28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


SVĚT: Západ políbený mozkomorem?

23.6.2020

Planutí kulturních válek lze v budoucnu očekávat i v našich končinách

Poslední dobou většina obyvatel české kotliny při pohledu západním směrem asi jen nevěřícně zírá – na mohutnou vlnu demonstrací proti rasismu, vyvolanou násilnou smrtí George Floyda, i na nebývalý „sochopád“. Na jižanských generálech z americké občanské války česká prozápadní identita nestojí, avšak hněv se zdaleka neomezuje pouze na ně. Výčet soch (osobností), jež jsou fakticky vyřazovány z civilizace, dokonce zahrnuje i u nás dosud nezpochybnitelného hrdinu Winstona Churchilla.

„V Anglii dnes sochy Churchilla, který Británii i Evropu zachránil před Hitlerem, musí bránit před nájezdy levičáckých hord fotbaloví fanoušci. Boris Johnson na to nemá koule. Kam se to ten Západ dostává? V Americe vadí Kolumbus a brzy bude vadit i George Washington. Ano, i on měl otroky. Přejmenují kvůli tomu hlavní město?“ zahořekoval na Facebooku místopředseda ODS Alexandr Vondra. Jeho otázku „Kam se to ten Západ dostává?“ si však v posledních letech u nás klade rostoucí počet lidí.

Smazané filmy či ostrakizace určitých osob kvůli jejich nedostatečně pokrokovým názorům nejsou žádnou novinkou přítomných dní. Současná vlna všeobecného rozhořčení však příznačně ošplouchla i spisovatelku Joanne Rowlingovou, zcela staromódně soudící, že menstruující bytost je prostě žena. Generačně mladší filmoví představitelé hrdinů ze školy v Bradavicích svou „stvořitelku“ pěkně „vyškolili“ – prý urazila transsexuální osoby. Patrně si myslí, že tetu Joanne musel políbit mozkomor.

Stíny kolonialismu

Koloniální minulost mnoha západních zemí se u nás dosud vnímala zcela bezproblémově, víceméně v optice, kterou kolonialismus sebe sama propagoval, tedy jako civilizační mise, jež zaostalým divochům přinesla vodovod, žárovku a kartáček na zuby. Jeho stíny zde nikoho nevzrušovaly, poukazování na ně se pak dokonce mnohdy považovalo za projev levičáctví. Není divu, Rakousko-Uhersko ani Československo neměly mimoevropské kolonie, tedy pomineme-li svérázné mikroimpérium firmy Baťa, zahrnující například města (osady) Batatuba v Brazílii, Batanagar v Indii nebo Batapur v Pákistánu. Či naši omezenou participaci na sovětské koloniální říši, kam spadaly i země jako Angola, Kuba nebo Vietnam.

Evropa ovládala svět především díky technické (a tudíž i vojenské), nikoliv duchovní převaze. Ostatně, křesťanští misionáři si často stěžovali na kruté kořistnictví svých soukmenovců a řadu pokusů o christianizaci „divokých končin“ zadusila koloniální politika evropských mocností, orientovaná především na holé ovládání a hospodářskou exploataci. Západní techniku však okolní svět dávno převzal a dovede ji samostatně rozvíjet i dobývat globální trhy. V polovině dvacátého století obouval svět Baťa, dnes si skoro celé lidstvo vyšlapuje v čínských botách a telefonuje čínskými mobily. I pro nezápadní země nebo organizace se tak technika a ekonomika mohou stát – a stávají se – zdrojem růstu moci.

Česká společnost na uvedené skutečnosti nedokáže reagovat, poněvadž si je zatím ani pořádně neuvědomila. Mentálně stále žije v přesvědčení, že Evropa je spolu s Amerikou jedním ze dvou pupků a hlavních řídících center zeměkoule, k nimž ostatní národy obdivně vzhlížejí nebo jež zaostale nenávidí. I proto u nás stále funguje prozápadní identita či prozápadní orientace jako elementární vymezující znak: proti Číně, Rusku, Zemanovi i komunistům. Její zastánci, převážně voliči nyní opozičních stran, si však dosud odmítali přiznat, že se z ní jaksi vytrácí jakýkoliv jednotný obsah, pokud za něj neoznačíme kulturní válku.

„Jaký Západ vlastně myslíte?“ může znít zcela legitimní otázka na jejich adresu. Západ aktivistů svrhávajících sochy otrokářů a odmítajících používání výrazu žena? Nebo Západ jejich konzervativních odpůrců, u nás označovaných jako populisté, tedy, zhruba řečeno, Západ Donalda Trumpa?

Imunita vůči výstřelkům

Těžká hlava z kulturních či identitních konfliktů se ve střední Evropě již dávno promítla do výkladu, že právě země střední, popřípadě východní Evropy disponují díky historické zkušenosti s komunistickou totalitou zvláštní imunitou vůči progresivistickým výstřelkům nebo že se právě v tomto prostoru uchovaly tradiční (křesťanské) hodnoty. Západ tedy ve zmíněném pojetí vlastně emigroval směrem na východ – zde se konzervuje, aby mohla být zkažená západní civilizace jednou zachráněna.

Zkušenost s komunismem vedla logicky k idealizaci Západu a k přehlížení jeho rozporů, které se v posledních letech zostřovaly. A jsou hodně patrné i u nás, byť politická scéna se zatím primárně profilovala dle jiných os. Nicméně v budoucnu lze i zde očekávat planutí kulturních válek. Paradoxně právě proto, že jsme společností převážně západní. A pro lidi z věkové kategorie 40 minus představuje „východní komunismus“ spíše už jen jednu z kapitol v učebnici dějepisu, podobně jako třeba třicetiletá válka. Jeho negací si identitu neformují.

Autor je politolog

LN, 19.6.2020Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.