nedostatečnou. Stále hlasitěji zaznívají návrhy poskytnout Ukrajině také vojenskou pomoc.

Mike Rogers, předseda Zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů, vyjádřil podobný názor ve vysílání televize NBC. Odvolal se přitom na údaje jak ukrajinské, tak americké zpravodajské služby, podle kterých Rusko nadále posiluje svou armádní skupinu u východních hranic Ukrajiny, ale také jednotky schopné obsadit jižní regiony země, aby se tak probily až k Podněstří.

"Měli bychom poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc, která by jí umožnila uhájit vlastní území," řekl Mike Rogers. A dodal, že nemá na mysli vysoce technologické zbrojní systémy, spíše by mělo jít o konvenční komunikační zařízení, vybavení polních nemocnic, maximálně osobních střelných zbraní. "Pokud sladíme dodávky těchto obranných systémů se zavedením sankcí, pak snad Putin pochopí, že už nebudeme trpět ruské vpády na cizí území."

Pomocník poradce prezidenta pro národní bezpečnost Anthony Blinken v rozhovoru pro televizi CNN připustil, že vojenské manévry u hranic s Ukrajinou vyvolávají v okolí prezidenta Obamy značné znepokojení. "Způsobuje to atmosféru nestability, kdy každý incident může rozpoutat válečné operace," řekl.

"Je možné, že Rusko se snaží Ukrajince pouze zastrašit, ale není vyloučeno, že se vážně připravuje k invazi." Podle Anthony Blinkena vláda prezidenta Obamy nadále posuzuje ukrajinskou žádost o vojensko-technickou podporu, okolí prezidenta má však za to, že taková podpora sotva může Rusko odradit od vpádu na Ukrajinu. Blinken věří, že taktika pozvolného posilování ekonomických sankcí proti Rusku dříve nebo později musí ovlivnit chování ruského prezidenta.

V to však málo věří mnozí vlivní kongresmani. Senátorka za stát New Hampshire Kelly Ayotteová, která o minulém víkendu navštívila Kyjev, v nedělním vysílání kanálu CBS vyjádřila názor, že Spojené státy by měly sáhnout k mnohem rozsáhlejším sankcím, než činí nyní: "Sankce je třeba zavádět plošně, proti celému finančnímu sektoru Ruska," řekla. "Je třeba také posoudit možnost uložení sankcí proti ruskému energetickému sektoru. Ruská ekonomika totiž kromě energetiky prakticky nic jiného nemá. Země je zcela soustředěna na těžbu plynu a ropy. Pokud zaměříme naše úsilí právě na tento sektor ruského hospodářství, určitě to ovlivní postavení prezidenta Putina. A pak pochopí, co mu tím chceme naznačit."

Senátorka Kelly Ayotteová také souhlasí s tím, že Spojené státy by měly kladně odpovědět na žádost Ukrajiny o poskytnutí vojensko-technické pomoci. Podle jejího názoru bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč zbídačil nejen celý stát, ale také zásadně snížil bojeschopnost ukrajinských ozbrojených sil. Proto potřebují americkou podporu.

Ve stále radikálnějších názorech amerických politiků možná je třeba hledat vysvětlení toho, proč Vladimír Putin překvapil Baracka Obamu nečekaným telefonátem, v němž ho ujišťoval o výlučně mírových záměrech své země.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus