16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SVĚT: Zápas o jádro střední Evropy

Geopolitický význam českého státu určuje jeho poloha ve středu pásma zpravidla menších národů a států mezi Německem a Ruskem. Jaký je geopolitický význam tohoto pásma? Stručně řečeno, je rozhodující pro vztah Evropy, Asie a Afriky, tedy v dané souvislosti Západu, Východu a Jihu. Není takové tvrzení přehnané?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 7.9.2016 3:47

Re: A podivejme se!

Mate pravdu, ale zaklad tomu dal uz Napoleon, ze stovek nezavislych pidistatecku jich udelal jen par desitek, tim to zacalo. A na zadel tomu dali kdo jiny, nez zase Francouzi: vypovedeli v 1870 docela drze Prusku valku, kterou projeli, vcetne zajateho Napoleona III a Prusko vyslo o dost mocnejsi a respektovanejsi, tim spise ze mu Ftancie musela zaplatit na reparacich 5 miliard ZLATYCH franku. Spocitejte si to, zlaty 20 frank ma okolo 7 gramu, cili 5 fr odpovidalo 1.75 gramu. A ted 1000 000 000x vice. Nepredstavitelne, vidte, nicmene Francie to zaplatila behem, tusim, peti let.

P. Sulc 7.9.2016 3:37

Re: cituji

Nu ano, NATO bude Cechy chranit, tech par letadel a tanku by stacilo tak na pytlaky. Ale byla tu jeste jen=dna ''aliance'', ktera uchranila narod 400 let: habdburska monarchie,vzdorovala Turkum, Svedum, Napoleonovy, Prusum. Ale neodolala Tatickovy, ktery premlouval Wilsona a zdrzoval valku tak dlouho, dokud nedostal slib rozbiti R-U. A pidi-staty preckaly jen 20 let. Ale obcane zato mohlo mit mavatka ve vlastnich, narodnich barvach, to byla velika vyhoda a podporovala vlastenectvi, bez mavatek a praporku v oknech neexistuje suverenita.

M. Prokop 6.9.2016 21:13

Re: S tou demokratičností Ukrajiny bych byl trochu opatrný.

Nic takového jsem nenapsal.

I my se musíme mnohému učit, ale přece jenom toho není tolik, co na té Ukrajině.

J. Novak 6.9.2016 18:19

Re: Před Ruskem a Německem

Před Ruskem je Česká republika v bezpečí, Německo po rozdělení Československa a s tím zbytkem armády, co v ČR zůstala flíček na mapě Evropy zvaný Česká republika či Czechie rozšlápne jako mravence, kdy si vzpomene. Že to dělat nemusí je způsobeno tím, že většinu klíčového průmyslu i politického estabilishmentu si už dávno koupilo "za pár babek". Už za Havlových a Klausových dob řekl jeden z představitelů zahraničních investorů, že nemá důvod ke korupci na úrovni ředitelů firem a lokálních politiků, když si za ty samé peníze "koupí" rovnou celého ministra i s jeho ministerstvem.

Toto není nic jiného, než konstatování neradostného faktu.

J. Novak 6.9.2016 18:11

Re: Stabilita Německa a Ruska je důležitá už

Oni v tom Kosovu nějací pravoslavní zbyli? Že o nich není slyšet, jenom o muslimech a zbytku křesťanů, co jsou na útěku před muslimy nebo musí být chráněni vojskem OSN před likvidací.

J. Lancik 6.9.2016 17:38

Re: S tou demokratičností Ukrajiny bych byl trochu opatrný.

Nevypada to pane Prokope, ze my uz ji umime. Vzemich koruny ceske zacala jista forma demokracie uz kdyz se Rakousko-Uhersko stalo konstitucni monarchii. Po Vzniku samostatne CSR zas jen jista forma demokracie. (zruseni zemskych snemu a samosprav uz bylo omezenim demokracie). Po roce 1945 si obcane (stale jeste?) v demokracii s nahubkem zvolili stranu ktera pohrbila demokracii na dlouha desetileti. Tehdy budis jim omluvou, ze naleteli na jejich program a netusili, ze volby '46 jsou na dlouha leta posledni. Po zkusenostech s komunisty padesatych let a prepadeni peti komunistickymi zememi a po nabyti svobody tuto stranu porad voli az 20% volicu.

