20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

SVĚT: Zápas o jádro střední Evropy

Geopolitický význam českého státu určuje jeho poloha ve středu pásma zpravidla menších národů a států mezi Německem a Ruskem. Jaký je geopolitický význam tohoto pásma? Stručně řečeno, je rozhodující pro vztah Evropy, Asie a Afriky, tedy v dané souvislosti Západu, Východu a Jihu. Není takové tvrzení přehnané?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 6.9.2016 8:08

pane Frauknechte

hlavně mě zaujala informace, že asfalt byl položen jako jeden kus. To je totiž pro trvanlivost asfaltové silnice to nejpodstatnější a vědí to technologové i u nás v Česku. Bohužel se tím málokdy v praxi řídí.

J. Pražák 6.9.2016 8:24

Re: Souhlas.

To oprava Korunovační v Praze bude způsobovat kolaps půl roku.

M. Prokop 6.9.2016 9:57

Re: Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

Ono se to nevylučuje.

EU má zajisté mnoho problémů a Rusko zase má svůj tradiční imperialismus, živený paranoiou a mesiáštvím a nejistotou, kde vlastně jsou jeho hranice a kdo všechno k němu má patřit a kromě toho, problémů má také dost a co je pro vládce snazší, než předhodit občanům vnějšího nepřítele?

J. Pražák 6.9.2016 10:05

Re: Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

Kdo komu škodí hospodářskými "sankcemi",...? Udělal Rus někdy nějaké sankce svým obchodním partnerům? Rus neí žádný anděl, ale dělat z něj většího ďábla je chybné. Kdo z toho má výhodu a kdo ztrácí? Cui bono?

P. Vaňura 6.9.2016 10:48

Naposledy uvalilo Rusko hospodářské sankce na

Turecko!

M. Prokop 6.9.2016 11:07

Re: Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

Tak pravda, kromě Turecka Rusové sankce moc nevyhlašují, ono to s jejich hospodářskou silou a potřebami ani moc nejde.

Ale zase okupují části sousedů, proti tomu jsou sankce úplná mušička.

Cui bono? Zatím na nestabilitě tratí všichni, ale Rusům to nějak nelze vysvětlit.

D. Polanský 6.9.2016 11:04

Re: Dočetl jsem ty fantasmagorie pouze k:

No jo, nic tak prostého člověka nepotěší jako stabilní a stálý nepřítel. Vše mu je jasné, hezky si zanadává, prostě život coby pohádka.

M. Šejna 6.9.2016 7:30

kdopak se bojí silné EU?

Tenhle článek je opravdu jen filosofickou úvahou. Každopádně silná EU je pro některé české jedince noční můrou, a to i pro pana filosofa Bednáře.

EU má 500 mil. obyvatel a nejvyšší HDP na světě. Ale pouze v připadě že ji chápeme jako jednotný státní útvar. Tomuto státnímu útvaru dodnes chybí jednotná armáda a jednotná policie. Ptejmě se proč, když s jednotnou policií a armádou by EU fungovala mnohem efektivněji (včetně řešení imigrantské krize).

J. Pražák 6.9.2016 7:44

Re: kdopak se bojí silné EU?

Vidíme jak efektivně funguje FRONTEX, který "zajišťuje ochranu vnější hranice" tím, ževozí ilegály do Evropy. Stejně tak efektivně by fungovala společná armáda.

M. Šejna 6.9.2016 8:11

pane Pražáku

a co má s těmi ilegály na moři dělat? Má je snad postřílet a naházet do moře? Vratit zpět je nemůže, protože by se to rovnalo vylodění evropských silových složek na území afrického státu.

J. Pražák 6.9.2016 9:12

Re: pane Pražáku

Rozhodně Frontex nemusí jezdit těsně u Lybie a lovit je. Vždyť na to čekají, protože nemají ani dostatek paliva, aby dojeli do Evropy. Když je nebudou lovit a "zachraňovat" (rozuměj vozit na celoživotní bezpracnou dovolenou do lepších podmínek, než mají doma), tak příliv ustane. Ale on je to i v Německu obrovský byznys, placený ze státního. Přiživují se na něm statisíce Němců.

J. Tachovský 6.9.2016 9:36

Re: pane Pražáku

Muze to delat jako na prelomu 19. a 20. stoleti amici. Vyclenit (koupit nebo pronajmout si) jeden recky ostrov a tam je internovat. Do te doby, nez je nekdo bude chtit nebo si vzpomeou, kam se chteji vratit.

P. Zinga 6.9.2016 9:38

Re: pane Pražáku

Pane Šejno, ano...

J. Schwarz 6.9.2016 10:12

Re: pane Pražáku

Koukněte se někdy pořádně na reportáže z "lovení běženců z moře". Stačí když loď Frontexu spatří na moři gumový člun s černochy a už "zachraňuje". I když je ideální počasí, skoro bezvětří a člun se nepotápí. Lepší pro Evropu by bylo, kdyby žádný Frontex neexistoval a žádné jeho lodě u Libyjských břehů nepatrolovaly. Už to by počty migrantů slušně omezilo.

P. Vaňura 6.9.2016 10:42

A proč by je nemohli vrátit, vylodění silových

složek si EU MŮŽE DOVOLIT a různé místní lybijské mocipány patrně půjde uplatit.

A dále, je třeba okamžitě stáhnout lodi Frontex od lybijských břehů a migranty na lodích všelijakých organizací prostě DO EVROPY NEPUSTIT. Ať si je odvezou třeba do...

