SVĚT: Zase nám jdou po krku. Pardon, po internetu
Není to dávno, co si lidé všimli, vzápětí se vzchopili, vzedmuli a protestovali proti ACTA (a taky PIPA a SOPA), a už tu máme další pokus o spoutání a omezení svobody internetu. A tím i svobody lidí. Konference v Dubaji. (Jakpak se tam asi chová česká delegace?)
Mocní tohoto světa ne a ne vydejchat, že by si obyčejní lidé mohli svobodně vyměňovat necenzurované informace. A nenechte se mýlit, nejsou to jenom totalitní a polototalitní státy, které se snaží omezit či zlikvidovat svobodu internetu – jsou to všechny státy!
Každý stát má svá tajemství, která, když vyplavou na povrch, mohou znamenat cokoliv - od ztráty tváře až po pád vlády. Jen si vzpomeňte, jak Wikileaks zanechala americkou diplomacii odkopanou před světovou veřejností. A také se Amerika čile podílela na přípravě ACTA a podobných inkvizičních smluv. U "demokratických" států a vlád se aspoň dá apelovat na demokratické principy a takové vlády couvnou před protestujícím lidem. Nerady, ale couvnou. Jako ta česká, která "pozastavila" ratifikaci ACTA.
Totalitní a polototalitní státy by nejraději internet celý zakázaly. ("Co si mají lidi co povídat, my jim řekneme v televizi, jak to je.")
A tak to bude pokračovat, jasně se rýsuje strategie mocných – ("Budeme to zkoušet znova a znova a až se lidi unaví, nebudou dávat pozor (uděláme třeba konferenci před Vánocemi, lidi mají starosti o dárky a žrádlo a co se upeče v Dubaji, může projít bez povšimnutí) a nakonec nějakou omezovací dohodu prosadíme. A pak další a další. A než se nadějou, tak budeme mít ten plebs zase pod palcem.")
A přitom je tato strategie kontraproduktivní. Jsem přesvědčen, že státy, které akceptují plnou svobodu internetu, budou mít ekonomickou a technologickou výhodu před státy, které budou své lidi cenzurovat. Jde o sumární inteligenci obyčejných, průměrných lidí, která vynáší zemi nahoru.
Co potřebujeme nyní v boji proti nepřátelům internetu, je změnit strategii boje proti tomuto nebezpečí. Protestovat proti snahám omezit internet je pořád nutné. Ale je také zapotřebí přidat boj o uznání svobodného a neomezeného internetu jako základního lidského práva.
Potřebuje to definici a nálepku. Definice je jednoduchá: Internet bez omezení obsahu a geografických hranic. Nálepka? Navrhoval bych "Virgin Internet" (nezaměňovat s Virgin Media), "Free Internet" nebo "Unrestricted Internet". Třeba se něco chytí. Základní princip je následující:
"Pokud existuje technologie, která umožní lidem na celém světě si svobodně a bez cenzury vyměňovat informace, je proti lidským právům jim v tom jakýmkoliv způsobem administrativně bránit."
Něco takového by bylo zapotřebí přidat do Deklarace lidských práv.
Kde jsou pirátské strany, které by tohle měly prosazovat? Kde jsou organizace pro lidská práva? A kde jsou studenti a mladí lidé, jejichž budoucnosti se to velice týká?
P.S. Pro ty, kteří se mnou souhlasí, doporučuji aspoň podepsat petici Googlu, kterou v době, kdy píšu tento článek, podepsaly už více než tři miliony lidí po celém světě.