Nepochybne; Ukrajina se bude jeste dlouho ucit, ale uprimne, verite, ze my uz tu demokracii umime? Ze se nepotrebujem ucit?

Z. Koutecký 6.9.2016 17:24

Re: pane Malečku

Jen ve štábních funkcích nejvyššího velení je 69 generálů. Kolik jich je v přímém velení se neudává. Ona ovšem ani tlupa plukovníků, podplukovníků a majorů nevyjde zrovna levně. Uvážíme-li, že v české armádě připadá na jednoho vyššího důstojníka cca 10 ostatních vojáků z povolání, tak i v NATO bude ta tlupa asi dost velká.

P. Götze 6.9.2016 14:32

Re: Už zase.

Clanek je o stredbni Evrope, nejen o Cesku. A pokud by mela minimalni vyznam, nikdo ani z Ruskla, ani z EU by se sem netlacil. Jenze realita ukazuje, ze opak je pravdou.

P. Götze 6.9.2016 14:30

RE

Clanek ma hlavu a patu. Vice takovych.

P. Selinger 6.9.2016 13:31

Re: A podivejme se!

Autor největší tragedie pro Evropu - sjednocení malých států německého jazyka v císařství.

P. Urban 6.9.2016 13:28

Před první světovou válkou

ovládalo Čechy a střední Evropu Rakousko-Uhersko. Pokud srovnám jeho tehdejší pozice v Asii a Africe s pozicemi Británie, Francie a nakonec i Německa, v uvedeném pořadí, nezdá se mi, že by geopolitický význam jádra střední Evropy byl pro vztah těchto kontinentů až tak zásadní.

Co se týče existence demokratické civilizace v Evropě, ta se bez USA skutečně neobešla. Ale bez střední Evropy ano. Důsledkem osvobození a zdemokratizování států mezi Německem a Ruskem bylo, mimo jiné otevření cesty na Blízký východ, kterou Západ nepotřeboval, ale jiní ji později využít dokázali. V opačném směru.

M. Prokop 6.9.2016 13:24

Re: pane Malečku

Pro zajímavost, jak početná je ona generalita NATO?

M. Prokop 6.9.2016 13:22

Re: Arogantní Juncker a TTIP

Ona s vyjednáváním nesouhlasí většina států EU?

Pokud by nějaká větší země SKUTEČNĚ nesouhlasila, vyjednávání se zastaví tak nějak automaticky.

J. Mrázek 6.9.2016 12:56

Arogantní Juncker a TTIP

Juncker: EU bude i přes nesouhlas členských států pokračovat ve vyjednávání TTIP. Má na to mandát daný Lisabonskou smlouvou..

P. Švejnoch 6.9.2016 12:56

Re: Pro normalizacniho filozofa

Ano, je to přesně taková kravina, jako jste napsal Vy ve svém úvodním příspěvku - protože z ní logicky vychází.

P. Zinga 6.9.2016 12:05

Re: Pane Bednář,

Proč ne, když už ji má Obama?!

P. Zinga 6.9.2016 12:04

Re: Pane Bednář,

Pane Tachovský, hnůj smrdí! Jestli Vaše ho..o ne, tak jste včela: po všem je hov.o, jen po včelách je med...

K. Frauknecht 6.9.2016 11:57

Re: To je volovina

Jsem (bohužel :-)) pamětník. V 68 se nejednalo o nějaké vystoupení ČSSR ze socanského bloku a tedy důvodu k válčení. To se jen kočkovali menší bolšani s většíma bolšanama, se všemi důsledky.

Zajímavý názor od ruského historika (nemůžu dohledat jméno), že českým srpnem prakticky prohrál SSSR. Levicově nakloněni obyvatelé západu (a že jich bylo, šedesátá léta, Frankfurtská škola...) invazi logicky odsoudili a sovětská politika přestala být pro ně atraktivní.