M. Prokop 6.9.2016 9:59

Re: kdopak se bojí silné EU?

Co to je, "silná EU"? Víc a víc buzeračních směrnic?

Proti EU, která dokáže ochránit své hranice a v jejich rámci maximální možnou svobodu politickou i ekonomickou, bych neměl nic. Jenže od toho se EU spíše vzdaluje.

A. Bocek 6.9.2016 6:56

Miluji Ameriku,

za to že nám třikráte pomohla z totality k demokracii (1918,1945 a 1989 ) a nemám rád Rusko , za to že nás že nás chtějí zotročit (1919 SR Rad , 1948 , 1968 ). Je mi líto že naši komunisté vyměnili proletářský internacionalismus za bolševický pravoslavný carismus.

M. Šejna 6.9.2016 7:40

pane Bocku

Jak nám v roce 1989 pomohla Amerika z totality k demokracii? Mohl byste to upřesnit?

V roce 1945 nám USA určitě pomohly, ale společně se SSSR.

No a v roce 1918 vzniklo Československo, ale rozhodně tehdy nešlo konec totality a začátek demokracie.

J. Tachovský 6.9.2016 9:41

Re: pane Bocku

V roce 1989 se totalita zhroutila sama a za to jsme se odvdecili americe vyklizenim nekterych trhu. A oni za to vyklizeni zatleskali HAvlovi a dali mu par cestnych doktoratu. V r. 1945 to byl Sovetsky svaz, ktery nas osvobodil. Americka invaze probehla v dobe, kdy uz bylo jasne jak to dopadne a kdy bylo jasne, ze sovetska armada by mohla dojit az k Atlantiku. No a na udalostech 1918 kolem vzniku Ceskoslovenska USA zase tak velky vliv nemelo. To spis Francie.

M. Prokop 6.9.2016 10:01

Re: pane Bocku

Jak v koze je ve vás to PŠM.

Bez SSSR by Hitler vůbec nemohl válku začít.

J. Tachovský 6.9.2016 10:12

Re: pane Bocku

To se mylite. Hitler ji zacal prepadenim Polska. No as kdyby nas "spojenci" v Mnichove nezradili, tak by ji zacal prepadenim Ceskoslovenska.

M. Prokop 6.9.2016 11:10

Re: pane Bocku

Ano, přepadením Polska. Z jedné strany Hitler, z druhé SSSR, jak si to pěkně nasmlouvali. A pokračovat ve válce na Západě by bez sovětské podpory nešlo už vůbec.

P. Maleček 6.9.2016 6:26

Vystupování z NATO by mělo být rovno vlastizradě

Právě NATO a tím USA jsou garanty míru v Evropě. Zpochybňování jeho role, či dokonce snahy z něj vystoupit, by mělo být zákonně označeno za vlastizradu - že naši milí komouši.

Důkazem je i to, jak EU socialisté, ty naše maskované jako ČSSD nevyjímaje, sní o EU armádě. S evidentním cílem rozložit NATO jako uskupení bránící jim v totalitním ovládnutí EU.

M. Šejna 6.9.2016 7:43

pane Malečku

NATO je opravdu garantem míru v Evropě. Ale Vaše logika, že jednotná armáda EU by rozložila NATO, je dost podivná. Čím by EU-army rozložila NATO?

P. Maleček 6.9.2016 8:32

Re: pane Malečku

Jednoduše, ve chvíli kdy by EU socialisté měli armádu sloužící jejich cíli totalitnímu ovládnutí EU, tak by z NATO, totalitnímu ovládnutí EU kýmkoliv bránící, vystoupili.

Z. Koutecký 6.9.2016 9:08

Re: pane Malečku

NATO by mělo být garantem míru v Evropě, ovšem zatím jen totálně neúspěšně šířilo za pár bilionů dolarů mír kdesi na východě a v Africe. V Evropě si zatím jen za pár desítek miliard postavilo nový palác, podniká spanilé jízdy,pár tisíc vojáků poskakuje na hranicích s Ruskem a garantovány jsou akorát skvělé platy početné generality. Německo rozdává obyvatelům pokyny jak se zásobit, aby přežili prvních deset dní války, Francie zrušila nedávno výjimečný stav prostě proto,že ho nelze prodlužovat do nekonečna, po Evropě se toulá cca půl milionu uprchlíků bez azylového statutu a přibývají další, atd. Ano, cítím se pod ochranou NATO skutečně bezpečně, ale přece jen se těším až přestanu být malým Čechem a stanu se silným Evropanem ve Spojených regionech evropských pod vedením našich odvěkých německých přátel.

M. Prokop 6.9.2016 13:24

Re: pane Malečku

Pro zajímavost, jak početná je ona generalita NATO?

Z. Koutecký 6.9.2016 17:24

Re: pane Malečku

Jen ve štábních funkcích nejvyššího velení je 69 generálů. Kolik jich je v přímém velení se neudává. Ona ovšem ani tlupa plukovníků, podplukovníků a majorů nevyjde zrovna levně. Uvážíme-li, že v české armádě připadá na jednoho vyššího důstojníka cca 10 ostatních vojáků z povolání, tak i v NATO bude ta tlupa asi dost velká.

J. Žitný 6.9.2016 5:55

Pro normalizacniho filozofa

s. Bednara pochopitelne neni navrat stredovychodni Evropy k 'narodnim statum' (cti 'pod diktat Moskvy') tragedii.....spise to uvita.

J. Žitný 6.9.2016 5:55

Re: Pro normalizacniho filozofa

...Bednare...