27.2.2020 | Svátek má Alexandr


SVĚT: Zase nám jdou po krku. Pardon, po internetu

10.12.2012

Není to dávno, co si lidé všimli, vzápětí se vzchopili, vzedmuli a protestovali proti ACTA (a taky PIPA a SOPA), a už tu máme další pokus o spoutání a omezení svobody internetu. A tím i svobody lidí. Konference v Dubaji. (Jakpak se tam asi chová česká delegace?)

Mocní tohoto světa ne a ne vydejchat, že by si obyčejní lidé mohli svobodně vyměňovat necenzurované informace. A nenechte se mýlit, nejsou to jenom totalitní a polototalitní státy, které se snaží omezit či zlikvidovat svobodu internetu – jsou to všechny státy!

Každý stát má svá tajemství, která, když vyplavou na povrch, mohou znamenat cokoliv - od ztráty tváře až po pád vlády. Jen si vzpomeňte, jak Wikileaks zanechala americkou diplomacii odkopanou před světovou veřejností. A také se Amerika čile podílela na přípravě ACTA a podobných inkvizičních smluv. U "demokratických" států a vlád se aspoň dá apelovat na demokratické principy a takové vlády couvnou před protestujícím lidem. Nerady, ale couvnou. Jako ta česká, která "pozastavila" ratifikaci ACTA.

Totalitní a polototalitní státy by nejraději internet celý zakázaly. ("Co si mají lidi co povídat, my jim řekneme v televizi, jak to je.")

A tak to bude pokračovat, jasně se rýsuje strategie mocných – ("Budeme to zkoušet znova a znova a až se lidi unaví, nebudou dávat pozor (uděláme třeba konferenci před Vánocemi, lidi mají starosti o dárky a žrádlo a co se upeče v Dubaji, může projít bez povšimnutí) a nakonec nějakou omezovací dohodu prosadíme. A pak další a další. A než se nadějou, tak budeme mít ten plebs zase pod palcem.")

A přitom je tato strategie kontraproduktivní. Jsem přesvědčen, že státy, které akceptují plnou svobodu internetu, budou mít ekonomickou a technologickou výhodu před státy, které budou své lidi cenzurovat. Jde o sumární inteligenci obyčejných, průměrných lidí, která vynáší zemi nahoru.

Co potřebujeme nyní v boji proti nepřátelům internetu, je změnit strategii boje proti tomuto nebezpečí. Protestovat proti snahám omezit internet je pořád nutné. Ale je také zapotřebí přidat boj o uznání svobodného a neomezeného internetu jako základního lidského práva.

Potřebuje to definici a nálepku. Definice je jednoduchá: Internet bez omezení obsahu a geografických hranic. Nálepka? Navrhoval bych "Virgin Internet" (nezaměňovat s Virgin Media), "Free Internet" nebo "Unrestricted Internet". Třeba se něco chytí. Základní princip je následující:

"Pokud existuje technologie, která umožní lidem na celém světě si svobodně a bez cenzury vyměňovat informace, je proti lidským právům jim v tom jakýmkoliv způsobem administrativně bránit."

Něco takového by bylo zapotřebí přidat do Deklarace lidských práv.

Kde jsou pirátské strany, které by tohle měly prosazovat? Kde jsou organizace pro lidská práva? A kde jsou studenti a mladí lidé, jejichž budoucnosti se to velice týká?

P.S. Pro ty, kteří se mnou souhlasí, doporučuji aspoň podepsat petici Googlu, kterou v době, kdy píšu tento článek, podepsaly už více než tři miliony lidí po celém světě.

petr.kolar.canada@gmail.comSOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.