K. Janyška 6.9.2016 11:18

Národní státy jsou nezdemontovatelné, jen napadnutelné.

A to německá EU udělal... Dzp.

M. Prokop 6.9.2016 11:10

Re: pane Bocku

Ano, přepadením Polska. Z jedné strany Hitler, z druhé SSSR, jak si to pěkně nasmlouvali. A pokračovat ve válce na Západě by bez sovětské podpory nešlo už vůbec.

M. Prokop 6.9.2016 11:07

Re: Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

Tak pravda, kromě Turecka Rusové sankce moc nevyhlašují, ono to s jejich hospodářskou silou a potřebami ani moc nejde.

Ale zase okupují části sousedů, proti tomu jsou sankce úplná mušička.

Cui bono? Zatím na nestabilitě tratí všichni, ale Rusům to nějak nelze vysvětlit.

M. Prokop 6.9.2016 11:04

Re: Stabilita Německa a Ruska je důležitá už

Zajímavé je, že v tom Kosovu se pravoslavní i muslimové chovají prakticky stejně.

D. Polanský 6.9.2016 11:04

Re: Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

No jo, nic tak prostého člověka nepotěší jako stabilní a stálý nepřítel. Vše mu je jasné, hezky si zanadává, prostě život coby pohádka.

D. Polanský 6.9.2016 10:59

Stabilita Německa a Ruska je důležitá už

jenom proto, že Francie již nikdy stabilní nebude. Islám si ji pomalu podmaňuje. Skončí to tím, že pod záštitou NATO bude vyhlášena islámskou republikou, viz Kosovo. Holt nic netrvá věčně.

P. Vaňura 6.9.2016 10:48

Naposledy uvalilo Rusko hospodářské sankce na

Turecko!

P. Vaňura 6.9.2016 10:46

Kdyby mělo Česko minimální význam, neměli

bychom tu srpen 1968! Brežněv dokonce Dubčekovi řekl, že pro zachování své sféry vlivu je SSSR ochoten vést další světovou válku!

P. Vaňura 6.9.2016 10:42

A proč by je nemohli vrátit, vylodění silových

složek si EU MŮŽE DOVOLIT a různé místní lybijské mocipány patrně půjde uplatit.

A dále, je třeba okamžitě stáhnout lodi Frontex od lybijských břehů a migranty na lodích všelijakých organizací prostě DO EVROPY NEPUSTIT. Ať si je odvezou třeba do...

R. Morava 6.9.2016 10:37

Re: Pane Bednář,

Taky tvrdím, že pro nás udělal asi víc Gorbačov než Havel. Jenomže to je zásluha Gorbačova, ne třeba Stalina.

My jsme byli demokraticá země i bez Ruska. Že se musí Rusko obrátit říkalo i poselství ve Fatimě.

Pro Evropu je důležité stabilní a demokratické Německo i Rusko. Oba tyto státy mají dnes co dohánět.

R. Morava 6.9.2016 10:28

Rozděluj a panuj?!

No ještě je tu doktrína rozděluj a panuj. Už Svatoplukovým synům se to vymstilo a tolikrát jsem mu to říkal. V tváří tvář nebezpečí je potřeba se sjednocovat, i proto V4 chválím. Co se týká EU původní myšlenka byla dobrá než ji napadnul neomarxismus. I Rakousko mělo svůj smysl jako záštita před Islámem. Tuto úlohu víceméně splnilo.

Hranice se v normálně hlídají líp ve větším celku, pokud je to naopak, což je dnes je, je čas se urychleně probudit. Odmítnutí kvót tomu může pomoct, je teda nutností!

Pravda je, že Západní Evropa je natolik prosycená neomarxistickým multikulturalismem, a zahleděná do podivné představy humanrighttismu bez lidských povinností, že pokud se nevzpamatují, končí. V takovém případě by byla nutnost se oddělit.

J. Žitný 6.9.2016 10:19

Re: Pro normalizacniho filozofa

4.odstavec - z hlediska logiky je to totalni 3.14covina, to uznate sam...